Mārtiņš Spuris. Laika ziņu Fils Kolinss

 
LNT EKRĀNĀ. «Es zinu, ka tas skan utopiski, bet man ļoti gribas darīt to, kas man patīk! Es vēlētos, lai visiem cilvēkiem tā būtu! Es zinu, ka tas nav iespējams, bet man ļoti gribētos dzīvot tādā pasaulē, kur katrs cilvēks varētu nodarboties ar to, kas viņam patiešām patīk!» savu izvēli par labu mediju videi argumentē jaunais LNT laika ziņu moderators Mārtiņš Spuris. «Un vēl man ļoti patīk strādāt ar savu balsi, klausīties intonācijās. Ja tas patīk citiem, ja pēc tam dzirdu – o, forši, Mārtiņš atkal ēterā!, tad man patīk nest pasaulē to pozitīvismu, jo šobrīd tajā, manuprāt, ir pārāk daudz negāciju» ©Dmitrijs Suļžics/F64 Photo Agency

Pēdējos mēnešos kaleidoskopiskā ātrumā mainās ne tikai Latvijā valdošie laika apstākļi, bet arī par tiem vēstošās TV personības. Daži gan ar kaut ko iekrīt acīs uzreiz. Piemēram, kā jaunais LNT laika ziņu cilvēks Mārtiņš Spuris – viņš arī perspektīvās grupas Franco Franco bundzinieks.

Satraukums sāk zust

LNT laika ziņas Mārtiņš Spuris vada no februāra vidus. «Ir labi!» viņš smaida. «Palēnām mazinās uztraukums - līdz šim taču man nekādas pieredzes darbā televīzijā nebija, tāpēc pirmās laika ziņas bija diezgan satraucošas. Un nākamās arī... Neko lielu gan sastrādājis neesmu, bet lielākais, no kā man ir bail, ka kādā brīdī var izslēgties vārdu plūsma, tas ir, kaut ko stāstīsi, un pēkšņi aizmirsīsies viss, ko vēlējies pateikt. Bet tā vēl nav noticis.» Šajā telekompānijā laika ziņās strādājošajiem droši vien neizbēgami nākas nonākt uz salīdzinājuma laipas ar Māri Grigali, kura galvenais uzdevums vismaz rīta programmā ir noķert pildspalvu (vai ko nu tur vēl), bet Mārtiņam to vēl neesot nācies piedzīvot. «Esmu drīzāk dzirdējis salīdzinājumus ar Kristapu Tālbergu. Bet arī Māris iedod tādu kā pozitīvo lādiņu, jo - ko tad no rīta cilvēks grib dzirdēt?! Vai pa dienu būs silts vai auksts, bet pārējais jau ir atkarīgs no informācijas ietērpšanas. Es cenšos būt tāds, kāds esmu. Kad pazūd uztraukums, nokrīt tā čaula, tad arī to vieglāk izdarīt.»

Nav tā, ka Mārtiņš laika ziņas tikai nolasītu no lapiņas - pašiem diktoriem tās arī jāsagatavo. «Iepriekšējā vakarā izlasu prognozes un pēc tam nākamajā rītā ap puspieciem vai pussešiem tad arī tās sagatavoju, un pēc tam nolasu. Man bija apmācību periods ar Kristapu Tālbergu, kurš mani izveda cauri šim procesam. Lielākoties laika ziņu cilvēks jau tomēr nav meteorologs, bet ziņotājs - neprognozē to, kas varētu notikt, bet gan stāsta to, ko meteorologi ir prognozējuši. Tāpēc ir svarīgi piebilst, ka tā ir tikai prognoze, nevis pareģojums, ka konkrētajā nedēļā vai dienā obligāti tā arī būs.» Protams, tagad Mārtiņš arī draugu kompānijās vairs nevar iztikt bez jautājumiem - nu, kāds būs piektdien vai sestdien laiks?! «Jā, starp citu, man tā nesen arī bija, un man bija prieks pastāstīt - jo es biju iepriekš šo prognozi apskatījies -, ka būs lietus. Viņš teica - ā, ļoti labi, es tā aptuveni arī biju plānojis, bet pēc tam man vajag sauli!» smejas jaunais LNT laika ziņu diktors.

