Plū­tons pār­steidz ar daudz­vei­dī­bu un ģe­olo­ģis­ko ak­ti­vi­tā­ti

© scanpix

Gai­dī­tās auk­stās, tum­šās un ne­dzī­vās pa­sau­les vie­tā au­to­mā­tis­kā kos­mo­sa zon­de «New Ho­ri­zons», kas jū­li­jā sa­snie­dza Plū­to­nu, kon­sta­tē­ju­si, ka uz šī Sau­les sis­tē­mas no­ma­lē eso­šā de­bess ķer­me­ņa jo­pro­jām tur­pi­nās ģe­olo­ģis­ki pro­ce­si, bet zem le­dus kār­tas, ie­spē­jams, viļ­ņo­jas oke­āns. Un kas zi­na, var­būt ta­jā ir arī kaut kas pri­mi­tī­vām dzī­vī­bas for­mām līdz­īgs...

Pa­gai­dām gan ap­ko­po­ta ti­kai ne­lie­la da­ļa no «New Ho­ri­zons» sep­ti­ņu zi­nāt­nis­ko in­stru­men­tu sa­vāk­ta­jiem da­tiem, un mi­si­jas va­dī­tā­ji at­zi­nu­ši, ka par «pil­nu bil­di» va­rēs ru­nāt vien vai­rāk ne­kā pēc ga­da, kad būs kār­tī­gi iz­ana­li­zē­ta vi­sa in­for­mā­ci­ja un ap­spries­tas da­žā­das hi­po­tē­zes par Plū­to­na sa­gā­dā­ta­jiem pār­stei­gu­miem. To ne­trūkst jau ta­gad, un dzir­da­mas ru­nas, ka Plū­tons bū­tu pel­nī­jis, lai tam at­jau­no­tu 2006. ga­dā at­ņem­to piln­vēr­tī­gas pla­nē­tas sta­tu­su.

720 mil­jo­ni nav iz­mes­ti vē­jā

Zi­nāt­nie­ki jau paš­laik ir pār­lie­ci­nā­ti, ka 720 mil­jo­ni do­lā­ru, kas ti­ka iz­tē­rē­ti «New Ho­ri­zons» mi­si­jai, nav iz­mes­ti vē­jā un bi­ja vērts pa­gai­dīt de­vi­ņus ar pus­i ga­dus, ka­mēr zon­de vei­ca gan­drīz piec­us mil­jar­dus kilo­met­ru ga­ro ce­ļu no Ze­mes līdz Plū­to­nam, lai uz­zi­nā­tu to, kas strau­ji mai­nī­jis cil­vē­ces uz­ska­tus par pun­dur­pla­nē­tu. Īsu­mā sa­kot – tā ne­būt nav «pras­ta le­dus bum­ba», kā uz­ska­tī­ja dau­dzie skep­ti­ķi, ku­ri ie­stā­jās pret ASV Na­ci­onā­lās ae­ro­nau­ti­kas un kos­mo­sa pār­val­des (NA­SA) fi­nan­sē­ju­ma pie­šķir­ša­nu mi­si­jai.

«Mēs zi­nā­jām, ka mi­si­ja uz Plū­to­nu ne­sīs pār­stei­gu­mus, ta­ču ta­gad va­ram sa­cīt, ka re­zul­tāts pār­sniedz to, ko gai­dī­jām. Plūs­to­ši le­dā­ji, ne­pa­ras­ta virs­mas ķī­mi­ja, augs­ti un stā­vi kal­ni, kā arī bie­za dū­ma­ka at­mo­sfē­rā – Plū­tons mums no­de­mons­trē­jis pa­tie­šām in­te­re­san­tu ģe­olo­ģis­ko daudz­vei­dī­bu un uni­kā­lu rel­je­fu,» – tā jau sa­ņem­tos un da­ļē­ji ap­strā­dā­tos da­tus sa­ru­nā ar AP ko­men­tē­jis NA­SA zi­nāt­nis­kās no­da­ļas va­dī­tājs Džons Gran­sfelds. Mi­si­jas va­dī­tājs Alans Sterns, kurš tā­pat kā vi­ņa ko­lē­ģi spī­tī­gi dē­vē Plū­to­nu par pla­nē­tu, ne­vis pun­dur­pla­nē­tu, pie­bil­dis, ka ta­gad vis­da­žā­dā­ko no­za­ru spe­ci­ālis­tiem nāk­sies kriet­ni pa­lau­zīt gal­vas, lai iz­skaid­ro­tu vai­rā­kus uz Plū­to­na no­vē­ro­tos fe­no­me­nus – sā­kot ar pār­stei­dzo­šo ģe­olo­ģis­ko ak­ti­vi­tā­ti, tur­pi­not ar at­mo­sfē­ras īpat­nī­bām un bei­dzot ar vi­sas Plū­to­na sis­tē­mas (pun­dur­pla­nē­tas un vis­maz piec­u pa­va­do­ņu) uz­bū­vi.

