IZZINI SEVI! Par mil­jo­nā­ru pie­dzimst?... Kas nosaka finanšu potenciālu

© Pixabay

Pro­tams, par mil­jo­nā­ru pie­dzimst, ja pū­rā nāk ba­gā­tīgs man­to­jums! Ta­ču šo­reiz par to ne­ru­nā­sim. Ša­jā rei­zē – par tiem, ku­ri pa­sau­lē nāk ar mil­jo­nā­ra vai, ne­daudz pie­ti­cī­gāk ru­nā­jot, nau­dī­ga cil­vē­ka po­ten­ci­ālu un ku­riem nau­da ar lie­lā­ku vai ma­zā­ku pie­pū­li to­mēr ir jā­no­pel­na. Ti­kai – cik no mums prot, spēj un grib to da­rīt un piln­vēr­tī­gi iz­man­tot lik­te­ņa dās­ni dā­vā­to ie­spē­ju?

Nau­dī­gais piec­nieks un div­pa­dsmit­nieks

Nu­me­ro­lo­gi zi­na teikt, ka 12. ener­ģi­jas lī­me­nis (tiek ap­rē­ķi­nāts pēc per­so­nas da­tiem) cil­vē­kam no­sa­ka pār­bau­dī­ju­mus dzī­ves lai­kā, ta­jā skai­tā - ar nau­du. Šiem cil­vē­kiem pie­dzim­stot ir ie­do­ta prog­ram­ma prast «ap­gro­zīt» nau­du. Nav bū­tis­ki - lie­lu vai ma­zu, la­tus vai san­tī­mus, rub­ļus vai eiro, do­lā­rus vai mār­ci­ņas. Vi­ņiem šis lie­lis­kais po­ten­ci­āls - rī­ko­ties ar nau­du - ir no­kri­tis kā no gai­sa. Vien­kār­ši tā­pat.

Sa­vu­kārt uz ie­spē­ju no­pel­nīt no­rā­da ci­pars pie­ci cil­vē­ka dzim­ša­nas da­tos, no ku­riem at­va­si­na arī nu­me­ro­lo­ģis­ko mat­ri­cu. Ser­ti­fi­cē­ta as­tro­lo­ģe un nu­me­ro­lo­ģe In­gu­na Bal­gal­ve (pēc pro­fe­si­jas fi­zi­kas un ma­te­mā­ti­kas sko­lo­tā­ja) skaid­ro: «Piec­nieks ir cen­trā­lais ci­pars, ap ko viss riņ­ķo, ja ska­tā­mies ci­pa­ru rin­du no viens līdz de­vi­ņi. Tos ab­pu­sē­ji sa­skai­tot, iz­nāk des­mit: viens plus de­vi­ņi, di­vi plus as­to­ņi, trīs plus sep­ti­ņi, čet­ri plus se­ši. Pie­ci ir ra­do­šā ener­ģi­ja, dzī­ves, arī mī­les­tī­bas un jaun­ra­des ener­ģi­ja. Un nau­da arī ir vie­na no ra­do­šās ener­ģi­jas iz­paus­mēm.»

Piec­nieks lie­ci­na par elas­tī­bu, spē­ju ap­iet bar­je­ras, pras­mi at­rast cau­ru­mu li­ku­mos, spē­ju uz­dro­ši­nā­ties, ris­kēt. «Piec­nie­ka cil­vē­ki» tie­šām ap­sē­žas un iz­rē­ķi­na, cik iz­mak­sās gan nau­dā, gan lai­ka iz­prat­nē, ja ies pa­rei­zo, li­ku­mis­ko, bet il­gā­ko ce­ļu, un cik, ja ne­rī­ko­sies li­ku­mī­gi un tā­pēc mak­sās so­da nau­du, bet viss no­tiks ātr­āk. Vi­ņi iz­sver vis­as ie­spē­jas un iz­vē­las pie­ņe­ma­mā­ko, un ne vien­mēr tā būs ma­zāk ris­kan­tā.

