Zīmogs sarkanā vaskā

Ja nu krīzes laikam latviešu grāmatniecībā ir kāds labums, tad iespējams to var meklēt tajā faktā, ka mūsu lasītājs beidzot ir sācis atzinīgi novērtēt ekonomisko izdevumu galveno plusu, proti, lēto cenu.

Ja vēl pirms dažiem gadiem par Šerloku Holmsu plānajos vākos lasītājs viebās, tagad virkne izcilu darbu, sākot no Rušdi, beidzot ar Orvelu tiek izdoti tieši šādā formātā. Galu galā, romāna kvalitāte no tā nudien nemainās, vai romāns izdots uz smalka papīra cietos vākos, vai mīkstā kabatas formāta iesējumā. Pēdējā priekšrocība ir arī tā, ka šādu grāmatu pēc izlasīšanas nav jāglabā putekļainā plauktā kā relikviju tikai tālab, ka par pirkumu izmesta barga nauda.

Parasti gan ekonomiskajās versijās tek drukāti ārzemju autoru darbi, tāpēc par ļoti patīkamu izņēmumu un pārsteigumu var uzskatīt apgāda Karogs izdoto Jāņa Lejiņa triloģiju Zīmogs sarkanā vaskā. Triju grāmatu komplekts ekonomiskajā versijā maksā apmēram tikpat, cik viena romāna daļa cietajos vākos. Zinu, ka daudziem lasītājiem, šo rindu autoru ieskaitot, pēc trešā romāna Rūnas izdošanas 2009. gadā bija diezgan lielas grūtības atrast romāna pirmās daļas: Brāļi (2001) un Ķēniņš (2004). Lai arī savulaik tās bija gada notikums Latvijas literārajā dzīvē, tomēr laiks darījis savu – daudzviet bibliotēkās pirmās daļās ir jau vienkārši nolasītas. Kompaktā kastīte ar trim grāmatiņām ļauj ērti un bez problēmām izlasīt Zīmogu sarkanā vaskā vienviet, kas vēl vairāk ceļ šī vēsturiskā un aizraujošā lieldarba vērtību.

Svarīgākais