Kurš gan nezina, kā smaržo roze vai citrons? Taču to, ka to aromātiskās ēteriskās eļļas var ārstēt gan cilvēka miesu, gan garu – ne visi zina. Bet to zināja senajā Ēģiptē jau pirms 5000 gadiem, kad meklējami aromterapijas aizsākumi. Tad to aizmirsa, un 19. un 20. gadsimta mijā to no jauna atklāja franču zinātnieks Renē Moriss Gatefoss, savu izpēti sākot ar lavandu, kas, kā izrādās, ir viens no augu augiem, kuru eļļai vajadzētu būt katrā aptieciņā.
Viens no pieredzes un zināšanu bagātākajiem šīs jomas speciālistiem Latvijā ir Georgs Celitāns. Kad sākam sarunu, viņš atvainojas un teic, ka vienlaikus arī pildīs nepaveiktu mājas darbu, proti, sagatavos kādai klientei eļļu maisījumu. Uz galda uzlikta paprāva kaste ar pudelītēm, tās tad viņš paņem, paosta un pieraksta kladītē, piebilstot, ka pēc tam vajadzīgos ekstraktus sajauks, sekojot savām piezīmēm. Kādam nolūkam šis maisījums kalpos? Kādas veselības ligas ārstēšanai? Nē, šoreiz ne. Konfliktsituācijas, kas radusies darbā, noregulēšanai. Kā tad to maisījumu lietos – vai darba vietā kaut kur izsmidzinās? Nē, kliente uzpilinās sev uz miesas mazliet šā maisījuma, un viss. Un tiešām tas palīdzēs? Jā, nomierinās nervu sistēmu, līdzsvarojot to. Tad cilvēks mierīgi spēs pieņemt lēmumu un piekļūt savām vēlmēm, spēkiem, atslēdzot un nereaģējot uz svešiem impulsiem un provokācijām. Tēlaini to var pateikt tā: aura ap cilvēku sablīvējas (tādai, kādai tai vajadzētu būt), un svešas domas netiek tai klāt. Starp citu, darba telpu aromatizēšanai arī var izmantot smaržīgās eļļas un iegūt lieliskus rezultātus – gan uzlabojot darbinieku spēju koncentrēties, gan attīrot vidi no negatīvām emocijām, gan uzlabojot noskaņojumu. Piemēram, šobrīd, tumšajā gadalaikā, uzmundrināšanai der citrusaugļu smarža, jo tā asociējas ar saulīti un siltumu.
Palīgs teju visām kaitēm
Kā tomēr vislabāk eļļas lietot un kad tās sniedz vislielāko efektu? Iesmērējot ādā. Bet vēl labāk – pirti apvienojot ar masāžu, un tad, kad ķermenis atslābis un karstumā atvildzis, ierīvējot ar eļļām. Vēl var arī pirts sienas aprasināt ar esenču šķaidījumu vai iepilināt trauciņā ar ūdeni dažus smaržīgus pilienus. Tikai uz akmeņiem gan noteikti ne – tad tik rūgtu smaku vien dabūs. Vienu gan viņš uzreiz gribot uzsvērt – eļļas jālieto labas. Tiesa, tās nav lētas, bet, ja grib sev gūt labumu, tad skopoties nevajadzētu. Taču pārforsēt ar labumiem arī nevajadzētu, tāpēc uzmanīgi jāvēro, kādu efektu tie atstāj. Īpaši, ja pirtī iet kompānijā, tad, katram ieziežoties ar ko savu, var iegūt aromātu kakofoniju, nevis simfoniju, un galu galā iedzīvoties galvassāpēs. Jo tā lieta ir smalka, tā jāspēlē kā instruments.
Kādām veselības problēmām līdz smaržu terapija? Patiesībā – teju visām slimībām. Pat vēža slimniekus papildus ārstē ar aromātiem. Jo eļļas nāk no augiem – gan saknēm, gan puķēm, koksnes, lakstiem. Īpaši apstrādājot tos, iegūst ekstraktus, kas tiešām ir lielisks palīgs ārstēšanā. Ēterisko eļļu iedarbību var nodēvēt par reālu atombumbu – tik liels ir augu sniegtais spēks. Patiesībā jau augi jāvāc arī ar īpašu pietāti, lūdzot tos palīdzēt – tad to sniegtais spēks būs divtik liels. Georgs Celitāns atgādina, ka aromterapijā izmanto esences, piemēram, simt gramu pudelē būs 50 pilienu. Ar kokteiļu veidošanu jābūt uzmanīgiem – katrai ir savs stiprums. Viens piliens kumelītes būs labi, divi – jau par daudz, tā pārmāks visu citu. Vai viņš, paņemot pudelīti, vispirms izlasa virsrakstu? Nē, dodot priekšroku ožai. Arī saviem skolniekiem liekot vairāk likt lietā degunu, nevis uzrakstus. Lai neveidojas domāšanas šabloni – sak, šī dara to vai citu. Jāveido sava bagāža, nevar sēdēt uz visa gatava – tā nekad nespēsi dziedināt, ja neieklausīsies sevī.
