20. gadsimta 20. un 30. gadu modei veltīts pasākums

Rakstniecības un mūzikas muzejā trešdien, 2. maijā, plkst. 17:30 notiks saruna Mīļais, ģērbies vienmēr ar gaumi!, kas veltīta modes tendencēm 20. gadsimta 20. un 30. gados.

Nostiprinoties Latvijas valstiskumam, šajā laikā veidojas sabiedrības slāņi, un viens no spilgtiem laikmetu raksturojošiem elementiem ir apģērbs, izpratne par modi, pieklājību un tikumību. Pasākumā Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja speciāliste Ligita Kalniņa skatīs 20. gs. 20. – 30. gadu modi plašākā Latvijas modes vēstures kontekstā. Mākslas vēstures maģistre Marta Šuste stāstīs par šī laikmeta modi Rietumeiropā, kā arī tās izpausmēm Rīgā, par pamatu izmantojot Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā izpētītos materiālus. Māksliniece Iveta Vecanāne, kura veidojusi tērpus izrādei Mīla. Benjamiņa, ieskicēs modes noteicējas un stila ikonas Emīlijas Benjamiņas attieksmi pret modi, tērpiem un to audumiem. Savukārt kulturoloģe Dace Ērenpreisa pastāstīs par riteņbraukšanas kultūru un ģērbšanos 20. gs. 20. – 30. gados, kā arī tradīcijas turpinājumu mūsdienu Lielbritānijā.

Pasākuma vadītāja Baiba Vanaga iezīmē tēmas aktualitāti: „Kāpēc joprojām rekonstruējam šo laiku filmās, mūzikā, modē, teātrī? Vērojot mūsdienu modes tendences un mākslā notiekošo, joprojām sastopamas ilgas pēc aizgājušā laika. Tādēļ diskusijā centīsimies noskaidrot arī to, vai laikmetu iespējams izzināt, pētot apģērbu, un kāda ir mūsu attieksme pret vecām, savu laiku šķietami nokalpojušām lietām.”

Par rosinājumu diskusijai kļuvis arī 5. maijā Rīgā un Liepājā gaidāmais Tvīda brauciens, kurā velosipēdisti aicināti ietērpties pagājušā gadsimta sākuma tērpos un doties braucienā pa pilsētas ielām.

„Arvien vēl daudz tādu vīriešu, kas savam uzvalkam piegriež pārāk maz vērības. To uzskata par „vīrišķību”, bet nevajag aizmirst, ka sievietēs stipri attīstīta estētiskā sajūta, ” rakstīts kādā 1920. gadu laikrakstā Atpūta. Tāpēc jāuzsver, ka diskusijā neapspriedīs vien sieviešu, bet arī vīriešu modes tendences šajā laikā.

Pasākuma laikā ekspresizstādē varēs aplūkot dažus šī perioda tērpus no RMM krājuma.

Pasākumi Rakstniecības un mūzikas muzejā (Rīgā, Pils laukumā 2) notiek katru trešdienu plkst. 17:30. Sarīkojuma laikā (no plkst. 17:30 līdz 19:00) bērniem būs iespēja piedalīties muzeja nodarbībā Kas muzejam vēderā?. Ieejas maksa sarīkojumā – Ls 1,50; pensionāriem, studentiem un skolēniem – Ls 1 (cenā iekļauts izstāžu apmeklējums); maksa par nodarbību bērniem – Ls 1.

Izklaide

Muzikāli un cilvēcīgi atšķirīgi, bet stāstā vienoti – četri radošo industriju pārstāvji Abra, Sniegs, Upelnieks un Bārda piedāvā dziesmu “Garā”. “Stāstot personīgās pieredzes un pārdomas par nonākšanu dzīves grūtībās, dziesmā izskan aicinājums nevis grimt dziļāk problēmās, bet raudzīties uz augšu – meklēt izeju un risinājumu,” tā šī negaidītā četrotne piesaka šo dziesmu.