4.lapa
Kāpt, kāpt, un kāpt
Lai nokļūtu Augšsvanetijā, ceļš vedīs gar Enguri upes gultni, piedāvājot dabasskatus, kas liek elpai aizrauties. Padomju laikā celtā Enguri hidroelektrostacija veido aizsprostu, kas ir 6. vietā pasaulē pēc augstuma. Šobrīd HES nedarbojas, tajā notiek daļēji rekonstrukcijas darbi. Iecere ir veidot pie HES zinātnes un izklaides centru, bet pagaidām nav skaidrības, kad šī ideja varētu tikt realizēta. Bet tas netraucē sajūsmināties gan par industriālās būves, gan dabas skatiem, ko veido tirkīzzaļie upes ūdeņi kalnu ielokā.
Lai apskatītu jebko Svanetijā, jums nāksies vai nu kāpt kalnā, vai kāpt no kalna lejā. Tas attiecas arī uz ciemiem, kas atrodas šajā kalnu reģionā. Ušguli kopiena, kas atrodas 2200 m virs jūras līmeņa, ir augstākā visu gadu apdzīvotā vieta Eiropā. Škharas kalnu augstienes pakājē Ušguli četri ciemi ar kopumā aptuveni 300 iedzīvotājiem, būdiņām, svanu torņiem un baznīcu izskatās kā citas civilizācijas zīme, kur laika ritums notiek pēc saviem, nevis ārējās pasaules likumiem. Leģenda vēsta, ka zem viena no svanu torņiem Ušguli atrodas Gruzijas valdnieces Tamāras pīšļi. Esot Ušguli, noteikti jāapmeklē Lamarijas baznīca Žibiani ciemā - ja vēl iznāk to darīt dievkalpojuma laikā, tad tas būs viens no garīgiem piedzīvojumiem, ko noteikti neaizmirsīsiet nekad. Nelielā baznīciņa uz kalnu grēdas fona ir viens no Gruzijas pasakainākajiem skatiem, līdzīgi kā skats uz Gergeti klosteri Kazbegi kalna pakājē.
Uz Ušguli ved viens no bīstamākajiem kalnu ceļiem Gruzijā - aptuveni 43 kilometrus garo attālumu no Mestijas līdz Ušguli var pārvarēt četrās stundās ar apvidus auto. Protams, ja šoferim jāsteidzas - var arī 2,5 stundās, bet tad jau labāk brauciet naktī un ar aizžmiegtām acīm - vismaz bail nebūs, ja apkārt neko neredzēsiet. Bet ziniet, ka būt Augšsvanetijā un nepaviesoties Ušguli ir aptuveni tas pats, kas būt Parīzē un neuzbraukt Eifeļa tornī. Vietējie šoferi turklāt ir ļoti prātīgi un noteikti negrib ne nosisties paši, ne arī ko nodarīt citiem.
Svanetijas administratīvā centra Mestijas apkārtnē atrodas vairāki Kaukāza kalni, kas ir ievērības cienīgi - Ušbas jeb Nelaimīgais kalns. Tas ar augstumu 3600 metru nav viens no augstākajiem kalniem Kaukāzā, bet diemžēl ir viens no visgrūtāk pievārāmajiem pat rūdītiem alpīnistiem. Daudzās nelaimes ar šī kalna iekarotājiem arī bijušas par cēloni, kāpēc tam šāds nosaukums.
Savukārt Tetnuldi kalns, kura augstums ir 4800 metru, ir daudz iepriecinošāks variants tūristiem, kas vēlas nodarboties ar kalnu slēpošanu - tur nesen līdz 2165 metru augstumam ir izbūvēta mūsdienīga slēpošanas trase ar pacēlājiem. Nesezonā kalnā pa slēpošanas trasi var uzbraukt ar apvidus auto un iemūžināt sevi foto ar teiksmainiem kalnu skatiem fonā.