Ilgus gadus sabiedrībā valdīja uzskats, ka staļinisms un astroloģija ir divas nesavienojamas lietas – proti, vienīgā «pareizā» mācība tolaik bija komunisms, bet viss pārējais tika uzskatīts par māņiem un tumsonību. Tomēr gadu gaitā arhīvos izdevies atrast faktus, kas liek uz Josifu Staļinu un viņa pieņemtajiem lēmumiem paraudzīties mazliet citā gaismā. Apgalvot, ka viņš sekojis kāda slepena astrologa padomiem, būtu pārsteidzīgi, taču «tautu tēvs», mazākais, nav bijis pilnīgi atklāts, 1931. gadā notikušajā sarunā ar vācu rakstnieku Emīlu Ludvigu apgalvojot, ka netic liktenim.
Mainītā dzimšanas diena
Ja būtu iespējams laika mašīnā aizceļot aptuveni 70 gadu senā pagātnē un padomju pilsoņiem apjautāties, kad ir «tautu tēva» dzimšanas diena, mēs saņemtu nešaubīgu atbildi - 1879. gada 21. decembris (9. decembris pēc vecā stila). Šāds datums atrodams visos dokumentos, kas tapuši pēc 1917. gada - komunistu partijas biedra kartē, partijas arhīvos, miršanas apliecībā - un, protams, no tiem pārceļojis uz solīdām enciklopēdijām. Tikai krietnu laiku pēc Josifa Staļina nāves vēsturniekiem ienāca prātā ielūkoties viņa dzimtās Gori pilsētas baznīcas grāmatās un ar lielu pārsteigumu konstatēt, ka patiesībā nākamais lielvalsts līderis ir dzimis 1878. gada 18. decembrī (6. decembrī pēc vecā stila) un kristīts pēc 11 dienām.
Tik tālu fakti, bet tālāk jau sākas minējumi, jo Josifa Staļina laikabiedru liecībās nav atrodamas pat ziņas, ka viņi bijuši informēti par dzimšanas datuma maiņu, nemaz nerunājot par to, ka būtu zinājuši, kādēļ Staļinam tas bijis nepieciešams.
Neatrodot citu racionālu izskaidrojumu šādai rīcībai, daļa pētnieku izvirzījuši hipotēzi, ka viņš savu lēmumu pieņēmis pēc kāda astrologa ieteikuma, jo ir taču zināms, ka astroloģijā ļoti svarīgs ir cilvēka dzimšanas brīdis un viņa likteni lielā mērā nosaka planētu stāvoklis šajā momentā. Turklāt horoskopa kartē redzami cilvēka vājie punkti, gadu ciklu tendences un citas visnotaļ privātas lietas. Vēl vairāk, tiek minēts pat konkrēta cilvēka vārds - runa ir par Georgiju Gurdžijevu, ar kuru kopā Staļins mācījies Tiflisas garīgajā seminārā un kādu brīdi pat dzīvojis vienā istabiņā. «Soso, ar tādu horoskopu tu par Krievijas caru nekad nekļūsi,» - šāda frāze nereti tiek «pierakstīta» Georgijam Gurdžijevam, kurš esot savulaik veidojis Staļina astroloģisko karti, balstoties uz viņa īstajiem dzimšanas datiem.
Kas bija šis Georgijs Gurdžijevs? Diezgan tumša un noslēpumaina personība - pa pusei astrologs, pa pusei mistiķis. Arī okultists, filozofs, psihologs, slepenu biedrību dibinātājs, kura teorijas stūrakmens bija tas, ka ikviens cilvēks ir miniatūra Visuma kopija. Pēc revolūcijas Gurdžijevs pārcēlās uz Eiropu, kur, iespējams, pat konsultējis Ādolfu Hitleru un esesiešus, taču vairākkārt esot apmeklējis arī dzimteni. Kara gados viņš dzīvoja Parīzē, bet 1946. gada Fonteblo gāja bojā diezgan aizdomīgā autokatastrofā - tikai pāris dienas pēc tam, kad Josifs Staļins uzdevis viņu steigšus sameklēt.