Pār­ti­ku­ša cil­vē­ka po­ten­ci­āls un ie­spē­jas būs tiem, ku­ri dzi­mu­ši 5., 15., 25. da­tu­mā; mai­jā (piekt­ais ga­da mē­ne­sis); kam dzim­ša­nas gad­skait­lī ir ci­pars pie­ci, pie­mē­ram, 1950., 1965., 1985. gads; kā arī tiem, ku­riem dzim­ša­nas da­tu sum­ma, re­du­cē­jot līdz vien­ci­pa­ra skait­lim, ir pie­ci (pie­mē­ram, 14, 23, 32, 41). Ba­gāt­nie­ce, Ha­ri­ja Po­te­ra au­to­re Džo­an­na Ro­ulin­ga dzi­mu­si 1965. ga­dā (vi­ņai arī dzim­ša­nas da­tu re­du­cē­tā sum­ma ir piec­nieks), ļo­ti ba­gā­tā skan­dā­lis­te pop­zvaig­zne Ma­don­na - 1958. ga­dā, par prog­ram­ma­tū­ras ar­hi­tek­tu dē­vē­tais Bils Geitss - 1955. ga­dā un ne ma­zāk nau­dī­gais at­rak­tī­vais un ris­ku mī­lo­šais mil­jar­die­ris Ri­čards Bren­sons - 1950. ga­dā.

Nau­das «āde­res» la­bāk pra­tīs uz­taus­tīt pad­smi­ta­jos da­tu­mos dzi­mu­šie, jo vi­ņi ir mērķ­tie­cī­gā­ki, zi­na, ko grib, vi­ņi spēj vieg­lāk no­spraust mēr­ķi, vi­ņi ne­fi­lo­zo­fē un ne­vis­pā­ri­na. Vi­ņiem ir spē­cī­ga ra­do­šā ener­ģi­ja, māk­sli­nie­cis­kās do­tī­bas - mu­zi­kā­lā dzir­de, tē­lai­nā uz­tve­re, sti­la iz­jū­ta, tā­pēc vi­ņi prot «tai­sīt» arī nau­du, pro­ti, pār­vērst smal­ko ener­ģi­ju ma­te­ri­āla­jā. Bez ko­men­tā­riem: Ri­čards Bren­sons dzi­mis 18. jū­li­jā, Ma­don­na - 16. augus­tā.

Ja dzim­ša­nas da­ti un mat­ri­ca rā­da, ka ar biz­ne­sa ožu ne­esi ap­vel­tīts (kā, pie­mē­ram, cie­nī­tais Ma­es­tro Rai­monds Pa­uls, ku­ru sma­gi skā­ra «Krāj­ban­kas» krahs), tad ķi­be­les ar nau­du at­ga­dī­sies vi­su lai­ku un ar to vei­dot dzī­ves pa­ma­tu, sta­bi­li­tā­ti gan ne­va­ja­dzē­tu.

Gud­rais vis­as olas vie­nā gro­zā ne­liek

Jā, zau­dē­jums arī vi­ņiem, veik­smi­nie­kiem, ir trie­ciens, bet caur to no­rū­dās, ie­gūst pie­re­dzi. Mil­jo­nā­ru jo­ciņš: ja biz­ne­sā di­vas vai trīs rei­zes ne­no­ban­kro­tē­jam, tad nav ie­spē­ju iz­augt par mil­jo­nā­ru.

Mil­jo­nā­ram ir jā­ie­gūst imu­ni­tā­te pret vi­su - valsts in­sti­tū­ci­ju re­pre­si­jām, bi­ro­krā­ti­ju, so­lī­ju­mu ne­pil­dī­ša­nu, ban­kro­tu un ie­spē­ju zau­dēt vi­su, kas bi­jis dārgs. Pie­mē­ram, Fran­ci­jas Na­ci­onā­lā sa­pul­ce at­bal­stī­ja ba­gā­to ap­lik­ša­nu ar 75 pro­cen­tu lie­lu ie­nā­ku­ma no­dok­li. Jaun­ā no­dok­ļu lik­me tiks pie­mē­ro­ta tiem, ku­ri ga­dā pel­na vai­rāk ne­kā mil­jo­nu eiro. Fran­ci­jā tas at­tiek­sies uz 1500 per­so­nām. Gri­bi kļūt ba­gāts, ie­mā­cies ne­pie­ķer­ties ne nau­dai, ne man­tai!

