SĒ­ŅU HO­RO­SKO­PI: Tavs ta­lis­mans un draugs – alk­sne­ne, gai­le­ne, be­ka

© Ilustratīva bilde

Kat­ru ga­du jau va­sa­rā sāk ska­nēt ne­dzir­dams aici­nā­jums, kas uz ru­dens pus­i pie­ņe­mas spē­kā. Tur da­žā­dās bal­sīs dzied mū­su «me­žu si­rē­nas» – sē­nes. Lat­vi­jā sē­ņo­ša­na ir te­ju vai na­ci­onā­lais spor­ta veids. Un in­te­re­san­ti, ka sē­ne, kas at­bilst jū­su dzim­ša­nas da­tu­mam, ne ti­kai ie­zī­mē rak­stu­ra īpa­šī­bas, bet ir arī aiz­gād­ne un ta­lis­mans. Nē­sā­jiet līdz­i ma­zu ga­ba­li­ņu kal­tē­tas sē­nes, un tā pa­sar­gā no zau­dē­ju­miem un lik­stām, bet me­žā ne­aiz­mir­stiet sa­svei­ci­nā­ties!

Pa­sau­les sav­star­pē­jo, ne­re­dza­mo sa­išu pēt­nie­kiem sē­nes nav gā­ju­šas se­cen (lai gan šis as­pekts at­spo­gu­ļots ap­brī­no­ja­mi maz!), tā­pēc īs­te­nos sē­ņo­tā­jus prie­cēs zi­ņa, ka par aiz­gād­ni var būt ne ti­kai pla­nē­ta, pu­ķe, koks vai dzīv­nieks, bet arī sē­ne! Jo arī tām kat­rai pie­mīt sa­vas īpa­šī­bas, ku­ras tā sim­bo­lis­ki pie­šķir arī sa­vam aiz­bil­sta­ma­jam – at­tie­cī­ga­jā da­tu­mā dzi­mu­ša­jam.

Uz­zi­not, kas ir jū­su sim­bo­lis­kā aiz­gād­ne, un at­ro­dot par vi­ņu vi­su ie­spē­ja­mo in­for­mā­ci­ju, jūs tā­dā ne­tie­šā vei­dā itin la­bi va­rat iz­zi­nāt arī se­vi. Te no­der viss – gan sē­nes aug­ša­nas ap­stāk­ļi un vie­ta, iz­cel­smes re­ģi­ons, ti­cē­ju­mi un pat ie­cie­nī­tā­kais pa­ga­ta­vo­ša­nas veids. Ļau­jiet va­ļu sa­ka­rī­bām un iz­tē­lei! Pie­mē­ram, pe­lē­ka­jai pie­nai­nei pa­tīk augt zem krū­mā­jiem, no­ēno­tās vie­tās, un arī šīs sē­nes aiz­gā­dī­bā eso­šie la­bāk auk­lē ide­jas ēnai­nos ka­bi­ne­tos, vi­ņiem ne­pa­tīk go­zē­ties star­me­šu gais­mā. Pa­ska­tie­ties, kā­das ir alk­sne­nes – glī­tas, stal­tas, stin­gras! Tā­di ir arī vi­ņu aiz­bil­sta­mie, stal­tu stā­ju, go­dī­gi, bie­ži jū­tas ne­no­vēr­tē­ti – tā­pat kā na­ba­ga alk­sne­nes. Sa­vu­kārt la­kas pla­kan­pie­pe ir ļo­ti kap­rī­za ko­ka stum­bra iz­vē­lē, ne­cieš bla­kus kai­mi­ņus un ie­kār­to­jas pēc ie­spē­jas augst­āk. Vi­ņas aiz­bil­sta­mie arī ir īs­ti ka­ra­va­do­ņi, kas «augs­tu sēž un tā­lu redz», ar skar­bu rak­stu­ru; mīl iz­dā­ļāt pa­vē­les ci­tiem un se­kot to iz­pil­dei, ie­vē­ro sub­or­di­nā­ci­ju pat ģi­me­nē, pa­tīk kār­tī­ba, tī­rī­ba un mie­rī­ga at­pū­ta. Šķiedr­gal­vī­te ir vil­tī­ga, ne­žē­lī­ga sē­ne – iz­ska­tās mai­ga un ne­kai­tī­ga, ļo­ti līdz­īga ēda­mai sē­nei, bet ir ār­kār­tī­gi in­dī­ga. Arī tās aiz­bil­sta­ma­jos, pat ja tie ir jau­ki un pa­tī­ka­mi, dzi­ļi apakš­ā vir­mo tum­ši at­va­ri, un ga­lē­ju bries­mu, sa­sprin­dzi­nā­ju­ma brī­žos vi­ņi ga­ta­vi uz vi­su. 

