Protams, par miljonāru piedzimst, ja pūrā nāk bagātīgs mantojums! Taču šoreiz par to nerunāsim. Šajā reizē – par tiem, kuri pasaulē nāk ar miljonāra vai, nedaudz pieticīgāk runājot, naudīga cilvēka potenciālu un kuriem nauda ar lielāku vai mazāku piepūli tomēr ir jānopelna. Tikai – cik no mums prot, spēj un grib to darīt un pilnvērtīgi izmantot likteņa dāsni dāvāto iespēju?
Naudīgais piecnieks un divpadsmitnieks
Numerologi zina teikt, ka 12. enerģijas līmenis (tiek aprēķināts pēc personas datiem) cilvēkam nosaka pārbaudījumus dzīves laikā, tajā skaitā - ar naudu. Šiem cilvēkiem piedzimstot ir iedota programma prast «apgrozīt» naudu. Nav būtiski - lielu vai mazu, latus vai santīmus, rubļus vai eiro, dolārus vai mārciņas. Viņiem šis lieliskais potenciāls - rīkoties ar naudu - ir nokritis kā no gaisa. Vienkārši tāpat.
Savukārt uz iespēju nopelnīt norāda cipars pieci cilvēka dzimšanas datos, no kuriem atvasina arī numeroloģisko matricu. Sertificēta astroloģe un numeroloģe Inguna Balgalve (pēc profesijas fizikas un matemātikas skolotāja) skaidro: «Piecnieks ir centrālais cipars, ap ko viss riņķo, ja skatāmies ciparu rindu no viens līdz deviņi. Tos abpusēji saskaitot, iznāk desmit: viens plus deviņi, divi plus astoņi, trīs plus septiņi, četri plus seši. Pieci ir radošā enerģija, dzīves, arī mīlestības un jaunrades enerģija. Un nauda arī ir viena no radošās enerģijas izpausmēm.»
Piecnieks liecina par elastību, spēju apiet barjeras, prasmi atrast caurumu likumos, spēju uzdrošināties, riskēt. «Piecnieka cilvēki» tiešām apsēžas un izrēķina, cik izmaksās gan naudā, gan laika izpratnē, ja ies pareizo, likumisko, bet ilgāko ceļu, un cik, ja nerīkosies likumīgi un tāpēc maksās soda naudu, bet viss notiks ātrāk. Viņi izsver visas iespējas un izvēlas pieņemamāko, un ne vienmēr tā būs mazāk riskantā.
Pārtikuša cilvēka potenciāls un iespējas būs tiem, kuri dzimuši 5., 15., 25. datumā; maijā (piektais gada mēnesis); kam dzimšanas gadskaitlī ir cipars pieci, piemēram, 1950., 1965., 1985. gads; kā arī tiem, kuriem dzimšanas datu summa, reducējot līdz viencipara skaitlim, ir pieci (piemēram, 14, 23, 32, 41). Bagātniece, Harija Potera autore Džoanna Roulinga dzimusi 1965. gadā (viņai arī dzimšanas datu reducētā summa ir piecnieks), ļoti bagātā skandāliste popzvaigzne Madonna - 1958. gadā, par programmatūras arhitektu dēvētais Bils Geitss - 1955. gadā un ne mazāk naudīgais atraktīvais un risku mīlošais miljardieris Ričards Brensons - 1950. gadā.
Naudas «āderes» labāk pratīs uztaustīt padsmitajos datumos dzimušie, jo viņi ir mērķtiecīgāki, zina, ko grib, viņi spēj vieglāk nospraust mērķi, viņi nefilozofē un nevispārina. Viņiem ir spēcīga radošā enerģija, mākslinieciskās dotības - muzikālā dzirde, tēlainā uztvere, stila izjūta, tāpēc viņi prot «taisīt» arī naudu, proti, pārvērst smalko enerģiju materiālajā. Bez komentāriem: Ričards Brensons dzimis 18. jūlijā, Madonna - 16. augustā.
Ja dzimšanas dati un matrica rāda, ka ar biznesa ožu neesi apveltīts (kā, piemēram, cienītais Maestro Raimonds Pauls, kuru smagi skāra «Krājbankas» krahs), tad ķibeles ar naudu atgadīsies visu laiku un ar to veidot dzīves pamatu, stabilitāti gan nevajadzētu.