Pēt­nie­ki jo­pro­jām ana­li­zē jau sa­ņem­to in­for­mā­ci­ju, bet jaun­u da­tu pār­sū­tī­ša­na no zon­des, kas trau­cas tā­lāk Ko­ipe­ra jos­las dzī­lēs, at­sāk­sies ti­kai sep­tem­bra vi­dū. Šis pro­cess ir diez­gan lēns (lai sig­nāls no mi­si­jas va­dī­bas cen­tra sa­snieg­tu zon­di, ne­pie­cie­ša­mas de­vi­ņas stun­das) un il­gšot pat 16 mē­ne­šus.

Oke­āns zem virs­mas?

14. jū­li­jā «New Ho­ri­zons» pa­šā­vās ga­rām Plū­to­nam ti­kai 12 500 kilo­met­ru at­tā­lu­mā, un zi­nāt­nie­kiem pir­mo rei­zi bi­ja ie­spē­ja ap­lū­kot ļo­ti de­ta­li­zē­tas de­bess ķer­me­ņa fo­to­grā­fi­jas. Ta­jās re­dza­mas vis­maz di­vas prā­vas kal­nu grē­das (vie­nā augst­ākās vir­sot­nes ir 3200 met­ru, bet ot­rā – 1600 met­ru augst­as), plašs le­dus lī­dze­nums, ku­ru at­se­viš­ķos sek­to­ros sa­da­la ne­no­sa­kā­mas iz­cel­smes «ka­nā­li», tum­šā­ki ap­ga­ba­li, kur, kā jau gai­dīts, re­dza­mi as­te­ro­īdu at­stā­tie krā­te­ri.

Ta­ču pla­ša­jā lī­dze­nu­mā šā­du krā­te­ru nav, kas li­cis zi­nāt­nie­kiem iz­da­rīt ne­pār­pro­ta­mu se­ci­nā­ju­mu – šī virs­ma ģe­olo­ģis­kos mē­ro­gos ir pa­vi­sam jaun­a. Mo­fet­fīl­das Eim­sa iz­pē­tes cen­tra ģe­ologs Džef­rijs Mūrs iz­tei­cies, ka le­dā­ji va­rē­ju­ši iz­vei­do­ties gan pirms ap­tu­ve­ni 100 mil­jo­niem ga­du, gan arī kriet­ni ne­se­nāk («kaut vai pa­gā­ju­šo­ne­dēļ»), un daudz kas lie­ci­not, ka uz Plū­to­na ģe­olo­ģis­kie pro­ce­si vēl jo­pro­jām no­rit pil­nā spa­rā. Pie­mē­ram, kon­sta­tēts, ka le­dus lau­ki, kas sedz Tom­bo ap­ga­ba­lu (no­saukts par go­du Plū­to­na pirm­at­klā­jē­jam Klai­dam Tom­bo), ir kus­tī­gi. «Šī kus­tī­ba ir ana­lo­ģis­ka le­dā­ju kus­tī­bai uz Ze­mes,» in­ter­vi­jā «Spa­ce.com» skaid­ro­jis Ala­na Ster­na viet­nieks Vil­jams Mak­ki­nons, pie­bil­stot, ka le­dus lau­kus vei­do sa­sa­lis slā­pek­lis, me­tāns un og­lek­ļa mo­no­ksīds – at­šķi­rī­bā no augst­ajiem kal­niem, ku­ru pa­ma­tā, vis­ti­ca­māk, ir pa­ras­tais jeb ūdens le­dus. «Tas ir el­pu aiz­rau­jošs at­klā­jums. Uz Plū­to­na virs­mas, kur val­da -234 grā­du tem­pe­ra­tū­ra pēc Cel­si­ja, mēs no­vē­ro­jam ak­ti­vi­tā­ti. Ir ne­pār­pro­ta­mi skaidrs, ka to va­da kā­da ener­ģi­ja,» sa­cī­jis Kor­ne­la uni­ver­si­tā­tes pla­ne­to­logs Alek­sandrs Heiss.

