Kādus gan teicienus neesam veltījuši saviem bērniem! Mazs bērns spiež klēpi, liels – sirdi. Bērni – mūsu nākotne. Vecāku un bērnu saspringtās attiecības bieži mēdzam attaisnot ar paaudžu konfliktu. Attiecības ar savu bērnu un arī otrādi – ar vecākiem – ir mūžīgas, pat ja fiziski tās vairs nepastāv. Tāpēc ir jautājumi, uz kuriem meklējam atbildes gan būdami bērni, gan vecāki. Un arī kā bērni un vecāki vienā personā.
Kāpēc mums (ne)vajag bērnu? Atbildot uz jautājumu, astroloģe Līga Šīrona uzreiz norāda uz piezemētām vajadzībām: «Iemesli var būt dažādi. Vienai tikšķ bioloģiskais pulkstenis, otrai vajag vīrieti «piesiet», trešajai vajadzīgs kāds, ar ko dzīves jēgu aizpildīt.» Savukārt no ezoterikas viedokļa harmonija iestājas tad, kad vecāki izlemj radīt bērnu, bet viņam tiek atstāta brīvā izvēle - vai jaunā dzīvība to vēlas un kad tas notiks.
Lai iemācītos pieņemt savus lēmumus, no vecāku ģimenes ligzdiņas labāk izkāpt 20, nevis 40 gadu vecumā.
Astroloģe novērojusi, ka vecāki nereti cenšas bērnu ieņemt, vadoties pēc sev būtiskiem apsvērumiem: «Skolotājas mēdz bērnus ļoti plānot - lai augustā piedzimst, tad maijā varēšu iet dekrētā un nākamgad augustā atkal sākšu strādāt.» Taču bērniem, kuri pasaulē ierodas ar nosacījumiem, piemēram, viņiem ir jābūt mantiniekam vai jāpiedzimst konkrētā laikā, astroloģiskajā kartē parādās apgrūtinājumi. Tādējādi vecāki sarežģī ne tikai dzīvi saviem bērniem, bet arī attiecības ar viņiem, jo pēcnācēji nav atnākuši paši, no brīvas gribas, bet ir piespiesti vai motivēti piedzimt. Tādējādi arī ļoti gaidītiem bērniem ir ļoti sasprindzinātas kartes, brīdina astroloģe.
Līga Šīrona uzsver: «Bērni nav domāti tam, lai realizētu mūsu vajadzības. Bērni nāk paši par sevi, viņiem ir savs uzdevums šajā dzīvē. Saprātīgi vecāki palīdz bērniem augt un pēc tam viņus palaiž savā dzīvē.»
Psiholoģijas zinātņu doktors Andrejs Žandrs dalās zināšanās par to, kā dzimšanas datums raksturo ne tikai pašu cilvēku, bet arī vecākus un attiecības starp viņiem un bērnu. Numeroloģiski analizējot bērna dzimšanas datus, var redzēt, kāpēc sieviete un vīrietis radīja bērnu, kā viņi savu atvasi audzina vai audzinās un kādus uzdevumus vecāku dēļ bērnam būs jānes līdzi arī paša negribētā bagāžā: piemēram, vai mamma bija gatava kļūt par māti vai arī viņa noliedza sevi kā sievieti, tāpēc bērns vajadzīgs kā brālis, māsa vai vienkārši sarunu biedrs; māte zemapziņas līmenī paredzēja, kāds būs izvēlētais ģenētiskais partneris, vai viņa paliks viena, vai vīrietim būs citas aizraušanās; vai dēls visu mūžu turēsies mammas brunčos un, kad apprecēsies, labprātāk ļaus sievai pelnīt, bet pats audzinās pēcnācējus.
Gadās, ka tas, ko šādā veidā uzzinām par sevi un saviem radītājiem, sarūgtina, bet vienlaikus ļauj izprast savstarpējās attiecības ģimenē un rīkoties. Nesakārtojamu attiecību nav, ir tikai lielāka vai mazāka motivācija un apņēmība to darīt - tāds ir Līgas Šīronas viedoklis.