Kādai eļļai noteikti vajadzētu būt mājas aptieciņā pat tad, ja nenodarbojies ar aromterapiju? Lavandai, kas plaši lietojama pret dažādām vainām. Piemēram, apdegumiem. Tas ir arī labs antidepresants. Ja esi sastresojies un nevari aizmigt, uzpilini uz spilvena kādu lāsīti lavandas eļļas, un, skat, drīz vien snaudiens būs klāt. Tajā visā nav nekādu brīnumu, jo tas ir farmakoloģiski aktīvs šķidrums. Vajag tikai zināt, kā to lietot. Vai vienmēr zina, ko katram klientam vajag? Uz to Georgs Celitāns atbild ar mazu ironiju – viņa skolotāja reiz teikusi: ja pie tevis atnāk klients un tu nezini, kā palīdzēt, tad tas nav tavs klients. Ja tu uzreiz sāc rīkoties, tad tas ir tavs klients.
Aizsargā un tuvina Augstākajam
Lai parādītu, kā smaržas spēj ietekmēt noskaņojumu, aromterapeits ielej trauciņā ūdeni, pievieno tam dažus pilienus esences, atkal pabrīdinot, ka pārdozēt gan nebūtu labi. Nevajag satraukties, ka pēc kāda laiciņa vairs nejutīšot smaržu, jo deguns pie tā pierod, taču – ietekme nekur nezudīšot. Labu efektu var arī gūt, kvēpinot dažādus kaltētus augus un vīraku. To var izmantot, lai aizsargātu savu enerģētisko telpu. Lūk, ieliekot vīraku juveliera īpaši izgatavota krustiņa iekšpusē, tas ķermeņa siltuma iespaidā sāk smaržot. Ir zinātniski pierādīts, ka tas palēnina elpošanu, nomierina un rada meditatīvu noskaņojumu. Ne velti to izmanto visās konfesijās (augs nāk no Himalajiem, un to izmanto arī budisti un Austrumu reliģijas), jo tas palīdz atslēgties no ikdienas un tuvoties Augstākajam. Vīraks arī aizsargā tā nēsātāju. Krievu valodā ir teiciens: bēg kā velns no vīraka. Tas nav nekāds jaunizgudrojums – baznīcā šādas «ladankas» lietotas jau no senlaikiem.
Bet kā ir ar smaržu kociņiem? Sev atbilstošos var izvēlēties, tikai tos pakvēpinot. Jo, vienkārši paostot, nevarēs saprast – der vai neder. Starp citu, smaržīgos dūmus izmanto arī šamanismā. Dziednieks vai šamanis, nonākot afekta stāvoklī, gara ceļojuma laikā noskaidro, kādas smaržzālītes jāpakvēpina, lai tiktu tuvāk pacienta energolaukam. Tad viņš sagatavo šādu maisījumu, skaita spēka vārdus, dzied, atkal nonākot afekta stāvoklī, riņķo ap pacientu un plaukšķina. Plaukstu skaņas izmaiņas uzrāda problēmu vietas. Vai pats arī šādu praksi kādreiz izmanto? Nu nē, viņš to noskaidrojot citādi. Cilvēks vienkārši pastāsta, kas viņam kaiš vai kas nomāc. Pārējo «uzrakt» varot uz masāžas galda. Pie viņa nākot dažādi ļaudis. Daļu uzrunājot akcijas – ieinteresē piedāvājums, un atnāk ar to iepazīties. Kopumā gan par to, ko spēj ēteriskās eļļas, cilvēki esot ļoti neizglītoti. Ne patērētāju, ne sadzīves, ne medicīnas līmenī. Viņš nekādi neapgalvojot, ka tradicionālā medicīna neder nekam. Taču, ja visas šīs jomas apvienotu, tās varētu ļoti labi papildināt cita citu, tas gan.
