Sākas dokumentālo filmu forums

© Publicitātes foto

Šodien sākas 17. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums, kas risināsies līdz 8. septembrim. Tajā paredzētas gan profesionāļu tikšanās, gan īpaša dokumentālo filmu programma Vairāk nekā sapnis, ko izrādīs Rīgā, kinoteātrī K. Suns, Liepājā, Jēkabpilī un Valmierā.

Starptautisko forumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar MEDIA Desk Latvija un EDN (European Documentary Network). Kā Neatkarīgo informē organizētāju pārstāve Elīna Cire, forumā starptautiskas žūrijas atlasīti filmu autori un producenti no 14 dažādām valstīm pieredzējušu profesionāļu vadībā attīstīs projektus, kā arī piedalīsies projektu tirgū, kur televīziju pārstāvji, kino izplatītāji un fondu vadītāji no Baltijas, Skandināvijas Beļģijas, Francijas, Vācijas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Polijas un Krievijas iepazīsies ar topošajām filmām.

Šis pasākums nav tikai profesionāļiem. Kā ierasts, arī skatītājiem tiek piedāvāta īpaša programma Vairāk nekā sapnis. Par foruma atklāšanas filmu izvēlēta pēdējā laika dokumentālā kino sensācija – genocīda pētnieku Dž. Openheimera, K. Sinnas un anonīmas Indonēzijas komandas teju dekādi veidotais kopdarbs Nogalināšanas anatomija (The Act Of Killing, Dānija, Lielbritānija, 2012, vecuma ierobežojums 18+), turklāt šoreiz būs unikāla iespēja noskatīties filmas garo versiju, profesionāļu žargonā saukto director’s cut, kas ir 158 minūtes ilga. Filma guvusi atzinību vairākos festivālos pasaulē, arī Berlīnes Starptautiskajā festivālā, kur saņēma gan skatītāju balvu, gan ekumēniskās žūrijas speciālbalvu.

Krievijas dokumentālo kino festivālā pārstāvēs divi šīs valsts aktualitātes pētošie kino darbi Ziema, atkāpies! (Зима, уходи!, Krievija, 2012) un Aplis kvadrātā (Внутри квадратоного круга, Krievija, 2011, īsfilma), savukārt sāmu režisore K. Gaurilofa piedāvās ceļojumu globalizētajā pārtikas industrijā Fasētie sapņi (Säilöttyjä unelmia, Somija, Zviedrija, 2012, 18+). Skandināvu kino šajā programmā pārstāvēs arī zviedru pētījums par autortiesībām un interneta vidi TPB:AFK. The Pirate Bay: Bezsaistē (TPB:AFK. The Pirate Bay: Away From Keyboard, Zviedrija, 2013). Tas iepazīstina ar trim kiberpankiem, kas radījuši pasaules lielāko virtuālo failu apmaiņas vietni – pretrunīgi vērtēto The Pirate Bay. Filma Es elpoju (I Am Breathing, Dānija, Lielbritānija, 2012) ir jauna britu arhitekta Neila pēdējā dzīves gada dienasgrāmata, un jautājums par dzīvības un nāves attiecībām vētīts arī lietuviešu filmā Tēvs (Tevas, Lietuva, 2012), kas vēsta par kādu bijušo noziedznieku. Programmā Vairāk nekā sapnis eksistenciāli jautājumi aplūkoti arī daudz vieglākā un pat iedvesmojošā rokrakstā. ASV veidotā Asins brālis (Blood Brother, ASV, 2012, 16+) vēsta par jauna amerikāņu dizainera ceļojumu uz Indiju un apliecina cilvēka spēju atrast dzīves jēgu krietni ārpus tā sauktās labklājības pasaules robežām. Arī islandiešu mūziķi un videomākslinieki veidojuši gluži vai kinopasaku par novatorisko, absolūti iedvesmojošo dāņu kulta mūziķi Vecmāmiņa LoFi: Sigridiras Nielsdoutiras pagrīdes ieraksti (Amma LoFi, Islande, 2011), bet dāņu Rekordists (The Record Breaker, Dānija, 2012) iepazīstina ar azartisko Ašritu Fūrmanu – pārtikas veikaliņa saimnieku un Austrumu meditāciju praktizētāju, kas uzstādījis visvairāk Ginesa rekordu pasaulē.

Foruma laikā skatītājiem būs iespēja tikties ar vairāku filmu režisoriem un producentiem un pēc filmu noskatīšanās piedalīties diskusijās, kuras plānots translēt interneta tiešraidē www.nfc.lv.

Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.