Bērns - skolotājs, krīze - attīstība
Astroloģe teic, ka absolūtas nesaderības nav, bet ir vieglāk vai grūtāk īstenojama saderība, sadarbība starp cilvēkiem. Šajā gadījumā - ģimenes ietvaros. Protams, astroloģiskajā kartē var redzēt, cik viegli vai grūti attiecības veidosies. «Ja reiz cilvēki ir salikti kopā vienā ģimenē, darba kolektīvā vai klasē, tad gan jau tam ir jēga. Ne tikai no astroloģijas, bet arī no cilvēka psiholoģijas viedokļa attīstību veido krīzes. Līdz ar to attiecību veidošana, kurā jūtamies sarežģīti un grūti, liek mums kaut ko saprast vai nu par sevi, vai par otru cilvēku un atrast veidus, kā sastrādāties,» saka Līga Šīrona.
Turklāt tie bērni, ar kuriem attiecības veidojas visgrūtāk, ir mūsu vislielākie skolotāji. Astroloģe mudina - ģimenēs, kur viens bērns ir tētim, otrs - mammai, ir jāmācās attiecības veidot ar to bērnu, kurš nav «mūsējais». Viņas praksē tipiskākā sarežģītu attiecību kombinācija bijusi trīs bērnu ģimenē, kur viens no viņiem bijis mammai, otrs tēvam, bet trešais - «kaut kur, kaut kam - sabiedrībai, kosmosam, radīts citu iemeslu pēc».
Līgas kolēģe Vega Spalviņa piebilst: «Esmu redzējusi tik saspringtu mātes un bērna saderības karti, ka māte to sajūt jau no pirmās bērniņa dienas un pieņem auklīti, bet pati aiziet strādāt. Ļoti labs risinājums, jo auklītes karte rādīja, ka bērniņš un viņa ir īstie ģimenes locekļi un tādi paliks visu šo dzīvi.»
Būsim godīgi - ir brīži, kad gandrīz visiem vecākiem (vēl biežāk - arī cilvēkiem no malas) gribas bērnu audzināt savu ērtību labad, sak, tikai paklausīgs bērns ir labs. «Tas, kurš rada vairāk kreņķu, dzīvē vairāk sasniegs. Tad, kad bērni ar vecākiem strīdas, viņi kačā muskuļus. Ja viņi var pārstrīdēt kaut ko tik lielu kā vecāki, tad viņiem visa pasaule ir vaļā! Tad pasaule ir štrunts, jo vecāki mums stāv priekšā kā lielas sienas,» Līga Šīrona to pašu atgādina ikvienam.
Cilvēki ar ļoti harmoniskiem horoskopiem ir slinki un nav ieinteresēti kaut ko mainīt, cīnīties, meklēt variantus. Viņiem ir labi ar sevi. Viņiem dzīve ir skaista un viegla, jo vienmēr atritinās sarkano paklāju, pa kuru aizsoļot sausām kājām glītos apavos. Ja astroloģiskajā kartē nav saspringtu aspektu, tad cilvēks dzīvē neko lielu nesasniegs, jo viņam nav vajadzība kaut ko mainīt. Kad pienāk grūtāks periods, viņš tik un tā zina, ka tas būs pārejošs. Savukārt sasprindzinājums kartē ir kā dinamo mašīna, tas piešķir spēku. Pēc krīzes, pēc Skorpiona zīmes nāk attīstība, nāk Strēlnieks. Lai būtu attīstība, krīzei ir jārodas, astroloģe skaidro.
Vega Spalviņa to izvērš plašāk, stāstot, ka visas senās kultūras ir zinājušas, ka dzimtā atnāk «savējie», tāpēc bērnus radīja saprātīgi. Šajā kontekstā attiecības starp jebkura vecuma un radniecības pakāpes vienas dzimtas cilvēkiem ir ļoti svarīgas, jo tauta sākas ar dzimtu, kura ievēro tradīcijas. Ja nav stipras dzimtas daudzās paaudzēs, tad arī īstas valsts nebūs. Te arī rodama atbilde par attiecībām šaurākā izpratnē: ja dzimtā dzīva ir tradīcija, ka bērns jāaudzina par labu cilvēku, ka pienākumu pildīšana ir prieks, ka vecāki neļauj darīt bērniem to, ko uzskata par nepareizu, tad arī mazināsies iespējas nopietni konfliktēt.
Kāpēc mums tādi vecāki?
Vecāku pamesti bērni Latvijā nav retums. Tāpat kā vardarbība pret viņiem ģimenē, par ko trauksmi ceļ sociālie darbinieki. Kāpēc bērni ir ienākuši šādās ģimenēs, ja ticēt priekšstatam par to, ka tieši viņi izvēlas savu mammu un tēti? Turklāt ir zināms, ka vardarbīgas attiecības tiek ļoti bieži kopētas. Vai tas nozīmē, ka šāda dzimta ir nolemta?