Pievilina un manipulē
Aromterapeits vērš uzmanību uz to, ka smaržas var palīdzēt sakārtot arī attiecības starp diviem cilvēkiem, ģimenē vai pat darba kolektīvā. Jā, var arī manipulēt. Piemēram, var veikalam izveidot savu auru, kas piesaistīs pircējus. Tikai tad ir nopietni jāpastrādā. Vienkāršākās pievilinošās smaržas jau gan ir visiem zināmas – kafija, kanēlis, svaigi cepta maize. Tāpēc lielveikalos bieži cepot maizi vai vienkārši palaižot šo smaržu pretī pircējam, līdzko tas atver durvis. Jo šāds aromātisks vilnis degunā uzreiz rosina apetīti, un tu galu galā, siekalas rīdams, nopirksi ne tikai to, ko gribēji iegādāties, bet vēl arī ko citu. Vai arī parfimērijas bode – tā arī rosina atvērt maciņu. Gribu uzreiz teikt – pamēģiniet nopirkt oriģinālās smaržas! Neizdosies! «Mana skolotāja reiz uzdeva tādu uzdevumu – dodoties ceļojumā, lidostās, atrast slaveno parfīmu «Chanel 5». Biju pārsteigts, jo trīs «tax free» zonās tam smarža bija tik atšķirīga. Kāpēc? Jo neviens nebija oriģināls.» Aromterapeits norāda, ka, ar smaržām strādājot, vajadzīgs talants. Tādi cilvēki ir, taču maz, un tos parfimērijas pasaulē sauc par «deguniem». Taču arī ar treniņu var daudz panākt un pat pārspēt talantīgos, kas parasti ir slinki. Vai pats arī ir radošs, veidojot maisījumus? Nereti tiešām paļaujoties uz savu iekšējo izjūtu un nevarot izskaidrot, kāpēc izvēlējies tieši tās eļļas, nevis citas. Bet ir gadījies, kad konstatējot – re, tajā grāmatā konkrētai diagnozei izmantota tieši tā pati kombinācija. Mācoties no pirmavotiem, nereti iznāk pieslēgties kopējai zināšanu bāzei. Re, pasaulē ik pa laikam gadās, ka divi cilvēki vienlaikus iedomājušies vienu un to pašu – gan zinātnē, gan mākslā.
Auras, smaržas un krāsas
Par viņa sākumā pieminētajām aurām – vai tās arī redz? Nē, tā, kā to redz gaišredzīgie – tā ne. Viņa kolēģe gan to visu uztverot, ieskaitot nākotnes ainas – tās viņai plūstot gar acīm kā tādā multfilmā. Tā gan arī gribētos – vērot kā gleznu, ar portretisku līdzību, konkrēti un pazīstami. Savulaik ļoti pārdzīvojis, ka to nespēj, bet tad nomierinājies, jo sapratis – katram dots kas savs, ko var attīstīt un ko darīt. Taču krāsu un smaržu nevarot pielīdzināt, katra no tām iespaido citus smadzeņu centrus. «Degunā ir tāds kauliņš ar caurumiņiem, un no sīpoliņa ir tādi kā nervu izaugumi, kas iznāk laukā tieši nāsu atverēs. Smaržu molekulas, tur ieplūstot, aizskar bārkstis un pa nervu dodas tālāk uz sīpoliņu un uz smadzenēm limbiskajā sistēmā,» smaržu iedarbību skaidro Georgs Celitāns. Bet ar krāsām esot citādi – skatoties uz tām, mums tās var patikt vai nepatikt. Tad sākam tās analizēt, un veidojas atbildes reakcijas. Smaržām analizators nepieslēdzas, atbilde nāk uzreiz. Šīs maņas nāk no aizlaikiem un vajadzīgas izdzīvošanai – cilvēkam dabā bija jāsaož pretinieks vai briesmas, atbilstoši reaģējot – vai nu jāuzbrūk pašam, vai jābēg.
Laikam jau dabas tuvība nākusi no bērnības? Nē, viņš ir īsts pilsētas bērns. Ar dārzu esot uz jūs. Bet tos augus, kas pudelēs, gan esot iemācījies caur dabu – katru apskatījis arī dzīvu. Cilvēki, kas vāc drogas, vēl sniedzot papildu informāciju – kur un kā tie aug, kā griezti, kā iegūti.
Bet kā tad kļuvis par aromterapeitu? «Ēteriskās eļļas pie manis nonāca caur žogu. Tu pa vārtiem ej uz citām mācībām, bet tad pēkšņi tavā dārziņā iemet pavisam ko citu. Tu it kā to piefiksē, bet jāpaiet laikam, kamēr tas atkal – jau spēcīgāk – uzrunā tevi, un tu aizej pa šo ceļu. Bet tad jau gan gluži apzināti: mācies, iegūsti izglītību. Un tad, ja reiz tev rokās nonācis tāds bonuss, tad tas tev jāatstrādā. Savas dāvanas jāliek lietā, jāpalīdz citiem,» uzsver Georgs Celitāns. Viņš ir pārliecināts, ka patiesībā jau savu ceļu mēs gluži labi nojaušam, tikai to sarežģījam. Kaut kādu iemeslu dēļ – prestiža, naudas vai kādu citu apsvērumu dēļ – noklusinām savu iekšējo balsi un izvēlamies pavisam ne sev piemērotu lietu. Arī viņam šis ceļš nav bijis tik ātrs. Varbūt, ja būtu audzis laukos, būtu ātrāk satuvinājies ar smaržu pasauli. Jo, nenoliedzami, laukos tās ir daudz dzīvākas, dabiskākas. Rīta rasas, zemes, koku dvaša.
