Latvijas Mediju ētikas padome nav saskatījusi pārkāpumus bērnu dalībā TV360 pārraidē "Ģimene burkā", aģentūru LETA informēja padome.
Padome ir saņēmusi Bērnu aizsardzības centra lūgumu vērtēt bērnu piedalīšanos TV360 šovā "Ģimene burkā". Ētikas padome secināja, ka konkrētajā gadījumā neesot pamata runāt par iespējamajiem ētikas normu pārkāpumiem. Ētikas padomes ieskatā, sūdzībā norādītās epizodes esot bijušas "sirsnīgas, un, filmējot bērnus, sižeta veidotāji ievērojuši smalkjūtību un piesardzību".
Ētikas padome valsts iestādēm rekomendē ar sižetu nesaistītu personu iesniegumus izvērtēt pietiekami kritiski un gadījumos, kur acīmredzami nav pazīmju par aizskārumu, pieņemt lēmumu atteikt iesniedzējiem, nevis sūdzības izskatīšanā iesaistīt citas iestādes un organizācijas, tādejādi nelietderīgi tērējot iesaistīto pušu resursus.
Lai arī ikviens var iesniegt sūdzību valsts iestādēs par jebko, Ētikas padome uzskata, ka nebūtu lietderīgi padziļināti skatīt visas sūdzības, kur kādu neapmierina bērnu klātbūtne mediju pārraidītajos sižetos.
Ētikas padome izskatīja arī sūdzību par portāla LSM+ sižetu un publikāciju, kas bija veltīta sociālajos tīklos saceltajai ažiotāžai par izmaiņām Rīgas domes noteiktajā kārtībā klaiņojošu un ievainotu dzīvnieku ķeršanā un transportēšanā uz patversmi. Sūdzības iesniedzējs - biedrība "Dzīvnieku glābšanas dienests" - uzskatīja, ka medijs vairojis baumas par it kā gaidāmo Rīgā noķerto dzīvnieku masveida nogalināšanu ar to saistītā patversmē, kurai neesot nekāda sakara ar minētajiem notikumiem Rīgas domē un kas nesniedz tai pakalpojumu, jo dzīvnieki tiek transportēti uz citu patversmi. Tādā veidā medijs esot nomelnojis ar šo biedrību saistīto patversmi, uzskatīja sūdzības iesniedzējs.
Tomēr Ētikas padome secināja, ka sižets faktoloģiski korekti izskaidroja notikumus, atspoguļoja tieši iesaistīto pušu viedokļus un kliedēja internetā izplatītās baumas par iespējamo patversmē nonākušo dzīvnieku masveida eitanāziju. Fakts, ka sižets piešķir lielāku redzamību ar notikumiem tikai pastarpināti saistītajai patversmei, nebūtu uztverams kā sižeta veidotāju pašmērķis, bet sekas, kādas rodas, atspēkojot pārspīlējumus un nepamatotas baumas, pauda padome.
Tāpat secināts, ka sižetā skatītās ažiotāžas pamatā nozīme ir bijusi konkrētās patversmes līdzšinējai reputācijai, tomēr, vadoties no sižeta mērķiem, no tās pieminēšanas nav bijis iespējams izvairīties. Vienlaikus fakts, ka sūdzības iesniedzējs ir nevis atturējies no komentāru sniegšanas medijam, bet atbildējis uz žurnālista jautājumiem, skaidrojis situāciju un atspēkojis baumas, ir palīdzējis tā reputācijai.
Latvijas Mediju ētikas padome dibināta 2018.gadā pēc vairāku mediju nozares asociāciju un mediju iniciatīvas. Biedrības mērķis ir veicināt ētiskas mediju prakses attīstību un sekmēt mediju pašregulāciju Latvijā; aizsargāt vārda brīvību un sabiedrības tiesības uz drošu un uzticamu mediju vidi. Biedrība izskata sūdzības un iesniegumus par mediju darba iespējamo neatbilstību ētikas principiem.