Astroloģija ir sena kā pasaule, tās vēsture mērāma gadu tūkstošos, un grūti pat pateikt, tieši kur un kad tā radusies. Arī senie balti nebija izņēmums. Dažas informācijas druskas par baltu astroloģiju nonākušas arī pie mums.
Izzinot astroloģijas vēsturi, pārsvarā sastopamies ar informāciju, ka šīs mācības pirmsākumi meklējami jau 5000-3000 gadu pirms mūsu ēras senajā Mezopotāmijā, šumeru kultūrā. Taču pavisam noteikti senākie astroloģiskie teksti datējami ar otro gadu tūkstoti pirms mūsu ēras, kad Divupes teritorijā izveidojās Babilonijas valsts. Tajos laikos Babilonijas viedie sekoja līdzi Saules, Mēness un planētu kustībai, caur to it kā uzzinot dievu vēstījumus. Viņu prognozes pārsvarā skāra valstiskas lietas: valdnieku un valstu likteņus, dabas parādības un ražas izdošanos vai neizdošanos, kas tajos laikos cilvēkiem bija ļoti svarīgi.
Vēlāk astroloģijas mācība sāka izplatīties aiz Divupes robežām, tā attīstījās Ēģiptē, Grieķijā, Persijā, Ķīnā, Indijā un citās zemēs. Savukārt arheoloģiskie izrakumi Latīņamerikā norāda, ka ap pirmo gadu tūkstoti pirms mūsu ēras olmeku un maiju kultūrās bija savas astroloģiskās tradīcijas.
Antīkās kultūras krīzes periods skāra daudzas jomas, arī astroloģiju, un šī mācība vairāk plauka un zēla Austrumos, it īpaši Ķīnā. Liela loma astroloģijas attīstībā šajā reģionā bija budistu misionāriem un Indijas zinātņu vīriem.
Debesu zīmēs raudzījās arī mūsu senči - baltu tautas. Šajā sistēmā svarīgākais debesu spīdeklis bija Mēness - pēc tā gaitas tika veidoti kalendāri, un dzīve ritēja saskaņā ar Mēness cikliem. Baltu debesu jums bija iedomāta Mēness pils, kuras zāles pārvalda dažādu zvaigznāju-zodiaka aizgādņi. Vēsturniece un seno dzīvesziņu pētniece Regīna Valtenberga savulaik intervijās skaidrojusi, ka vārds «Žadi-ākas» (zodiaks) baltiem cēlies no: «žadēt» - apsolīt, «žada» - modinājums un «ākas» - aka, acs. Tātad: modinošā zvaigznāju acs. Arī senie balti ņēma vērā zodiaka zīmju ietekmi un gadu ciklus. Diemžēl šis virziens ir maz pētīts un pieejama ļoti skopa informācija. Mēs šodien Latvijā izmantojam Rietumu astroloģijas zinības, kurās galvenā nozīme - Saules ceļam. Taču baltu zodiaks ir interesants kaut vai tikai kā izziņas avots.
Zodiaka zīmes
Baltu zodiakā arī ir divpadsmit zīmes, bet garajos gados pievienojas trīspadsmitā - tas pats Čūsknesis (par ko Rietumu astroloģijā lauzts gana daudz šķēpu), ko baltiem labpatika dēvēt par Dzīvnesi.
Un interesanti, ka zodiaka zīmju robežas atšķirībā no pašreizējiem horoskopiem bija 22. datums.
Baltu zodiaks sākas nevis ar Auna zīmi, kā tas ir Rietumu sistēmā, bet ar Vēzi, kas iezīmē vasaras auglības un pilnbrieda laiku. Mazliet citādāk skan arī zodiaka zīmju nosaukumi. (Šis iedalījums un apzīmējumi nāk no Lietuvā dzīvojošas sēļu zintnieces Andželikas Tamašas informācijas.) Zodiaka zīmes tiek uztvertas kā Mēness pils zāļu pārvaldnieki.
1. Vēzis jeb Vedējs vai Vēsželis (no 22. jūnija), kura pils zāļu sargātājs ir Mēnestiņš, mātišķuma un auglības aizgādnis.
2. Lauva/Lewas/Levūkas/Levažundels/Lauvmutis (no 22. jūlija). To sargā Marsilyna, Mīļa Māra, jeb Jupiters, kurš dod norādes Saulei, kā rīkoties.
3. Jaunava/Meitiņa (no 22. augusta), kuru sargā PastaRīte jeb Merkurija.
4. Svari/Dzērve/Vinda (no 22. septembra), kuru savukārt sargā Vakara-Rīta zvaigzne.
5. Skalpeliuks/Sikspārnis/Turklītis (no 22. oktobra) un garajos gados arī Dzīvnesis. Zīmi sargā Raudovīte/Žeizdre jeb Marss. Laiks šajā periodā atrodas cikla beigu posmā, ko sauc dievietes Žemynas jeb Zemes Mātes vārdā. Dzīvneša misija šajā laikā ir saglabāt pēcteču veselīgumu un asnu dīgtspēju.
