Ministru kabineta komitejas (MKK) sēdē šodien, 22. novembrī, Kultūras ministrija (KM) informēja, ka vairākos valsts muzejos, arhīvos un kultūras iestādēs ir izveidojusies ugunsdrošības situācija, kas rada riskus Nacionālā muzeja krājuma drošībai un arhīvu materiālu saglabāšanai nākamajām paaudzēm.
Lai to novērstu, nepieciešams papildu finansējums. Šodienas MKK sēdē nolemts jautājumu par finansējuma piešķiršanu vēl papildus saskaņot ar Finanšu ministriju, ņemot vērā budžeta iespējas nākamajos gados. Gala lēmumu pieņems valdības sēdē.
Kultūras institūcijās trūkst līdzekļu pilnīgai ugunsdrošības situācijas nodrošināšanai atbilstoši normatīvo aktu prasībām, taču, ja nekavējoties netiks novērsti ugunsdrošības prasību pārkāpumi, var tikt apdraudēta arī apmeklētāju drošība, tādējādi kultūras iestādes un kapitālsabiedrības var nākties slēgt, kā rezultātā sabiedrībai nebūs pieejami šo institūciju sniegtie kultūras pakalpojumi.
Situācija vērtējama kā ļoti kritiska trijās kultūras institūcijās - Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) un Memoriālo muzeju apvienības struktūrvienībās.
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā šā gada maijā beidzies telpu gāzes un aerosola ugunsdzēšanas automātiskās sistēmas garantētais darbības laiks. Ja sistēma netiks atjaunota, muzejs var tikt slēgts apmeklētājiem.
Lai nodrošinātu Nacionālā muzeja krājuma saglabāšanu, LNMM ēkā K.Valdemāra ielā jāveic ēkas jumta konstrukcijas pretuguns apstrāde un jānomaina vecā parauga ugunsdzēsības ierīces. Savukārt LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" Torņa ielā jāveic ūdens ievada mezgla un hidrantu sistēmas rekonstrukcija, bet Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja ēkā Skārņu ielā jāatjauno gāzes dzēšanas sistēma.
Apsardzes un ugunsdrošības sistēmu uzstādīšana nepieciešama arī Memoriālo muzeju apvienībā esošajām struktūrvienībām: Raiņa un Aspazijas mājai, Jāņa Akuratera muzejam, Raiņa muzejam "Jasmuiža" un Ojāra Vācieša memoriālajam muzejam.
Ugunsdrošības situācijas problēmas identificētas arī citās kultūras institūcijās un izglītības iestādēs. Ugunsdrošības uzlabojumi jāveic Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Turaidas muzejrezervātā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, Jaunajā Rīgas teātrī, Valsts arhīvu ģenerāldirekcijā, Latvijas Kultūras akadēmijā, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā, Latvijas Kultūras koledžā, Latvijas Mākslas akadēmijā, Daugavpils mūzikas vidusskolā, Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā, Ventspils mūzikas vidusskolā, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, valsts aģentūrā "Kultūras informācijas sistēmas" un Rīgas cirkā.