VAKARA ZIŅAS: Rācenājs dzied vairāk nekā 20 valodās

© F64

Viens no talantīgākajiem un artistiskākajiem mūziķiem Latvijā Laimis Rācenājs, viesojoties «Rīgas TV24» raidījumā «Rampas ugunis», stāsta, kā padomju laikā celtniecībā pelnījis 1000 rubļu mēnesī, kā nevar iztikt bez ceļojumiem un dzied 20 dažādās valodās.

57 gadus vecais mūziķis Laimis Rācenājs uz skatuves ir kopš 15 gadu vecuma. Savulaik studējis mūziku Tallinā, bijis grupu «Līvi», «Barbershop Quartet», «Modern Fox» (igauņu grupa, kas izdeva pirmo CD PSRS teritorijā), «New Murphy Band» dalībnieks, strādājis šovprogrammās Maskavā, Sanktpēterburgā, Skandināvijā. Viņa darba CV ir arī celtnieka profesija, proti: «Kad «Līvi» aizbrauca uz Vāciju, es devos peļņā uz Sibīriju,» «Rampas ugunīs» stāsta Rācenājs. ««Līvos» kā mūziķis nopelnīju 300 rubļu mēnesī, Sajānu kalnos Sibīrijā pelnīju padomju laikiem lielu naudu – 1000 rubļu mēnesī. Strādāju kā celtnieks, apmetu sienas.» Tiesa, mūziķis atzīst, ka sākumā viņam veicies ne pārāk labi, bet pēc tam arodu iemācījies godam un par sapelnīto naudu vēlāk aizbraucis ar sievu ceļojumā. Ceļojumi ir viena no Laimja Rācenāja sirdslietām. Viņš ir bijis neskaitāmi daudzās pasaules valstīs, izpilda dziesmas vairāk nekā 20 valodās, un to visu viņam vajagot tāpēc, lai paplašinātu savu apvārsni. «Kad pienāk koncertsezonas beigas, tad var ceļot,» viņš nosaka. Spilgti un jauni iespaidi viņam atsver arī televīzijas nepieciešamību. «Man televizors ir, bet tas nav pieslēgts. Tagad saprotu, ja pieslēgšu, tad vairs nebūs nekam citam laika.» Ilgus gadus viņš izticis arī bez datora, tad apguvis to, bet, kad sākušas «birt nost» programmas un apnicis saukt meistaru, nolēmis datoram «izburties» cauri pats un tagad šajās zinībās var konsultēt citus. Laimis dziedot parasti smaida un par to pats smej: «Man tas lapsas smaids, jo esmu ļoti viltīgs.» Viņš sevi uzskata par mūziķi izklaidētāju un nav bažīgs, ka jāspēlē vairākas stundas no vietas. Viņa garākais koncerts bijis četras piecas stundas, bet kā cilvēkam ar padomju laika pieredzi tas neesot grūti. Laimis izpilda tikai to mūziku, kas viņam patīk, un reiz, atsakoties no pasūtījuma gabala izpildīšanas, viņam esot piedraudēts ar nazi. «Tas bija pirms kādiem 15 gadiem. Viens vīrs man saka: es tev dodu 100 dolāru, es tev dodu naudu, dziedi! Ja ne, tad tu mani apvaino, bet es teicu, ka man balssaites ir samocītas, ka tas būtu tāpat kā sportistam likt skriet ar salauztu kāju. Un tad viņš noticēja,» smaidot piebilst Laimis Rācenājs.

Izklaide

Džeza dziedātāja Rūta Dūduma izdevusi jaunu dziesmu “Šķiltin šķīla valodiņas” no rudenī gaidāmā albuma “Pajums”. Tās skanējumu veidojis komponists un albuma producents Jānis Ķirsis.

Svarīgākais