Recenzija: Very Cool People - "Dzīvs"

© Publicitātes foto

Grupa “Very Cool People” laidusi klajā savu “līdz šim sprādzienbīstamāko albumu” (tā to piesaka viņu PR speciālisti), kas šīs sprādzienbīstamās grupas (tā to piesakām mēs) diskogrāfijā ir jubilejas jeb desmitais un tapis intensīvā darbā pusotra gada garumā.

Kā par albuma tapšanas procesu stāsta “Very Cool People” vadītājs, ģitārists Elvijs Grafcovs, “vispirms uzrakstījām mūziku, tad to ierakstījām, tad ierakstīto izmetām ārā, pielikām semplus, ierakstījām no jauna, atkal izmetām ārā, tad radījām paši savus semplus plus ierakstījām visdažādākos dzīvos instrumentus, vokālus, kliedzienus un vēl visas iespējamās skaņas, ko var izdvest ar muti, un mēģinājām panākt, lai ģitāra izklausās pēc ērģelēm, trompete skan kā smagā automašīna, saksofons atgādina basu un tā tālāk.”

Viss pagalam vienkārši un saprotami, vai ne? Gala rezultātā albumā iekļauts līdz šim pārliecinoši lielākais mūzikas instrumentu, sintezatoru un citu elektronisko mūzikas radīšanas ierīču kopskaits “VCP” daiļradē. Runā, ka brīžiem ierakstā dzirdamas vienlaikus deviņas iespēlētas ģitāras un 15 dažādi sintezatori. Dažām dziesmām atsevišķu skaņas celiņu kopskaits sasniedzis pat divus simtus... “Šis ir tas albums, kura tapšanā radošumam nebija nekādu pirms tam pieņemtu robežu, turklāt ne tikai komponēšanas un improvizācijas, bet arī jaunu skaņu tapšanas procesā,” uzsver Elvijs.

“Dzīvs” ir pārsteidzošs un riskants eksperiments, kas “Very Cool People” faniem liks paņemt tabureti, apsēsties un aizdomāties - pag, pag, kas tas tāds tikko te bija?! Ievadošais skaņdarbs “Izejpozīcija” mēģina sagatavot klausītājus turpmākajam ceļam albuma dzīlēs - ja Elvijs te būtu piemetis pāris asākas ģitāras, ar šo reiva un/vai tehno ievadu jau varētu pieteikties iesildīt “The Prodigy”! Pat mazliet žēl, ka “VCP” šo kursu nav ieturējuši līdz galam, jo tik mērķētā elektroniskajā stilā iespēlētas vēl tikai dažas kompozīcijas, no kurām “Lec” varētu kļūt - nē, tā kļūs! - par šīs vasaras klubu hitu. Teju “psychedelic hip hop dance” brīnumi dzirdami skaņdarbā “Hooking Up”, eleganti atmosfēriska ir “Turbulence”, savukārt “Rondo Alla Šubi Duba Dirlli” ir… ne jausmas, kas tas ir.

Albumam dots nosaukums “Dzīvs”, jo “tā tomēr ir “dzīvā” veidā iespēlēta elektroniskā mūzika, kas žanriski miksējas ar džezu, fanku un roku, izmantojot visus grupā pieejamos mūzikas instrumentus, ieskaitot, piemēram, klarnetes.” Un vēl: “Rezultātu var pielīdzināt Frankenšteinam, jo nedzīviem priekšmetiem piešķirta dzīvība. Tieši tāpēc albuma simbols ir tā dēvētās “googly acis”, kuras pielīmējot jebkam priekšmets it kā atdzīvojas. Arī leģendārie “Very Cool People” kaķi albuma dizainā šoreiz tikuši pie “googly eyes”.

No šī sprādzienbīstamā albuma trīs jaunās dziesmas grupas faniem ir jau labi zināmas - “Rikšiem”, “Ko tu vēl gaidi?” un “Plastmasmens”. Reizē ar albumu izdots arī ceturtais singls “Nē Nu Jā Nē Nu Nē”, kurā dzirdams gan Paulas Saijas, gan grupas trombonistes Lauras Rozenbergas vokāls, gan arī LTV “Rīta Panorāmas” ziņu diktora Gusta Kikusta balss. Kopumā 11 skaņdarbi, ieraksts veikts “Very Cool Studio”, “Ciemupes Production” un “Labo Ierakstu studijā”.

Bez jau nosauktajām dziesmām jāatzīmē arī Paulas un Lauras sadarbība gabalā “Ieelpo izelpo” (viņas gan to teicami demonstrē visa albuma garumā), savukārt no jau nosauktajām atkārtoti jāizceļ “Ko tu vēl gaidi?” (tā vairāk velk uz elektroniskā roka pusi) un “Rikšiem” (ak, kungs, kas Paulai ir par jaudīgu balsi!). Līdz ar to sanāk, ka nav pieminēts tikai skaņdarbs “Vasaras nakts Daugmalē” un ziniet - tas arī ir vienīgais, par kuru nav absolūti nekā sakāma.

Vēl jāuzskaita visi šīs daudzgalvainās formācijas jaunā albuma ierakstā dalību ņēmušie, jo, pavirši uzmetot aci to sarakstam, šķiet, ka klāt nācis vēl viens taustiņnieks: Paula Saija - vokāls, Laura Rozenberga - trombons, vokāls, Oskars Ozoliņš - trompete, vokāls, Māris Jēkabsons - tenora saksofons, vokāls, Kristaps Lubovs - baritona saksofons, vokāls, Elvijs Grafcovs - ģitāra, basģitāra, sintezatori, vokāls, Māris Vitkus - taustiņi, Andris Kauliņš - taustiņi, Jānis Olekšs - basģitāra, Andris Buiķis - bungas, perkusijas, vokāls. Un arī Jānis Kalve - sempli un citi skaņas smalkumi.

Svarīgākais