Ta­gad jā­mek­lē at­bil­des uz jau­tā­ju­mu, kas no­dro­ši­na šo ener­ģi­ju. Līdz šim ti­ka uz­ska­tīts, ka ģe­olo­ģis­kā ak­ti­vi­tā­te uz re­la­tī­vi ne­lie­liem de­bess ķer­me­ņiem tur­pi­nās vien tad, ja tos ie­tek­mē kā­da kriet­ni prā­vā­ka kai­mi­ņa ra­dī­tā gra­vi­tā­ci­ja – tā tas no­tiek uz at­se­viš­ķu lie­lo pla­nē­tu pa­va­do­ņiem. Ta­ču Plū­to­na ga­dī­ju­mā šis iz­skaid­ro­jums ne­der, jo tam vien­kār­ši nav šā­da ma­sī­va kai­mi­ņa. Tā­pēc aiz­vien vai­rāk un vai­rāk spe­ci­ālis­tu iz­sa­ka aiz­do­mas, ka starp Plū­to­na ko­do­lu, kas va­rē­tu sa­stā­vēt no ak­mens ie­žiem, un le­dai­no ga­ro­zu at­ro­das zem­le­dus oke­āns, pa­tei­co­ties ku­ram pun­dur­pla­nē­ta sa­gla­bā ak­ti­vi­tā­ti. Fo­to­grā­fi­jās, kas iz­ana­li­zē­tas līdz šim, gan nav re­dza­mi gei­ze­ri, ku­riem šā­dā ga­dī­ju­mā va­ja­dzē­tu vei­do­ties, ta­ču to uz­ie­ša­na, ie­spē­jams, ir ti­kai lai­ka jau­tā­jums. «New Scien­tist» rak­sta, ka ģe­olo­ģis­ko ak­ti­vi­tā­ti ie­spē­jams iz­skaid­rot arī ar ra­dio­ak­tī­viem pro­ce­siem, kas no­rit dzi­ļi pla­nē­tas dzī­lēs.

Kā­pēc Plū­tons ir ie­sar­kans?

Tik­mēr šķiet, ka uz vie­nu no jau­tā­ju­miem at­bil­di jau iz­de­vies rast. Vēl pirms zon­de bi­ja mak­si­mā­li pie­tu­vo­ju­sies Plū­to­nam, tā to in­ten­sī­vi fo­to­gra­fē­ja, un mi­si­jas va­dī­bas cen­trā zi­nāt­nie­ki brī­nī­jās par pun­dur­pla­nē­tas ie­sar­ka­no no­krā­su. Šo mīk­lu, šķiet, iz­de­vies at­mi­nēt, pa­tei­co­ties ne­ie­do­mā­ja­mi krāš­ņa­jām fo­to­grā­fi­jām, kas uz­ņem­tas brī­dī, kad «New Ho­ri­zons» jau bi­ja pa­šā­vu­sies ga­rām pun­dur­pla­nē­tai un tā at­ra­dās starp zon­di un Sau­li – fak­tis­ki lo­kā­la Sau­les ap­tum­su­ma lai­kā.