Planētas neapmānīsi
Attiecībā uz dzimšanas dienas maiņu nopietni astrologi uzskata, ka tas liktenī neko nevar mainīt, jo planētas taču neapmānīsi, tās neskatās cilvēka pases datos. Tomēr žurnāls «Astromeridian.ru» norāda, ka 1917. gadā (un tieši tad Staļins sāka izmantot jauno dzimšanas datumu) situācija bija unikāla, jo Krievija pēc revolūcijas mainīja kalendāru, pārejot uz tā dēvēto jauno stilu - tas nozīmē, ka savu simboliku mainīja arī visi datumi. Taču ļoti iespējams, ka dzimšanas dienas maiņa nemaz nav saistīta ar astroloģiju, bet gan numeroloģiju - ir neapstiprinātas ziņas, ka šī sfēra Staļinu interesējusi vairāk. (Vēsturnieks Viljams Pohļobkins, piemēram, norāda, ka tieši pēc viņa rīkojuma un izmantojot viņa idejas Otrā pasaules kara laikā Padomju Savienībā izstrādāta unikāla salūtu sistēma, kurai pasaulē nav bijis analogu. Numerologi to atzinuši par ļoti loģisku un saprotamu.)
Bet atgriežoties pie astroloģijas Staļina laikos - būtu ļoti liels pārspīlējums apgalvot, ka tā būtu aizliegta. Jā, vairs neiznāca specializētie žurnāli, taču tajā pašā laikā šai tēmai veltīti raksti tika publicēti žurnālos (piemēram, «Ogoņok»), astroloģijai bija atvēlēts šķirklis Lielās padomju enciklopēdijas pirmajā izdevumā. Toties par absolūtu mītu vēsturnieki dēvē leģendu, ka 1929. gadā Staļins sapulcinājis visus padomju astrologus uz kongresu Gelendžikā, pēc kura viņi apcietināti un vai nu ieslodzīti nometnēs, vai nošauti. Nekādu ziņu par šādu kongresu arhīvos nav.
Metro un Staļina augstceltnes
Uz ikvienu, kurš pabijis Maskavā, lielu iespaidu noteikti atstājis Krievijas galvaspilsētas metro un tā dēvētās Staļina augstceltnes, slavenākā no kurām ir Maskavas Valsts universitātes ēka. Ir zināms, ka Staļins personīgi kontrolējis šo vērienīgo celtņu radīšanu, apstiprinājis projektus, un, vismaz versiju līmenī, atklājas ļoti interesantas lietas. Proti, tiek uzskatīts, ka Josifs Staļins, plānojot Maskavas apbūvi, izmantojis Krievijas galvaspilsētas astroloģisko karti, kuru XVIII gadsimtā izveidojis leģendārais Jakovs Brjūss. Viņš bija gan dabas pētnieks, gan astronoms (1702. gadā dibināja pirmo observatoriju Krievijā), gan alķīmiķis, mistiķis un astrologs, gan valstsvīrs un viens no Pētera I līdzgaitniekiem.
«Metropolitēna loka līnijā ne jau tāpat vien ir tieši 12 stacijas - tās simbolizē zodiaka zīmju skaitu. Brjūss uzskatīja, ka Maskava jāapbūvē pēc loku principa, tā esot drošākā ģeometriskā figūra šai pilsētai. Boļševiki šo ideju realizēja, izbūvējot Dārzu un Bulvāru lokus,» sarunā ar «Newsru» skaidrojusi vēsturniece un ekskursiju vadītāja Irina Sergijevska. Tāpat nav nejaušība, ka Staļinam bijusi iecere uzbūvēt tieši deviņas augstceltnes, kurām būtu jāsimbolizē Saules sistēmas planētu skaits (senāko laiku astroloģiskajā sistēmā - red.), astroloģiskām shēmām atbilst arī Tautsaimniecības sasniegumu izstādes plāns. «Interesanti, ka gan augstceltnes, gan metro loka līnija tika būvētas vienlaikus, bet pati pilsēta - it kā sadalīta sektoros, kas precīzi atbilst astroloģiskajai kartei,» stāstījusi vēsturniece.
Interneta krievu segmentā atrodamajos materiālos par augstceltņu būvi atkal ne reizi vien parādās Gurdžijeva vārds - ir versija, ka tieši viņš ieteicis Staļinam uzbūvēt piramīdas tipa augstceltnes, kas spēj akumulēt zemes un kosmosa enerģiju, to koncentrējot uz pašu galveno piramīdu. Runa, protams, ir par tā arī neuzbūvēto Padomju namu (1931. gadā uzspridzinātās Kristus Glābēja katedrāles vietā) - vismaz 400 metru augstu «monstru», kuru bija plānots rotāt ar 100 metru augstu, rotējošu Ļeņina statuju. Tieši galvenajā piramīdā pēc Staļina fiziskās nāves esot bijis plānots ievietot viņa pīšļus, un, pateicoties saņemtajai enerģijai, «tautu tēvs» iegūtu dvēseles nemirstību, vēsta šī versija.
