Piektdiena, 17.maijs

redeem Dailis, Herberts, Umberts

arrow_right_alt Izklaide \ P.S.Kultūra

Rakstu krājumā apkopo naudas depozītu vēsturi

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) nesen laidis klajā muzeja jaunāko – 16. rakstu krājumu Latvija Eiropā: depozīti 1.–20. gadsimtā. Izdevums ir bagātīgi ilustrēts ar atradumu kartoshēmām, depozītu attēliem, situāciju plāniem. Klāt pievienotā populārāko numismātikas terminu vārdnīca ar monētu attēliem palīdzēs grāmatas lietotājiem orientēties daudzajos monētu nominālos un nosaukumos.

«Šis avots ar tā nemainīgo vērtību būs izmantojams paaudžu paaudzēs,» norāda LNVM Numismātikas nodaļas vadītāja un viena no krājuma autorēm Kristīne Ducmane. Viņa ir Valsts Heraldikas komisijas locekle, grāmatu Nauda. Latvijas mazā enciklopēdija, Apbalvojumi Latvijas Republikā (1918–1940), Nauda Latvijā (kopā ar Ē. Vēciņu) autore.

Rūpīgi veicamā darba procesā monētas pārsverot, mērot, atributējot un datējot saskaņā ar jaunākajām zinātniskās numismātikas prasībām un metodoloģijām, Latvijas vēstures historiogrāfijā pirmoreiz radīts jauns vēstures lietiskais avots – monētu atradumu (depozītu) topogrāfija (kopums), kas ataino ārvalstu monētu izmantošanas un vietējo monētu kalšanas lomu un īpatnības naudas apgrozībā Latvijā.

«Populārā valodā izsakoties - grāmata ir par to, kā mūsu senči, liekot dirhēmu pie denāra, ārtavu pie feniņa, šiliņu pie vērdiņa un mārkas, grasi, pusgrasi un trīsgrasi pie trīspelhera, klāt piesviežot kādu sudraba dālderi vai zelta dukātu un sudraba rubli, krāja nebaltām dienām. Krāja, lai iepirktu zemi, krāja pūra naudu, uzticot to zemes bankai, rūpīgi iesaiņojot bērza tāsīs, linu audumā, tad vīstokli ievietojot māla podā vai alvas traukā, stikla pudelē, vai pat pavisam bez trauka. Tad to tikai sev zināmā zīmīgā vietā noraka kara briesmu gadījumā, vai arī tā no svešām acīm noglabāja dzimtas iekrājumus, veidojot noguldījumu jeb depozītu,» stāsta otra krājuma autore - LNVM numismātikas nodaļas speciāliste Anda Ozoliņa.

Grāmata veido saikni starp senatni un mūsdienām, jo depozīts aktuāls arī mūsdienās, kad tas ir naudas noguldījums bankā uz noteiktu termiņu, par ko var saņemt procentus no noguldījuma summas.

Publikācijas sērijā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti iznāk kopš 1962. gada un aptver arheoloģiju, antropoloģiju, etnogrāfiju un folkloristiku.