Šā­dā vei­dā iz­de­vies no ne­pa­ras­ta ra­kur­sa no­fo­tog­ra­fēt Plū­to­na at­mo­sfē­ru, kon­sta­tē­jot ta­jā dī­vai­nu dū­ma­ku jeb mig­lu. Viens no tās slā­ņiem at­ro­das ap­tu­ve­ni 80, bet otrs – 130 kilo­met­ru augs­tu­mā, rak­sta AP. Tiek uz­ska­tīts, ka dū­ma­ka vei­do­jas, Sau­les ul­tra­vi­ole­ta­jam sta­ro­ju­mam re­aģē­jot ar at­mo­sfē­rā eso­šo me­tā­nu. Šīs re­ak­ci­jas re­zul­tā­tā ro­das sa­rež­ģī­tas ogļ­ūdeņ­ra­žu gā­zes, kas at­mo­sfē­ras auk­sta­jos ap­ga­ba­los kon­den­sē­jas uz le­dus pu­tek­ļiem, ra­dot dū­ma­ku. Ta­ču tā­lāk se­ko pats in­te­re­san­tā­kais – ul­tra­vi­ole­tā sta­ro­ju­ma ie­tek­mē no dū­ma­kas ro­das sa­rež­ģī­tas or­ga­nis­kās mo­le­ku­las to­lī­ni, kas pēc tam glu­ži kā lie­tus no­līst uz Plū­to­na virs­mas, pie­šķi­rot tai sar­ka­nī­go no­krā­su. Starp ci­tu, sa­ska­ņā ar da­žām hi­po­tē­zēm, to­lī­ni uz­ska­tā­mi par «dzī­vī­bas ķī­mis­ka­jiem priekš­te­čiem», ir ver­si­ja, ka sa­vu­laik ko­mē­tas tos at­ne­su­šas uz Zem­i un tie kal­po­ju­ši kā pa­mats, lai uz mū­su pla­nē­tas ras­tos dzī­vī­ba. Šīs hi­po­tē­zes pie­kri­tē­ji jau ta­gad ska­ļi spriež, ka uz Plū­to­na, pre­cī­zāk – tā zem­le­dus oke­ānā, va­rē­tu past­āvēt kā­das pri­mi­tī­vas dzī­vī­bas for­mas, ta­ču in­ter­ne­ta zi­ņu viet­ne «Li­veS­cien­ce.com» uz­sver, ka hi­po­tē­zei par to, ka dzī­vī­bu uz Ze­mes at­ne­su­šas tie­ši ko­mē­tas, ir daudz pre­ti­nie­ku, ku­ru ar­gu­men­ti arī ir sa­mē­rā pār­lie­ci­no­ši.

In­te­re­san­ti, ka līdz šim veik­tās te­orē­tis­kās ap­lē­ses un da­to­rmo­de­lē­ša­na lie­ci­nā­ja, ka dū­ma­ka virs Plū­to­na var vei­do­ties, lie­lā­kais, 30 kilo­met­ru augs­tu­mā, un no­vē­ro­ju­mu iz­skaid­ro­ša­na ir vēl vie­na mīk­la, kas zi­nāt­nie­kiem jā­ri­si­na. Tik­mēr Alans Sterns jūs­mo­jis par šo at­tē­lu skais­tu­mu. «Man vār­da tie­šā no­zī­mē at­kā­rās žok­lis, kad ie­rau­dzī­ju fo­to­grā­fi­ju, ku­rā bi­ja re­dza­ma Ko­ipe­ra jos­lā eso­šas pla­nē­tas at­mo­sfē­ra. Tas man at­gā­di­nā­ja, ka kos­mis­kie pē­tī­ju­mi nav ti­kai pār­stei­dzo­ši at­klā­ju­mi, bet arī pār­stei­dzošs skais­tums,» viņš tei­cis.

Aiz­vien ma­zāks un ma­zāks

Hār­var­da-Smit­so­na As­tro­fi­zi­kas cen­tra va­do­šais spe­ci­ālists Skots Ken­jons starp­tau­tis­ka­jām zi­ņu aģen­tū­rām at­gā­di­nā­jis arī par ci­tu «New Ho­ri­zons» sa­vāk­to in­for­mā­ci­ju, kas ir ga­na in­te­re­san­ta. No­vē­ro­jot pun­dur­pla­nē­tu ar te­le­sko­piem, kas at­ro­das uz Ze­mes, un pat kos­mis­ko te­le­sko­pu «Hub­ble», tā pa­tie­šām iz­ska­tī­ju­sies kā zvaig­žņu pu­tek­lī­tis, un at­tē­li ļā­vu­ši iz­da­rīt ļo­ti maz se­ci­nā­ju­mu. Ta­gad pre­ci­zēts, ka Plū­to­na di­ametrs ir 2370 kilo­met­ru jeb par 80 kilo­met­riem vai­rāk, ne­kā ti­ka lēsts līdz šim. Ci­ta star­pā tas no­zī­mē, ka Plū­tons to­mēr ir lie­lāks par ci­tu Sau­les sis­tē­mas no­ma­lē eso­šo de­bess ķer­me­ni Erī­du, un šis at­klā­jums iz­sit trum­pi no ro­kām tiem, ku­ri ap­gal­vo­ja, ka Plū­tons nav dē­vē­jams par piln­vēr­tī­gu pla­nē­tu kaut vai tā­pēc vien, ka tā di­ametrs ir ma­zāks ne­kā ci­tam Ko­ipe­ra jos­las ob­jek­tam.