Un vēl - sa­liec olas (la­si - nau­du) da­žā­dos gro­zi­ņos (jeb ban­kās)! Ja pa­rā­dās nau­da, var ie­gā­dā­ties zem­i, ko jeb­ku­rā lai­kā va­rēs ap­mai­nīt pret kaut ko ci­tu. «Bet pa­gai­dām ie­gul­di lī­dzek­ļus, iz­vei­do skais­tu at­pū­tas vie­tu, ie­rī­ko tū­ris­ma ta­kas, un būs prieks sev un ci­tiem. No­pērc me­žu, iz­kop, lai cil­vē­ki iet sē­ņot un ogot. Pie­nāks grū­tā­ki lai­ki, būs vēr­tī­ba, ko pār­vērst nau­dā. Do­mā, kā ar nau­du pa­da­rīt dzī­vi skais­tā­ku, piln­vēr­tī­gā­ku, ar la­bām lie­tām pie­sā­ti­nā­tā­ku! Jā­sāk ap­rast ar do­mu, ka pen­si­jas mums ne­būs. Ir jā­mek­lē ie­spē­ja, kā no­dro­ši­nāt ve­cum­die­nas. Ir jā­ie­stā­da tas nau­das koks jau ta­gad. Do­mā ra­do­ši!» ro­si­na In­gu­na Bal­gal­ve.

Nau­du gla­bāt fi­zis­kā vei­do­lā ir vis­ne­dro­šāk. Bei­dzas sis­tē­ma, bei­dzas arī nau­da. 1922. ga­dā 50 ve­co rub­ļu vie­tā sa­ņē­mām vie­nu la­tu, 1940. ga­dā vie­na la­ta vie­tā - vie­nu rub­li, tad nā­ca Lat­vi­jas rub­ļi jeb rep­ši­ki un at­kal - la­ti. Beig­sies šī sis­tē­ma, un at­kal kaut kas mai­nī­sies. Ne­kas nav mū­žīgs, arī nau­da ne.

Ne­būs mēr­ķa, ne­būs nau­das

Ar nau­das pel­nī­ša­nas ta­lan­tu ap­vel­tī­to cil­vē­ku mo­to va­ja­dzē­tu būt at­zi­ņai, ka nau­da ne­kā­dā ga­dī­ju­mā ne­drīkst kļūt par dzī­ves mēr­ķi. Ja sa­pra­tī­sim, ka nau­da ir ti­kai re­surss un ie­spē­ja, tad viss būs kār­tī­bā. Diem­žēl ir grū­ti to pie­ņemt. Kā tad tā - nau­da ne­drīkst būt mēr­ķis?! Kā­da, at­vai­no­jiet, vel­na pēc tad mēs rau­ja­mies dar­bā mel­nu mu­ti, sau­les gais­mu ne­re­dzot?!

«Ir cil­vēks un vi­ņa mēr­ķis, un pa vi­du kā sa­vie­no­tāj­posms ir nau­da. Ar ko at­šķi­ras tie cil­vē­ki, kam ir nau­das ie­gū­ša­nas po­ten­ci­āls un kas sa­sniedz šo mēr­ķi, no tiem, ku­riem arī ir po­ten­ci­āls, bet ku­ri mēr­ķi ne­sa­sniedz?» jau­tā In­gu­na Bal­gal­ve.

Ja cil­vēks tie­cas uz nau­du pa­šas nau­das pēc, vi­ņam tās ne­būs. Vien­mēr at­ga­dī­sies kaut kas tāds, kā­pēc nau­da pa­zu­dīs. Vai nu bo­jā­sies sa­dzī­ves teh­ni­ka un nāk­sies pirkt jaun­u, vai sa­plī­sīs ma­šī­na, vai arī ne­veik­sies da­rī­ju­mos. Nau­da pie­tu­ras tiem cil­vē­kiem, ku­ri tie­cas uz mēr­ķi, jo nau­da se­ko mēr­ķim. Nau­da uz­ro­das, lai mēr­ķus īs­te­no­tu. Ja ne­būs mēr­ķa, ne­būs arī nau­das, li­kum­sa­ka­rī­bu iz­skaid­ro In­gu­na Bal­gal­ve. Ne vien­mēr tie būs la­ti un san­tī­mi taus­tā­mā iz­prat­nē, cit­reiz viss var no­tikt da­rī­ju­mu vei­dā, kad vie­nu vēr­tī­bu ie­mai­na pret ci­tu, bet mēr­ķis tik un tā tiek sa­sniegts.