Jan­vā­ris

Jan­vā­ris ir skarbs mē­ne­sis, tumšs un pilns dzi­ļas zie­mas mis­ti­kas. Tā­pēc arī jan­vā­ra sē­ņu aiz­bild­nie­cī­bā eso­ša­jiem ir sa­rež­ģīts rak­sturs, ta­ču vi­ņi ir arī ār­kār­tī­gi pie­vil­cī­gi. Jan­vā­ra aiz­bil­sta­ma­jiem ir dzi­ļa iek­šē­jā pa­sau­le, kas ne­re­ti kon­flik­tē ar ār­ējo re­ali­tā­ti un ne­re­ti tiek slēp­ta. Tur mēdz būt gan tum­ši at­va­ri, par ko rei­zēm pats cil­vēks ne­maz ne­no­jauš, gan mis­tisks da­bas spēks, kas pie­šķir vel­niš­ķī­gu pie­vil­cī­bu, gan tiek­sme uz iek­šē­jo paš­re­ali­zā­ci­ju. Ne­spē­jot līdz­sva­rot ār­ējo, skar­bo pa­sau­li un iek­šē­jo, mēdz no­slēg­ties, tā­pēc brī­žiem ra­da ie­spai­du par augst­prā­tī­bu un auk­stu­mu, kaut dzi­ļi iek­šā var būt mai­ga dvē­se­le. Ci­ti, īpa­ši sie­vie­tes, vien­kār­ši mas­kē­jas, pie­lā­go­jas, kaut daž­brīd ek­scen­tris­kums vien­kār­ši iz­sprāgst lau­kā. Mēdz būt ne­ru­nī­gi, ne­pa­ras­ti go­dī­gi un at­klā­ti, tā­dē­jā­di ie­man­to­jot ie­naid­nie­kus. Ta­ču pret dvē­se­les ra­di­nie­kiem – mai­gi un mī­ļi kā pū­po­lī­ši. Ap­vel­tī­tas ar lie­lu iek­šē­jo spē­ku un mis­tis­ku da­bas do­tu pie­vil­cī­bu, kas ļauj arī ma­ni­pu­lēt ar pre­tē­jo dzi­mu­mu. Sie­vie­tēm pie­mīt la­ba gau­me.

* Šķiedr­gal­vī­te, kaut ne­re­ti rā­ma un pa­tī­ka­ma, bries­mu brī­žos spē­jī­ga uz vi­su. Zī­dai­nā mak­ste­ne – skais­ta, iek­šē­ja cē­lu­ma ap­sta­ro­ta, bet, ak vai, ļo­ti par se­vi ne­pār­lie­ci­nā­ta! Tē­jas sē­ne ir īsts Aus­tru­mu gud­rais, vi­su cie­nīts un arī ap­skausts. Tī­ru­me­nes pie­vil­cī­ba aiz­mig­lo prā­tu, un vi­ņa to lie­lis­ki iz­man­to! Zvīņ­be­kas lie­lis­ki prot gan aiz­stā­vēt pa­ze­mo­tos, gan ne­strī­dē­ties ar ie­tek­mī­ga­jiem. Sa­vu­kārt žult­sbe­ka var le­po­ties arī īs­tu an­gļu hu­mo­ru.

