Stāsts par mūsdienu cilvēku, kurš meklē savas saknes, par cilvēku, kurš meklē sevi caur sen aizmirstiem mītiem, ko glabā mūsu tauta, mūsu pašu miesa, mūsu zeme, – tā kopienas teātra staigājamo izrādi Letti, kas piektdien, 26. jūlijā, pulksten 21 notiks Āraišu arheoloģiskajā parkā, piesaka tās veidotāji.
Izrādes Letti galveno stāsta līniju veido piecu jauniešu piedzīvotais pilnmēness naktī, tās laikā skatītāji kopā ar jauniešiem piedzīvos sešu stāstu virkni, kas notiks dažādās Āraišu arheoloģiskā parka teritorijas vietās. Skatītāji kļūs par lieciniekiem dažādu laiktelpu šķietamiem satikšanās mirkļiem, kas atgādinās par dabas klātesamību un kopienas sajūtu, kas veidojusi un turpina veidot Latvijas cilvēku. Izrādes režisore Beatrise Zaķe Neatkarīgajai stāsta, ka Āraišu arheoloģiskā parka teritorija pārtaps par spēles platformu vairāk nekā simts izrādes dalībniekiem, kuri ir vietējās kopienas cilvēki un apkārtnes iedzīvotāji - Āraišu arheoloģiskā parka jaunizveidotais kopienas teātris, Amatas novada un Cēsu pilsētas deju kolektīvi, kori, jaunsargi. «Kopš Latvijas valsts dibināšanas ir pagājuši simts gadi, tāpēc aktuāls paliek jautājums - kā vēsture ir ietekmējusi mūsdienu cilvēku? Kā tas ir ietekmējis mūs, un kā mēs spējam godināt pagātni, kas mūs ir laika gaitā veidojusi? Kā vēstures nozīmi uztver mūsdienu jaunatne?» šādus jautājumus uzdot un savas atbildes izrādē gatavojas sniegt tās veidotāji.
Izrādes Letti idejiskās saknes meklējamas Latvijas valsts simtgades ietvaros realizētā kopienas teātra projektā Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani. «Gada laikā bija vairākas meistarklases, kurās lektori stāstīja par kopienas teātri un tā nozīmību. Latvijā vairāk tas tiek asociēts ar amatieru teātri, bet šajā gadījumā tiem ir vairāk sociāla vērtība - tajā iesaistās konkrētās teritorijas iedzīvotāji, ar viņiem strādā profesionāļi. Šīs izrādes veidošanas procesā mēs uzklausījām vietējos stāstus, tomēr izrādē nerunājam par vēsturi, bet veidojam jaunus mītus, balstoties uz vēstures faktiem,» saka Beatrise Zaķe. «Mēģināsim mūsdienu cilvēku kaut tikai šajā izrādē atgriezt pie pirmatnējām vērtībām, parunāsim par dzīvību un nāvi. Kopumā izrādē ir sešas ainas, un jau pie ieejas skatītāji tiks sadalīti piecās grupās, un visas, apmēram divu stundu laikā izejot apli, beigās satiksies kalna galā, kur tiks veikts uguns rituāls. Skatītājiem jābūt gataviem līdzdarboties dažādās ainās, protams, brīvprātīgi,» saka Beatrise Zaķe. Režisore uz staigājamo vēlā vakara izrādi aicina ne tikai Āraišu tuvākās apkārtnes iedzīvotājus, izrādē iesaistīto radiniekus, bet arī interesentus no tālākas apkārtnes, jo īpaši lielām pilsētām. «Mūsdienu cilvēkam, kura ikdienai ir raksturīgs traks skrējiens, šī ir iespēja pabūt dabā un sajūtu piedzīvojumā,» saka Beatrise Zaķe.
Pēc izrādes, pusnaktī, notiks Mēness koncerts uz Āraišu ezera, kurā muzicēs jaunais koklētājs Namejs Kalniņš un grupa Perpetuum Ritmico - vienīgais pastāvīgi koncertējošais profesionālais sitaminstrumentu ansamblis Latvijā, kas Āraišu maģiskajā mēness naktī izpildīs meditatīvi niansēto Minimālās eksplozijas koncertprogrammu.