RECENZIJA: Imants Daksis - “Mūžīgā ģeogrāfa piedzīvojumi”

 
©publicitātes

Par kliedzošo dziesminieku dēvētais Imants Daksis latvju mūzikā ir fenomens – ar kaut kādiem sev vien zināmiem paņēmieniem viņam izdodas piesaistīt līdzekļus aizvien jaunu CD izdošanai, savukārt Imanta darba spars un ražīgums vispār ir kaut kāds nereāls.

Pat grūti precīzi saskaitīt, cik albumus viņš jau ir izdevis - ja vadīties pēc sociālajos tīklos pieejamās informācijas, tad desmit, taču, šķiet, to ir bijis daudz vairāk. Tiesa, Imanta lielākās radošās aktivitātes saistās ar pagājušās desmitgades vidu, nu jau kādus septiņus gadus albumi netika izdoti, tāpēc “mūžīgais ģeogrāfs” ir patīkams pārsteigums. Imants ir savā elementā: 16 dziesmas, kas ierakstītas 12. un 13. martā Rīgas Skaņu ierakstu studijā “dzīvajā”, bez metronoma, vienlaicīgi rakstot balsi, ģitāru un apskaņotu kājas ritmu. Jāpiebilst, ka dziesma “Rudens sapņi” sacerēta 10 stundas pirms ieraksta - naktī. “Mūžīgā ģeogrāfa piedzīvojumi” ir pamatā akustisks ieraksts, kas papildināts ar dažādām vides skaņām, elektriskās ģitāras, vēja trubas un citu instrumentu iespēlēm un ieraksta laikā apskaņotu kājas ritmu. Kājas ritms līdz šim bija dzirdams tikai koncertos, bet tagad pirmo reizi ir arī ierakstīts un dziesmām piešķir jaunu raksturu un skanējumu. “Šo albumu es veltu mūžīgajam ģeogrāfam - cilvēkam, kurš ir gatavs un vēlas iziet no savas komforta zonas. Ģeogrāfija ir vietu, sfēru kopums, taču tā ietver sevī arī dinamikas potenciālu - šajā vārdā ir iekodēta kustība, ceļošana, stāvokļu maiņa, apziņas un identitātes plūsma. Mūžīgā ģeogrāfija būtībā nozīmē to, ka viss atrodas plūsmā. Albumā ietvertas tēmas, kas ir ļoti laikmetīgas, un ir dziesmas, kas ļoti cieši sasaucas ar to, kas šobrīd notiek pasaulē. Ir dziesmas, kas sacerētas jau agrāk, taču tieši tagad ir aktuālas, un ir arī ļoti patstāvīgi un autonomi stāsti. Un mūžīgais ģeogrāfs ir tas, kas to visu piedzīvo, bet kurš nekam no tā nepieķeras - viņš plūst tam cauri un turpina būt mūžīgais ģeogrāfs. Un tas ir viņa spēks, kas paradoksālā kārtā spēj iedvesmot cilvēkus no dažādām frontēm,” tā par jauno albumu pats Imants Daksis.

PAR. Imanta dziesmu teksti liek aizdomāties, dažkārt pat ir grūti saprast, kādu vēstījumu viņš vēlējies nodot saviem klausītājiem (piemēram, dziesmā “Pasaule ir vaļā”). Kad Imants ieliek savās dziesmās visu emociju paleti, rezultāts ir teicams, piemēram, dziesmās “Atvērts logs”, “Ir baigi apjaust, ka esi šeit” vai “Mūžīgās ģeogrāfijas sajūtu trimdā”, kuras izgriež klausāmos orgānus uz otru pusi kā cimda oderi.

PRET. Šoreiz Imants retāk izmanto sev tik raksturīgo kliedzošo izpildīšanas stilu, bet tas ir slikti - tieši to no viņa gaida klausītāji. Paliek vecs?

* Materiāls tapis sadarbībā ar mūzikas veikalu “Randoms”.

 

Abonē