Reperim Odam šobrīd nav viegli peldēt pret straumi – jauši vai nejauši izveidots, taču viņa blakusprojekts kā Priekameitu Sencim kopā ar Grandmasteru Neonu guvis satriecošus komerciālos panākumus, un lielākā daļa klausītāju no viņa nu jau gaida tieši to, nevis paša Oda kompozīcijas. Neraugoties uz to, Ods spītīgi virzās uz priekšu, ik pa laikam pieļaujot iespēju M. Sencim doties pensijā.
Pēc gandrīz trīs gadu pauzes Ods (īstajā vārdā Valters Grīnfogels) nācis klajā ar savu trešo studijas albumu “Tavai zināšanai, man viss ir labi”. Arī 2022. gadā izdotajam Oda iepriekšējam albumam “Nestāsti mammai” ir klājies gluži labi: tas ticis straumēts vairāk nekā 4 miljonus (!) reižu un ir pazīstams ar tādām dziesmām kā “Panika” (vairāk nekā miljons straumējumu), “Spēlē” (apmēram 600 000 straumējumu), “Mīlestība palagos” (vairāk nekā 500 000 straumējumu) un citām. Tas liek domāt, ka arī jaunais albums kotēsies gana augstu, un Ods beidzot varēs savus panākumus konvertēt jeb “ar laiku iemainīt to, lai mammai pirktu mēteli” (no dziesmas “Samainam vainas”).
Pēdējo piecu gadu laikā Oda izaugsme ir apbrīnojama un cieņu raisoša - salīdziniet jauno albumu ar viņa pazaļo debijas lieldarbu “Oda priekam” (tam gan arī nebija ne vainas)! “Projektā iekļautas 16 dziesmas, kas nepilnu 50 minūšu laikā klausītāju izved cauri iespaidīgam emociju klāstam - uzvaras garša, statusa un varas ietekme uz cilvēku, stindzinošas šaubas un nedrošības sajūta par nākotni, centieni samierināties ar neizbēgamo un ego ķidāšana. Albums kalpo kā ieskats tajā, kas mainījies pēdējo 3 gadu laikā repera ikdienā un iekšējā pasaulē - tas viennozīmīgi ir personiskākais materiāls, ko izdevis Ods,” vēsta pats mūziķis.
Lai arī leksikas ziņā šis materiāls, protams, līdz Priekameitu Senča līmenim neaizsniedzas - un labi, ka tā! -, arī Ods dziesmu tekstos nav nekāds svētdienas skolas audzēknis un mauc pa tiešo. Hiphopā necenzētā leksika uztverama kā norma, taču Ods to izmanto kaut kā sabalansētāk, nepārvēršot rupjos, asos un piparotos izteicienus par jēlībām, kas ir apsveicami.
Par albumā iekļautajām dziesmām. Jau otrais gabals “Nevajag palīdzību” (kopā ar Pre’set) rada vēlmi dzirdēt to dzīvajā - tas ir smagnējs ne tikai tekstā, bet arī bītā, kam piemetināta zāģējoša ģitāra (varēja pat riskēt tās skanējumu padarīt vēl skarbāku!). Nākamā pērle albumā iekļauta ar Nr.4, kas ir kopdarbs ar vecmeistaru Ozolu dziesmā “Slīdu vakarā”. Starp citu, teju katrai dziesmai Ods pievienojis kādu īpašu un specifisku skanējuma elementu, un arī uzaicinātie viesmūziķi te pilnīgi noteikti nejūtas kā viesmūziķi, bet līdzvērtīgi partneri - labākais piemērs tam ir “Man viss ir labi”, kur pat bez ieskaitīšanās “setlistē” var pateikt, ka viena no dziesmas ierakstā iesaistītajām personām ir Wiesulis (vēl arī Marko). Tāpat arī “Tīras rokas”, kurā ar neapbruņotu ausi ir jūtams Wiesuļa līdzgaitnieka sangvn rokraksts.
Vēl - rečitatīva “eminemisms” dziesmā “Gavilēju”, kas ieskaņota kopā ar Oda seno cīņubiedru Goču (jeb Senča domubiedru Grandmasteru Neonu), savukārt lielākais pārsteigums ir kompozīcija “Tā ir!” ar elektroniskās mūzikas meistaru Oriole, kurai gan varētu pielipināt uzlīmīti “21+” vai pat “25+”, tiesa, līdzīgu būtu pelnījušas vēl vairākas kompozīcijas, piemēram, kopā ar Pre’set un sangvn tapusī “Sasistas miesas”. Ja par mīnusiem, tad, šķiet, tik apjomīgai programmai Odam īsti spēka tomēr nav pieticis, tāpēc uz albuma beigām ir arī daži slābanāki gabali (“Tituli”, “Tēlo līdzi”).
Projekts ierakstīts “Eternal World Records” studijā un tapis sadarbībā ar dažādiem latviešu un ārzemju bītmeikeriem, kā arī producentiem Pre’set un sangvn, kas strādājuši pie tādiem albumiem kā “Nestāsti Mammai”, “En Prise”, “Fianchetto”, “Vernisāža” u.c. “2025. gada janvārī tika organizēta trīs dienu radošā nometne Liepājā, kurā tika noslīpētas albuma nianses, kā arī nofilmēts 57. Latvijas Repertags un video materiāli, kas izmantoti albuma promocijas nolūkos. 16 dziesmu ierakstā dzirdams arī plašs klāsts ar viesmāksliniekiem - reperi Ozols, Wiesulis, Marko, goča, dziedātāja/instrumentāliste Tipa, ģitārists Kristaps Vītols-Vītoliņš, kā arī producenti ansis, Wunderwurld, Oriole un $andolarz. Skaņdarbi tapuši laika posmā no 2022. - 2025. gadam,” informē Ods, kurš “aicina visus izbaudīt radīto un tic, ka ikkatrs albumā spēs atrast kaut ko sev radniecīgu harmoniju ieskautajos vārdos.”
Skatīsimies, kā būs, taču būtu tikai pelnīti, ja tuvākajās nedēļās straumētāko latvju mūzikas albumu topā būtu jauns līderis.