Nedēļas nogalē Bauskā notiks festivāls "Zobens un Lemess"

© Publicitātes foto

Ainaviskajā Mūsas un Mēmeles satekā, Bauskas pilskalna estrādē, 7. un 8. jūnijā notiks piektais mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls “Zobens un Lemess”. Šoreiz trumpī leģendārie “Corvus Corax” no Vācijas.

Par visu pēc kārtas. Festivāla “Zobens un Lemess” teritorija apmeklētājiem būs atvērta jau no piektdienas pēcpusdienas. Arī šogad festivālā uzstāsies daudzi jau pazīstami un atzīti mūziķi, kā arī jaunākas grupas, no kurām katra ir ar potenciālu kļūt par interesantu atklājumu. Koncertprogramma aptvers dažādus žanrus, sākot no folkmūzikas līdz folkmetāla. “Dažādībā ir arī vienojošais elements - mūziķu daiļradē raksturīgi saskares punkti ar etnisko mūziku, folkloru, mitoloģiju, vēsturi un/vai dabas izjūtu un tās izpausmēm šodienas interpretācijās. Faktiski runa ir par mūsdienu cilvēku, kas interesējas par pagātni, lai, iespējams, apjaušot saknes, cēloņsakarībās apjaustu arī šodienu,” tā to piesaka organizatori.

Lai piedod “Corvus Corax” fani (un tādu ir ne mazums), bet piektdienas programma šķiet muzikāli interesantāka, tiesa, mazskaitlīgāka. Mūsējos pārstāvēs blekmetālisti “Velnezers” (uz skatuves vienmēr pamanāmi), tehniskie “Preternatural” (viena no labākajām koncertgrupām Latvijā) un noslēpumainie drūmmetālisti no “Druun” (Ervīns Francs no “Catalepsia” pie mikrofona, Jānis Krivāns no “Protean” un “Urskumug” pie ģitāras, kādreizējais “Grindmaster Dead”, “Skyforger” un citu komandu pārstāvis Imants Vovers pie bungām u.c.), Lietuvu - pie mums pagaidām nezināmā “heavy/speed metal” apvienība “Pekla”, bet galvenajās lomās šajā vakarā būs norvēģu “Einherjer” un “Melechesh” no Izraēlas (!).

Norvēģu vikingmetālisti “Einherjer”, kas stilistiski atgādina “Enslaved” un visu pārējo labāko, ko devusi Norvēģijas “black metal” skatuve, dibināta jau 1993. gadā, tātad praktiski minētā žanra ziedu laikos. Savā karjerā “Einherjer” izdevuši septiņus albumus, no kuriem 2014. gadā klajā laistais "Av Oss, For Oss" nominēts “Spellemannsprisen” (norvēģu “Grammy” analogs) par gada labāko metālmūzikas albumu. Pēdējais grupas veikums ir pērn izdotais “Norrøne Spor”. Savukārt “Melechesh” pie mums jau pāris reizes ir viesojušies un atstājuši ļoti labu iespaidu. Mezopotāmijas “metāla” (tā to dēvē paši mūziķi) grupa izveidota 1995. gadā Jeruzalemē, taču visai saprotamu iemeslu dēļ ilgi tajā neuzkavējās, un šobrīd tās dalībnieki dzīvo Amsterdamā. Muzikāli “Melechesh” piedāvā austrumniecisku blekmetāla paveidu, bet tekstos vēsta par asīriešiem, Senās Divupes (Mezopotāmijas) vēsturi un okultām tēmām.

Plašākā “Zobens un Lemess” programma gan būs sestdien, kad paralēli notiekošajam uz lielās skatuves darbosies arī tā saucamais Senais ciems, kurā interesenti varēs gan vērot baltu karavīru viduslaiku cīņu paraugdemonstrējumus, gan arī paši līdzdarboties agrāko laiku amatu meistarklasēs un dzīvās arheoloģijas eksperimentos, gan sacensties dažādās viduslaiku spēlēs. Piedalīsies vairāki vēstures rekonstrukcijas klubi: “Exeritus Rigensis”, Latvijas Arheoklubs, “Upmale”, “Zalkši”, arī lietuviešu “Leitgiris”. Uz skatuves Lietuvu pārstāvēs “Promočiu Giesmes”, “Gyvata” un “Marga Muzika”, Igauniju - “Condescension”, bet Latviju - neofolka grupa “Ēnu kaleidoskops”, latgalieši “Green Novice”, savulaik sevi konkursā “Supernova” visai Latvijai teicami parādījušie “Catalepsia” un vietējie drūmmetāla karaļi “Frailty”. Paši galvenie - zviedru vikingi “Månegarm” (viņi savā valstī kotējas teju tikpat augstu, kā pie mums “Skyforger”) un, protams, “Corvus Corax”.

Berlīnes grupa “Corvus Corax” dibināta 1989. gadā. “Satriecoši ritmi, senas melodijas, nepieradināta skaņa, ko rada iespaidīga izmēra bungas, pašdarinātas dūdas un citi instrumenti - tas viss kopā atdzīvina un uzbur cita laikmeta noskaņu. Ar savu ilggadējo darbu Berlīnes mūziķi ir veidojuši mūsu pašreizējo izpratni par viduslaiku mūziku. Viņu ietekme aptver plašu kultūrtelpu no Maskavas līdz pat Mehiko. Grupa koncertējusi visā Eiropā, ASV, Kanādā, Japānā, Ķīnā,” tā tiek pieteikta šī apvienība. ““Corvus Corax” apvieno seno mūziku ar mūsdienu fantāzijas elementiem, eksperimentējot ar dažādām skaņām un autentiskajiem instrumentiem. Nav svarīgi, vai mūziķi spēlē klubā, koncertzālē, bruņinieku turnīrā vai milzīgā brīvdabas saietā, piemēram, tūkstošiem metālistu apmeklētajā lielākajā Eiropas smagās mūzikas festivālā “Wacken Open Air” - “Corvus Corax” zina, kā atvērt publiku un iedvesmot to dejot, priecāties un svinēt dzīvi.” Šīs tā saucamā “neo-medieval” stilā spēlējošās grupas sastāvā ietilpst pat septiņi mūziķi. Tā izveidota pirms 30 gadiem, savas pastāvēšanas laikā izdevusi vairākus albumus (ja ticēt vikipēdijai, tad - 25), no kuriem pēdējais dienasgaismu ieraudzīja pērn.

Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.

Svarīgākais