Svētdiena, 19.maijs

redeem Lita, Sibilla, Teika

arrow_right_alt Izklaide

Eiro kā izklaide

Latvija lieto eiro jau gandrīz divas nedēļas. Dažam eiro ieviešana ir pierādījums ekonomikas stabilitātei, citam - drauds neatkarībai vai inflācijas priekštvēstnesis. Taču eiro ieviešana nes līdzi ne vien ekonomiskus apsvērumus, bet paver iespējas iegūt arī jaunu hobiju.

Nav noslēpums, ka eiro sagādā īpašu prieku kolekcionāriem. Katra no 18 eirozonas valstīm un vēl četras eiropas pundurvalstiņas izdod astoņas savas standarta monētas un divas reizes gadā ir tiesīga izdot īpaša dizaina apgrozības 2 eiro monētu. Tādējādi atšķirīgo eiro monētu skaits mērāms simtos. Arī Latvijas Banka pērn mierināja vienlatnieku kolekcionārus solot, ka tradīcīja divreiz gadā izdot īpašās apgrozības monētas nekur nepazudīs.

Taču eiro piedāvā vēl kādu citu hobiju - banknošu izsekošanu. Lai gan daudzi priecājās, ka mūsu valsts monētas nesīs Latvijas vārdu pasaulē, kamēr pie mums atceļos citu valstu monētas, nav gandrīz nekādu iespēju uzzināt kurp katra konkrētā monēta aizceļo. Tikmēr eiro banknotes, kuras šķietami nekādu interesantu informāciju nesniedz, var izsekot pēc sērijas numura.

Iespēju reģistrēt banknotes piedāvā vairākas vietnes Internetā - piemēram, EuroBillTracker, EuroTracer, connecting-euro. Process ir vienkāršs - reģistrējiet savu banknoti, tad izdotiet to un gaidiet, kad tā nonāks pie cita cilvēka, kas to atkal reģistrēs.

Banknošu izsekošana, līdzīgi daudziem līdzīgiem hobijiem, radusies pēc Interneta ieviešanas - pagājušā gadsimta 90. gadu vidū ASV. Šis hobijs Eiropā ir populārs arī kā savdabīga sacensība vairāku valstu starpā par to kuras valsts iedzīvotāji piereģistrēs un atkal atradīs visvairāk banknošu.