Sa­vu­kārt pla­nē­tas blī­vums iz­rā­dī­jies ma­zāks, ne­kā zi­nāt­nie­ki bi­ja rē­ķi­nā­ju­ši – tas no­zī­mē, ka Plū­to­na sa­stā­vā ir lie­lāks le­dus un ma­zāks ie­žu dau­dzums.

Pa­ma­tī­gu pār­stei­gu­mu sa­gā­dā­ju­si arī pun­dup­la­nē­tas at­mo­sfē­ra. «New Ho­ri­zons» zi­nāt­nis­ko in­stru­men­tu mē­rī­ju­mi lie­ci­na, ka tā snie­dzas ap­tu­ve­ni 1600 kilo­met­ru augs­tu­mā. Ļo­ti re­ti­nā­tās at­mo­sfē­ras aug­šē­jie slā­ņi sa­stāv no mo­le­ku­lā­rā slā­pek­ļa, bet apakš­ējos fik­sēts me­tāns, etāns un ci­ti ogļ­ūdeņ­ra­ži. At­mo­sfē­ras spie­diens pie pa­šas pun­dur­pla­nē­tas virs­mas ir ap­tu­ve­ni 100 000 rei­žu ma­zāks ne­kā Ze­mei, tās tur­bu­len­ce esot ne­lie­la, to­mēr virs Plū­to­na virs­mas mēdz vei­do­ties vējš, ku­ra āt­rums ne­pār­sniedz 2 met­rus se­kun­dē. Iz­teik­ta hi­po­tē­ze, ka šis vējš sek­mē ero­zi­ju un even­tu­ālo gei­ze­ru iz­me­šus iz­nē­sā pa vi­su pun­dur­pla­nē­tas virs­mu.

Vēl viens at­klā­jums lie­ci­na, ka Plū­tons ar kat­ru die­nu kļūst aiz­vien ma­zāks un ma­zāks, ik die­nas zau­dē­jot 500 ton­nu ma­sas. Tas sais­tīts ar tā dē­vē­to plaz­mas as­ti. Maikls Sa­mmerss, kurš at­bild par šo pē­tī­ju­mu da­ļu, skaid­ro­jis, ka mo­le­ku­lā­rais slā­pek­lis spēj pār­va­rēt vā­jo pun­dur­pla­nē­tas gra­vi­tā­ci­ju. Plaz­mas as­ti vei­do Sau­les ul­tra­vi­ole­tā sta­ro­ju­ma jo­ni­zē­tās slā­pek­ļa mo­le­ku­las. Zi­nāt­nieks at­gā­di­nā­jis, ka šis pro­cess ir rak­stu­rīgs arī tā­dām pla­nē­tām kā Marss un Ve­ne­ra, ta­ču uz tām tas nav tik straujš. «Mēs zi­nā­jām, ka Plū­tons zau­dē ma­su, ta­ču ne­do­mā­jām, ka tas no­tiek tik strau­ji,» sa­cī­jis Maikls Sa­mmerss. Pēt­nie­kiem vēl ir jā­nos­kaid­ro, vai šis pro­cess bi­jis ilg­stošs, vai arī sā­cies re­la­tī­vi ne­sen. «Ja tas ir past­āvīgs, tā­tad sa­vas past­āvē­ša­nas lai­kā Plū­tons zau­dē­jis tik daudz slā­pek­ļa, kas ir ek­vi­va­lents līdz pat div­ar­pus kilo­met­ru bie­zam le­dus slā­nim,» uz to, ka pun­dur­pla­nē­ta kād­reiz bi­ju­si prā­vā­ka, no­rā­da «New Scien­tist».

