Debijas lieldarbs un uzreiz dubultalbuma formātā? Un izdots pie zviedriem? Un ar prezentācijas koncertu Anglikāņu baznīcā? Kāpēc ne, Andis Bētiņš un Artūrs Čukurs to spēj!
Iznācis Anša Bētiņa un Artūra Čukura dubultalbums “Slavic Folk Songs”, ko izdevusi Zviedrijas neatkarīgā ierakstu kompānija “XKatedral”.
Lai svinētu albuma klajā laišanu, šis savdabīgais duets 7. februārī aicina uz koncertu Rīgas Anglikāņu Sv. Pestītāja baznīcā.
“Albums “Slavic Folk Songs” ir dažādu slāvu tautu daudzbalsīgo tautasdziesmu un garīgo dziedājumu kolekcija, kas balstīta mutvārdu tradīcijā un melodijās, kam nav atrodami konkrēti autori vai komponisti. Dziesmas, ko Ansis Bētiņš un Artūrs Čukurs aranžējuši divām balsīm, duets izpilda “a cappella”, dažādās tehnikās, kas raksturīgas konkrētām slāvu dziedāšanas tradīcijām. Īpašu uzmanību veltot dziesmām no pašlaik okupētajiem Ukrainas reģioniem, Ansis un Artūrs izdzied stāstus par pasaulīgām nedienām un ikdienišķām raizēm, īstiem un gaistošiem prieka mirkļiem un ilgām, ko allaž caurvij cerība un vēlme dzīvot,” tā pieteikts šis nenoliedzami interesantais darbs.
Nemēģinot uzmesties par šādas mūzikas ekspertu un līdz ar to censties profesionāli vērtēt šo darbu, atliek vien sausi informēt, ka albumā kopumā iekļauti 18 skaņdarbi teju stundas garumā. Interesants koncepts ir šī divbalsīgā dziedāšana, kas iesākumā subjektīvi prasa “pielikt” vēl kādu balsi klāt, taču, ja tā ieklausās, gluži labi skan arī tāpat. Uzreiz rodas vēlme pameklēt internetā kaut ko vairāk arī par tiem Ukrainas reģioniem, no kuriem cēlušās šīs dziesmas, jo straumēšanas servisi, protams, plašāku informāciju par to nepiedāvā - cerams, ka tā būs pieejama platē. Vēl jāpiebilst, ka “Slavic Folk Songs” ieraksta producente ir Maria W Horn, skaņu ierakstu un pēcapstrādi veikuši Daniel M Karlsson un Mats Erlandsson, albuma vizuālā tēla autors ir latviešu mākslinieks Aigars Opincāns, bet tā dizainu veidojis Stephen O’Malley. Ierakstu digitālā un fiziskā formātā izplata Ziemeļamerikā bāzētā kompānija “Ideologic Organ” sadarbībā ar “Shelter Press” un “Secretly Distribution”.
Par pašiem mūziķiem. Ansis Bētiņš un Artūrs Čukurs ir vokālais duets no Rīgas. Abi aizraujas ar dažādu laikmetu un reģionu dziedāšanas tradīcijām, tāpēc viņu darbība norisinās kaut kur starp tautas, senās un laikmetīgās mūzikas lauciņiem. Interese par slāvu dziedāšanas tradīcijām sākusies nejauši, taču tajā pat laikā vienkārši un loģiski izskaidrojami - kopīgi klausoties mūziku. “Šī mūzika ķēra mūs ļoti tieši un nepastarpināti, nelaizdama vaļā. Tā kā abi esam dziedātāji, gribējām pamēģināt to izdziedāt pašiem savām balsīm. Pamazām interese padziļinājās un pletās plašumā - līdzās austrumslāvu senajiem dziedājumiem, atklājām arī dienvidslāvu dziesmas.” Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā internetā sāka parādīties vairāki digitālie arhīvi, kas aktīvi publicēja skaņas ierakstus tautasdziesmām no Ukrainas reģioniem, ko okupējusi Krievija. Klausoties šos senos ierakstus, mūziķi sākuši transkribēt melodijas un tekstus, veidojot aranžijas divām balsīm.
“Mēs paši neesam slāvi, taču arī mūsu - latviešu - folklora gadsimtu gaitā attīstījusies dialogā ar citām kultūrām šajā reģionā,” skaidro Artūrs Čukurs. “Nodotas no paaudzes paaudzē, melodijas un folklorā sastopamie tēli ceļojuši bez stingrām robežām, ietekmējot arī melodijas, kas ieskauj mūs šodien. Tādējādi mūsu pētījums bijis arī aizraujošs sevis izziņas process - caur “svešinieku” acīm raugoties uz citiem, uz mūsu kaimiņiem, kam dzīvojam blakus.” Savukārt Ansis Bētiņš papildina: “Mēs neesam tiekušies uz vēsturiski informētu, autentisku izpildījumu. Taču esam pie šīm dziesmām strādājuši ar lielu cieņu un godīgumu. To skaistums aizkustinājis mūs un esam pateicīgi, ka varam savos atklājumos dalīties arī ar citiem.”
Kas attiecas uz 7. februāra koncertu Anglikāņu baznīcā, tad tajā skanēs gan albumā iekļautās, gan arī neiekļautās dziesmas. Pirms un pēc koncerta būs iespējams iegādāties arī dueta debijas albumu - 2LP jeb vinila plates, ko veido studijas ieraksti un koncertieraksts no Anša un Artūra uzstāšanās Stokholmas koncertvietā “Fylkingen” 2023. gada martā. Nepacietīgākajiem - albums jau ir pieejams straumēšanas platformās.