1., 5., 10., 28. – šķiedr­gal­vī­te

2., 6., 11., 20., 29., 30. – zī­dai­nā mak­ste­ne

3., 7., 12., 21., 25., 27. – tē­jas sē­ne

4., 8., 13., 22., 26. – tī­ru­me­ne

9., 15., 17., 23. – zvīņ­be­ka

14., 16., 18., 19., 24., 31. – žult­sbe­ka

Feb­ru­āris

Šā mē­ne­ša aiz­gād­nes ir sē­nes, ku­ras iz­da­la pie­nai­nu, rūg­tu su­lu. Tās la­bi garš­o sā­lī­tas. Rak­sturs šo sē­ņu aiz­bil­sta­ma­jiem ir īpatns – vi­ņi ir spī­tī­gi, ap­ķē­rī­gi, iz­tu­rī­gi, ta­ču ne īpa­ši ko­mu­ni­kab­li, un sa­pras­ties ar vi­ņiem ne vien­mēr ir vieg­li un vien­kār­ši. Tā­da sa­jū­ta brī­žiem, ka vi­ņiem paš­iem nav vieg­li kon­tak­tē­ties ar pā­rē­jo pa­sau­li. Starp vi­ņiem sa­sto­pa­mi gan augst­prā­tī­gā­ki ele­men­ti, gan vien­kār­ši kaut­rī­gi ro­man­ti­ķi. Ār­iš­ķī­ba nav rak­stu­rī­ga.

* Vil­nī­tis ir vi­sai augst­ās do­mās un ku­ru kat­ru klāt ne­lai­dīs. Cū­ce­nei grū­ti ša­jā ma­te­ri­āla­jā pa­sau­lē – ide­ālis­te un ro­man­ti­ķe, ta­ču to­mēr ne­no­cie­ti­nās un par sau­si­ņu ne­kļūst. Kri­mil­de ir dzi­mu­si op­ti­mis­te un da­bis­ka lī­de­re. Kon­flik­tēt? Nē, nē, la­bāk būt pie­sar­dzī­gai. Sal­dūk­sne ir īsts tais­nī­bas cī­nī­tājs, to­mēr pa­ma­nās, lai arī sev kāds la­bu­miņš at­lec. Maz­liet velk uz azart­spē­lēm un bo­hē­mu. Alk­sne­nēm nav sva­rīgs stā­vok­lis sa­bied­rī­bā, bet no­vēr­tē­jums. Ja kas ne­pa­tiks – sar­kas­tis­ka pie­zī­me ga­ran­tē­ta. Pe­lē­kā pie­nai­ne – īs­ta in­te­li­ģen­te, kas grem­dē­jas ēnai­nās is­ta­bās pie grā­ma­tām vai fi­lo­zo­fē, tā­la no sa­bied­rī­bas kais­lī­bām.

1., 5., 10., 19., 28.– vil­nī­tis

2., 6., 11., 20., 29.  – cū­ce­ne

3., 7., 12., 21., 25., 27. – kri­mil­de

4., 8., 13., 22., 26. – sal­dūk­sne

9., 15., 17., 23.. – alk­sne­ne

14., 16., 18., 24. – pe­lē­kā pie­nai­ne

Marts

Mar­tā mos­tas da­bas spē­ki, sāk ri­tēt dzī­vī­bas su­las, vi­siem va­jag sa­vu vie­tu zem sau­les. Par to cī­nās vi­si, ta­ču iz­dzī­vo gud­rā­kie, stip­rā­kie, vil­tī­gā­kie. Šis ir ko­ku sē­ņu mē­ne­sis, un to aiz­bil­sta­mo rak­sturs ir pa­skarbs, pat ne­žē­līgs, vi­ņiem ir iz­ci­las iz­dzī­vo­ša­nas spē­jas, asa in­tu­īci­ja un uz­va­rē­tā­ja gars. Vi­ņi prot sa­sniegt ie­ce­rē­to mēr­ķi. To­mēr vi­ņi ir arī ģe­ni­āli pa­ra­zī­ti, iz­man­to­jot par sa­vas dzī­vī­bas ener­ģi­jas avo­tu vi­sus pēc kār­tas.