Katrā ir zināšanas
Smaržu patikšana vai nepatikšana taču kaut kādā veidā arī atklāj kādu problēmu vai personības šķautni? Georgs Celitāns atzīst, ka ar apziņas stāvokļiem gan strādājot, taču viņam neesot psihoterapeita izglītības, tāpēc cilvēka psiholoģisko portretu neveidojot. Nenoliedzami – tas viss esot saistīts, un daudz ko katrs pats, strādājot ar sevi, varētu saprast un palīdzēt sev pats. Taču cilvēks ir slinks un vēlas iet pa vieglāko taku. Labāk atguļoties uz kušetes un ļaujoties masiera un eļļu iedarbībai – un ar to palīdzību uzlabo savu veselību. «No vienas puses, cilvēka slinkums un negribēšana domāt, mainīties, nedisciplinētība, bet, no otras puses, tas mums dod darbu un ienākumus. Ja visi kļūtu čakli un mācīties griboši – ko tad iesāktu dziednieki un dakteri?» pasmaida Georgs Celitāns. Viņš ir pārliecināts, ka katrā no mums ir zināšanas iekšā, vajag tikai papūlēties pie tām piekļūt. Kad piebilstu, ka izmantojam tikai pavisam nedaudz no savām spējām, viņš palabo, ka tas gan esot mazliet izrauts no konteksta. Jo Alberts Einšteins esot teicis: ja cilvēks izmantojot savas spējas par 5%, tad viņš – par 6%. Starp citu, arī tas teiciens par tēvu grēkiem, kas atsauksies vēl uz septiņām paaudzēm, ir tieši tāpat izrauts no konteksta. Taču nogriežot nākamo teikumu: būs slavēti visi tie, kuros līdz tūkstošajai paaudzei bija kāds, kurš mani mīlēja. To Dieva bargumu mums atgādina, nevis to, ka viņš ir mīlestība!
Atgriežoties pie cilvēka dabiskā slinkuma, Georgs Celitāns atsaucas arī uz darba tikumu. Daudzi darot pa roku galam, bez sirds, bez pamatīguma – un tad labu rezultātu nevar gaidīt. Arī amata prasmi ne. Jo būt sava aroda meistaram ir liels gods. Lai kas tas būtu.
Fakti
Kas ir ēteriskās eļļas? Ēteriskās eļļas ir smaržvielas, kas ļoti sīku eļļas pilienu veidā atrodas augu ziedos, lapās, saknēs, sēklās un citās daļās. Augi ar to palīdzību pievilina sev vēlamos insektus, kā arī pretojas kaitīgiem mikroorganismiem. Ēteriskās eļļas tiek iegūtas ar destilācijas, aukstās presēšanas vai ekstrakcijas metodi.
Kādēļ izmanto ēteriskās eļļas? Tīro, dabīgo ēterisko eļļu aromāti uzlabo cilvēka pašsajūtu. Atkarībā no sastāva ēteriskās eļļas var gan sasildīt, gan atvēsināt, gan atspirdzināt, spēcināt un atjaunot mūsu organismu. Aromātiskās eļļas ir auga dzīvības spēks, tāpēc tas pozitīvi iespaido cilvēka emocijas, attīrot un nomierinot prātu. Individuāli piemeklēta aroma eļļas kompozīcija sekmīgi ārstē daudzas slimības, īpaši tās, kas saistītas ar psihi un nervu sistēmu. Savienojot aromterapiju ar fitoterapiju, cilvēks var sekmīgi pārvarēt daudzas slimības.
Vairākumu eļļu nedrīkst uz ādas uzklāt tīrā veidā, jo tās var izraisīt kairinājumu un pat apdegumus. Lai tā nenotiktu, tikai pāris pilienus eļļas nepieciešams pievienot krēmam vai citam kosmētikas līdzeklim, kuram nepiemīt izteikta smarža. Tāpat eksistē tā saucamās eļļas – pamati jeb bāzes eļļas, kuras izmanto tieši šim mērķim, piemēram, avokado eļļa, kakao eļļa, džodžobas eļļa, kliņģerīšu eļļa.
Avots: «Vegdist.lv»