Viņas satikās pirms diviem gadiem Operas studijas Figaro iestudējumā Ansītis un Grietiņa. Tam sekoja citi iestudējumi, kuru laikā viņas iepazinās, un tagad abas ir nebēdnīgie zaķēni Latvijas Operetes fonda muzikālajā izrādē bērniem Paukojam un šmaukojam. Viņas – Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) kora soprāns Valērija Koļago (31) un J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) 3. kursa studente Laura Purena (24).
Ar mūziku pie sirds
«Es dziedu kopš bērnības un skolas gados ilgi nevarēju izšķirties starp mūziku, bioloģiju un latviešu filoloģiju. Tomēr izvēlējos mūziku, jo tā man vienmēr bijusi pie sirds,» stāsta jēkabpiliete Laura Purena, atzīstot, ka akadēmiskās dziedāšanas studijas nepavisam nav vieglas, bet viņa nešaubās, ka ir tā vērtas.
Arī Valērijas Koļago stāsts ir līdzīgs: viņa dziedājusi un dejojusi kopš agras bērnības, visus 12 skolas gadus dejojusi tautas dejas, un, lai arī jau ieguvusi bakalaura grādu JVLMA un piecus gadus dzied LNOB korī, viņa joprojām nevar izlemt, kas patīk labāk – dziedāt vai dejot. «Tāpēc man ļoti tuvs ir operetes žanrs, kur var apvienot abas šīs kaislības.» Valērija atklāj, ka bērnībā netika uzņemta baletskolā, bet tagad apzinās, ka labi vien ir, tik un tā kaut kā pietrūktu, jo mana dvēsele grib arī dziedāt. Rīgas pilsētas Pļavnieku ģimnāzijā Valērija mācījās matemātikas klasē, un tētis ļoti gribējis, lai meita studē programmēšanu. «Bet es pa kluso iestājos mediņos. Pēc četriem gadiem iestājos akadēmijā, kur satiku Viesturu Gaili un nokļuvu Operstudijā Figaro, un biju absolūti laimīga!» Šodien jaunā dziedātāja ir priecīga, ka tētis viņas izvēli pieņēmis un 20. novembrī skatīsies nebēdnīgo zaķu izrādi.
Vieno vegānisms
«Kad kopā sākām dziedāt izrādē Paukojam un šmaukojam, arvien vairāk sapratām, ka mums ir ļoti līdzīgi dzīves uzskati, ka līdzīgi domājam. Turklāt abas esam vegānes, nelietojam uzturā dzīvnieku izcelsmes produktus. Laura pusgadu, pirms tam divus gadus bijusi veģetāriete, bet man ir jau 16 gadu pieredze – 14 gadus biju veģetāriete, bet pēdējos divus esmu vegāne. Vienīgais dzīvnieku valsts produkts, ko lietoju, ir medus,» stāsta Valērija. Viņa novērojusi, ka radošajā jomā ir maz veģetāriešu un vegānu, un dziedātāja arī saprot, kāpēc. «Māksla ir sava veida sports, un, lai būtu spēks, ir vajadzīgas olbaltumvielas, kas dod fiziski enerģētisko pamatu. Manuprāt, vegāns un veģetārietis ir enerģētiski neaizsargātāks, vieglāk ietekmējams, bet šajā jomā ir nepieciešama fiziska un garīga izturība un, jo biezāka ir āda, jo labāk.»
Laura viņai piekrīt, sakot, ka katrs viņas arī grib pamācīt, kā pareizi jāēd. «Es uzskatu, ka katram ir taisnība, jo visi esam ļoti dažādi, katram savas vajadzības, savi uzskati un arī izvēle katram sava, tikai man der manējā,» nosaka Valērija.
Aizrāvās ar botāniku
Laura un Valērija vēl nav pazīstamas tik ilgi, lai viena otrā ieraudzītu kardināli atšķirīgo. Līdz šim pamanījušas vairāk kopīgo. Un interesanti, ka arī mūsu sarunas laikā, atsaucot atmiņā skolas gadu aizraušanos, jaunās dziedātājas atklāj, ka abām patikusi ne tikai dziedāšana, bet arī... botānika, bioloģija. Laura ar aizrautību interesējusies par ārstniecības augiem un ar savām plašajām zināšanām pat nokļuvusi līdz valsts mēroga olimpiādei. Un tas viss, pateicoties Salas vidusskolas «fantastiskajai bioloģijas skolotājai Pārslai Stirnai». «Joprojām vācu ārstniecības augus un labi zinu, kādos gadījumos tie lietojami,» saka Laura un palepojas, ka viņas krājumos ir liepziedi, pelašķi, asinszāle, mārsils, zemeņu un aveņu lapas, arī dzeltenās madaras.
«Man arī skolā [Rīgas 90. vidusskolā] ļoti patika botānika. Lai arī man bija ļoti stingra skolotāja – Diāna Mazure, no kuras visi baidījās, man vienmēr bija desmitnieki. Jo man ļoti interesēja, es pati daudz ko lasīju, pētīju, pat gāju uz bibliotēku meklēt papildu informāciju. Bet, kad nomainīju skolu, šī interese apsīka,» stāsta Valērija. Un abas atkal ir vienisprātis: tieši no skolotāja aizrautības visvairāk atkarīga ieinteresētība konkrētajā priekšmetā.
VEGĀNU RECEPTES
Iesaka Valērija KOĻAGO
ĀTRĀ SARKANO LĒCU ZUPA
Vajadzēs (6 porcijām): 250 g sarkano lēcu, 1 sīpolu, 3 burkānus, 500 g tomātu pastas vai 4 svaigus tomātus, sāli, piparus, eļļu, lauru lapas, pētersīļus
Pagatavošana: uz smalkas rīves sarīvē burkānus, sagriež sīpolus, apcep katliņā uzkarsētā eļļā; pielej vārošu ūdeni, pieber lēcas, sāli, pieliek lauru lapas; kad zupa jau gandrīz gatava, pievieno tomātu pastu, piparus un sasmalcinātus pētersīļus
BANĀNU SALDĒJUMS
Vajadzēs: 4 banānus, 1–2 ēdamkarotes kakao pulvera, 4 dateles, žāvētas plūmes
Pagatavošana: banānus nomizo, ieliek maisiņā un liek uz nakti saldētavā; tad izņem, 15 minūtes atlaidina,
sagriež šķēlītēs un sablenderē kopā ar pārējām sastāvdaļām; pasniedz, rotātu ar kokosa vai šokolādes skaidiņām un rozīnēm.
Iesaka Laura PURENA
PILDĪTS LAVAŠS
Vajadzēs: lavašu, humusu, svaigu gurķi, dilles, lociņus, diedzētus asnus/sēkliņas, sēklu un riekstu maisījumu
Pagatavošana: uz lavaša vienmērīgi uzsmērē humusu; sagriež gurķi, dilles un lociņus un vienmērīgi pievieno lavašam; uzber arī diedzētos asnus un riekstus vai sēklas; uzmanīgi sarullē, ietin folijā un uz stundu ieliek ledusskapī; kad pildītais gardums gatavs ēšanai, griež gabaliņos un bauda
SVAIGĀ KŪCIŅA
Vajadzēs: dateles, riekstus (lazdu/mandeles/Indijas), mango, banānu
Pagatavošana: riekstus samaļ (ne pārāk smalki), dateles sablenderē, sajauc vienā masā un izklāj cepamtraukā (bļodā vai deserta traukos) kā kūkas pamatni; sablenderē mango un banānu un iegūto masu pārlej pamatnei; var ēst uzreiz, bet var ielikt arī ledusskapī un ļaut garšām sadraudzēties