Starptautiskais kino festivāls "Arsenāls" savā 25 gadu jubilejas svinību gadā skatītājiem kopumā piedāvās 110 filmu desmit programmās, kā arī atsevišķus īpašu filmu seansus.
Festivāla programmu grupas vadītāja Agnese Surkova žurnālistiem otrdien pavēstīja, ka šogad "Arsenāls" skatītājiem piedāvās filmas ne tikai ierastajās programmās, bet būs arī vairākas īpašas programmas.
Kā katru gadu, notiks Starptautisko filmu konkurss, kur galveno balvu, kā vienmēr, nevis piešķirs, bet izlozēs loterijā. Šajā konkursā šogad atlasītas 13 filmas no dažādām pasaules valstīm, aptverot visus kontinentus.
Tāpat kā katru gadu, notiks arī Baltijas filmu skate, kuru vērtēs īpaša žūrija un kurā balvas tiks piešķirtas gan labākajai dokumentālajai, gan spēlfilmai. Viena no festivāla programmu veidotājām Ieva Pitruka atzina, ka Baltijas konkursa skate ir ļoti būtiska "Arsenāla" sastāvdaļa.
"Mums pašiem tas ir ļoti nozīmīgi, jo tādā veidā mēs varam attaisnot paši savu eksistenci," viņa norādīja, uzsverot, ka tādējādi "Arsenāls" ne tikai atved citu valstu filmas, lai ar tām iepazīstinātu skatītājus Latvijā, bet mēģina arī apkopot Latvijā un citās Baltijas valstīs tapušās filmas, popularizēt tās un parādīt ciemiņiem. Šogad "Arsenālā" viesosies 80 līdz 100 ciemiņu, darbosies arī trīs dažādas žūrijas.
Baltijas filmu skatē arī šogad gaidāmas vairāku filmu pirmizrādes, tostarp Lailas Pakalniņas, Reiņa Pētersona un Dzintras Gekas filmu pirmizrādes.
Tomēr kopumā Baltijas skate šogad noritēs Latvijas kino leģendas Herca Franka zīmē, jo šogad tiek atzīmēta arī viņa 85 gadu jubileja. Rīgas Kinomuzejā būs arī viņam veltīta izstāde un iznāks arī viņam veltīta grāmata.
"Arsenāls" izvēlējies izrādīt filmu, kur Franks gan nav režisors, bet idejas autors – "235 miljoni". Savā laikā tā bija grandioza filma, kas vēstīja par visām Padomju Savienības republikām – gan par cilvēku individuālo, gan sociālo dzīvi tajās. Turklāt šī filma sasaucas arī ar producentes Ilonas Bičevskas aizsākto grandiozo projektu – "15 stāsti par jauno", kur būs iekļauti stāsti par bijušajām padomju republikām, norādīja Pitruka.
Savukārt īpašā aptuveni piecas stundas garā seansā "Dirty Deal" telpās naktī tiks izrādīti Baltijas studentu darbi.
Kā īpašu programmu Pitruka izcēla arī Flandrijas un Nīderlandes filmu programmu, kurā apkopotas sešas šā reģiona sieviešu režisoru filmas, kas pasaulē līdz šim vēl nebija darīts.
Tāpat festivāla programmā iekļautas gan vairāku jauno režisoru pirmās filmas, gan, piemēram, panku kultūras pārstāvja no Francijas un itālieš avangarda pamatlicēja darbi.