Latvijas Nacionālajā operā vakar notika Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu pasniegšanas ceremonija – pēc skaita jau sešpadsmitā. Par 2011. gada veiksmīgākajiem droši var dēvēt grupu Instrumenti, kas saņēma trīs balvas.
Trīs no trīs
Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu pasniegšanas ceremonijā noritēja itin jautri – par to rūpējās pasākuma vadītājs Andris Freidenfelds jeb Fredis. Šķiet, opera tomēr ir labāka šādas ceremonijas rīkošanas vieta par Nacionālo teātri (un pilnīgi noteikti labāka par baiso Sporta manēžu, kur Gada balva tika nosūtīta emigrācijā pirms četriem gadiem), kaut gan omulībā zaudē Dailes teātrim.
Šogad vērtēšanai tika iesniegti vairāk kā 60 albumi, bet kopējais iesniegto albumu, dziesmu un videoklipu skaits pārsniedza 150. Iesniegtos darbus trīs nedēļu garumā vērtēja neatkarīga žūrijas komisija 50 cilvēku sastāvā. Beigu galā izrādījās, ka visvairāk nomināciju saņēmusi grupa Instrumenti – trīs. Pa divām nominācijām bija saņēmuši Lauris Reiniks, Raimonds Tiguls, grupas Gaujarts, SIA Radikal, Dzelzs vilks u.c., bet LieneCandy izcēlās ar to, ka deju mūzikas nominācijas Top 5 bija iekļuvusi uzreiz ar trīs (!) dziesmām. Lielākie triumfatori izrādījās Instrumenti, kas trāpīja mērķī trīsreiz no trim iespējamiem: Shipsi (Jānis Šipkēvics) un Reynsi (Reinis Sējāns) saņēma Gada balvas par popmūzikas albumu, dziesmu un videoklipu. Popa kategorijā tas jau bija prognozējams (albumam TRU tur praktiski nebija konkurentu), gada dziesmas nominācijā – it kā arī (lai arī te bija iesniegti 34 hiti, tostarp tik spēcīgi kā Viņa grib tik daudz, Angel In Disguise, Banjo Laura, I Do), bet uzvara videoklipu kategorijā nedaudz pārsteidz (satelītu klipiņš dziesmai Vai tu domā? izskatījās elegants). Lai gan – šīs jomas speciālisti droši vien ir citās domās.
Jau trešo gadu!
Ja Instrumenti tādā garā turpinās, tad Prāta vētras balvu vākšanas rekords (cik nu bija? 22?) drīz vien būs briesmās. Shipsi & Reynsi jau ir izdarījuši to, ko, šķiet, līdz šim vēl neviens nebija spējis – viņu dziesma tiek atzīta par labāko jau trešo gadu (!) pēc kārtas. Par 2009. gada labāko sumināja tolaik vēl pandu maskās ģērbto mūziķu dziesmu Apēst tevi (togad pandas saņēma Gada balvu arī kā daudzsološākie debitanti), par 2010. gada – Zemeslodes, bet tagad kārta hitam Pilnīgi viens. Pērn Instrumentiem tik tiešām nebija konkurentu – ko vērts bija viņu iespaidīgais lielkoncerts vien! Redzēsim, kāds būs turpinājums.
Starp citu, Instrumenti vēl nekad nav saņēmuši balvu nominācijā Radio hits: pērn pie statuetes tika Kažas Tici vai nē, bet šogad – Lauris Reiniks par savu Es skrienu. Starp citu, arī viņš kandidē uz rekordista lauriem, jo turpina skriet jau otro gadu – Gada balvu ‘2010 arī saņēma Es skrienu, tikai popa albumu kategorijā. Lauris radiostacijās ir ļoti pieprasīts, par ko liecina arī tas, ka minētās nominācijas finālistu Top5 bija tikusi arī viņa dziesma Labāk vēl neaizmiedz.
Žūrija bez emocijām
Par to, ka žūrija ierakstus vērtējusi pēc profesionāliem principiem nevis vadoties no emocijām liecina kaut vai Lindas Leen Live At Arena pilnīgi pelnītā atzīšana par labāko koncertierakstu nominācijā, kur pretendentu skaitā bija arī Mārtiņa Freimaņa piemiņas koncerts Dzīve kā košums. To apliecina arī grupas Gaujarts visai negaidītā (šķiet, tas arī ir pats lielākais Gada balvas ‘2011 pārsteigums) uzvara alternatīvās mūzikas albumu kategorijā – te pieciniekā bija arī tik gruntīgi pretendenti kā Baložu pilni pagalmi, fonds Viegli, Ingus Bauškenieks un Kārlis Kazāks. Iepriecinoši – jo vairāk relatīvi jaunu vārdu iepazīs vidējais latviešu klausītājs, kurš parasti pieradis interesēties tikai par to, kas redzams TV kastē, jo labāk. Pie mazāk zināmo vārdu popularizēšanas jāpiemin arī Elizabetes Balčus pelnītā uzvara debitantu nominācijā – viņai bija padevies tiešām ļoti labs albumiņš. Starp citu, priecē, ka šo kategoriju beidzot sākusi uzmanīt arī Gada balvas augstākā virspavēlniecība, citādi, sazin, pie balvas ar kādu savu kārtējo projektu atkal tiktu Rihards Zaļupe vai/un brāļi Petrauski... Labi, joks.