Līdz šim mi­si­jas spe­ci­ālis­ti lie­lā­ko uz­ma­nī­bu pie­vēr­su­ši tie­ši Plū­to­nam, ta­ču «New Ho­ri­zons» sa­vā­ku­si arī ie­vē­ro­ja­mu dau­dzu­mu in­for­mā­ci­jas par trim no tā piec­iem pa­va­do­ņiem – Ha­ro­nu, Nik­ti un Hid­ru. Ke­ti­ja Ol­ki­na, ku­rā strā­dā mi­si­jas va­dī­bas cen­trā (tas at­ro­das Džo­na Hop­kin­sa uni­ver­si­tā­tes Lie­tiš­ķās fi­zi­kas la­bo­ra­to­ri­jā), sa­ru­nā ar zi­ņu aģen­tū­ru AP stās­tī­ju­si, ka arī Ha­rons rel­je­fa zi­ņā iz­rā­dī­jies ne­gai­dī­ti daudz­vei­dīgs un uz tā eso­šās aizas, kan­jo­ni un klin­tis lie­ci­not par ģe­olo­ģis­ko ak­ti­vi­tā­ti, kas bei­gu­sies re­la­tī­vi ne­sen vai tur­pi­nās pat paš­laik. «New Ho­ri­zons» sa­vāk­tie da­ti pa­lī­dzēs arī no­skaid­rot, kā mij­ie­dar­bo­jas Plū­tons ar Ha­ro­nu. «Tie abi vei­do uni­kā­lu pār­i. Ha­rons ir ti­kai di­vas rei­zes ma­zāks par Plū­to­nu un ti­kai sep­ti­ņas rei­zes vieg­lāks. Tas ļauj šo sis­tē­mu uz­ska­tīt par bi­nā­ro pla­nē­tu,» sa­cī­jis Skots Ken­jons.

AS­TRO­LO­ĢIS­KĀ UZ­ZI­ŅA                   

Plū­to­na spē­cī­gā ener­ģi­ja

As­tro­lo­ģi­ja tā­pat kā ci­tas zi­nī­bas at­tīs­tās un iet līdz­i lai­kam. Rie­tu­mu sis­tē­mās līdz­ās tā dē­vē­ta­jam «sep­te­ne­ram», ku­rā ie­tilpst Sau­le, Mē­ness, Mer­kurs, Ve­ne­ra, Marss, Ju­pi­ters un Sa­turns, sa­vu vie­tu ie­ņē­mu­šas arī pē­dē­jos gad­sim­tos at­klā­tās pla­nē­tas – Urāns, Nep­tūns un arī pun­dur­pla­nē­ta Plū­tons, kas tiek uz­ska­tī­ta par ļo­ti spē­cī­gu ener­ģi­jas ne­sē­ju.

Plū­tons, līdz­ās Mar­sam, ir Skor­pi­ona pla­nē­ta, un tās «pār­val­dī­bā» at­ro­das tā­das no­piet­nas tē­mas kā glo­bā­las pār­mai­ņas, va­ras trans­for­mā­ci­ja, ka­ri, atom­ener­ģi­ja, ka­tas­tro­fas, slēp­tā va­ra, lie­las va­lū­tas re­zer­ves, te­ro­risms, okul­tisms, nā­ve un pār­dzim­ša­na u.c. Mun­dā­na­jā jeb val­stu un glo­bā­lo no­ri­šu as­tro­lo­ģi­jas no­vir­zie­nā Plū­to­nam tiek pie­šķir­ta lie­la no­zī­me. Šo­brīd Plū­tons at­ro­das Me­žā­ža zī­mē (līdz 2024. ga­dam), kas no­rā­da uz pār­mai­ņām līdz­ši­nē­jā pa­sau­les kār­tī­bā. Me­žā­ža zo­di­aka zī­me as­tro­lo­ģi­jā sais­tās ar sta­bi­li­tā­ti, vi­su fun­da­men­tā­lo, ar no­teik­tiem li­ku­miem un pa­sau­les lie­tu kār­tī­bu. Plū­to­na at­ra­ša­nās Me­žā­ža zī­mē no­rā­da uz to, ka ve­cā kār­tī­ba tiek dru­pi­nā­ta.

