Sestdiena, 27.aprīlis

redeem Klementīne, Raimonda, Raina, Tāle

arrow_right_alt Izklaide \ Kino

Latviešu izcelsmes austrāliešu mākslinieka Imanta Tillera retrospekcija

TRIMDAS LATVIEŠU ģimenē dzimušā Imanta Tillera māksla ir intelektuāla, tā ietver atsauces uz pasaules kultūru, Rietumu mākslas vēsturi, 20. gadsimta Eiropas literatūru un filozofiju, Austrālijas iedzimto iedzīvotāju kultūru. Meistars izvēlas tematus, kas rosina jēgpilnas diskusijas. © Publicitātes foto

Šodien, 5. jūlijā, pulksten 19 kinoteātrī Splendid Palace tiek demonstrēta dokumentālā filma Iemesti pasaulē – par vienu no nozīmīgākajiem Austrālijas mūsdienu māksliniekiem Imantu Tilleru. Šis ir vienīgais seanss ar mākslinieka piedalīšanos, kurš Latvijā ieradies, lai valsts simtgades programmas ietvaros Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē atklātu vērienīgu personālizstādi Ceļojums uz nekurieni.

Trimdas latviešu ģimenē dzimušais Imants Tillers (1950) ir viens no vadošajiem Austrālijas mūsdienu māksliniekiem, kura darbus var lasīt kā sava veida pasaules grāmatu, jo tajos visi notikumi ir saistīti un kultūras citāti savstarpēji mijiedarbojas. Mākslinieka vecāku emigrācija no Latvijas viņa darbos radījusi arī refleksijas par migrāciju un dvēseles pārvietošanu. Imants Tillers pārstāvējis Austrāliju Sanpaulu biennālē (1975), starptautiskā izstādē Documenta 7 (1982) un 42. Venēcijas mākslas biennālē (1986). Autoram bijušas personālizstādes Mūsdienu mākslas institūtā Londonā (1988), Nacionālajā mākslas galerijā Velingtonā (1989), Nacionālajā Austrālijas mākslas galerijā Kanberā (2006) u.c. Mākslinieks saņēmis daudzas mākslas pasaulē nozīmīgas atzinības.

Publicitātes foto

Režisores un producentes Antras Cilinskas dokumentālajā filmā Iemesti pasaulē par Imantu Tilleru būs iespēja redzēt gan unikālo mākslas tapšanas procesu mākslinieka darbnīcā Austrālijā, gan sekot līdzi viņam dažādos mākslas notikumos.

Unikāls ir fakts, ka filmēšanas grupai bija iespēja doties līdzi Imantam Tilleram pie aborigēnu mākslinieka Maikla Nelsona Džagamaras, kurš dzīvo ļoti noslēgtā kopienā.

No piektdienas, 7. jūlija, Latvijas Nacionālā mākslas muzejā būs skatāma vērienīga Imanta Tillera personālizstāde Ceļojums uz nekurieni. Tillers Sidnejas universitātē ieguvis arhitektūras bakalaura grādu (1972). Viņa interese par laikmetīgās mākslas procesiem aizsākās studiju laikā, kā brīvprātīgajam palīgam iesaistoties Kristo (Christo) un Žannas Klodas (Jeanne-Claude) Sidnejas Mazā līča ietīšanā (1969). Imants Tillers tiek saukts par «domāt provocējošu mākslinieku», un viņa jaunradi uzskata par postmodernisma kvintesenci. 1981. gadā Imants Tillers gleznošanai sāka izmantot nelielus ar audeklu apvilktus taisnstūra kartonus, no kuriem tiek salikti bieži vien izmēros iespaidīgi darbi. Šie kartoni (canvasboards) autoram kļuvuši par konceptuālu risinājumu. Tillers izvēlējies apropriācijas metodi - viņa gleznas veidojas no tēliem, kas atrasti citu mākslinieku darbos. Tos citējot un vienā kompozīcijā savienojot daudzus, pasaule paveras kā savstarpēji saistītu parādību sistēma. Pastāvīga Tillera daiļrades sastāvdaļa ir arī teksts - filozofu, literātu un dzejnieku sacerējumos atrasti teikumi, kas kā būtiski vēstījumi atkārtojas no vienas gleznas otrā. Mākslinieka lielo jautājumu lokā ir indivīds, vieta un identitāte, trimda, migrācija un piederība.

Latvijā pirmā tikšanās ar Imanta Tillera mākslu notika 1993. gadā, kad Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tika eksponēta glezna no sērijas Diaspora. Šo sēriju iedvesmoja Latvijas 1990. gada politiskie notikumi. Tillers aizsāka episku vēstījumu par cilvēkiem, kas atrauti no dzimtenes, izkliedēti pasaulē, un viņu identitāte meklē izpausmi svešā zemē. Tas ir stāsts ne tikai par latviešu diasporu, darbi problematizē arī Austrālijas iedzimto iedzīvotāju aborigēnu izstumšanu no viņu tradicionālajām vietām.

Imanta Tillera plašajā retrospekcijā Ceļojums uz nekurieni Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā eksponēti 64 darbi, tie parāda meistara rokraksta attīstību vairāk nekā 40 gadu garumā, aptverot periodu no 1975. līdz 2017. gadam. No leģendārās instalācijas, kas tapa 1975. gadā, iedvesmojoties no Marsela Dišāna, un tūliņ tika izvēlēta pārstāvēt Austrāliju Sanpaulu biennālē, līdz gleznām, kurās izmantotā apropriācijas metode un īpaši aborigēnu mākslas citāti izraisīja skandalozas diskusijas Austrālijā 20. gadsimta 80. gados. Ar 45 kompozīcijām ekspozīcijā pārstāvēts cikls Daba runā, kuru Tillers uzsāka gleznot 1998. gadā, kad no Sidnejas bija pārcēlies dzīvot uz nelielu ciematu Kūmu (Kooma) Monaro apgabalā.

Izstādes sakarā pirmo reizi Latvijā izdota grāmata par Imanta Tillera mākslu. Meistara daiļradei ir veltīti vairāki pētījumi, tomēr neviens no tiem līdz šim nebija publicēts Latvijā. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar Sidnejas universitātes izdevniecību Power Publications sagatavojis bilingvālu izdevumu Imants Tillers. Ceļojums uz nekurieni, kurā ietverts pilnīgs izstādes darbu katalogs un mākslinieka biogrāfijas svarīgākās lappuses.