Šogad varenos Galapagu bruņurupučus cilās Daumants Dreiškens

© f64

Ceturtdien, 29.augustā plkst. 13.15 Rīgas zooloģiskajā dārzā notiks jau deviņpadsmitais milzu Galapagu bruņrupuču celšanas un svēršanas pasākums.

Šo gadu laikā, prasmīgā “bruņrupuču celšanas, nešanas un svēršanas profesora” Raimonds Bergmaņa vadībā, nu jau 26 gadus jaunās bruņrupucienes Trīnu un Čelsiju uz svariem cēluši gan dižākie Latvijas un Eiropas spēkavīri, gan pasaules čempioni un olimpiskie vicečempioni Viktors Ščerbatihs un brāļi Šici. Šogad varenās rāpules beidzot “tiks pie olimpiskā zelta”, jo savās ātrajās bobsleja kamanās (vai, varbūt, kopā ar tām...) ceļu uz zoodārzu mēros olimpiskais čempions Daumants Dreiškens.

Jāatzīst gan, ka Galapagu bruņrupuču svēršanā sekundēm un gramiem nav tik noteicoša nozīme, kā olimpiskajās spēlēs. Galvenais rezultāts ir tā uzmanība, kas veltīta pasaulē apdraudētai dzīvnieku sugai un zoodārza lomai izzūdošo sugu saglabāšanā.

Un diemžēl tieši visdažādāko pasaulē sastopamo sugu bruņrupuči pēdējā laikā arvien biežāk nonāk kritiski apdraudēto sugu sarakstos.

Tā Pasaules Sarkanajā grāmatā (globāli apdraudēto sugu sarakstā) ierakstīts arī Rīgas zoodārza jaunieguvums - no Tallinas zoodārza atvestais Āfrikas piešrupucis. Šī ir pasaulē trešā augumā lielākā bruņrupuču suga, kas savvaļā sastopama Sahāras dienvidos. Atvedot uz Rīgu, 13 gadīgais rāpulis svēra jau 34 kg, bet lielākais reģistrētais šīs sugas pārstāvis esot svēris 105 kg. Patiesi cienījams Galapagu bruņrupuču konkurents, kuram ceturtdien būs debija publiskajā svēršanas procedūrā.

Galapagu bruņrupucienes Trīna un Čelsija uz Rīgas zoodārzu no Čikāgas tika atvestas 1995. gadā, un Raimonds Bergmanis tās sāka nest un svērt 2001. gada vasarā, kad varenie rāpuļi svēra vien ap 40 kg.

publicitātes

2018. gadā lielākā bruņrupuciene Trīna svēra jau 116 kg, bet Čelsija - 92 kg un abas pērnā gada laikā bija pieņēmušās svarā par 3 kg.

Jāatzīst, ka stabils un prognozējams svara pieaugums lielajiem rāpuļiem vairs nav gaidāms un iespējamas nelielas svārstības. Kaut arī tiek uzskatīts, ka šīs sugas rāpuļu mātītes var sasniegt pat 150 kg svaru, tā vairāk vērtējama kā teorētiska iespēja. Lai arī kā būtu, dati par mūsu bruņrupucieņu svara izmaiņām ir visai vērtīgi, jo palīdz koriģēt viņu barības normas, ja svara pieaugums kļuvis pārāk straujš, vai laicīgi pamanīt iespējamās veselības problēmas, par ko liecinātu pārmērīgs svara zudums.

Savvaļā Galapagu bruņrupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām 5 jau ir izzudušas. Galvenokārt - izmedīti gaļas ieguvei. Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kg (rekords - 270 kg) svaru, mātītes - 100 - 150 kg. Iespējamais mūža ilgums - 150 un vairāk gadu.

Žurnālistiem lūgums ierasties laicīgi. Ar auto - vēlams pa zoodārza otrajiem dienesta vārtiem, kas meklējami 11. tramvaja galapunktā, vietā, kur tramvajs uzsāk apgriešanos.

Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.