At­ska­to­ties vēs­tu­rē (kaut arī Plū­tons to­laik vēl ne­bi­ja at­klāts, tas ne­no­zī­mē, ka ne­bi­ja tā ie­tek­mes), ir vērts pie­mi­nēt da­žus bū­tis­kus vēs­tu­res no­ti­ku­mus. Pie­mē­ram, 16. gad­sim­tā, kad Plū­tons at­ra­dās Me­žā­zī, Eiro­pā sā­kās re­for­mā­ci­jas kus­tī­ba, sa­vu­kārt spā­ņu ko­lo­ni­za­to­ri iz­nī­ci­nā­ja trīs lie­las kul­tū­ras: mai­ju, ac­te­ku un in­ku, bet 18. gad­sim­tā (Plū­tons Me­žā­zī 1762–1777) vei­do­jās jaun­as po­li­tis­kās un eko­no­mis­kās struk­tū­ras. To­laik iz­vei­do­jās arī Ame­ri­kas Sa­vie­no­tās Val­stis.

Da­ži as­tro­lo­gi cil­vē­ku in­di­vi­du­āla­jās as­tro­lo­ģis­ka­jās kar­tēs Plū­to­nu īpa­ši vē­rā ne­ņem, bet da­ži tam to­mēr pie­vērš uz­ma­nī­bu. Ga­da cik­lā, as­tro­lo­ģis­kās kar­tes sek­to­rā, ku­rā tas at­ro­das, ie­spē­ja­mas bū­tis­kas pār­mai­ņas. Sa­vu­kārt pa­mat­ho­ros­ko­pā Plū­to­na at­ra­ša­nās sek­to­rā cil­vē­kam do­ta lie­la ener­ģi­ja, kas jā­iz­man­to un «jā­dar­bi­na» po­zi­tī­vā vir­zie­nā. In­di­vi­du­āla­jā ho­ro­sko­pā Plū­tons sais­tās ar ga­ra ener­ģi­ju, trans­for­mā­ci­jām, tā ir ga­rī­gā sko­lo­tā­ja pla­nē­ta, kā arī var no­rā­dīt uz okul­tām spē­jām un gaiš­zi­nī­bu.

Plū­tons nes sev līdz­i arī aiz­sau­les tē­mu, un to pē­ta arī sais­tī­bā ar ve­se­lī­bas pro­blē­mām vai dzī­vī­bas ap­drau­dē­ju­miem. Se­no ro­mie­šu mi­to­lo­ģi­jā Plū­tons bi­ja mi­ru­šo val­stī­bas vald­nieks. Pēc uz­va­ras pār ti­tā­niem un gi­gan­tiem brā­ļi Zevs, Po­sei­dons un Plū­tons sa­da­lī­ja pa­sau­les tel­pu. Plū­to­nam ti­ka pa­ze­me, un viņš val­dī­ja pār mi­ru­ša­jām dvē­se­lēm. Dievs bi­ja tik «vies­mī­līgs», ka ne­lai­da ne­vie­nu prom un no vi­ņa val­stī­bas ne­bi­ja ie­spē­jams at­griez­ties. Da­žos mī­tos Plū­to­na vārds sais­tās arī ar mil­zu ba­gā­tī­bām.

Pa­gā­ju­ša­jā gad­sim­tā jaun­at­klā­to pla­nē­tu no­saukt Plū­to­na vār­dā ie­ro­si­nā­ja 11 ga­dus ve­cā skol­nie­ce Ve­ni­sa Bēr­ni­ja no Oks­for­das. Vi­ņa aiz­rā­vās ne ti­kai ar as­tro­no­mi­ju, bet arī ar mi­to­lo­ģi­ju.

Sa­ga­ta­vo­ju­si Gu­na Kār­kli­ņa

Horoskopi

Šogad jaunmēness Strēlnieka zīmē atnāk ļoti zīmīgā, simboliskā laikā un datumā. Pirmā jaunmēness diena iestājas 1.decembrī plkst. 8:21, kad arī rietumu pasaule šīs dienas vakarā aizdedz pirmo svecīti Adventes vainagā. Daudzos jo daudzos logos tiek aizdegta cerības gaismiņu gada tumšākajā laikā, gaidot dienu, kad gaisma atkal atgriezīsies. Un kad viss sāksies atkal no jauna, bet jau citādāk.

Svarīgākais