Vi­ņa stās­ta, ka pa­gā­ju­šā gad­sim­ta 90. ga­dos biz­ne­sa sie­vie­šu klu­ba bied­res iz­lē­ma braukt uz Lat­vi­jas lau­kiem un pie­dā­vāt ap­mā­cīt sie­vie­tes uz­ņē­mēj­dar­bī­bā, iz­man­to­jot vie­tē­jos re­sur­sus un vi­di. Pro­jekts ātr­i iz­čāk­stē­ja, jo at­dū­rās pret vie­nu un to pa­šu pro­blē­mu, pro­ti, sie­vie­tes sū­dzē­jās par dzē­rāj­vī­riem un grū­to dzī­vi, bet mā­cī­ties ne­gri­bē­ja. Vi­ņas pra­sī­ja - ie­do­diet nau­du, un mēs pa­šas te kaut ko iz­vei­do­sim! Cil­vē­kiem lie­lā­ko­ties ir priekš­stats, ka nau­da vi­su at­ri­si­nās, tik­līdz kāds to ie­dos, un ka par nau­das iz­lie­to­ju­mu jā­sāk lemt vien tad, kad tā būs sa­žņaug­ta ro­kā. «Ne­kā, jā­sāk do­māt pirms tam, jo ti­kai tā nau­das plūs­ma tiek ie­dzī­vi­nā­ta,» ie­bilst In­gu­na Bal­gal­ve.

Mā­cies gri­bēt!

«Ga­dās, ka cil­vē­ki jau­tā - kur tad ir tā so­lī­tā nau­da? Es pra­su - vai tu zi­ni, ko gri­bi ar to nau­du ie­sākt? Mū­su sa­bied­rī­bā esam ļo­ti il­gi audzi­nā­ti tā, ka ne­ko ne­drīkst gri­bēt, tas ir grēks, ego­isms, ka ir jā­būt de­vē­jam, bet jā­bai­dās būt ņē­mē­jam. Dau­dzi do­mā - ja man būs nau­di­ņa, tad es da­rī­šu to un to. Ie­do­mā­jie­ties - es aiz­eju pie dzī­ves, kas gla­bā ma­nu sei­fa at­slē­dzi­ņu, un sa­ku - ie­dod man nau­das sum­mu! Vi­ņa sa­ka - kā­pēc? Ai, nu, gri­bas! Gri­bas pa­tu­rēt ro­kā. Dzī­ve at­bild - vis­pirms pa­sa­ki, kam tev va­jag nau­du, un es ie­da­lī­šu. Ja ne, lai nau­das mai­siņš pa­liek sei­fā. Ka­mēr cil­vēks ne­ie­mā­cī­sies gri­bēt un ne­uz­ska­tīs to ne­vis par ego­is­mu, bet par paš­cie­ņu, tik­mēr nau­das ap­ri­te ap mums, mū­su vi­dē būs tā­da, kā­da nu tā ir,» kon­sta­tē In­gu­na Bal­gal­ve.

Gan jau arī paš­iem kād­reiz būs iz­spru­cis bez­ce­rīgs tei­kums - man ta­gad nav nau­das, es to (ek­so­tis­ku ce­ļo­ju­mu, lie­lā­ku pir­ku­mu, kā­zas, bēr­nu utt.) ne­va­ru at­ļau­ties! Tā­dos ga­dī­ju­mos ir liet­de­rī­gi pa­jau­tāt, vai es to vis­pār vē­los, vai man to va­jag?