Gudrais visas olas vienā grozā neliek
Jā, zaudējums arī viņiem, veiksminiekiem, ir trieciens, bet caur to norūdās, iegūst pieredzi. Miljonāru jociņš: ja biznesā divas vai trīs reizes nenobankrotējam, tad nav iespēju izaugt par miljonāru.
Miljonāram ir jāiegūst imunitāte pret visu - valsts institūciju represijām, birokrātiju, solījumu nepildīšanu, bankrotu un iespēju zaudēt visu, kas bijis dārgs. Piemēram, Francijas Nacionālā sapulce atbalstīja bagāto aplikšanu ar 75 procentu lielu ienākuma nodokli. Jaunā nodokļu likme tiks piemērota tiem, kuri gadā pelna vairāk nekā miljonu eiro. Francijā tas attieksies uz 1500 personām. Gribi kļūt bagāts, iemācies nepieķerties ne naudai, ne mantai!
Un vēl - saliec olas (lasi - naudu) dažādos groziņos (jeb bankās)! Ja parādās nauda, var iegādāties zemi, ko jebkurā laikā varēs apmainīt pret kaut ko citu. «Bet pagaidām ieguldi līdzekļus, izveido skaistu atpūtas vietu, ierīko tūrisma takas, un būs prieks sev un citiem. Nopērc mežu, izkop, lai cilvēki iet sēņot un ogot. Pienāks grūtāki laiki, būs vērtība, ko pārvērst naudā. Domā, kā ar naudu padarīt dzīvi skaistāku, pilnvērtīgāku, ar labām lietām piesātinātāku! Jāsāk aprast ar domu, ka pensijas mums nebūs. Ir jāmeklē iespēja, kā nodrošināt vecumdienas. Ir jāiestāda tas naudas koks jau tagad. Domā radoši!» rosina Inguna Balgalve.
Naudu glabāt fiziskā veidolā ir visnedrošāk. Beidzas sistēma, beidzas arī nauda. 1922. gadā 50 veco rubļu vietā saņēmām vienu latu, 1940. gadā viena lata vietā - vienu rubli, tad nāca Latvijas rubļi jeb repšiki un atkal - lati. Beigsies šī sistēma, un atkal kaut kas mainīsies. Nekas nav mūžīgs, arī nauda ne.
Nebūs mērķa, nebūs naudas
Ar naudas pelnīšanas talantu apveltīto cilvēku moto vajadzētu būt atziņai, ka nauda nekādā gadījumā nedrīkst kļūt par dzīves mērķi. Ja sapratīsim, ka nauda ir tikai resurss un iespēja, tad viss būs kārtībā. Diemžēl ir grūti to pieņemt. Kā tad tā - nauda nedrīkst būt mērķis?! Kāda, atvainojiet, velna pēc tad mēs raujamies darbā melnu muti, saules gaismu neredzot?!
«Ir cilvēks un viņa mērķis, un pa vidu kā savienotājposms ir nauda. Ar ko atšķiras tie cilvēki, kam ir naudas iegūšanas potenciāls un kas sasniedz šo mērķi, no tiem, kuriem arī ir potenciāls, bet kuri mērķi nesasniedz?» jautā Inguna Balgalve.
Ja cilvēks tiecas uz naudu pašas naudas pēc, viņam tās nebūs. Vienmēr atgadīsies kaut kas tāds, kāpēc nauda pazudīs. Vai nu bojāsies sadzīves tehnika un nāksies pirkt jaunu, vai saplīsīs mašīna, vai arī neveiksies darījumos. Nauda pieturas tiem cilvēkiem, kuri tiecas uz mērķi, jo nauda seko mērķim. Nauda uzrodas, lai mērķus īstenotu. Ja nebūs mērķa, nebūs arī naudas, likumsakarību izskaidro Inguna Balgalve. Ne vienmēr tie būs lati un santīmi taustāmā izpratnē, citreiz viss var notikt darījumu veidā, kad vienu vērtību iemaina pret citu, bet mērķis tik un tā tiek sasniegts.
