Likteņdārzu jubilejas mēnesī apmeklēs Levits un Vīķe-Freiberga

© Mārtiņš Zilgalvis/F64 Photo Agency

Atzīmējot Likteņdārza tapšanas pirmsākumus, 10.jūlijā tajā viesosies Valsts prezidents Egils Levits un bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Kā aģentūru LETA informēja "Kokneses fonda" pārstāve Elīna Bīviņa, Levits kopā ar Vīķi-Freibergu Likteņdārzā iestādīs veltījumu ozolus.

Bīviņa norādīja, ka šonedēļ aprit 15 gadi kopš dibināts Kokneses fonds - biedrība, kas aizsāka ideju par Likteņdārza veidošanu un ar daudzu ziedotāju atbalstu turpina to pilnveidot un labiekārtot kā gaišas atceres dārzu, veltot to 20.gadsimtā svešu varu dēļ cietušo vai bojā gājušo latviešu piemiņai.

Eiropas Parlamenta deputāte, "Kokneses fonda" padomes priekšsēdētāja Sandra Kalniete (JV) uzsvēra, ka Likteņdārzs ir visādā ziņā unikāls. Tas iekārtots pēc pasaulslavenā Japānas ainavu arhitekta Šunmjō Masuno projekta, kas ir vienīgais viņa projekts Baltijas valstīs. Dārza attīstībai desmit gadu garumā notikusi ziedojumu vākšanas kampaņa sadarbībā ar Latvijas Televīziju ikgadējos tiešraides koncertos, Likteņdārzam ir veltīta kā Latvijas Bankas piemiņas monēta, tā īpaša pastmarka, kas kā unikāli priekšmeti iegulst kolekcijās.

"Likteņdārza Draugu alejā ikviens kādam cilvēkam veltītais burģakmens ir unikāls, tāpat Likteņdārzā ir pirmā vieta mūsu valstī, kur, nosaucot vārdos, vienuviet pieminam Latvijas valsts dibinātājus un neatkarības atjaunotājus," pavēstīja Kalniete.

Viņas ieskatā, Likteņdārzs nekad nebūs pilnībā pabeigts, tas vienmēr būs augošs un mainīgs. Ikviens uz dārzu atvestais laukakmens un stādītais koks ir ar simbolisku nozīmi kāda cilvēka vai dzimtas piemiņai, savukārt nākamais nozīmīgais posms Likteņdārza veidošanā būs Saieta nama pabeigšana.

Saieta nama būvniecība Likteņdārzā sākta 2016.gada nogalē, kad ēkas pamatos tika ievietota kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Nams iecerēts kā viens no centrālajiem Likteņdārza objektiem, tā projekta autors ir arhitekts Andris Kronbergs un arhitektu birojs "Arhis Arhitekti". Ēka telpiski veidota kā kalns vai tilta aizsākums, simboliski atainojot Likteņdārza ideju - no pagātnes uz nākotni.

Bīviņa uzsvēra, ka Likteņdārzs top kā gaišas atceres dārzs, kur svinēt latviešu tautas izturību un gara spēku. Ik gadu Likteņdārzu apmeklē 70 000 līdz 100 000 viesu, no kuriem aptuveni 30% ir bērni un jaunieši. Likteņdārzu aizsargā 2018.gadā Saeimā pieņemts īpašs Likteņdārza likums.

"Kokneses fondu" 2005.gada 6.jūlijā dibināja 14 privātpersonas, to vidū mecenāti Marta un Vilis Vītoli, politiķe, diplomāte un viena no Atmodas laika līderēm Kalniete, akadēmiķis Jānis Stradiņš, scenogrāfs Andris Freibergs, dzejniece Māra Zālīte, mākslinieks un Rundāles pils atjaunotnes līdzautors Imants Lancmanis, vēsturnieks Ainārs Bambals, ārzemju latviešu sabiedriskais darbinieks Jānis Kukainis, uzņēmējs Valdis Lokenbahs, demogrāfs Ilmārs Mežs, literatūrzinātnieks un Latvijas Okupācijas muzeja biedrības vadītājs Valters Nollendorfs, uzņēmēja Baiba Rubesa, vēsturniece Rudīte Vīksne un Kokneses pašvaldība.

Izklaide

Šonedēļ ar papildizrādēm VEF Kultūras pilī pie skatītājiem atgriežas mūzikls “Klase” ar vairākiem pazīstamiem mūziķiem, turklāt tiek izdots arī mūzikla albums un trešā singla “Internets” videoklips.

Svarīgākais