Ceturtdiena, 18.aprīlis

redeem Jadviga, Laura

arrow_right_alt Izklaide

Cēsīs izskanēs simfoniskā orķestra un Roberta Balanas koncerts elektriskajai vijolei

© +Senén+Fernández

Koncertzāles “Cēsis” desmitās jubilejas zīmē 8. martā izskanēs programma, kurā klasika sastapsies ar laikmetīgo: Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Aināra Rubiķa vadībā un vijolnieks Roberts Balanas atskaņos Džona Adamsa koncertu elektriskajai vijolei “The Dharma at Big Sur”.

Londonā dzīvojošais vijolnieks Roberts Balanas - mūziķis, kura pieredze akadēmiskajā mūzikā apvienojas ar popmūzikas, roka un fanka skaņu pasaulēm - Cēsīs tiks uzņemts pēc vairāku gadu pārtraukuma. 2021. gadā trīs Balanas - čelliste Margarita Balanas un vijolnieki Kristīne Balanas un Roberts Balanas uzsāka rezidenci Cēsu koncertzālē un īstenoja vairākas koncertprogrammas. Robertam rezidences koncerti bija vieni no pirmajiem Latvijā pēc studijām Londonā, tādēļ šī atkal satikšanās ir ļoti īpaša.

8. marta vakarā LNSO un Roberta Balanas lasījumā klausītāji varēs dzirdēt amerikāņu minimālista Džona Adamsa koncertu elektriskajai vijolei, sempleriem un orķestrim “The Dharma at Big Sur”, kas savulaik pasūtināts par godu Volta Disneja koncertzāles - Losandželosas filharmoniskā orķestra mājvietas - atklāšanai 2003. gadā.

Komponists atzinis, ka šajā koncertā vēlējies atspoguļot ikviena fizisko un garīgo pieredzi, atbraucot un apmetoties uz dzīvi Kalifornijā, pats sevi saukdams par Klusā okeāna piekrastes imigrantu. Klausoties vijolnieka Treisija Silvermana uzstāšanos džeza klubā, Adamss atskārtis, ka īstā mūzikas nozīme, īpaši ārpusrietumu kultūrās, ir starp notīm. Šo ideju viņš nes sev līdzi darba tapšanas procesā. Koncerts divās daļas veltīts komponistiem un Adamsa draugiem Lū Harisonam un Terijam Railijam.

“Ar Aināru [Rubiķi] esam pazīstami jau vairāk nekā desmit gadus - Londonā biju padzīvojis vien dažus mēnešus, kad piedalījos lielā koncertprojektā, kur apvienojās vairāki Anglijas jauniešu orķestri, atskaņojot Mālera Ceturto simfoniju. Ar šo programmu uzstājāmies Anglijas skaistākajās koncertzālēs, un no šiem koncertiem man palikušas ļoti spilgtas atmiņas. Jau vairākus gadus abi ar Aināru esam domājuši par neparastā Džona Adamsa darba atskaņojumu, un beidzot šī iecere tiks realizēta! Ar nepacietību gaidu koncertu, un man ir milzīgs prieks atkal atgriezties Cēsu koncertzālē, kas man saistās ar silto publikas uzņemšanu, kā arī īpašiem muzikāliem piedzīvojumiem no manas un māsu rezidences 2021. gadā,” stāsta Roberts Balanas.