Ventspilī atkal uzziedēs ziedu paklāji

© Publicitātes foto

Ventspils pilsētas svētku neatņemama sastāvdaļa ir Starptautiskais ziedu paklāju festivāls. Tas sniedz vizuāli estētisku baudījumu. Šogad ventspilniekus un pilsētas viesus ar krāšņām puķu rotām centīsies pārsteigt 33 komandas.

Idejas aizmetņi

Festivālam aprit 17 gadu, un šīs skaistās tradīcijas idejas autore ir pieredzes bagātā floriste Riona Ēce. «Tolaik biju kursos Šveicē, un ziedu paklāji bija un ir viena no ziedu kārtošanas tehnikām. Ziedu paklājus veido Itālijā, Japānā, Holandē un citās valstīs. Šķita, ka eksperimentālā kārtā jāpamēģina ziedu paklājus veidot Ventspilī pilsētas svētku laikā, lai tos redz pēc iespējas vairāk cilvēku. Ideja apkārtējiem ļoti iepatikās, un festivāls ir izveidojies par ikgadēju un ļoti iecienītu pasākumu, kurā popularizēt floristiku un iepazīstināt un parādīt jaunākās tendences un tehnikas ziedu paklāju veidošanā,» stāsta R. Ēce. Piecus gadus viņa bija festivāla galvenā kūrētāja, bet no 2006. gada viņa nolēma atvilkt elpu no festivāla rīkošanas un par organizatoru kļuva pašvaldības SIA Ventspils labiekārtošanas kombināts.

Publicitātes foto

Lai arī R. Ēce daudzus gadus festivāla norisi vairāk vēro no malas, taču ar viņas gādību Ventspils gadu no gada nozīmīgos svētkos, piemēram, Ziemassvētkos, Lieldienās, Jāņos, ietērpjas interesantās rotās - viņas komanda (trīs cilvēki) ne tikai veido ziedus iekštelpām, bet arī rūpējas par krāsainu pilsētas vidi visos gadalaikos. Kā stāsta floriste, idejas atnākot pavisam nejauši un negaidīti. Īsts izaicinājums ir ko izveidot rudens un ziemas mēnešos, kad rotāšanai dabiskie materiāli neder - sniegs, lietus, vējš ieguldīto darbu gana ātri izposta, tāpēc ir jāmeklē alternatīva - dažādi mākslīgie materiāli.

Publicitātes foto

Tomēr šogad R. Ēce un viņas floristikas meistardarbnīca Ziedu dizains nolēmusi palīdzīgu roku sniegt arī festivāla sekmīgā norisē, festivālu atbalsta arī Ritas Garaissils ziedu kārtošanas skola, z/s Bērziņi, SIA Shetelig Latvija un Piejūras brīvdabas muzejs.

Festivāls ieguvis starptautisku vērienu

«Lepojamies, ka pasākums ir paplašinājis mērogu un no Baltijas festivāla pārtapis jau par starptautisku festivālu. Pie mums ir viesojušās komandas no Baltijas valstīm, Polijas, Baltkrievijas, Krievijas, Ukrainas, Vācijas, Itālijas, pat Japānas. Būtiski palielinājies arī komandu skaits - viskuplākais to skaits bija 2015. gadā - festivālā togad startēja 47 komandas,» norāda Ventspils labiekārtošanas kombināta Apzaļumošanas iecirkņa meistare Inga Reinholde. Šogad savus spēkus un varēšanu centīsies apliecināt 33 komandas, viskuplāk ir pārstāvētas komandas no Latvijas - piedalās, protams, ventspilnieki, būs komanda no Naukšēniem, Vecumniekiem, Carnikavas, Rīgas, Liepājas, Iecavas, Straupes, Ozolmuižas, Saldus.

Publicitātes foto

Katrā komandā dalībnieku skaits nevar pārsniegt piecus cilvēkus, tostarp vienam dalībniekam katrā komandā jābūt ar florista pieredzi.

Devīze Pasaule bērna acīm

Šā gada festivāla devīze ir Pasaule bērna acīm. Devīzes izvēle ir ventspilnieku rokās - viņi iesūta savas versijas, un tad internetā norit balsojums par labāko. Festivāla tēma ļaus pasākuma dalībniekiem brīvi interpretēt savu skatījumu saistībā ar bērnu sajūtām, bērnu skatījumu uz pasauli, atcerēties savas bērnības skaistākās izjūtas un atainot tās savos darbos. «Fantāziju lidojumi patiešām ir pārsteidzoši,» akcentē I. Reinholde.

Kā ik gadu dalībnieki savus mākslas darbus varēs gatavot 24 stundas, un pie darba viņi ķersies 4. augustā. Ne lietus, ne spēcīgi vēji nespēj noplacināt viņu radošuma dzirksti - strādāts tiek neatkarīgi no laika apstākļiem. Un dažus gadus patiesi laika apstākļi nav dalībniekus lutinājuši.

Katra komanda gatavos vienu ģeometriskas formas paklāju - kvadrātu (2,5m x 2,5 m). Tie taps Ostas ielā - Ventmalā uz betona bruģakmens seguma. Organizatori dalībniekus nodrošina ar smiltīm, bretēm, putu pamatnēm, ūdeni, kā arī katrai komandai tiek piešķirti 140 eiro.

Paši organizatori - Ventspils labiekārtošanas kombināts - festivālā nepiedalās kā dalībnieki, taču ik pa laikam kopā ar domes darbiniekiem izveido pārsteiguma paklāju. «Esam veidojuši stilizētus trīs dimensiju paklājus, piemēram, ledū iesalušas rozes,» stāsta I. Reinholde.

Publicitātes foto

Žūrijas un skatītāju vērtējums

Darbus vērtēs profesionāla žūrija: Didzis Ošenieks, Ventspils pilsētas priekšsēdētāja vietnieks, Aija Žagariņa, floristikas amatu meistare, Daiga Dzedone, Ventspils pilsētas galvenā arhitekte, Anda Mendriķe, Ventspils pilsētas galvenā māksliniece, Lilita Zeltiņa, Ventspils pilsētas ainavu arhitekte, Ventspils pilsētas Lielās balvas 2017 ieguvējs (vēl nav zināms), Ivans Berghella, florists no Itālijas, Gundega Lazdiņa, Floristikas apvienības priekšsēdētāja. Viņi darbus vērtēs 5. augustā no pulksten 9 līdz 11, pēc tam līdz pulksten 15 varēs balsot arī festivāla apmeklētāji. Savukārt vakarpusē ir labāko apbalvošana - tiek suminātas pirmās trīs vietas, skatītāju simpātijas ieguvēji un uzvarētāji bērnu un jauniešu grupā (dalībnieku vecums nedrīkst pārsniegt 20 gadu, šogad šajā kategorijā pieteikušās piecas komandas). «Par tradīciju ir kļuvis uguņošanas laikā dalībniekiem sanākt kopā pie 1. vietas ieguvēju paklāja. Daudziem festivāls nav tikai konkurss, bet iespēja pabūt kopā, satikt citam citu, jo šo 17 gadu laikā ir izaugušas vairākas paaudzes, dalībnieki ir sadraudzējušies,» teic I. Reinholde.

Festivāla darbi būs apskatāmi līdz 8. augustam.

Pērn festivālā piedalījās 37 komandas. Uzvaru jau otro gadu pēc kārtas guva festivāla tālākie viesi - floristu komanda no Japānas ar ziedu paklāju Black hole jeb Melnais caurums.



Svarīgākais