Kā darbojas VR brilles? Ceļvedis vieglā un saprotamā valodā

© freepik.com

Virtuālā realitāte no zinātniskās fantāzijas ir kļuvusi par reālu, ikdienā nu jau ērti pieejamu tehnoloģiju, kas pavērusi jaunas iespējas izklaides, izglītības, veselības aprūpes un citās nozarēs. Pati svarīgākā šīs tehnoloģijas sastāvdaļa ir virtuālās realitātes brilles, pateicoties kurām var “nokļūt” virtuālās pasaulēs, sniedzot iespēju iegrimt treniņos, izpētē, mācībās un spēlēs vēl nepieredzētos dziļumos.

Šajā ceļvedī vieglā un “parastajiem mirstīgajiem” cilvēkiem saprotamā valodā Tev ir iespēja uzzināt, kā darbojas VR brilles, “kas lācītim vēderā”, kādi ir briļļu plusi un mīnusi, kā arī pašlaik pasaulē populārākos briļļu zīmolus. Turpini lasīt!

Kā darbojas VR brilles?

Pamatu pamatos virtuālās brilles ir kā portāls, kas lietotājus “pārceļ” uz datora veidotu 3D vidi, radot sajūtu, ka persona atrodas citā vietā nekā tas ir patiesībā. VR brilles šo efektu rada, pateicoties 6 nozīmīgām sastāvdaļām:

  1. displeji - lielākoties VR brilles sastāv no 2 nelieliem ekrāniem, kas katrai acij rāda attēlu no mazliet atšķirīga leņķa (tāpat, kā tas dabīgi ir mūsu acīm, skatoties uz reālo pasauli). Pateicoties tam, virtuālās realitātes brilles rada stereoskopisku skatu, kas ir neatņemama sastāvdaļa 3D attēla veidošanai un uztverei;

  2. lēcas - tās palielina mazajos ekrānos redzamos attēlus, uzlabojot to dziļumu un palīdzot radīt visaptverošo sajūtu, kuras dēļ vispār tiek lietotas VR brilles;

  3. kustību sensori - virtuālās realitātes brilles nav iedomājamas bez sensoriem, kas piefiksē un seko līdzi lietotāja galvas un ķermeņa kustībām. Pateicoties tiem, VR brilles var radīt reālistiskāku lietotāja pieredzi. Galvas sensori mēra tās orientāciju un pielāgo attēlu atbilstoši, savukārt augstāka līmeņa VR brilles seko līdzi arī acu kustībām;

  4. skata leņķis - plašs skata leņķis (parasti starp 90 un 120 grādiem) uzlabo briļļu lietotāja vizuālo pieredzi, maksimāli to pielīdzinot tam, kā redzam reālo pasauli;

  5. audio - iestrādāta audio sistēma uzlabo lietotāja pieredzi, radot reālistisku skaņas pavadījumu, nodrošinot saskanīgu vizuālo un audiālo uztveri, kā tas ir realitātē;

  6. savienojamība - VR brilles ir savienojamas ar ārējām ierīcēm (piemēram, ar datoru vai spēļu konsoli), sniedzot pieeju jaudīgiem resursiem augstas kvalitātes grafikas nodrošināšanai.

Katrs no šiem komponentiem ir neatņemama sastāvdaļa baudāmas, kvalitatīvas virtuālās realitātes pieredzes radīšanai.

Kādas tehnoloģijas nodrošina briļļu darbību?

