Vasaras laikā katrā nedēļas nogalē notiek dažādi izklaides pasākumi - gan pilsētu svētki, gan mūzikas festivāli, gan Zvejnieku svētki. Lai noskaidrotu kāda ir mūzikas nozīme pasākumu izvēlē, eksperti veica īpašu aptauju.
Festivālos, pilsētas svētkos, pludmales pasākumos, sporta spēlēs, fona mūzika ir tā, kas nodrošina pasākumam atbilstošo noskaņojumu. To apstiprina 40% SKDS un 68% TVNET aptaujas respondentu. Fona mūzikas būtisko nozīmi apliecina gandrīz visi aptaujas dalībnieku, kopumā 93% respondentu norādīja, ka valdošais klusums pirms mūziķu uzstāšanās, kafejnīcās, atpūtas zonā un koncertu starplaikos neglābjami sabojātu festivālu vai pasākumu gaisotni. Mūzikas gaumes ir dažādas un arī pasākuma specifika var noteikt izvēlētās fona mūzikas žanru, kas palīdz izdarīt izvēli par tīkamākā pasākuma apmeklēšanu. Fona mūzikas izvēli nosaka tās atskaņošanas laiks un vieta, piemēram, atpūtas zona, kafejnīca vai pirms mūziķu uzstāšanās. Apmeklētāji novērtē, ja organizatori ir izvēlējušies atbilstošu fona mūziku. Tieši apmeklētāju apmierinātība ir festivāla veiksmes pamatā un īpaši nozīmīgi tas ir ikgadējo mūzikas festivālu organizēšanā.
„Festivālos un citos publiskos pasākumos bieži tiek atskaņota fona mūzika, un par tās izmantošanu līdzīgi kā par mākslinieku uzstāšanos koncertā vai pasākumā ir jāmaksā. Tāpēc pasākumu organizatoriem fona mūzikas atskaņošanai ir jāizņem nepieciešamās mūzikas izmantošanas atļaujas. Tā ir samaksa par ieguldīto darbu mūzikas autoriem, dzejniekiem, izpildītājiem, producentiem un pārējiem radošās komandas pārstāvjiem, kas ir piedalījušies atskaņotās mūzikas tapšanā. Neviens nešaubās, ka māksliniekiem ir jāsamaksā, aicinot viņus uzstāties koncertā vai kādā citā pasākumā un tik pat godprātīgi ir jārīkojas arī samaksājot par mākslinieku ierakstu atskaņošanu festivālos, zaļumballēs, pilsētas svētkos, sporta sacensībās, gadatirgos, izklaides parkos un citos publiskos pasākumos,“ norāda Ieva Platpere, Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) izpilddirektore.
Par mūzikas izmantošanu publiskos pasākumos ir jāmaksā, neatkarīgi no tā, vai mūzikas atskaņošanai pasākumā izmanto radio, CD, DVD, TV, datoru, mp3 vai citā veidā ierakstītu mūziku. Būtiski ir ņemt vērā, ka katram no pasākuma veidiem izmanto atšķirīgus kritērijus atlīdzības aprēķināšanai, atkarībā no pasākuma norises biežuma, plānoto apmeklētāju skaita un citiem kritērijiem, kurus ir jānoprecizē sazinoties ar LaIPA un autorus pārstāvošo organizāciju.
Par fona mūzikas ietekmi uz apmeklētāju noskaņojumu festivālu vai koncertu laikā regulārus pētījumus veic daudzās pasaules valstīs, piemēram, Lielbritānijā, kur ir vienas no senākajām mūzikas festivālu tradīcijām, 80% festivālu apmeklētāju apliecināja, ka fona mūzika veido festivālam raksturīgo atmosfēru un 65% atzina, ka piemērota fona mūzika festivāla laikā ļauj labāk novērtēt pasākumu kopumā.
Lai atspoguļotu mūzikas nozīmi dažādās uzņēmējdarbības jomās, mūzikas industrijas pārstāvji ir izveidojuši informatīvu mājas lapu www.muzikabiznesam.lv. Mājas lapā vienkopus ir publiskoti dažādi fakti, skaidrojumi un pētījumu rezultāti par veiksmīgas mūzikas izvēli un izmantošanu dažādās uzņēmējdarbības jomās: kafejnīcās, viesnīcās, veikalos, deju klubos, sporta klubos, izstādēs un gadatirgos, koncertos, sporta pasākumos, klientu apkalpošanas vietās, skaistumkopšanas salonos, birojos un darba vietās.
Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA) ir biedrība, kurā izpildītāji un fonogrammu producenti ir apvienojušies, lai kolektīvi administrētu savas tiesības – vienotos ar fonogrammu izmantotājiem par maksājamo atlīdzību, iekasētu, sadalītu un izmaksātu to tiesību īpašniekiem. LaIPA ir starptautiski atzīta organizācija, kas vienīgā Latvijā administrē pašmāju un ārzemju izpildītāju un producentu tiesības saņemt taisnīgu atlīdzību par izmantoto mūziku.