Viņa stāsta, ka pagājušā gadsimta 90. gados biznesa sieviešu kluba biedres izlēma braukt uz Latvijas laukiem un piedāvāt apmācīt sievietes uzņēmējdarbībā, izmantojot vietējos resursus un vidi. Projekts ātri izčākstēja, jo atdūrās pret vienu un to pašu problēmu, proti, sievietes sūdzējās par dzērājvīriem un grūto dzīvi, bet mācīties negribēja. Viņas prasīja - iedodiet naudu, un mēs pašas te kaut ko izveidosim! Cilvēkiem lielākoties ir priekšstats, ka nauda visu atrisinās, tiklīdz kāds to iedos, un ka par naudas izlietojumu jāsāk lemt vien tad, kad tā būs sažņaugta rokā. «Nekā, jāsāk domāt pirms tam, jo tikai tā naudas plūsma tiek iedzīvināta,» iebilst Inguna Balgalve.
Mācies gribēt!
«Gadās, ka cilvēki jautā - kur tad ir tā solītā nauda? Es prasu - vai tu zini, ko gribi ar to naudu iesākt? Mūsu sabiedrībā esam ļoti ilgi audzināti tā, ka neko nedrīkst gribēt, tas ir grēks, egoisms, ka ir jābūt devējam, bet jābaidās būt ņēmējam. Daudzi domā - ja man būs naudiņa, tad es darīšu to un to. Iedomājieties - es aizeju pie dzīves, kas glabā manu seifa atslēdziņu, un saku - iedod man naudas summu! Viņa saka - kāpēc? Ai, nu, gribas! Gribas paturēt rokā. Dzīve atbild - vispirms pasaki, kam tev vajag naudu, un es iedalīšu. Ja ne, lai naudas maisiņš paliek seifā. Kamēr cilvēks neiemācīsies gribēt un neuzskatīs to nevis par egoismu, bet par pašcieņu, tikmēr naudas aprite ap mums, mūsu vidē būs tāda, kāda nu tā ir,» konstatē Inguna Balgalve.
Gan jau arī pašiem kādreiz būs izsprucis bezcerīgs teikums - man tagad nav naudas, es to (eksotisku ceļojumu, lielāku pirkumu, kāzas, bērnu utt.) nevaru atļauties! Tādos gadījumos ir lietderīgi pajautāt, vai es to vispār vēlos, vai man to vajag?
Nauda ir tikai viens no enerģijas veidiem, ar ko jāsaprotas, jāiepazīst tās daba savā dzīvē, jāizveido kontakts. Ja uzskatīsi, ka nauda ir netīra, tā smird, ka nauda nav nekas, bet garīgās vērtības ir augstāk par visu, tad nebrīnies, ka nauda pie tevis nenāks.
Mazais dievs
Ar naudu tiek pārbaudīts katrs cilvēks. «Ievēroju, ka tie, kam ir vairāk naudas un kuriem bagātība nav nākusi viegli, ar sirds siltumu ziedo līdzekļus labdarībai vai kopējās labklājības veidošanai. Tie, kuri savu bagātību sapelnījuši vieglākā ceļā, ir skopāki. Nereti arī veikalos pārtiku un drēbes zog pārtikušie. Te parādās atbilde uz jautājumu, vai dzīvojam naudas dēļ. Nauda kļūst par mazo dievu. Nauda sāk valdīt pār cilvēku un kļūst par apmātību, viņš vairs nesaprot līdzsvaru starp došanu un ņemšanu,» brīdina Inguna Balgalve.
Kārlis Skalbe jau 1912. gadā uzrakstīja pravietisku pasaku - par pirtnieka Anša pārbaudījumu ar naudu. «Pasakā par vērdiņu» naudas gabaliņš, pārtapis par sārtu velniņu, ņirdz kādreizējam bagātniekam sejā: «He, tu gan domāji, ka tu biji kungs? He, he, he, kungs biju es, tu - mazgāji man muguru. Es zinu, Ansi, tu sapņoji reiz par lielu un laimīgu dzīvi, bet ko tu darīji? Ko tu darīji? Visu mūžu tu berzi nabaga velniņu. Tu gribēji būt kungs, bet biji un paliki tikai pirtnieks, pirtnieks!»