Puisis no Cēsīm

Mārtiņš gan mediju vidē nav nejaušs viesis - iepriekš viņš sevi pieteicis arī radiostacijās. «Esmu no Cēsīm un pirms kādiem četriem vai pieciem gadiem ieraudzīju, ka darbiniekus meklē Radio Tev. Pieteicos, jo vienmēr saistījis darbs radio, taču negāju uz to kā īpašu pašmērķi. Bez jebkādas pieredzes izgāju cauri atlases procesam un tiku vadīt Braucamlaiku - tas ir ļoti klausīts laiks. Tā nu mani tur iemeta, un pats, kaut kā kuļoties un mācoties, turpināju. Protams, palīdzēja [Radio Tev] programmu direktors Andris Jurka, taču es arī pats ļoti rūpīgi klausījos savus ierakstus - kā beidzās radio ēters, tā tos noklausījos. Patiesībā tas ir diezgan grūti, taču ar laiku tas palīdz veikt uzlabojumus,» atzīst Mārtiņš. «Bet realitātē jau to visu var uzlabot, tikai darot.»

Braucamlaika vadītājs viņš nostrādājis trīs gadus. «Pienāca brīdis, kad man šķita, varbūt pamēģināt kaut ko citu, jo mēs ar sievu pārvācāmies no Cēsīm uz Rīgu. Sāku strādāt ar radiostacijām pilnīgi nesaistītā sfērā - kā projektu vadītājs digitālajā aģentūrā Wrong. Strādāju tur joprojām. Tomēr sapratu, ka man joprojām pietrūkst arī visu radiolietu. Mēģināju kaut kā tikt Latvijas Radio, jo tas man vienmēr bijis uz goda pjedestāla - vienmēr ir gribējies būt daļai no tā. Sūtīju savu demoierakstu ar cerībām, ka varbūt mani paņems, un tā tiku Latvijas Radio 1, kur programmā Pēcpusdiena veidoju interneta portālu apskatu. Tā gan vairāk ir kā žurnālistika, tas nav strādāt kā dīdžejam. Taču man patika - gandrīz gadu to darīju, bet vairs nevarēju savienot ar pilna darba slodzi savā darbavietā, projektu vadībā. Nolēmu, ka paņemšu pauzi, bet, tur strādājot, iepazinos ar Tāli [Eipuru no Latvijas Radio un arī LNT], kurš ieminējās, ka televīzija meklējot laika ziņa cilvēku, varbūt varu atnākt uz noklausīšanos. Tā nu man piezvanīja producente [Diāna Vīlipa], nopriecājos, ka man tas sanāk ļoti izdevīgos laikos - no rīta, kas nekādā veidā nepārklājas ar citiem darbiem, jo tas ir superagri. OK, pamēģināšu!» Kādu mēnesi pavadīts treniņos ar Kristapu Tālbergu, un te nu ir rezultāts - jaunais LNT laika ziņu cilvēks!

Gan arī padziedās

Mārtiņš sarunā aizrautīgi stāsta, kā viņam patīk strādāt ar savu balsi, tāpēc gandrīz vai jābrīnās, kāpēc viņš nav centies kļūt par latviešu Filu Kolinsu vai vismaz Andri Ērgli - ar abiem minētajiem kungiem viņu vieno piederība bundzinieku saimei. «Starp citu, es ļoti, ļoti daudz dziedu mašīnā, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc man tik ļoti patīk braukt ar auto, jo tā ir vieta, kur man nav jākaunas no tā, ka es dziedu!» smejas mūziķis. «Intereses pēc pat piestaigāju uz vokālajām nodarbībām, arī atsauksmes bija visai pozitīvas, taču aizņemtības dēļ nācās to pārtraukt. Taču, kas zina, varbūt kādreiz man būs kāds soloprojekts vai arī kopā ar Franco Franco ierakstīsim kādu dziesmu, kurā man tiks uzticēts kaut ko piedziedāt.»