Tagad, kad zini, “kas lācītim vēderā”, laiks uzmest aci tam, “kas lācītim galvā”, un tās nebūt nav zāģu skaidas. Papildus nupat jau minētajiem kustību sensoriem, stereoskopiskajam displejam un acu kustības izsekošanai, virtuālās realitātes brilles nedarbotos, ja tajās netiktu izmantots:

  • žiroskops un akselerometrs - tipiskas sastāvdaļas, bez kurām nav iedomājamas virtuālās brilles, kas paredzētas lietošanai ar viedtālruņiem, tomēr bieži žiroskopu un akselerometru izmanto arī citas virtuālās realitātes brilles. Žiroskops mēra rotāciju, bet akselerometrs - ķermeņa kustības ātruma izmaiņas. Pateicoties tam, VR brilles var nodrošināt reālistisku, reaktīvu attēlu, kas mainās atkarībā no lietotāja kustībām;

  • haptika - haptika briļļu lietotājam sniedz fiziski jūtamu atgriezenisko saiti. Šī tehnoloģija kļūst arvien populārāka, un ar to tiek papildinātas augstākā līmeņa virtuālās realitātes brilles. Atgriezenisko saiti haptika sniedz ar vieglas vibrācijas palīdzību, simulējot pieskāriena sajūtu un palielinot lietotāja pieredzes reālistiskumu.

5 vadošie VR briļļu zīmoli

Tagad, kad Tev ir skaidrs, kā darbojas VR brilles, ir laiks iepazīties ar pasaulē populārākajiem, atzītākajiem un kvalitatīvākajiem briļļu zīmoliem!

1. Oculus (Meta)

“Oculus”, kas pieder “Meta” grupai, ir jaudīgs VR pasaules vārds. “Oculus Quest” sērija ir sevišķi populāra, jo šīs virtuālās brilles ir kā universālais kareivis - lai varētu pilnvērtīgi lietot “Oculus Quest” VR brilles, papildu ierīces nav vajadzīgas. Šīs virtuālās realitātes brilles savu labo slavu ieguvušas, pateicoties augstas kvalitātes displejam, plašam aplikāciju klāstam un lietotājam draudzīgam, ērtam dizainam. Starp citu, šīs virtuālās brilles (“Oculus Quest 2”) Tu vari iemēģināt “GUNSnLASERS” Juglas izklaides parkā esošajā VR Room Riga!

gunsnlasers.lv

2. HTC Vive

“HTC Vive” virtuālās brilles plaši tiek pielietotas kā personīgām, tā profesionālām vajadzībām. “Vive Pro” sērijas virtuālās realitātes brilles ir lieliski piemērotas lietotājiem ar augstām prasībām, jo tās piedāvā perfekti dzidru attēlu, izcili precīzus kustību sensorus un vairākus pielāgojamus aksesuārus.

3. Sony PlayStation VR

“PlayStation VR” virtuālās realitātes brilles darbojas tikai un vienīgi ar “PlayStation” spēļu konsolēm. Ņemot vērā to, ka “PlayStation” ir pasaulē populārākā spēļu konsole, šīs virtuālās brilles ir iecienītas geimeru vidū. Jaudīga grafika, lietojamība populārās spēlēs un solījums, ka “PSVR2” uzlabos displeja kvalitāti un kustību sensoru darbību, uzrunā tos, kam patīk patiešām iegrimt spēles azartā.

4. Pico

“Pico” ir jauns zīmols, kas piedāvā augsta līmeņa savrupās jeb “standalone” virtuālās brilles tāpat, kā “Oculus”, bet par pieejamāku cenu. “Pico Neo” sērija, sevišķi “Neo 3”, popularitāti atpūtnieku un profesionāļu vidū ir nopelnījusi, pateicoties briļļu kvalitātei un pieejamībai.

5. Valve Index

“Valve” “Index” virtuālās brilles ir iecienītas lietotāju vidū, pateicoties plašajam skata leņķim un jaudīgajam displejam, kas rada ērtu un reālistisku lietotāja pieredzi. “Index” VR brilles ir sevišķi populāras datorspēļu fanu vidū, un tās ir iecienījuši arī virtuālās realitātes entuziasti, kas grib izbaudīt augstas veiktspējas sniegumu un precīzu sekojamību.

Ar kādiem aksesuāriem var papildināt VR brilles?