Gadās, ka dzīve beidzot iedot ilgi kāroto naudu, bet cilvēks nezina, ko ar to iesākt. Cik lielai summai esam psiholoģiski gatavi, lai nesaslimtu ar naudas māniju? Cik lielu summu konkrēti es esmu gatava pārvaldīt? Jo - atgādinām - nauda ir enerģija, un tā ir gan jāiedarbina, gan jānovalda, lai nesāk uzkundzēties, gan jānotur pie sevis. Ja kāds ir pieradis dzīvot no rokas mutē un vinnē simtiem tūkstošu, pēc cik ilga laika viņš atradīsies turpat, kur bija?
Nesen par bankrotu paziņoja ģimene, kura ieguva 20 miljonu kompensāciju no popkorna ražotājiem Amerikā. Dažu gadu laikā Pīplu ģimene esot palikuši bez naudas. Iespējams, tādā veidā viņi mēģina «shēmot» pret valsti, bet varbūt naudas tiešām vairs nav. Viņiem esot atlikuši tikai 33 000 dolāru, pieder 700 000 dolāru vērta māja, divi nebūt ne luksusa klases auto, motocikls - visurgājējs, sadzīves priekšmeti un... 611 000 dolāru lielas parādsaistības.
Viens no Lielbritānijas bagātākajiem pāriem - uzņēmuma «Tetra Pak» īpašumu mantinieks Hanss Kristians Rausings un viņa sieva Eva - miljoniem vērtajā mājā apdzīvoja tikai divas istabas un mitinājās ārprātīgā netīrībā. Šovasar miljardieri Evu tur atrada mirušu, un neviens nevar pateikt, kad īsti sievieti pameta dzīvība un cik ilgi vīrs «nepamanīja» šo faktu. Šīs ģimenes bagātība liek lēsta apmērām 10 miljardu ASV dolāru apmērā.
Nauda spēj dot tikai izvēles brīvību, neko vairāk, ne laimi, ne prieku, ne nodrošinājumu, ne jumtu virs galvas, tikai iespēju izvēlēties - dzīvot pilī vai būdiņā, tērēt dārgām rotaļlietām vai nopirkt nepieciešamo, nopirkt pagastu, salu, kaut visu Kurzemi. Izvēle, starp citu, neko nemaksā, tā ir par brīvu.
Izvēle: laime vai ciešanas
Inguna Balgalve saka - dzīves priekšā mēs visi esam vienādi bagāti, jo katram ir dotas 24 stundas ik dienu. Ikviens var padomāt par to, cik laika viņš ir gatavs maksāt, lai nopirktu sev prieku, lai iegūtu mīlestību vai dotu to citam, lai nopirktu stresu un sabojātu veselību. Lielāko daļu no piešķirtajām 24 stundām cilvēki piepilda ar stresu, sliktu garastāvokli un paši izvēlas savas ciešanas. Nākamajā dienā dzīve atkal iedot 24 stundas, lai būtu iespēja mainīt vakar «nopirktās» ciešanas pret kaut ko pozitīvu. Un atkal nekā - cilvēks izvēlas to pašu - netīkamu darbu, nemīlamu cilvēku līdzās, negatīvas emocijas. «Naudas sākums ir prasme ieguldīt laiku sava prieka, savas labklājības un veselības veidošanā un arī savu problēmu radīšanā. Cik mēs katru dienu tam dodam? Ja darbs nepatīk, tātad katru nedēļu četrdesmit stundas ciešam, un tikai tāpēc, lai dabūtu dažus papīrīšus, par kuriem nopirkt prieku? Bet šo prieku rada manas ciešanas!» Inguna Balgalve provocē domāt plašākos mērogos.
Rokfellera piemērs
Tiem, kuri, pētot savus dzimšanas datus, atklāj, ka palikuši bez piecnieka, nav sevi jānoraksta kā «lūzerus» naudas lietās. Tas arī nenozīmē, ka viņi nevar būt miljonāri. Pasaulē pirmais cilvēks, kura īpašumu vērtība sasniedza vienu miljardu dolāru, bija Džons Dēvisons Rokfellers. Viņa dzimšanas datos piecnieku nav. Iespējams, pirmais ķieģelītis viņa miljardiera karjerā bija audzināšana ģimenē, pēc tam to papildināja pareizā nojauta, kur ieguldīt ietaupīto naudu, prasme izrēķināt, kur vislabāk ieguldīt, stratēģisks plāns turpmākajiem daudziem gadiem un, protams, pazīšanās ar pareizajiem cilvēkiem politikā. Tiesa, Rokfellera numeroloģiskajā matricā ir jaudīgais biznesa skaitlis 8. Tāpēc viņam bija gan jāņem, gan jādod. Tā arī bija - Rokfellers miljonu miljonus ziedoja labdarībai.
