Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu komanda uzprojektējusi un uzbūvējusi raķeti, kas izmēģinājuma lidojumā sasniedza 1,2 kilometru augstumu un lidoja ar ātrumu ap 800 kilometri stundā, informē RTU pārstāve Lāsma Vaivare.
RTU doktorants un Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidents Pauls Irbins vērtē, ka tas ir nopietns solis, lai Latvija kļūtu par nākošās kosmosa ēras aktīvu dalībnieku. Viņš uzsvēra, ka raķete ir neliela, un kosmosā vēl nelidoja, "bet jebkuru lieli soļi sākas ar maziem solīšiem".
"Ir jāiemācās pamati, ir jāiemācās strādāt, sasniegt mazus rezultātus, lai varētu iet pretim lielākiem. Man kā komandas vadītājam ir milzīgs gandarījums par studentiem un ir pārliecība, ka ar vienas raķetes būvniecību nekas nebeigsies. Nākamajā semestrī mēs būvēsim vēl lielāku un labāku raķeti, bet nākotnē vēlētos izveidot arī starpdisciplināru programmu, piedāvājot ilgtermiņa iespēju dažādu specialitāšu studentiem sadarboties raķešu būvē," pauda Irbins.
Irbina un raķešu konstruktora Andreja Puķīša vadībā RTU programmā "Vertikāli integrēts projekts" (VIP) studentu komanda pašu spēkiem projektēja un uzbūvēja raķeti. Komandā darbojas studenti no RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas, Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu, Datorzinātnes un informācijas tehnoloģiju fakultātes, kā arī RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni. Vaivare uzsvēra, ka VIP ir Latvijā unikāla studiju aktivitāte, kurā dažāda līmeņa un virzienu studenti sadarbībā ar mācībspēkiem īsteno ilgtermiņa pētniecības projektus.
Raķetes projektēšana sākās ar simulāciju, datormodelī definējot uzdevumus, kas tai būs jāveic. Studentiem bija jāuzprojektē un jāuzbūvē raķete, kas sasniegs kilometra augstumu un veiksmīgi nolaidīsies. Studenti pētīja, kā projektē un būvē raķetes, izzināja metodes un materiālus, kas tiek izmantoti. Liela nozīme bija arī elektronikas komponentēm, raidīšanas sistēmām. Studentu komanda arī nodrošināja raķetes startu, sagatavojot to un veicot visas nepieciešamās drošības pārbaudes.
"Paši esam visu projektējuši, izgatavojuši detaļas, rakstījuši datora programmas. Vienīgais, kas raķetē nav pašu būvēts, ir dzinējs. Raķetes būvniecība ir sarežģīts komandas darbs, kurā iesaistīti dažādu specialitāšu cilvēki. Mums bija savstarpēji cieši jāsastrādājas, jākomunicē, lai sasniegtu rezultātu," skaidroja studentu komandas kapteinis, RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes students Arvīds Bāliņš.
Raķete izmēģināta Cēsu lidlaukā. Izmēģinājuma lidojumā tā sasniedza 1,2 kilometru augstumu un lidoja ar ātrumu ap 800 kilometri stundā. Nākamajā semestrī studenti turpinās attīstīt raķeti, uzlabos nosēšanās procesu, jo tajā tika konstatētas nepilnības.