Kaut arī virtuālās realitātes brilles ir lietojamas “vienas pašas”, mēs taču neatsakāmies no ērta matrača, ja var gulēt arī uz dēļu grīdas. Kāpēc gan neuzlabot savu virtuālās realitātes piedzīvojumu, iegūstot papildu komfortu, interaktivitāti un visaptverošāku pieredzi? Lai to izdarītu, tehnoloģiju tirgus piedāvā:

  • dažādus kontrolierus (rokās turamas pultis un ierīces, haptikas cimdus, papildu kustību kontrolierus);

  • ārējos kustību sensorus (bāzes stacijas un infrasarkanos sensorus);

  • audio iekārtas;

  • kustību platformas un skrejceliņus;

  • speciālu kustību sensoru kombinezonu, kas seko līdzi visa ķermeņa kustībai u.c.

Gana daudzas VR brilles jau pie iegādes ir sakomplektētas ar rokās turamiem kontrolieriem, sevišķi tās, kas paredzētas spēļu spēlēšanai, bet, iedomājies, cik daudz precīzāka un jaudīgāka būtu Tava pieredze, ja Tu virtuālās realitātes brilles papildinātu ar kustību sensoru kombinezonu? Call Of Duty iegūtu pavisam citu kvalitāti!

Pexels.com/ Tima Miroshnichenko

Virtuālo briļļu plusi un mīnusi

Neviens ceļvedis nav pilnvērtīgs, ja netiek uzskaitīti apskatāmās lietas plusi un mīnusi. Un virtuālās realitātes brilles nav izņēmums.

VR briļļu plusi:

  • visaptveroša pieredze, kas paceļ spēles, treniņus un virtuālās ekskursijas jaunā līmenī;

  • plašs pielietojums izklaides, sporta, profesionālo treniņu un medicīnas vajadzībām;

  • VR brilles kļūst arvien pieejamākas, pateicoties tam, ka konkurence kļūst sīvāka.

VR briļļu mīnusi:

  • dažus lietotājus var piemeklēt jūras slimība jeb “motion sickness” kā rezultāts smadzeņu apjukumam un nesakritībai starp vizuālo un fizisko kustību;

  • ierobežots akumulatora darbības laiks (šis skar tikai savrupās virtuālās realitātes brilles), kas var pārtraukt lietotāja virtuālo piedzīvojumu visnepiemērotākajā brīdī;

  • VR pieredzei nepieciešama brīva telpa, lai lietotājs varētu droši kustēties, nesatraumējot sevi un vidi sev apkārt.

Tomēr jāpiezīmē, ka virtuālās realitātes tehnoloģijas attīstās nepārtraukti. Nākotnē būs pieejamas VR brilles, kas sniegs teju 100% reālistisku un visaptverošu virtuālās realitātes pieredzi, un tās, iespējams, tiks papildinātas ar tehnoloģijām, kas pasargā no jūras slimības. Pagaidām nozare par to vēl nesniedz solījumus, taču, kas zina, iespējams, nākotne piedāvās arī šādus uzlabojumus.

Izmēģini VR brilles “GUNSnLASERS”

Izlasot šo ceļvedi, Tava interese par virtuālo pasauli ir kļuvusi vēl lielāka? Gribētos izmēģināt, kā tas ir - fiziski būt šeit, bet virtuāli - kādā citā krāšņā, aizraujošā pasaulē? Izmanto iespēju, ko sniedz “GUNSnLASERS” Juglas izklaides parks Mārkalnes ielā 10! Šeit atrodas VR Room Riga - virtuālās realitātes istaba, kas ļaus mesties aizraujošos piedzīvojumos, izmēģinot pasaulē populārāko zīmolu virtuālās realitātes brilles. Apskati VR Room Riga piedāvājumu www.gunsnlasers.lv mājaslapā un piesaki savu apmeklējumu rakstot e-pastu info@gunsnlasers.lv vai zvanot uz tel. +371 27274646!

Svarīgākais