Aleksandra Čaka bibliogrāfija

Par godu izcilā latviešu dzejnieka Aleksandra Čaka 110. dzimšanas dienai Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) laidusi klajā iespaidīgu Aleksandra Čaka Bibliogrāfijas sējumu.

Vairāk nekā 830 lappušu biezā izdevuma veidošanā piedalījies prāvs līdzautoru un palīgu pulks, tā sastādītāja ir Māra Izvestnija. Priekšvārdu grāmatai sarakstījis Valdis Rūmnieks. Teikt, ka Bibliogrāfija ir unikāla savā ziņā, nozīmē mētāties ar patētiskiem apgalvojumiem, tomēr šoreiz tā tiešām ir. LNB veikums ievērojami atvieglos visu Čaka fanu un pētnieku darbu visdažādākajos līmeņos – sākot no skolām, beidzot ar lielo zinātni. Tas, kas agrāk bija jāmeklē un aizņēma daudzas dienas vai pat mēnešus, tagad ir atrodams vienā grāmatā. Uzteicams ir tas, ka Bibliogrāfijas veidotāji tās ārējo veidolu saglabājuši līdzīgu Čaka Rakstu izdevumam – būtībā darbs turpina un papildina savulaik iesākto Čaka literārā mantojuma apzināšanu. Izdevums paver visdažādākās iespējas – arī tiem, kas nodarbojas ar statistiku. Vai, piemēram, zinājāt, ka dzejolis Atzīšanās («Miglā asaro logs...») ir publicēts 145 reizes un no tām 121 reizi latviešu valodā?

Izklaide

Dažkārt šķiet, ka latvju mūziķi savā starpā sacenšas, kurš izdomās klausītājus atbiedējošāku grupas nosaukumu vai neizteiksmīgāko skatuves vārdu. Lūk, Jānis Strapcāns, kuru līdz mūža beigām atcerēsies kā grupas “H2O” (tā, kura izpildīja lipīgo hitu “Uzmini nu”) vokālistu, pieteicies ar soloprojektu “vienu”. Jā, tieši tā – ar mazo burtu un kaut kādā dīvainā locījumā.