Ja 13. datums iekrīt piektdienā, tad daudzi, pat nezinot, kā un kad šāda māņticība radusies, iekšēji satraucas: piektdiena, trīspadsmitais, tātad jāgaida kaut kas slikts. Šogad astrologi beidzot var brīdināt, ka tik tiešām – gan šajā jūnija piektdienā, gan turpmākajās dienās cilvēkiem jābūt īpaši uzmanīgiem.
Savukārt numerologi allaž uzsvēruši, ka no skaitļa 13 nav jābaidās.
Uzmanību: pilnmēness klāt
«Astroloģiski katra diena katram cilvēkam būs citāda, individuālais horoskops rādīs atšķirīgas tendences, tomēr mēdz būt arī kopējas dienu tendences, uz ko norāda tā brīža debess ķermeņu stāvokļi,» skaidro žurnāla Praktiskā Astroloģija redaktore, sertificēta astroloģe Guna Kārkliņa. Viņa stāsta, ka piektdien, 13. jūnijā, pulksten 7.11 iestājas pilnmēness. Astroloģijā pieņemts uzskatīt, ka šis debesu spīdeklis ietekmē emocijas, cilvēki kļūst jūtīgāki vai nesavaldīgāki. Līdz ar to paaugstinās dažādi riski – cilvēki var neapdomīgāk uzvesties pie stūres, strīdēties u.tml.
Astroloģe brīdina, ka šajā dienā tiešām jābūt apdomīgiem, vadot auto, jo vēl viens moments, kas ietekmē šo dienu, ir īpašais, problemātiskais Merkura stāvoklis, kurā tas atradīsies līdz mēneša beigām. Debesīs ir izveidojies tā dēvētais T krusts, kurā iesaistīts Marss, Urāns un Plūtons, kas arī pastiprina dažādu avāriju iespējamību. Tāpat šīs planētas saistītas ar agresiju, katastrofām, militārismu. Tāpēc šo piektdienu tiešām būtu vēlams pavadīt rāmi un apdomīgi.
Kā radusies melnā piektdiena
Amerikāņu rakstnieku un uzņēmēju Tomasu Lousonu varētu vainot par to, ka tā dēvēto melno piektdienu joprojām mēdz uzskatīt par īpaši biedējošu. Viņš 1907. gadā prezentēja grāmatu Piektdiena. Trīspadsmitais. Tā guva nepieredzētu popularitāti, un radās jauns ticējums, ka piektdiena, trīspadsmitais datums, ir īpaša diena.
Starp citu, triskaidekafobija ir slimīgas bailes no skaitļa 13, bet triskaidekafilija – uzskats, ka 13 ir laimīgs skaitlis. Iespējams, triskaidekafobijas cēlonis ir meklējams krietni senos laikos. Piemēram, skandināvu mītos, kur stāstīts, ka debesīs notika 12 dievu sanāksme, līdz tajā negaidot ieradies 13. viesis – ļaunais dievs Lokijs, kurš izprovocējis tādus kā dievu karus. Viens no skandināvu dieviem nošāvis citu – to, kurš atbild par prieku un laimi. Nav dieva, tātad nav prieka un laimes arī uz zemes.
13 ir 4
Numeroloģijā uzskata, ka 13 ir skaitļa 4 augstākā vibrācija, bet četrinieks ir stabilitāte, darbs, pamatīgums – četras kājas ķeblim, lai justos stabili, četri gadalaiki laika ritumā, ko esam pieņēmuši un zinām, kas jādara... Piemēram, šīs piektdienas skaitlis ir 8 (13.06.2014. = 1+3+0+6+2+0+1+4= 17=1+7=8). Naudas skaitlis. Nekāda sakara ar 13!
Astrologs Edijs Spāre ir rakstījis, ka senatnē skaitlim 13 nepievērsa īpašu uzmanību, vien pēdējos 100 gados tas kļuvis populārs.
Dolārs, kaķi un citi
Ja cilvēks tomēr grib kaut kam ticēt, pretargumenti diezin vai iedarbosies. Skaitlim 13 piedēvētā īpašā, mistiskā nozīme tikusi meklēta visur. Piemēram, uz ASV dolāra banknotes piramīdai ir 13 pakāpieni, ērglis vienā ķetnā tur 13 bultas, otrā zaru ar 13 lapām, virs galvas atrodas 13 zvaigznes un uz vairoga – tikpat daudz zvaigžņu. Ērglim ASV ģerbonī katrā spārnā ir 13 spalvas. Mistika? Jāšaubās, jo ASV sākumā sastāvēja no 13 štatiem, kas pieņēma devīzi no 13 burtiem latīņu valodā: «No daudziem viens.»
Ir izdota grāmata Velna ducis. Vienas māņticības vēsture, kurā apkopoti dažādi fakti par skaitli 13. Piemēram, 19. gadsimtā visizplatītākais ticējums bija – ja pie pusdienu galda apsēžas 13 cilvēki, tad viens no viņiem tuvākā gada laikā pēc šīm pusdienām nomirs. Tādu pareģojumu sasaistīja ar Bībeles sižetu par Svēto vakarēdienu, kur Jūda bija 13. galdabiedrs pārējiem apustuļiem. 19. gadsimta beigās Ņujorkas ietekmīgākie vīri nolēma pretoties ar skaitli 13 saistītajai māņticībai. Viņi organizēja klubu, kurā bija 13 dalībnieki, kas pusdienoja kopā katra mēneša 13. datumā. Pirmās pusdienas notika piektdienā, 13. janvārī, pulksten 20.13 viesnīcas 13. numuriņā. Bet! Pienāca 20. gadsimts, un 1903. gadā Manhetenas debesskrāpjos vairs nebija 13. stāva. Stāvs jau bija, vien numerācija tika mainīta – aiz 12 sekoja 14. Anglijā pat jaunās daudzdzīvokļu mājās aizvien ir saglabāta tāda numerācija.
1939. gada 12. oktobrī Amerikā kādas pilsētiņas vadība policijas priekšniekam deva rīkojumu visiem pilsētas melnajiem kaķiem kaklā uzkārt zvaniņu. Melnajā piektdienā, izrādās, ir jāizvairās no melniem kaķiem. Laikrakstā Indianapolis News tika publicēts skaidrojums: pilsētiņas padome uzskata, ka arī bez melniem kaķiem piektdienā, 13. datumā, pasaulē ir pārāk daudz nepatikšanu.
No skaitļa 13 toties nebaidās Ķīnā, Indijā, Itālijā, Japānā un Korejā. Ķīnā un Itālijā šis ir iemīļots skaitlis. Ķīniešu valodā 13 nozīmējot «vajag gūt sekmes». Honkongā mobilo tālruņu abonenti pat raujoties pēc numuriem, kur būtu skaitlis 13, jo tas nesot veiksmi. Savukārt Krievijā, Baltijas valstīs un Skotijā cipars 13 apzīmē velna duci. Interesanti, ka līdz 19. gadsimtam tika izmantots cits apzīmējums – maiznieka ducis, jo pastāvēja tradīcija, ka pircējam, pērkot 12 maizītes, trīspadsmito maiznieks dāvina.