Nau­da ir ti­kai viens no ener­ģi­jas vei­diem, ar ko jā­sa­pro­tas, jā­ie­pa­zīst tās da­ba sa­vā dzī­vē, jā­iz­vei­do kon­takts. Ja uz­ska­tī­si, ka nau­da ir ne­tī­ra, tā smird, ka nau­da nav ne­kas, bet ga­rī­gās vēr­tī­bas ir aug­stāk par vi­su, tad ne­brī­nies, ka nau­da pie te­vis ne­nāks.

Ma­zais dievs

Ar nau­du tiek pār­bau­dīts katrs cil­vēks. «Ie­vē­ro­ju, ka tie, kam ir vai­rāk nau­das un ku­riem ba­gā­tī­ba nav nā­ku­si vieg­li, ar sirds sil­tu­mu zie­do lī­dzek­ļus lab­da­rī­bai vai ko­pē­jās lab­klā­jī­bas vei­do­ša­nai. Tie, ku­ri sa­vu ba­gā­tī­bu sa­pel­nī­ju­ši vieg­lā­kā ce­ļā, ir sko­pā­ki. Ne­re­ti arī vei­ka­los pār­ti­ku un drē­bes zog pār­ti­ku­šie. Te pa­rā­dās at­bil­de uz jau­tā­ju­mu, vai dzī­vo­jam nau­das dēļ. Nau­da kļūst par ma­zo die­vu. Nau­da sāk val­dīt pār cil­vē­ku un kļūst par ap­mā­tī­bu, viņš vairs ne­sa­prot līdz­sva­ru starp do­ša­nu un ņem­ša­nu,» brī­di­na In­gu­na Bal­gal­ve.

Kār­lis Skal­be jau 1912. ga­dā uz­rak­stī­ja pra­vie­tis­ku pa­sa­ku - par pirt­nie­ka An­ša pār­bau­dī­ju­mu ar nau­du. «Pa­sa­kā par vēr­di­ņu» nau­das ga­ba­liņš, pār­ta­pis par sār­tu vel­ni­ņu, ņirdz kād­rei­zē­jam ba­gāt­nie­kam se­jā: «He, tu gan do­mā­ji, ka tu bi­ji kungs? He, he, he, kungs bi­ju es, tu - maz­gā­ji man mu­gu­ru. Es zi­nu, An­si, tu sap­ņo­ji reiz par lie­lu un lai­mī­gu dzī­vi, bet ko tu da­rī­ji? Ko tu da­rī­ji? Vi­su mū­žu tu ber­zi na­ba­ga vel­ni­ņu. Tu gri­bē­ji būt kungs, bet bi­ji un pa­li­ki ti­kai pirt­nieks, pirt­nieks!»

Ga­dās, ka dzī­ve bei­dzot ie­dot il­gi kā­ro­to nau­du, bet cil­vēks ne­zi­na, ko ar to ie­sākt. Cik lie­lai sum­mai esam psiho­lo­ģis­ki ga­ta­vi, lai ne­sa­slim­tu ar nau­das mā­ni­ju? Cik lie­lu sum­mu kon­krē­ti es es­mu ga­ta­va pār­val­dīt? Jo - at­gā­di­nām - nau­da ir ener­ģi­ja, un tā ir gan jā­ie­dar­bi­na, gan jā­no­val­da, lai ne­sāk uz­kun­dzē­ties, gan jā­no­tur pie se­vis. Ja kāds ir pie­ra­dis dzī­vot no ro­kas mu­tē un vin­nē sim­tiem tūk­sto­šu, pēc cik il­ga lai­ka viņš at­ra­dī­sies tur­pat, kur bi­ja?

Ne­sen par ban­kro­tu pa­zi­ņo­ja ģi­me­ne, ku­ra ie­gu­va 20 mil­jo­nu kom­pen­sā­ci­ju no pop­kor­na ra­žo­tā­jiem Ame­ri­kā. Da­žu ga­du lai­kā Pīp­lu ģi­me­ne esot pa­li­ku­ši bez nau­das. Ie­spē­jams, tā­dā vei­dā vi­ņi mē­ģi­na «shē­mot» pret val­sti, bet var­būt nau­das tie­šām vairs nav. Vi­ņiem esot at­li­ku­ši ti­kai 33 000 do­lā­ru, pie­der 700 000 do­lā­ru vēr­ta mā­ja, di­vi ne­būt ne luk­su­sa kla­ses au­to, mo­to­cikls - vi­sur­gā­jējs, sa­dzī­ves priekš­me­ti un... 611 000 do­lā­ru lie­las pa­rād­sais­tī­bas.

