Latvijā varam baudīt siltumu tikai dažus mēnešus gadā. Pārējā laikā atliek uzvilkt biezāku kreklu vai jaku un ieslēgt sildītāju. Mājokļa apsildei visbiežāk izmantojam centralizēto apkuri, malkas krāsni vai elektriskos sildītājus (eļļas radiators, konvektors, ventilators). Ārpus mājas piemērotākie ir infrasarkanie un gāzes sildītāji. Infrasarkanajam ir vajadzīga elektrība, turpretim sildītājs, kas darbojas ar gāzi ir pilnībā mobils un to var paņemt līdzi visur, lai kur jūs dotos.
Kā jau pats nosaukums liecina gāzes sildītājs kā degvielu izmanto gāzi (propāna un butāna maisījumu). Gāze ir iepildīta balonā, kuram piestiprināts reduktors - neliela ierīce, kas ļauj kontrolēt gāzes spiedienu). Reduktoram otrā pusē ir piestiprināta oranžas krāsas gāzes caurule, kas vienlaikus savienota ar gāzes degli.
Lai ieslēgtu gāzes sildītāju, atliek atgriezt gāzes balonu un piešķilt uguni. Vecā kaluma gāzes sildītājiem tas bija jādara ar šķiltavām vai sērkociņiem, bet jaunajiem tas tiek nodrošināts ar pjezo aizdedzi (līdzīgi kā šķiltavās).
Visbiežāk gāzes sildītājiem tiek izmantoti 27 l (vidējais izmērs), retāk 5 l un 46 l LPG gāzes baloni. Pērkot sildītāju, gāzes balons parasti nenāk līdzi komplektā. To jāpērk atsevišķi veikalā vai jums tuvākajā LPG gāzes stacijā. Samērā bieži, sevišķi ārpus Rīgas, gāzes balonus var nopirkt arī benzīntankos.
Sildītājiem, kas darbojas uz gāzi galvenā priekšrocība ir to neatkarība no stacionāriem enerģijas avotiem. Gāzes sildītājam nav vajadzīga elektrība un to var izmantot kā rezerves opciju brīžos, kad ir elektrības pārrāvumi. Ja nepieciešams, varat gāzes balonu pievienot gāzes plītij un izmantot to ēst gatavošanai.
Izvēloties atbilstoša izmēra sildītāju, varēsiet to ievietot savā auto un paņemt līdzi ceļojumā, izbraukuma banketā, novietot kafejnīcas terasē, blakus būdiņai mežā vai veicot darbus pie mājas. Ērtākai pārvietošanai ražotāji mēdz pievienot sildītāja apakšpusē nelielus ritentiņus. Papildus tam mūsdienīgo gāzes sildītāju dizains ir vizuāli pievilcīgs, kas padara tos iederīgus praktiski jebkurā interjerā. Atkarībā no izvēlētās komplektācijas, tie var izskatīties kā laterna vai nedaudz līdzināties piramīdai.
Arī ekonomiskais aspekts nav maznozīmīgs. Neskatoties uz procesiem pasaulē, LPG gāzes cena Latvijā joprojām ir salīdzinoši zema, kas ļauj, izmantojot gāzes sildītāju, lieki nesatraukties par to, cik daudz gāze tiks iztērēta.
Brīžos, kad sildītājs netiek lietots, aizgrieziet gāzes ventili un novietojiet to vēsā, sausā un labi ventilētā telpā, kas nav pakļauta tiešiem saules stariem vai temperatūras svārstībām. Tā kā LPG gāze ir ķīmiski stabila, pareizi uzglabāta, tā nemainīs savas īpašības vairākus gadus un kalpos uzticami tieši tad, kad tas būs nepieciešams visvairāk.
Gāzei sadegot, gaisā izdalās CO2, ūdens un neliels daudzums citu ķīmisko piemaisījumu. Šī iemesla dēļ gāzes sildītājus iekštelpās lieto tikai lielizmēra telpās (noliktavas, rūpnīcas) vai telpās, kur ir iespējams nodrošināt efektīvu ventilāciju. Drošības nolūkos būtu jāapsver iespēja telpas, kur lietosiet gāzes sildītāju aprīkot ar gāzes noplūdes detektoru (nopērkams e-veikalā Gaisa1). Lietojot sildītāju ārpus telpām (dārzā, verandā, terasē u.tml.), pilnvērtīga gaisa apmaiņa būs nodrošināta un par šo faktoru nebūs jādomā.
Lai ļautu lietotājiem savlaicīgi pamanīt gāzes noplūdes, LPG gāzei ir pievienota specifiska smaržviela. Ja telpā būs gāzes noplūdes detektors, tas jau savlaicīgi informēs par gāzes noplūdi. Pretējā gadījumā atliek paļauties uz savu ožu un, pamanot noplūdi, nekavējoties jāatver logi un durvis, kā arī jāaizgriež gāzes balona ventilis. Līdz brīdim, kamēr telpa būs izvēdinājusies, izvairieties no elektrisko ierīču, t.sk. gaismas slēdžu izmantošanas, jo pat mazākā dzirkstele pie lielas gāzes koncentrācijas var izraisīt eksploziju.
Runājot par drošību, nedrīkst nepieminēt, ka modernie gāzes sildītāji ir aprīkoti ar aizsardzības mehānismiem, kas automātiski pārtrauc gāzes padevi brīdī, kad sildītājs ir sasvēries vairāk par 45 grādiem. Tas nozīmē, ka tiklīdz sildītājs bīstami sasvērsies, tā liesma uzreiz nodzisīs.
Neatkarīgi no tā, vai pērkat gāzes sildītāju internetveikalā vai klātienē, ir svarīgi pirms iegādes izvērtēt savas vajadzības, iekārtas funkcionalitāti, jaudu, izmēru un citas īpašības. Pievērsiet uzmanību arī sildītāja dizainam. Svarīgi, lai tas labi iederētos jūsu interjerā un vizuāli patiktu jau no paša sākuma. Papildus tam pārliecinieties vai sildītājam ir visi vajadzīgie drošības sertifikāti, kas apliecina tā atbilstību drošības standartiem.
Gāzes sildītāja jauda ir būtiski lielāka kā vairumam elektrisko sildītāju. Salīdzinoši elektriskais radiatori parasti ir ar jaudu no 1 KW līdz 3 KW. Turpretim gāzes sildītāja jauda nereti pārsniedz 10 KW, kas uzskatāma par milzīgu atšķirību.
Ražotāji katra modeļa aprakstā norāda tehnisko informāciju, kurā detalizēti aprakstītas iekārtas īpašības. No pircēja perspektīvas raugoties, visbūtiskāk ir skatīties jaudu un ieteicamo platību. Abi šie rādītāji ir savā starpā saistīti. Piemēram, Heatum Legacy gāzes sildītājs ar 10 KW jaudu ir paredzēts 18 m2 apsildei, bet Heatum Athena sildītājs ar 13,5 KW jaudu ļaus sasildīt līdz pat 24 m2.
Ja neesat līdz galam pārliecināti par savām vajadzībām un budžets ļauj, pērciet jaudīgāku modeli. Gāzes liesmu vienmēr var pagriezt mazāku, bet nopērkot iekārtu, kas nav pietiekami jaudīga nevarēsiet apkurināt vēlamo platību un nāksies domāt par papildus risinājumiem. Jautājumu gadījumā arī vienmēr varat konsultēties ar veikala konsultantiem.