Recenzija: Kaligo - "Pirmais pērkons"

© Publicitātes foto

Latviešu postfolkloras grupu “Kaligo” klausītāji, iespējams, jau iepazinuši pēc tādām dziesmām kā “Pērkons veda Saules meitu” un “Es bij’ meita”, bet nu šī apvienība laidusi klajā arī debijas albumu un pie viena izziņojuši tā prezentācijas koncerttūri, kuras laikā ticis iemests skats arī pie kaimiņiem igauņiem.

“”Kaligo” debijas albums “Pirmais pērkons” izceļas gan ar savu unikālo skanējumu, kas ir kā tilts starp pagātni un tagadni, gan kalpo kā atgādinājums par mūsu pašu, latviešu, saknēm un spēku, ko tās nes. Albuma trīspadsmit dziesmās latviešu tradīciju pūrs papildināts ar jaunākajām muzikālajām niansēm, radot pilnīgi jaunu, mūsdienīgu muzikālo interpretāciju,” tā šo albumu piesaka grupas komanda.

“Latvietis vienmēr gaida pirmo pērkonu - tas iezīmē gan jaunas ražas cikla sākumu, gan pavasara atnākšanu,” par albumu stāsta vokāliste Diāna Logina.

“Arī grupa ”Kaligo” ir sagaidījusi savu pirmo dziesmu ražu, kas ir apkopota astoņās grupas oriģinālkompozīcijās un piecās tautas dziesmu un teicēju melodiju aranžijās. Tāpēc savu jauno albumu iesākam tieši ar tādiem nozīmīgiem skaņdarbiem kā “Pirmīs” un “Pavasaris”, bet līdzās tiem arī mūsu debijas singls “Pērkons veda Saules meitu”, ar kuru pieteicām sevi plašākai auditorijai. Debijas albums “Pirmais pērkons” ir mūsu nākamais solis un iezīmē mūsu grupas oriģinālo skanējumu.”

Ja kompozīcija “Pirmīs” vairāk vērtējama kā ievads, tad “Pavasaris” jau pilnvērtīgi ievada “Kaligo” iekoptā postfolkloras lauka plašumos, kuros pirmām kārtām pārsteidz Diānas spēcīgā balss un arī instrumentālistu iemaņas - it īpaši uzteicami ģitārists Edijs Ostapko un taustiņnieks Kārlis Bērziņš, arī basists Jānis Narbuts, lielu darba apjomu paveic perkusionists un sitamo instrumentu meistars Kristaps Karps. Par “Es bij’ meita” jau minēts (starp citu, tā tapusi sadarbībā ar jauno dziedātāju Luku), bet vēl var atzīmēt “Sitiet bungas, bāleliņi” (tās ierakstā piedalījies arī perkusiju meistars Nils Īle) un smeldzīgo “Kur tu jāsi, bāleliņi”, bet īpaši - interesantās visiem labi pazīstamo “Es karā(i) aiziedams” un “Velc, pelīte” knapi atpazīstamās versijas. Daži gabali gan sakrīt uz nerviem (piemēram, “Ūsi ūsi”), taču tas ir nieks.

“Kaligo” jau atrādījušies pirmajos albuma prezentācijas koncertos - “Melno Cepurīšu Balerijā” Jelgavā un “Kidrakuur Kultuuriklubi” Tallinā, bet vēl grupas koncertceļi vedīs uz “Fonoklubu” Cēsīs (15. novembrī), “Artilērijas Pagrabiem” Daugavpilī (16. novembrī), “Pegaza pagalmu” Liepājā (22. novembrī) un “Folkklubs ALA” Rīgā (30. novembrī).

“Debijas albuma prezentācijas koncertos klausītājiem piedāvāsim gan albuma skaņdarbus, kas ietver spēka vārdus un latviešu dainas, gan arī tādas dziesmas, kas tapušas pasaules mūzikas ietekmē, piemēram, no Japānas un Tuvajiem Austrumiem. Esam pārliecināti, ka mūsu mūzika uzrunās dažādu klausītāju auditorijas, jo katrs tajā atradīs sev ko pazīstamu un tuvu. Mūzika ir spēcīgs instruments, kas var gan apvienot cilvēkus, gan atdzīvināt senus stāstus. Un mūsu koncerti būs kā ceļojums, kurā izsenis radušās tradīcijas un kultūru iepazīsim jaunā gaismā,” sola Diāna Logina.

Izklaide

2025. gadu rīdzinieki un pilsētas sagaidīja vairākos Vecrīgas laukumos – Rātslaukumā, Līvu laukumā, Doma laukumā, Pils laukumā, laukumā pie Pulvertorņa, 11. novembra krastmalas paralēlajā ielā starp Poļu un Bīskapa gāti un Kaļķu ielas posmā starp Vaļņu ielu un Aspazijas bulvāri, kur jautrā atmosfērā varēja izdejoties, izdziedāties un līksmi sagaidīt jauno gadu.

Svarīgākais