Viens no Liel­bri­tā­ni­jas ba­gā­tā­ka­jiem pār­iem - uz­ņē­mu­ma «Tet­ra Pak» īpa­šu­mu man­ti­nieks Hanss Kris­ti­ans Rau­sings un vi­ņa sie­va Eva - mil­jo­niem vēr­ta­jā mā­jā ap­dzī­vo­ja ti­kai di­vas is­ta­bas un mi­ti­nā­jās ār­prā­tī­gā ne­tī­rī­bā. Šo­va­sar mil­jar­die­ri Evu tur at­ra­da mi­ru­šu, un ne­viens ne­var pa­teikt, kad īs­ti sie­vie­ti pa­me­ta dzī­vī­ba un cik il­gi vīrs «ne­pa­ma­nī­ja» šo fak­tu. Šīs ģi­me­nes ba­gā­tī­ba liek lēs­ta ap­mē­rām 10 mil­jar­du ASV do­lā­ru ap­mē­rā.

Nau­da spēj dot ti­kai iz­vē­les brī­vī­bu, ne­ko vai­rāk, ne lai­mi, ne prie­ku, ne no­dro­ši­nā­ju­mu, ne jum­tu virs gal­vas, ti­kai ie­spē­ju iz­vē­lē­ties - dzī­vot pi­lī vai bū­di­ņā, tē­rēt dār­gām ro­taļ­lie­tām vai no­pirkt ne­pie­cie­ša­mo, no­pirkt pa­gas­tu, sa­lu, kaut vi­su Kur­ze­mi. Iz­vē­le, starp ci­tu, ne­ko ne­mak­sā, tā ir par brī­vu.

Iz­vē­le: lai­me vai cie­ša­nas

In­gu­na Bal­gal­ve sa­ka - dzī­ves priekš­ā mēs vis­i esam vie­nā­di ba­gā­ti, jo kat­ram ir do­tas 24 stun­das ik die­nu. Ik­viens var pa­do­māt par to, cik lai­ka viņš ir ga­tavs mak­sāt, lai no­pir­ktu sev prie­ku, lai ie­gū­tu mī­les­tī­bu vai do­tu to ci­tam, lai no­pir­ktu stre­su un sa­bo­jā­tu ve­se­lī­bu. Lie­lā­ko da­ļu no pie­šķir­ta­jām 24 stun­dām cil­vē­ki pie­pil­da ar stre­su, slik­tu ga­ra­stā­vok­li un pa­ši iz­vē­las sa­vas cie­ša­nas. Nā­ka­ma­jā die­nā dzī­ve at­kal ie­dot 24 stun­das, lai bū­tu ie­spē­ja mai­nīt va­kar «no­pir­ktās» cie­ša­nas pret kaut ko po­zi­tī­vu. Un at­kal ne­kā - cil­vēks iz­vē­las to pa­šu - ne­tī­ka­mu dar­bu, ne­mī­la­mu cil­vē­ku līdz­ās, ne­ga­tī­vas emo­ci­jas. «Nau­das sā­kums ir pras­me ie­gul­dīt lai­ku sa­va prie­ka, sa­vas lab­klā­jī­bas un ve­se­lī­bas vei­do­ša­nā un arī sa­vu pro­blē­mu ra­dī­ša­nā. Cik mēs kat­ru die­nu tam do­dam? Ja darbs ne­pa­tīk, tā­tad kat­ru ne­dē­ļu četr­des­mit stun­das cie­šam, un ti­kai tā­pēc, lai da­bū­tu da­žus pa­pī­rī­šus, par ku­riem no­pirkt prie­ku? Bet šo prie­ku ra­da ma­nas cie­ša­nas!» In­gu­na Bal­gal­ve pro­vo­cē do­māt pla­šā­kos mē­ro­gos.

