Latviešu dejas projekts iegūst starptautisko Ibsena stipendiju

Starptautiskajā Ibsena stipendiju konkursā sīvā konkurencē uzvarējis mākslinieciskais projekts no Latvijas, iegūstot finansējumu laikmetīgās dejas izrādes veidošanai par Henrika Ibsena lugas „Brands” tēmu.

Starptautiskais Ibsena stipendiju konkurss notiek kopš 2008. gada, un tajā var piedalīties dramaturģijas un skatuves mākslu projekti, kas saistīti ar visā pasaulē zināmā norvēģu dramaturga Henrika Ibsena daiļradi. Šogad Ibsena balvai tika iesniegti kopskaitā 99 pieteikumi no 56 pasaules valstīm. Bez Latvijas mākslinieku projekta stipendijas ieguvuši vēl divi projekti no Grieķijas, kā arī Indijas mākslinieku pieteikums. Izvērtējot iesniegtos projektus, žūrija vērtēja ne tikai projektu kvalitāti un iespējas tos realizēt stipendiju fonda budžeta robežās, mākslinieciski radošo mērķu sasaisti ar sociālo un pedagoģisko sfēru, bet ar atbalstītajiem projektiem arī centās parādīt Ibsena darbu plašo starptautisko atpazīstamību.

Šoruden Ibsena konferencē, kas septembrī notika dramaturga dzimtajā pilsētā Šīenā (Skien), izrādes "Ārā" ieceri veiksmīgi prezentēja projekta kuratore Baiba Ozoliņa un dejas dramaturģe Inta Balode. Vienlaikus ar konferenci notika arī Ibsena stipendiju konkursa uzvarētāju apbalvošanas ceremonija.

Laikmetīgās dejas izrādi "Ārā" veido intriģējoša mākslinieku komanda: horeogrāfe Olga Žitluhina, dejas dramaturģe Inta Balode, grupas „Dzelzs vilks” mūziķi Juris Kaukulis un Kaspars Tobis, scenogrāfs Gints Gabrāns, kostīmu māksliniece Šeila. Izrāde, kas pirmizrādi piedzīvos decembra sākumā Rīgā, Latvijas laikmetīgās dejas kopainā ievērojama arī ar lielo dejotāju sastāvu – izrādē piedalās piecpadsmit Latvijas Kultūras akadēmijas laikmetīgās dejas horeogrāfijas studenti.

Latvijas kultūrtelpā Ibsena daiļrade vienmēr bijusi aktuāla, viņa lugas regulāri iestudētas Latvijas teātrī jau kopš tā pirmsākumiem, taču horeogrāfija par Ibsena darbu tēmām līdz šim tapusi tikai kā dramatisko izrāžu sastāvdaļa. Tādējādi topošā izrāde „Ārā” tās veidotājiem ir izaicinājums – runāt par nopietno Branda tēmu laikmetīgās dejas valodā pilnmetrāžas izrādes formātā.

Svarīgākais