Nav svarīgi, vai uz šo jautājumu atbildam no ezoterikas viedokļa vai atbildi meklējam materiālistiskā pasaules uzskatā. Nozīmīgs ir mērķis un mācība, ko esam ieguvuši, ejot uz to. Jo - cilvēkam vienmēr ir izvēle darīt vai nedarīt, pārtraukt negatīvo pieredzi un mācīties to aizvietot vai barot un lolot šo «dzimtas lāstu».
Vega Spalviņa pieļauj: «Iespējams, ka tomēr ir tā, kā apliecināts vēdās, ka vecāki var «izsaukt» bērna dvēseli ar apzinātu vēlmi. Ja vecāki nevis ar mīlestību rada bērniņu, bet vienkārši nodarbojas ar seksu, tad piesaista tādas dvēseles, kuras pagadās kaut kā, kurām vardarbība un citas it kā briesmīgas lietas varbūt tiešām ir smaga karma, kas iepriekšējās inkarnācijās nopelnīta.»
Arī Līga Šīrona aicina aizdomāties par karmas jeb dzīves uzdevuma nozīmi. Vairumā gadījumu bērni, kas bērnībā cieš no slimībām vai no ģimenes apstākļiem, atstrādā iepriekšējo rīcību. Arī vecākiem ar slimiem bērniem tā ir pieredze, lai kļūtu labāki, saprotošāki. Reizumis upuris, ko nes bērns, ietekmē sabiedrību. Šim cilvēciskajam upurim ir mūs jāpadara labākus un redzīgākus. Karmas jautājumus šajā dzīvē ikvienam ir iespēja vai nu atrisināt, vai sastrādāt jaunas draņķības, vai arī nolikt malā un nelikties ne zinis, dzīvojot kā amēba - ēdu, guļu un vairojos.
Pārgriez nabassaiti!
Ir vecāki, kuri nespēj pārgriezt ciešo nabassaiti ar bērnu. Un pēdējie ne vienmēr ir gatavi atstāt iesildīto, ērto un drošo ģimenes klēpi. Tādējādi sev pāri nodara kā vieni, tā otri.
Numerologi prot noteikt, kad bērni neapzināti mēdz iestrēgt bērnībā. Piemēram, sieviete dzīvo starp tēva tēlu un vīrieti, ko viņa izvēlas. Tik ilgi, kamēr viņa tikai izvēlēsies, bet nepieņems lēmumu, viņa vīriešos meklēs tēvu. Savukārt lēmums tiks pieņemts tad, kad viņa sapratīs, ka sekss starp tēvu un meitu nav iespējams, tāpēc kā sievietei viņai ir vajadzīgs vīrietis, nevis tēvs.
No astroloģijas (un ne tikai) viedokļa cilvēka attīstībai būtu jānotiek secīgi: viņš aug, veidojas un mācās ģimenē, pieaudzis uz laiku no ģimenes aiziet, lai rastos krīzes situācijas, kurās jaunais cilvēks būtu motivēts mācīties, attīstīties, saprast, ko viņš grib, kādu dzīvi vēlas veidot, lai sameklētu sev partnerus, kuriem uzticēties. Tik ilgi, kamēr pieaugušais bērns paliks savu vecāku ģimenē, viņam nebūs motivācijas veidot stabilas partnerattiecības. Pēc tam, kad viņš ir izveidojis savu ģimeni, ir attīstījies, viņš atjauno ciešākas ģimeniskās saites ar vecākiem. Jo tad jau ir mazbērni un starp visām paaudzēm sākas cita veida attiecības.
Līga Šīrona aicina to nesaprast burtiski un nākamajā dienā pēc 18. dzimšanas dienas nenocirst kā ar cirvi - uz redzēšanos! Tomēr, lai iemācītos pieņemt savus lēmumus, no vecāku ģimenes ligzdiņas labāk izkāpt 20, nevis 40 gadu vecumā.
Vega Spalviņa piedāvā citādu atbildi, respektējot cēloņu-seku jeb karmas principu: «Divi cilvēki iepriekšējās inkarnācijās palika viens otram kaut ko tik būtisku parādā, ka nespēj parādu visas dzīves laikā atdot. Tāpēc arī nespēj saraut saites un tās ir ļoti, ļoti stipras.»