Rok­fel­le­ra pie­mērs

Tiem, ku­ri, pē­tot sa­vus dzim­ša­nas da­tus, at­klāj, ka pa­li­ku­ši bez piec­nie­ka, nav se­vi jā­no­rak­sta kā «lū­ze­rus» nau­das lie­tās. Tas arī ne­no­zī­mē, ka vi­ņi ne­var būt mil­jo­nā­ri. Pa­sau­lē pir­mais cil­vēks, ku­ra īpa­šu­mu vēr­tī­ba sa­snie­dza vie­nu mil­jar­du do­lā­ru, bi­ja Džons Dē­vi­sons Rok­fel­lers. Vi­ņa dzim­ša­nas da­tos piec­nie­ku nav. Ie­spē­jams, pir­mais ķie­ģe­lī­tis vi­ņa mil­jar­die­ra kar­je­rā bi­ja audzi­nā­ša­na ģi­me­nē, pēc tam to pa­pil­di­nā­ja pa­rei­zā nojauta, kur ie­gul­dīt ie­tau­pī­to nau­du, pras­me iz­rē­ķi­nāt, kur vis­la­bāk ie­gul­dīt, stra­tē­ģisks plāns turp­mā­ka­jiem dau­dziem ga­diem un, pro­tams, pa­zī­ša­nās ar pa­rei­za­jiem cil­vē­kiem po­li­ti­kā. Tie­sa, Rok­fel­le­ra nu­me­ro­lo­ģis­ka­jā mat­ri­cā ir jau­dī­gais biz­ne­sa skait­lis 8. Tā­pēc vi­ņam bi­ja gan jā­ņem, gan jā­dod. Tā arī bi­ja - Rok­fel­lers mil­jo­nu mil­jo­nus zie­do­ja lab­da­rī­bai.

Ie­spē­jams, cil­vē­kam pie­dzim­stot, For­tū­na šū­pu­lī ie­li­ku­si lie­lo veik­smi, tā­du, ku­ra ga­dās ti­kai rei­zi dzī­vē un lai­mes­tu at­nes vi­su uz­reiz. Kā? Pie­mē­ram, ra­došs un ar ļo­ti spē­cī­gu ma­te­mā­tis­ko do­mā­ša­nu ap­vel­tīts vī­rie­tis iz­gud­ro un iz­ga­ta­vo elek­tro­ie­kār­tu, ko pie­dā­vā au­to­ra­žo­tā­jiem. Tie no vi­ņa no­pērk ide­ju, pa­ten­tu, un viņš sa­ņem uz­reiz dau­dzus mil­jo­nus. Pro­ti iz­man­tot ie­spē­ju, ne­pa­laid to ga­rām! «Ja cil­vē­kam sa­ku, ka vi­ņam ie­stā­jies veik­smī­gais pe­ri­ods un va­jag to iz­man­tot, tas ne­no­zī­mē, ka ir jā­sēž un jā­gai­da - kur ir? Lai­me, veik­sme un iz­do­ša­nās ne­skries vir­sū un ne­kliegs - ņem ma­ni! Ir jā­būt at­vēr­tam un jā­iz­man­to vis­as ie­spē­jas, tad veik­sme dos vi­su, ko esi vē­lē­jies. Veik­smīgs pe­ri­ods no­zī­mē, ka viss no­tiek vieg­lāk - esi pa­rei­za­jā vie­tā, sa­tiec pa­rei­zos cil­vē­kus, nav šķēr­šļu, viss no­tiek rai­ti un pat prie­cī­gi, un tu ātr­i ie­rau­gi la­bo re­zul­tā­tu,» sa­ka In­gu­na Bal­gal­ve.