6. Medejs/Mednieks/Strelčia-Strēlnieks (no 22. novembra). Šo zīmi arī sargā Māra/MarsyLina jeb Jupiters. Māra ir Laimes zvaigzne. Šai zīmei Radītājs atvēlējis sargāt laika maiņu saskaņu un Visuma sistēmas sākumus. Strēlnieka zīmē beidzas vecais gada cikls un sākas jauns.
7. Svētradzis/Briežradzis (no 22. decembra) - to sargā Sturnesis vai Saturnulis, kurš mudina visu saturēt, ierobežot. Briedis jeb Alnis, jeb Stirna apzīmē sastingušu Laiku. Taču vienlaikus Briedis apzīmē briešanu.
8. Ūdens Virsmis/Ūdensnesējs (no 22. janvāra). To sargā Žalias Uredas jeb Urāns. Viņa pils zālē atrodas daudz zvaigznāju. Viņi ir Gadsimtu valdnieki.
9. Suvijus/Savija/Zivis (no 22. februāra). Šīs zīmes debesu pilī modina savīt, satīt sistēmu «kamoliņus». Viss ir piepildīts, lai pēc laika varētu sākt radīšanu no jauna. Zivju sargātāja arī ir Māra, bet kopā ar citiem zvaigznājiem.
10. Preilis/Baltais lācis (no 22. marta). To sargā Rauduvīte - Marss ar savām sarkanīgajām gaismiņām. Preiļa goda zāles esošais Videļču zvaigznājs jeb debesu dakša ar savu divzaru izceļ šajā laikā dzimušo cilvēku vienreizējās īpašības. Viņi ir Zemes rota.
11. Vērsītis/Taurs/Tincis (no 22. aprīļa). Šai zodiaka zīmes ir ļoti daudz vārdu un kategoriju, tā ir sirdsgudrības, radošu spēku, vissvētāko jūtu zīme. Zīmi sargā MarsyLina, Rauduvīte un Zaļas Uredas-Mežsargs, bet visvairāk to iespaido Vakar/Rīte. Tiek uzsvērtas spējas radīt, aust, vīt jaunus debesu audumus, sistēmu kodolus, kuri vēlāk iemiesosies uz Zemes.
12. Dvīņi/Mildvaiņi (no 22. maija). Viņu Mēness pils zāli sargā Pastaryte-Merkurija (Merkurs), ko sauc arī par Saules meitu. Laiks šajā goda zālē ir dubults, jo te atrodas pusgada maiņa - tiek noplūkti ziedi un pēc vasaras saulgriežiem veidosies jaunas sēklas, pēcteči.
Garum garais gadu cikls
Mēs labi zinām austrumnieku 12 gadu ciklu, kurā katram gadam pārvaldnieks ir kāds dzīvnieks. Pēc ķīniešu kalendāra šogad atzīmējām Koka Zirga gadu. Līdzīga gadu ciklu atskaites sistēma bijusi arī senajiem baltiem.
Parādīsim, kādā secībā rit šībrīža gadi, un pēc tā jūs itin viegli varat izskaitļot savu dzimšanas gada pārvaldnieku. Pastāv uzskats, ka gadam piemīt konkrētā valdošā dzīvnieka īpašības.
Pirmais 32 gadu cikla gads bija 2003. gadā - Kumeliņa/Ērzeļa gads.
2004. - Bikšanā apoga gads.
2005. - Zebiekstītes/Raibaļiņas gotiņas gads.
2006. - Dziļzintnieka vilka un Salasītāja/Lāča gads.
2007. - Svēteļa/Stārķīša gads.
2008. - Vētrasputna un Krietna medeja/Mednieka gads.
2009. - Neriaus/Nirēja vai Bebra/Vebra gads.
2010. - Griezītes/Griezējas vai Brēsles/Briesmas gads.
2011. - Melnā jeb Mella Strazda/Runātāja/Dziedātāja gads.
2012. - Bitītes Kamenes gads.
2013. - Kosiņa/Vārniņas jeb Zaļās vārnas gads.
2014. - Cekulainas zīlītes/Tūtiņa gads.
2015. - Cekulaina pupuķa/Bada dzeguzes gads.
2016. - Sumbra/Zubra-Tūra gads.
2017. - Apša/Barsuka gads.
2018. - Zaķa gads.
2019. - Ezīša gardegunīša gads.
2020. - Plankumaina danieļa/Dambrieža gads.
2021. - Darba Vērsīša gads.
2022. - Zirga aidinieka gads.
2023. - Dzeltenā Kaķa-saimnieka/Tīģerīša/Lauvas vai Vilkača gads.
2024. - Turkēna vai Šuldu-buldu Tītara gads.
2025. - Gulbija/Gulbes gads.
2026. - Lakstīgalu vai Lūša gads.
2027. - Zaļa sienāža vai Sila āža gads.
2028. - Balta lāča/Preiļa gads.
2029. - Sirdsgudra ērgļa/Klijāna/Vanadziņa gads.
2030. - Samtainās vāverītes vai Rudas zostiņas gads.
2031. - Gudrā delpīna/Delfīna gads.
2032. - Sērmuliņa vai Cūkastes/Cūkas/Sivēntiņa gads.
2033. - Raibā vanadziņa/Sakala gads.
2034. - Vilksuņa gads, ar kuru noslēdzas 32 gadu cikls.