Katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs vēlas iet uz kino reizi nedēļā

 
©Edmunds Brencis/ F64

39% Latvijas iedzīvotāju labprāt dotos uz klātienes kinoseansu ne retāk kā reizi mēnesī, aptaujā secinājis Nacionālais kino centrs (NKC).

Kā informēja NKC pārstāve Kristīne Matīsa, 29% respondentu pietiktu ar kinoseansa apmeklējumu reizi mēnesī, bet katrs desmitais izsaka vēlmi apmeklēt kinoteātri vismaz reizi nedēļā. Vienlaikus 21% Latvijas iedzīvotāju norāda, ka pašmāju filmas skatītos kinoteātrī tad, ja seansi notiktu pilsētā, kur viņi dzīvo.

Pēc Matīsas paustā, ar NKC atbalstu šoruden sākas skaita ziņā apjomīgs Latvijā tapušo filmu pirmizrāžu maratons "Ekrānam ir nozīme". Kopumā 14 kinoteātros Rīgā un astoņās Latvijas pilsētās - Liepājā, Ventspilī, Tukumā, Talsos, Smiltenē, Krāslavā, Madonā un Rēzeknē - gada laikā uz lielajiem ekrāniem būs iespēja redzēt gandrīz 30 Latvijas jaunās filmas, kas tapušas pēdējos divos gados, turklāt daļai filmu pirmizrādes bija plānotas jau pērn.

NKC vadītāja Dita Rietuma norādīja, ka 2020.gads un 2021.gada pirmā puse kinoteātriem bija ārkārtīgi smaga - pandēmijas ierobežojumu dēļ tie ilgstoši bija slēgti, tāpēc 2020.gadā Latvijā un arī visā pasaulē radikāli samazinājās kinoteātru apmeklējums.

Rietuma atzīmēja, ka Latvijas filmām izdevās piesaistīt skatītāju interesi un noturēt ievērojamu tirgus daļu - gandrīz 20% no kopīgā kino apmeklējumu skaita, 178 963 skatītāji -, tomēr kopumā nacionālo filmu apmeklējums saruka, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem gadiem, kad Latvijas filmas sasniedza kinoapmeklējuma rekordus - 2018.gadā Latvijas filmas kinoteātros noskatījās 556 832 skatītāju, arī 2019.gadā skatītāji apliecināja uzticību nacionālajam kino, kad Latvijas filmas kinoteātros noskatījās 548 938 skatītāju.

"Šoruden kinoteātri ir atsākuši darboties un repertuārā ir arī jaunākās Latvijā tapušās filmas. Kinoteātra apmeklējumam ir vairākas funkcijas - tā ir nozīmīga kultūras sastāvdaļa un arī socializēšanās iespēja, kuras krīzes periodā būtiski pietrūka mums visiem. Līdz ar kinoteātru atvēršanu Latvijas sabiedrība var ne tikai skatīties daudzus pašmāju profesionāļu radītos kinodarbus vislabākajā kvalitātē, bet arī ar savu izvēli atbalstīt Latvijas filmu nozari un Latvijas kinoteātrus," pauda Rietuma.

NKC pārstāve pavēstīja, ka Rīgā un katrā Latvijas reģionā no šāgada augusta ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja noskatīties jaunākās pašmāju kinofilmas, tādējādi ne tikai izvēloties brīvā laika pavadīšanas iespēju no pašreizējā kultūras norišu piedāvājuma, bet arī atbalstot vietējos profesionāļus un nākotnes filmu radīšanu.