Jāatgādina, ka Padomju nama būvi apstādināja Otrais pasaules karš (vēlāk monumentālos pamatus pārveidoja par peldbaseinu «Maskava»), pēc kura Staļins nolēma sākumā tikt galā ar pārējo piramīdu būvi, bet pēc tam atgriezties pie galvenās. Interesanti, ka visām augstceltnēm pamata akmeņi tika likti vienā brīdī - 1947. gada 7. septembrī pulksten 13.00*. Mūsdienu astrologi ir pārliecināti, ka kāds viņu kolēģis šo datumu un laiku ir precīzi izskaitļojis, un atkal jau aizdomas krīt uz Gregoriju Gurdžijevu. «Iespējams, ka Staļina ļaudis 1946. gadā viņu patiešām sameklēja, bet, kad Gurdžijevs savu uzdevumu bija izpildījis, viņš kā liecinieks vairs nebija vēlams,» vēsta viena no populārākajām sazvērestības teorijām.
Svētbilde un Timura pīšļi
To, ka Staļins ticēja lietām, kuras mūsdienās pieņemts dēvēt par paranormālām, liecina arī divi dokumentāri apstiprināti gadījumi Otrā pasaules kara laikā.
Pirmais attiecas uz Kazaņas Dievmātes svētbildi. Kara sākumā Sarkanajai armijai ciešot sakāves citu pēc citas, padomju valsts līderis strauji mainīja attieksmi pret baznīcu, ne tikai atļaujot, bet arī mudinot rīkot dievkalpojumus. 1941. gada decembrī tika sankcionēts krusta gājiens Ļeņingradā, uz kuras sliekšņa toreiz jau atradās vācu karaspēks - boļševiku līderi noticēja senam pareģojumam, ka valsti briesmu gadījumā glābs Kazaņas Dievmātes svētbilde, kas atradās Vladimira katedrālē. Un patiešām, pēc tam, kad krusta gājiens ar svētbildi apstaigāja Ļeņingradu, ienaidnieka spēki šo iedomāto līniju tā arī nespēja šķērsot. Nākamajā gadā Staļina personīgais pilots Aleksandrs Golovanovs ar lidmašīnu «Li-2», kurā atradās svētbilde, nolidoja gar frontes līniju pie Maskavas, un ienaidniekam atkal nācās atkāpties, pēc tam svētbilde nogādāta arī Staļingradā.
Otrs gadījums attiecas uz XIV gadsimta karavadoņa Timura jeb Tamerlana pīšļiem. Senos rakstos pareģots, ka viņa kapeņu (tās atrodas Samarkandā) atvēršana izraisīs briesmīgu karu, taču 1941. gadā, kad Eiropā jau plosījās karš, padomju valstij ļoti bija nepieciešamas finanses, un bija cerības, ka kapenēs izdosies atrast neiedomājamas bagātības. Senais pareģojums piepildījās - Timura pīšļu miers tika iztraucēts 21. jūnijā, bet 22. jūnijā Vācija uzsāka iebrukumu Padomju Savienībā.
Interesantākais sekojis pēc tam - kinooperators Maliks Kajumovs, kurš piedalījies Samarkandas ekspedīcijā, atceras, ka 1942. gadā viņam izdevies par Timura lāstu informēt ģenerāli Georgiju Žukovu, kurš šo informāciju nodevis tālāk Staļinam. Jau tā paša gada oktobrī izdots rīkojums pārapbedīt Timura pīšļus, turklāt šim nolūkam atvēlēti ievērojami līdzekļi. Taču, kā izpētījis vēsturnieks Vadims Černobrovs, pirms apbedīšanas Timura pīšļi ar īpašu lidmašīnu nogādāti uz tiem frontes iecirkņiem, kuros Sarkanajai armijai klājās samērā grūti. 1942. gada 20. decembrī tie svinīgi apbedīti Samarkandā, bet jau dažas dienas vēlāk saņemtas ziņas par padomju spēkiem labvēlīgu lūzumu kaujās pie Staļingradas.
__
* «Praktiskā Astroloģija», veicot savu šā brīža analīzi, secināja, ka tas ir visnotaļ piemērots būvniecības uzsākšanai, darbi ritēs lietišķi un praktiski.