Iespējams, cilvēkam piedzimstot, Fortūna šūpulī ielikusi lielo veiksmi, tādu, kura gadās tikai reizi dzīvē un laimestu atnes visu uzreiz. Kā? Piemēram, radošs un ar ļoti spēcīgu matemātisko domāšanu apveltīts vīrietis izgudro un izgatavo elektroiekārtu, ko piedāvā autoražotājiem. Tie no viņa nopērk ideju, patentu, un viņš saņem uzreiz daudzus miljonus. Proti izmantot iespēju, nepalaid to garām! «Ja cilvēkam saku, ka viņam iestājies veiksmīgais periods un vajag to izmantot, tas nenozīmē, ka ir jāsēž un jāgaida - kur ir? Laime, veiksme un izdošanās neskries virsū un nekliegs - ņem mani! Ir jābūt atvērtam un jāizmanto visas iespējas, tad veiksme dos visu, ko esi vēlējies. Veiksmīgs periods nozīmē, ka viss notiek vieglāk - esi pareizajā vietā, satiec pareizos cilvēkus, nav šķēršļu, viss notiek raiti un pat priecīgi, un tu ātri ieraugi labo rezultātu,» saka Inguna Balgalve.
Bagātnieki, miljonāri un veiksminieki pat zaudējumus pārdzīvo vieglāk, jo viņiem ir citāda domāšana. Par to liecina atkal jau Rokfellera piemērs, aizstāvot sava biznesa intereses pat tiesā. Radoši cilvēki būdami, miljonāri grib izzināt un pamēģināt, bet nesēž un nespriedelē, kā būs, ja iecerētais nesanāks, ja nu netiks galā. Radošie cilvēki domā ar plusa zīmi: man ir iespēja; cik labi, ka man ir laba veselība; man ir draugi; man ir iespēja apmeklēt kursus; man ir televizors; man tik daudz ir, un es no tā visa varu izvēlēties. Cilvēki ar mīnusa zīmi saka: nav nekā jauna; nav prieka celties no rīta; nav nekā interesanta. Arī viņam potenciāls ir ielikts, diemžēl pats vien to nobloķē, jo netic sev.
«Kāds miljonārs man teica - cilvēki mūs apskauž un domā, ka nauda mums stāv lielā telpā kā Knapam Makdakam multfilmā. Un ka mēs no rīta pieceļamies, izpeldamies, noskurināmies un ejam tālāk. Cilvēkiem nav priekšstata, cik daudz darba tiek ielikts. Cik daudzi no kritizētājiem un pēlējiem būtu ar mieru aizņemties pusmiljonu, miljonu biznesa uzsākšanai, lai piecu līdz desmit gadu laikā to atdotu, maksātu strādniekiem, attīstītu ražošanu un varbūt pēc desmit, piecpadsmit gadiem kaut kas no naudas sāktu nākt atpakaļ?»
Ātri pelni, ātri... mirsti
Inguna Balgalve vērtē: «Latvijā gribam ļoti īsā laikā kļūt bagāti. Tā nemēdz notikt. Padomājiet, kāpēc visu vajag ātri? Ātri apprecēties, ātri izmācīties, ātri bērnus, ātri biznesu, ātri māju, un 50 gadu vecumā viss, kas bija plānots, jau iegūts. Kas tālāk? Ātrie kapi? Kad pēdējais ķeksītis sarakstā ielikts, tad atliek kapi, jo vairs nav mērķa, nav jēgas. Tu esi izdedzinājis sevi neizdzīvojot, neizbaudot to, kas ir. Ja izdzīvo katru vecumu, izbauda tā priekšrocības pakāpeniski, tad pārsātinātība neiestājas un būs mērķis kaut ko darīt līdz pat simt gadiem. Un, kad pienāks brīdis atskatīties, būs par ko viedi pasmaidīt, jo garlaicīgi šajā dzīvē nebūs bijis.»