No 5.septembra līdz 13.septembrim Mākslas muzejā "Rīgas Birža" norisināsies Japānas nacionālās kultūras dienas, kuru ietvaros būs iespēja apmeklēt mākslinieces Hiroko Ikedas fotoizstādi "Japānas skati", piedalīties japāņu papīra locīšanas origami un kaligrāfijas darbnīcās, kā arī tradicionālās batikošanas meistarklasē.
No 6. līdz 11. septembrim Japānas vēstniecība Latvijā un Mākslas muzejs "Rīgas Biža" aicina apmeklēt mākslinieces Hiroko Ikedas fotoizstādi "Japānas skati".
Hiroko Ikeda studējusi literatūru Keio Universitātē Tokijā un fotogrāfiju apguvusi pašmācības ceļā. Hiroko Ikedas interese par fotogrāfiju aizsākās 1968. gadā, kad viņa kā profesionālā tenisiste piedalījās Kanādas atklātajās meistarsacīkstēs. 1944. gadā Eiropas ceļojuma laikā viņas aizraušanās ar fotogrāfiju pārtapa par nopietnu nodarbošanos visas dzīves garumā.
Savos darbos autore, tverot mirkli, atteikusies no attēla apgriešanas, tādējādi īpašu nozīmi piešķirot fotografēšanas momenta kompozīcijai. Fiksējot ēkas un ainavas, māksliniece vēlas panākt klātbūtnes efektu, aicinot skatītājus sajust tās zemes tradīcijas un vēsturi. Hiroko Ikeda vienā vietā uzturas īsu brīdi – tieši tik, cik nepieciešams, lai raksturotu iepatikušos ainavu vienā vienīgā uzņēmumā.
Tā kā šogad tiek atzīmēta Japānas un Latvijas diplomātisko attiecību 20. gadadiena, autore ar saviem darbiem, kuros attēlotas Japānas vēsturiskās ainavas un savdabīgās krāsas, vēlas uzrunāt Latvijas skatītājus, rosinot viņos vēlmi iepazīt Japānu un, iespējams, kādu dienu to skatīt savām acīm.
Hiroko Ikedas fotogrāfijas eksponētas daudzās personālizstādēs Japānā un ārpus tās, tai skaitā Francijā, Krievijā un Kanādā, kā arī publicētas drukātos izdevumos.
Radošās darbnīcas
2011. gada 7. un 9. septembris / plkst. 15.00
Japānas nacionālās kultūras dienu programmu Mākslas muzejā "Rīgas Birža" papildina aizraujošas radošās darbnīcas. 7. un 9. septembrī plkst. 15.00 apmeklētāji tiek aicināti uz japāņu papīra locīšanas un kaligrāfijas darbnīcu. Pasākuma laikā dalībniekiem būs iespēja pašrocīgi izmēģināt Japānā iecienīto brīvā laika nodarbi – papīra locīšanu origami, kā arī izsmalcināto Japānas kaligrāfijas mākslu.
Japāņu tradicionālās batikošanas meistarklase
2011. gada 13. septembris / plkst. 14.30
Savukārt 13. septembrī plkst. 14.30 pieredzējušās meistares Hisako Tokitomo un piecu viņas mācekļu vadībā klātesošie varēs iepazīties ar dažādām Japānai raksturīgām batikošanas tehnikām un izmēģināt tās, veidojot paši savus ornamentus.
Japāņu tradicionālajā batikā plaši izmanto dabīgas augu krāsvielas, to skaitā arī populāro indigo krāsu, pazīstamu kā "Japānas zilo". Dabas krāsvielas ir pievilcīgas ar savu neparedzamību, jo pat vienas sugas augi audumu iekrāso dažādos toņos atkarībā no augšanas vietas, apstākļiem un ievākšanas gada. Arī krāsošanas paņēmieni ir daudzi un dažādi, kas ļauj veidot neskaitāmu krāsu toņu un ornamentu kimono.
Meistarklases vadītāja, batikošanas māksliniece Hisako Tokitomo sarīkojusi daudzas personālizstādes, organizējusi meistarklases un lasījusi lekcijas Japānā un citās valstīs.
Meistarklases dalībniekiem līdzi jāņem drēbes, kuras nav žēl nosmērēt, priekšauts, šķēres, uzpirkstenis, lāpāmadata, papīra virtuves dvieļu rullis, trīs veci dvieļi krāsotā auduma nosusināšanai.