Recenzija: "Latviešu estrādes antoloģija: Dziesma no akmens laikmeta"

© Publicitātes foto

Absolūts 2025. gada sākuma pārsteigums – latvju estrādes mūzikas entuziasta Riharda Bērziņa digitālais “Vintāžas” brīnums jeb otrais laidiens izdevumu sērijai “Latviešu estrādes antoloģija”, kas šoreiz iepazīstina ar Liepājas “Sarkanā metalurga” Kultūras pils vokāli instrumentālā ansambļa “Līvi” 1978.-1982. gadu perioda skaņdarbu apkopojumu! No tiem laikiem, kad šī ansambļa mākslinieciskais vadītājs bija Juris Pavītols.

Lai gan šiem ierakstiem ir teju pusgadsimts, tie skan apbrīnojami labā kvalitātē - vēlreiz liels paldies Rihardam Bērziņam, kurš veicis ieraksta digitalizāciju un pēcapstrādi.

CD izdevumu, kas bagātināts ar ansambļa fotomirkļiem, iespējams noklausīties un iegādāties “Vintāžas” vietnē “Bandcamp”.

“Par “Līviem” runāts daudz, taču mazāk uzmanības pievērsta ansambļa agrīnā perioda daiļradei - tas saistāms ar nesaglabātiem televīzijas ierakstiem un paaudžu maiņu, taču par spīti tā laika limitētajām iespējām, ansamblim arī šajā laikā izdevies ieskaņoties. Nesen apritējuši 50 gadi kopš nosaukuma “Līvi” apstiprināšanas, tādēļ vēstures melno plankumu aizpildīšanai izdevumā apkopotas līdz šim pilnā veidā nepublicētas 1978., 1981. un 1982. gada ierakstu sesijas. Šie materiāli sniedz visaptverošu ieskatu ansambļa sākumposmā - līdzās vadītāja Jura Pavītola izvērstajiem skaņdarbiem (“Lūgums”, “Paššaustītāja monologs”, “Dziesma no akmens laikmeta”), skaņu ierakstos rodamas savulaik populāras Ērika Ķiģeļa dziesmas (“Sniega velns”, “Vēju muzikants”, “Melnā dziesma”), kā arī Modra Šterna, Viļņa Krieviņa un Jāņa Groduma pirmie sacerējumi. Īpaši izceļama 1981. gada sesija, kas ir materiāls režijas studentes Rasmas Korvinas diplomdarbam - šeit “Līvu” interpretācijā ieskanas Mārtiņa Brauna “Vieglprātīgie ritmi”, dzirdams arī Ķiģeļa “Zem svēteļa spārna” pirmais variants,” teikts albuma anotācijā.

Kas darbojās ansamblī minētajā laika periodā? Ingrīda Pavītola (vokāls), Rodrigo Fomins (vokāls), Ēriks Ķiģelis (ģitāra, vokāls), Modris Šterns (ģitāra, taustiņi), Jānis Grodums (bass), Andris Krūziņš (bungas), Vilnis Krieviņš (bungas), it kā arī Laimis Rācenājs (vokāls), kurš gan ierakstos nav dzirdams, un daudzi citi, un, protams, Juris Pavītols - ritma ģitāra, vokāls (“Paššaustītāja monologā”), taustiņi, mutes harmonikas. Vēsturiskie ieraksti savulaik veikti Latvijas Televīzijas pārvietojamajā studijā, Rīgas Skaņu ierakstu studijā un Latvijas Radio studijā.

Kopumā ierakstā iekļauts cieņu raisošs skaņdarbu daudzums - 20. “Sniega velns”, “Bailes par ziņģi”, “Rokas”, “Vēju muzikants”, “Zīlīte” - šīs dziesmas ir zināmas visiem vai gandrīz visiem, taču te ir virkne skaņdarbu, kas nav dzirdēti nemaz, un jādomā, ka tā tas būs lielākajai daļai klausītāju. Pārsteidz Ingrīdas Pavītolas vokāls, Ērika Ķiģeļa un ansambļa pastāvēšanas sākotnējā periodā arī Modra Šterna ģitārspēle, tomēr visvairāk - jāatkārtojas jau trešoreiz - šādu ierakstu esamība. “Melnā dziesma”, “Mazais sapnītis” un it īpaši “Rokas” - eh, kas tie gan ir par velnišķīgi labiem gabaliem!

Izklaide

Iespējams, ka daudzi vairs neatceras par šī gadsimta sākumā pastāvējušo puišu grupu “Caffe”, taču vismaz vienu no tās dalībniekiem gan šobrīd zina visi – tas ir Intars Busulis. Par vēl vienu (Juris Merkulovs) nav zināms praktiski nekas, bet trešais ir Andis Grīva, kurš ik pa laikam atgādina par sevi kādā interesantā (un kvalitatīvā) muzikālajā projektā.

Svarīgākais