Līga Šīrona ir tiešāka, sakot, ka tie, kuri neizkāpj no vecāku ligzdām, tādā veidā paildzina bērnību. Tāpēc viņa mudina vecākus noticēt bērnam un ļaut, lai viņš pamēģina dzīvot patstāvīgi. Padomāsim - vai tad vecāki mūs nav audzinājuši tālab, lai mēs tiktu ar savu dzīvi galā?
«Mana prakse rāda, ka ģimenēs, kurās ir ļoti spēcīgas bērnu un vecāku attiecības, cieš partnerattiecības gan vecākiem, gan bērniem. Kad bērns aiziet prom, pēkšņi pazūd daļa no vecāku pienākumiem, viņu dzīves. Mums kā cilvēkiem ir divi svarīgie posmi: pirmais - jārada bērni, jānostāda viņi uz kājām. Tam seko sociālais posms, kad iegūtās zināšanas un pieredzi izmantojam sabiedriskās formās - taisām karjeru, mācāmies, braucam ceļojumos. Ir jāatrod jauna jēga, ar ko dzīvi aizpildīt, lai nebūtu par slogu savam bērnam. Citādi viņš visu laiku jūtas atbildīgs par to, ka vecākiem viņš ir dzīves jēga. Nav godīgi pieaugušam cilvēkam uzkraut atbildību būt savu vecāku dzīves jēgai!» brīdina Līga Šīrona.
Ja vienīgā izeja šķiet aizbēgt
Sabiedrība nav gatava pieņemt, ka vecāki varētu norobežoties no bērniem sarežģītu attiecību dēļ. Pārmetumi tiek veltīti arī tiem, kas pārtrauc kontaktēties ar tēvu un māti. Šāds lēmums visbiežāk ir sāpīgs, bet - vai nepieciešams?
Vegas Spalviņas viedoklis: «Labāk ir aiziet no mājām un sākt patstāvīgu dzīvi nekā visiem dzīvot stresā un spriedzē, ja tiešām astroloģiskā nesaderība ir tik asa, ka nespēj otru ne uzklausīt, ne cienīt. Astroloģiskās kartes arī parāda, kādā vecumā nesaderība būs visasākā, kad mazināsies un kad ģimenes locekļi var viens otru «atrast» kā no jauna pat pēc daudziem gadiem.»
Viņas kolēģe Līga norāda uz sekām: «Fakts, ka bērni izvēlas nekontaktēties ar vecākiem un otrādi, ne par ko labu neliecina. Gribam vai ne, bet nākam no savām ģimenēm, tā ir daļa no mums, mūsu bagāža, pieredze, asinīs un gēnos ierakstītais mantojums. Noliegt savus vecākus nozīmē noliegt daļu no sevis. Cilvēkam, kurš noliedz sevi, dzīvot ir sarežģīti, un ne no laba prāta viņš to ir izvēlējies. Tas, kurš izvēlas pārtraukt attiecības, par to maksās. Vispirms jau ar nesakārtotu psiholoģiju un dzīvi, un nākamajās dzīvēs tas būs jāiemācās. Manuprāt, šī dzīve ir tādēļ, lai izdarītu to, kas mums uzticēts. Es uzskatu, ka nav nesakārtojamu attiecību. Ir tikai lielāka vai mazāka motivācija un apņēmība to darīt. Jebkuru konfliktu var atrisināt.»
Sakārtot attiecības nebūt nenozīmē apsēdināt otru sev pretim un izrunāties. Tas nozīmē sakārtot sevī attiecības ar konkrēto arhetipu - māti, tēvu, bērnu... «Saremontējot» attiecības ar bērniem, nereti ir vieglāk sakārtot attiecības ar māti vai tēvu, jo cilvēkam kļūst vienkāršāk izprast savstarpējo sasaisti: es biju bērns, tagad man ir bērni, bet mani vecāki ir manu bērnu vecvecāki. Nereti tieši tad var atjaunoties pat visai brutāli pārtrauktas attiecības.
«Es domāju, ka universālais karmas atstrādāšanas veids ir skaitīt lūgšanas vai mantras, lai šī brīnumainā smalkā pasaule palīdz ar grūto uzdevumu tikt galā. Cilvēka paša spēkos tas īsti nav. Ja palīgā nāks Dievs jebkurā Viņa izpausmē, tad noteikti iestāsies miers un, galvenais, pārmaiņas,» uzskata Vega Spalviņa.