Roka karaļi un deju princese
No populārās mūzikas viedokļa interesantas ir vēl trīs nominācijas – šlāgeri, dejas un roks. Šoreiz tika iesniegts tikai viens kantri mūzikas albums (Linita), kas tika iesviests kopējā šlāgeru katlā, tomēr dīvainā kārtā nevinnēja. Lai gan – arī ansamblis Apvedceļš nav nemaz tik tālu līdz tā saucamajam latvju kantrī.
Par deju mūzikas princesi (rokas neceļas rakstīt vārdiņu karaliene) pēdējos divos gados kļuvusi LieneCandy, kas šo kroni pārņēmusi no līdz šim nepārspētās Ellas – dziedātāja pēdējos gados maldās klubu mūzikas, biznesa un Amerikas iekarošanas krustcelēs. Gada balvā ‘2010 Roberta Lejasmeijera & LienesCandy hitam Rīts ir tālu vēl bija diezgan nopietna konkurence, bet šoreiz Liene konkurēja praktiski tikai pati ar sevi (Top 5 vēl bija viņas izpildītās dziesmas DJ Sirds un Augšā, lejā. Vienam, otram vai trešajam gabalam bija jāuzvar.
Krietni lielāka intriga bija rokmūzikas kategorijā. Grupu Laime pilnīga laikam gan iegāza tas, ka albums tika izdots gada sākumā, un daudzi par to jau bija piemirsuši, vai varbūt tas, ka tam nesekoja nekāds turpinājums. SIA Radikal... Varbūt žūrijai bija par smagu? Diez vai, pērn taču vinnēja Skyforger. Bet varbūt visi šie varbūt ir pilnīgi lieki, jo Dzelzs vilka disks vienkārši bija labākais (Neatkarīgās apskatnieks gan savu balsi atdotu par radikāļiem). Starp citu, dzelzs vilkus droši var dēvēt par latvju rokmūzikas karaļiem: ja vien viņiem iznāk albums, ar retiem izņēmumiem tas tiek pie Gada balvas. Tā tas bija 2004. gadā (labākā rokdziesma Tev oranži mati, albums – Manās mājās sieviešu nav), tā tas bija arī 2007. gadā (dziesma – Balerīna, albums – Sārtā rītausma) un tikai 2009. gadā „Dzelzs vilka” teātri izpogāja Satellites LV.
Balsotāji bijuši aktīvi
Noslēgumam šoreiz gribētos pieminēt vēl kādus uzvarētājus – tirdzniecības parka Alfa rīkotajā balsojumā uzvarējusi grupa Musiqq ar savu hitu Angel In Disguise. Pats par sevi šāds fakts nebūtu izēstas olas vērts, bet kāda ir bijusi cilvēku aktivitāte – par Musiqq nobalsots 36 297 reizes, bet kopumā saņemtas 163 192 (!) balsošanas anketas. Salīdzinot ar Eirovīzijas dziesmu konkursa nacionālo atlasi – tur superfinālā skatītāji par Anmary nobalsoja tikai 4645 reizes (par Mad Show Boys – 4218)... Tātad kopumā viss ir kārtībā: cilvēki par mūziku joprojām interesējas, mūziķi joprojām raksta dziesmas un izdod albumus, bet izdevēji joprojām tos tiražē. Muzikālais gads noslēdzies, lai dzīvo jauns gads!
FAKTI
Gada balva 2011’
Labākā dziesma
Pilnīgi viens – Instrumenti
Gada radiohits
Es skrienu – Lauris Reiniks
Labākais popmūzikas albums
TRU – Instrumenti
Labākais rokmūzikas albums
Dzīvnieks pilsētā – Dzelzs vilks
Labākā deju mūzikas dziesma
Tev miera nav - LieneCandy
Labākais šlāgermūzikas albums
Durvis uz vasaru - Apvedceļš
Labākais alternatīvās mūzikas albums
Vibrācijas - Gaujarts
Labākais mūzikas albums bērniem
Lāču tēta dziesmas - Dzeguzīte, Intars Busulis, Aija Andrejeva, Arturs Skrastiņš, Jolanta Strikaite
Labākais tautas mūzikas albums
Tur Saulīte pērties gāja – Iļģi
Labākais instrumentālās, džeza, filmu vai teātra mūzikas albums
Dabas koncertzāle Fucus vesiculosus - Dabas koncertzāle V
Labākais akadēmiskais mūzikas albums
O Salutaris - Jauniešu koris Kamēr
Labākais koncertieraksts video
Live At Arena - Linda Leen
Labākais video klips
Pilnīgi viens - Instrumenti
Labākā debija
Wooden Horse - Elizabete Balčus
Par mūža ieguldījumu
Austra Pumpure