Starp citu, arī muzikālajā frontē viņš sācis darboties nevis kā bundzinieks, bet ģitārists - Cēsis savulaik taču bija Latvijas metālistu galvaspilsēta, bet Mārtiņš mazliet kautrīgi atzīst, ka galēji smagos nav klausījies, viņam pie sirds vairāk gājušas tādas grupas kā Slipknot vai Korn (kas gan arī nav nekādas mīkstās). «Jau piektajā klasē sāku mācīties ģitāru un tad atceros, ka ar klasesbiedriem vizuālās mākslas stundā sēdējām un izdomājām, ka - viss, taisām grupu! Mēs pēc tam šādā pašā sastāvā spēlējām kopā līdz kādai vienpadsmitajai klasei, uzspēlējām arī Depo un citur. Protams, tā nebija tā kvalitatīvākā mūzika, bet tā bija brīnišķīga pieredze,» atminas Mārtiņš. Savukārt bungas sākts spēlēt, mācoties pie Mareka Vecgaiļa - leģendārā Opus Pro vīra Gunta Vecgaiļa dēla. Bet sitamie instrumenti vilinājuši tik ļoti, ka viņš pie bungām palicis joprojām - nu jau grupas Franco Franco sastāvā. «Mūzika man vienmēr bijusi lieta, kas ir pāri visam,» atzīst Mārtiņš. Šī grupa izdevusi divus EP, diezgan labi sevi parādīja pirms pāris gadiem arī Supernovā, bet tagad gatavojas saviem nākamajiem darbiem. «Katram no mums grupā bija lietas, kas saistītas ar pārmaiņām privātajā dzīvē, taču nesen mums bija radošā nometne, kurā sagatavojām materiālu, lai varētu izdot jaunu ierakstu. Varbūt vairākus singlus, varbūt arī lielāku ierakstu.»

Ar skatu uz Kasparu Rogu

Ārpus minētajām nodarbēm - gādīgs vīrs un cilvēks, kas darbojas ar mājaslapu koordinēšanas būšanām. «Es vairāk nodarbojos ar video lietām - kā video producents un video projektu vadītājs. Vai es varētu uztaisīt arī videoklipu? Nu, es esmu strādājis pie diviem Franco Franco klipiem, bet tie nav [Kaspara] Rogas līmeņa, tie ir mazbudžeta klipi. To nevar pat salīdzināt. Jā, Roga arī ir bundzinieks, starp citu, neesmu vēl noskatījies viņa jaunāko filmu - noteikti jāredz! Patiesībā - jā, tas ir viens no tiem cilvēkiem, uz kuriem es skatos un iedvesmojos, cik ļoti kāds var būt talantīgs uz dažādām lietām. Tas ir ļoti, ļoti forši! Man ir līdzīgi, jo arī man nav kāda izteikti viena lieta, ar ko es nodarbojos, man patīk daudz un dažādas lietas. Man patīk televīzija, radio, man patīk spēlēt bungas, man patīk mans darbs, man patīk montēt video. It kā saka, ka, kas der visam, tas neder nekam, bet… Es ceru, ka šis nav tas gadījums!» smejas Mārtiņš Spuris.

Savukārt atpūšoties… «Vai, es tagad aizdomājos, kad tad tas bija…» pēc pailgas pauzes jokojot attrauc Mārtiņš. «Savā ziņā man grupa Franco Franco ir gan kā atpūta, gan kā darbs. Jo es jūtos pilnīgi citādāk, spēlējot bungas un strādājot pie ierakstiem! Man tas rada pilnīgi citas emocijas, varu to darīt arī sestdienās un svētdienās. Bet vispār - ejam pastaigās, dodamies izbraucienos. Un vēl man ļoti patīk skatīties seriālus! Nē, nē, ne meksikāņu! Man arī patīk [interneta vietnē] YouTube paskatīties dažādas intervijas - tādas, kuras mani iedvesmo.»

Mārtiņš Spuris

Dzimis 1992. gada 4. maijā Cēsīs

LNT laika ziņu diktors

Grupas Franco Franco bundzinieks

Izglītība: Cēsu Valsts ģimnāzija, Latvijas Kultūras koledža - mūzikas menedžeris, ISMA, bakalaura grāds uzņēmējdarbībā ar specializācijas grādu radošajās industrijās

Ģimenes stāvoklis: precējies, sieva Kristīne Spure