Ba­gāt­nie­ki, mil­jo­nā­ri un veik­smi­nie­ki pat zau­dē­ju­mus pār­dzī­vo vieg­lāk, jo vi­ņiem ir ci­tā­da do­mā­ša­na. Par to lie­ci­na at­kal jau Rok­fel­le­ra pie­mērs, aiz­stā­vot sa­va biz­ne­sa in­te­re­ses pat tie­sā. Ra­do­ši cil­vē­ki bū­da­mi, mil­jo­nā­ri grib iz­zi­nāt un pa­mē­ģi­nāt, bet ne­sēž un ne­sprie­de­lē, kā būs, ja ie­ce­rē­tais ne­sa­nāks, ja nu ne­tiks ga­lā. Ra­do­šie cil­vē­ki do­mā ar plu­sa zī­mi: man ir ie­spē­ja; cik la­bi, ka man ir la­ba ve­se­lī­ba; man ir drau­gi; man ir ie­spē­ja ap­mek­lēt kur­sus; man ir tele­vi­zors; man tik daudz ir, un es no tā vis­a va­ru iz­vē­lē­ties. Cil­vē­ki ar mī­nu­sa zī­mi sa­ka: nav ne­kā jaun­a; nav prieka cel­ties no rī­ta; nav ne­kā in­te­re­san­ta. Arī vi­ņam po­ten­ci­āls ir ie­likts, diem­žēl pats vien to no­blo­ķē, jo ne­tic sev.

«Kāds mil­jo­nārs man tei­ca - cil­vē­ki mūs ap­skauž un do­mā, ka nau­da mums stāv lie­lā tel­pā kā Kna­pam Mak­da­kam mult­fil­mā. Un ka mēs no rī­ta pie­ce­ļa­mies, iz­pel­da­mies, no­sku­ri­nā­mies un ejam tā­lāk. Cil­vē­kiem nav priekš­sta­ta, cik daudz dar­ba tiek ie­likts. Cik dau­dzi no kri­ti­zē­tā­jiem un pē­lē­jiem bū­tu ar mie­ru aiz­ņem­ties pus­mil­jo­nu, mil­jo­nu biz­ne­sa uz­sāk­ša­nai, lai pie­cu līdz des­mit ga­du lai­kā to at­do­tu, mak­sā­tu strād­nie­kiem, at­tīs­tī­tu ra­žo­ša­nu un var­būt pēc des­mit, piec­pa­dsmit ga­diem kaut kas no nau­das sāk­tu nākt at­pa­kaļ?»

Ātr­i pel­ni, ātr­i... mir­sti

In­gu­na Bal­gal­ve vēr­tē: «Lat­vi­jā gri­bam ļo­ti īsā lai­kā kļūt ba­gā­ti. Tā ne­mēdz no­tikt. Pa­do­mā­jiet, kā­pēc vi­su va­jag ātr­i? Ātr­i ap­pre­cē­ties, ātr­i iz­mā­cī­ties, ātr­i bēr­nus, ātr­i biz­ne­su, ātr­i mā­ju, un 50 ga­du ve­cu­mā viss, kas bi­ja plā­nots, jau ie­gūts. Kas tā­lāk? Ātr­ie ka­pi? Kad pē­dē­jais ķek­sī­tis sa­rak­stā ie­likts, tad at­liek ka­pi, jo vairs nav mēr­ķa, nav jē­gas. Tu esi iz­de­dzi­nā­jis se­vi ne­iz­dzī­vo­jot, ne­iz­bau­dot to, kas ir. Ja iz­dzī­vo kat­ru ve­cu­mu, iz­bau­da tā priekš­ro­cī­bas pa­kā­pe­nis­ki, tad pār­sā­ti­nā­tī­ba ne­ie­stā­jas un būs mēr­ķis kaut ko da­rīt līdz pat simt ga­diem. Un, kad pie­nāks brī­dis at­ska­tī­ties, būs par ko vie­di pa­smai­dīt, jo gar­lai­cī­gi šajā dzī­vē ne­būs bi­jis.»

Horoskopi

Ikviens attiecībās uzvedas citādāk, taču šie cilvēki nav tie, kas satur savas emocijas. Nav zodiaka zīmju, kas būtu pilnīgi sliktas vai labas. Tas, kā uzvesties un kādas īpašības sevī attīstīt, ir pilnībā katra personīgā izvēle.

Svarīgākais