“Saulkrasti Jazz” pulcēs augsta līmeņa džeza māksliniekus

© Publicitātes foto

No 15. līdz 18. jūlijam norisināsies XXVIII festivāls “Saulkrasti Jazz”, kas šovasar īpaši godinās ritma mākslu. Uz četrām skatuvēm Saulkrastos kāps muzikāli koša izlase ar māksliniekiem no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Francijas, Anglijas un ASV, kuru koncertos īpaša loma būs bundziniekiem.

Saulkrasti Jazz” festivāla centrālie notikumi būs divi džeza mūzikas piepildīti vakari pilsētas estrādē. 17. jūlija koncertu atklās Baltijas bundzinieku līga, kurā par 2026. gada labākā džeza mūzikas bundzinieka titulu sacentīsies trīs sitaminstrumentālisti no Baltijas valstīm - Latviju pārstāvēs jaunais un talantīgais Kristaps Škapars. Starp citu, vēsturiski konkursa uzvarētāju vidū dominējuši tieši latvieši.

Pēc Baltijas bundzinieku līgas, uz skatuves kāps “Ventspils Bigband”, kura sastāvā muzicēs iepriekšējās Baltijas bundzinieku līga uzvarētājs Marks Markus Ābelītis un tiks atskaņots pianistes un komponistes Anna Wibe jaunākais albums “Spectrum”. Pati māksliniece atzīst, ka galvenais noslēpums esot atšifrēts nosaukumā “spektrs”, jo programma piedāvās gan muzikālu, gan emocionālu daudzveidību, no liriskām melodijām līdz pat disko noskaņām bigbenda izpildījumā.

Īpaši atzinīgi par Annas Wibe programmu izsakās “Ventspils Bigband” vadītājs Renārs Lācis: “Anna ļoti labi saprot pūšamos instrumentus, tādēļ bigbendam ir ļoti interesanti izpildīt šo programmu. Sākotnēji “Spectrum” šķita ļoti izaicinoša programma, bet līdz klausītājiem mūzika nonāk viegli - tā ir ļoti saprotama un tuva. “Spectrum” ir izcils piemērs talantīgi rakstītai mūzikai, kas patiesi radīta cilvēkiem. Šī ir mūzika, kas paliks vēsturē.” Jāpiebilst, ka “Saulkrasti Jazz” būs vienīgā iespēja šovasar dzirdēt Annas Wibe pilno albumu dzīvē.

Piektdienas vakaru noslēgs šobrīd Eiropā pieprasītais džeza bundzinieks Nikolā Vikaro (Nicolas Viccaro) ar projektu “Nicolas Viccaro Xperience” (Francija). Viņš savas karjeras laikā muzicējis kopā ar tādiem pasaules mēroga māksliniekiem kā Hanss Cimmers, Bils Evanss, Etjēns Mbapē, Džons Maklaflins, Ričards Bona un Maiks Stērns. 2026. gadā viņš aizsācis jaunu muzikālo projektu “Nicolas Viccaro Xperience”, kurā apvienojušies izcili mūziķi.

Savukārt sestdienas jeb 18. jūlijā festivāla noslēguma koncertu atklās ASV un Lielbritānijas apvienotais džeza kolektīvs “Enterpley”, kas izpildīs “r’n’b” un soula noskaņās ieturētu mūziku. To rotās šarmantās balss īpašniece Šerila Railija, bet kolektīvu turēs kopā bundzinieks Natanjels Taunslijs (Nathaniel Townsley), kurš aptuveni 20 gadus bija leģendārā basista Ričarda Bonas (Richard Bonas) grupas dalībnieks.

Festivāla izskaņā, klausītājiem tiks piedāvāta iespēja piedzīvot neaizmirstamu koncertu - veltījumu leģendārajam bundziniekam Badijam Ričam (Buddy Rich), kurš tiek uzskatīts par vienu no visu laiku labākajiem un ietekmīgākajiem džeza sitaminstrumentālistiem. Kopā ar “Latvijas Radio bigbendu” uz skatuves kāps veseli trīs sitaminstrumentālisti, no kuriem divi ir Baltijas bundzinieku līgas laureāti - Artis Orubs, Andris Buiķis un Kristaps Jānis Sokolovs. “Šī programma nebūs tikai retrospekcija, tā būs veltījums bigbendu mūzikas sirdij un pulsam - ritmam un būs enerģisks noslēgums “Saulkrasti Jazz 2026”!” tā to piesaka festivāla rīkotāji.

“Saulkrasti Jazz” ir valsts nozīmes pasākums un senākais džeza festivāls Latvijā, kas kopš 1997. gada jūlijā norisinās Saulkrastos. Festivāls piedāvā koncertus, meistarklases un konkursu Baltijas bundziniekiem, piesaistot vietējos un starptautiskos māksliniekus, kā arī džeza entuziastus. Gadu gaitā, pateicoties meistarklasēm un pieredzes apmaiņai, festivāls kļuvis par nozīmīgu izaugsmes platformu veselai džeza mūziķu paaudzei.

Video