Pavasaris ir tuvāk nekā šķiet! UNESCO kultūras mantojuma sarakstā iekļauts sens festivāls

© Unsplash

Šā gada 4. decembrī Apvienoto Nāciju Organizācijas Izglītības, zinātnes un kultūras Organizācija (UNESCO) Cilvēces nemateriālā kultūras mantojumā sarakstā ierakstījusi Pavasara festivālu un tā senās Ķīnas tautas tradīcijas.

Pavasara svētki simbolizē laimi, labklājību un ģimenes atkalapvienošanos, un tas ir ievērojamākais ķīniešu tradicionālais festivāls, pazīstams arī kā ķīniešu Jaunais gads, ko svin arvien vairāk cilvēku visā pasaulē.

2025. gadā Pavasara festivāls sākas 29. janvārī, gada pirmajā dienā pēc Mēness kalendāra. Datums mainās katru gadu, bet vienmēr ir laika posmā no 21. janvāra līdz 20. februārim. Katrs ķīniešu gads ir saistīts ar kādu dzīvnieku zīmi saskaņā ar Ķīnas zodiaka ciklu un 2025. gads ir Čūskas gads, konkrēti, Zemes čūskas gads.

Kā vēsta tūrisma portāls chinahighlights.com, reģionālās paražas un tradīcijas ir ļoti atšķirīgas, taču tām ir viena un tā pati tēma: pavadīt veco gadu un sagaidīt veiksmi un labklājību jaunajā gadā.

Pirms pavasara svētkiem cilvēki rūpīgi uzkopj savas mājas, kas simbolizē iepriekšējā gada neveiksmes aizslaucīšanu prom un māju sagatavošanu turpmākai veiksmei. Galvenā festivāla krāsa ir sarkanā, jo tiek uzskatīts, ka sarkanā krāsa ir labvēlīga Mēness Jaunajam gadam, kas apzīmē labklājību un enerģiju, kas spēj atvairīt ļaunos garus un negatīvismu.

Svarīga tradīcija ir mirušo godināšana. Daudzi ķīnieši apmeklē senču kapus dienu pirms ķīniešu Jaunā gada un pirms ģimenes vakariņām piedāvā upurus senču gariem, kā arī uz Vecgada vakariņu galda novieto kādu lieku glāzi.

Šis ir svarīgs laiks, kad ģimenes sanāk kopā. Lai kur viņi atrastos, cilvēkiem jāpārrodas mājās, lai svinētu svētkus kopā ar savām ģimenēm. Ķīniešu Jaungada vakariņas sauc par "atkalapvienošanās vakariņām". Lielas, vairāku paaudžu ģimenes sēž pie apaļiem galdiem un bauda kopā ilgu maltīti.

Ķīniešu Jaunais gads ir sarkano aplokšņu (vai sarkanu paciņu) sezona. Tajās ievieto naudu un bieži dāvina bērniem un pensionāriem.

Sarkano aploksni (naudu) sauc par ya sui qian (ja svei čen), kas nozīmē 'Sui [dēmona] naudas apspiešana'. Tiem, kuri saņem sarkano aploksni, tiek vēlēts drošs un mierīgs gads. Citas populāras Pavasara festivāla dāvanas ir alkohols, tēja, augļi un saldumi.

No publiskajām izklaidēm lielākajās pilsētās līdz miljoniem privātu svinību Ķīnas lauku apvidos petardes un uguņošana ir neaizstājams svētku pasākums. Tas ir veids, kā aizbiedēt ļaunumu un sagaidīt jaunā gada atnākšanu.

Ķīniešu Jaunā gada svinības tradicionāli ilgst 16 dienas, sākot no ķīniešu Jaungada vakara līdz laternu svētkiem. Valsts svētku dienas 2025. gadā ir no 28. janvāra līdz 4. februārim, kopumā 8 dienas.

Izklaide

11.janvārī, plkst. 15:00, klubā "First Riga" norisināsies nākamā konkursa kārta “Ghetto Faktora koncerts”, kurā uz skatuves kāps 28 talantīgi vokālisti, lai cīnītos par vietu pusfinālā. Šajā kārtā tiks izraudzīti 15 dalībnieki, kuri turpinās savu ceļu uz finālu, un saņems iespēju pierādīt sevi kā nākamās uzlecošās skatuves zvaigznes.

Svarīgākais