* Cel­me­nes kaut­rais ne­vai­nī­gums un ele­gan­tais iz­skats ir ti­kai mas­ka, aiz ku­ras slēp­jas ap­ķē­rīgs, bez­prin­ci­pi­āls gud­ri­nieks. Mek­lē­jat uz­ti­ca­mu ģi­me­nes cil­vē­ku? Lūk, pie­pes aiz­bil­sta­mie – ja vien va­rat sa­mie­ri­nā­ties ar vi­ņu pun­ktu­ali­tā­ti un pie­ka­sī­gu­mu, kā arī zi­nā­mu vē­su­mu at­tie­cī­bās. Sā­nau­ses ir vis­pa­tī­ka­mā­kās – kaut­rī­gas un rā­mas, avan­tū­ras tām sve­šas, diem­žēl tiek­sme uz kai­tī­giem ie­ra­du­miem. Lap­eg­ļu pie­pes ir īsts ēze­lī­tis I-ā – ne­no­vēr­tē se­vi un sa­vas do­tī­bas, pra­sī­gas, ne­pie­dod fri­vo­li­tā­ti, ģi­me­nē ne­re­ti – ma­zais ti­rā­niņš, bet to­ties es­tē­tes. Sa­vu­kārt ši­ta­ke mīl grez­nī­bu, kom­for­tu, smal­kus ēdie­nus un uz­ma­nī­bu, un – kon­tro­lēt vi­su, ti­kai ne sa­vu azar­tis­ko spē­les deg­smi. Bēr­zu ča­ga ir pla­šu da­bu un lab­sir­dī­ga, ta­ču diez­gan bēr­niš­ķī­ga un lais­ka, pat kais­lī­gā ro­mā­nā ie­lais­ties trau­cē ti­kai... slin­kums.

1., 5., 10., 19., 28., 31. – pa­ras­tā cel­me­ne

2., 6., 11., 20., 29., 30. – pie­pe

3., 7., 12., 21., 25., 27. – sā­nau­se

4., 8., 13., 22., 26. – lap­eg­ļu pie­pe

9., 15., 17., 23. – ši­ta­ke

14., 16., 18., 24. – bēr­zu ča­ga

Ap­rī­lis

Ap­rī­lis dī­vai­ni spē­lē­jas krā­sās – pē­dē­jais sniegs va­ka­rā iz­ska­tās glu­ži vai vi­olets, strau­ti­ņi ir dzid­ri zil­za­ļi, mai­go, jaun­o la­pu ēnas iz­ce­ļas pe­lē­cī­gi tumš­zi­la­jā dū­ma­kā. Ša­jā mē­ne­sī val­da sē­nes ar īpat­nē­jas krā­sas ce­pu­rī­tēm – vi­ole­tām, zi­lām, ro­zī­gām. Kā ap­skur­bu­šas no zi­lā lie­tus un vi­ole­ta­jām pa­va­sa­ra ēnām, tā­pēc at­ļā­vu­šās ie­tēr­pties it kā pa­vi­sam ne­rak­stu­rī­gi sē­ņu valsts ie­mīt­nie­cēm. Tā­pēc arī rak­sturs šo sē­ņu aiz­bil­sta­ma­jiem ir tāds – at­vērts, ne­sa­vtīgs, plašs, ar tiek­smi uz vi­su skais­tu un dzi­ļi mis­tis­ko.

* Vi­ole­tā tī­mek­le­ne prot pūst sta­bu­li, pēc ku­ras vi­si dan­co; vi­zu­ļo­jo­šā tin­te­ne ir īs­ta kom­pā­ni­jas dvē­se­le, kam pa­tīk flir­tēt un līk­smot. Kai­lā ap­lo­ce­ne ir pa­ti mai­gā­kā no ap­rī­ļa sē­nēm, ļo­ti kaut­rī­ga sa­bied­rī­bā, bet, kad at­plaukst, ap­bur vi­sus. Vārp­ste­ne ir div­da­bis – te ro­sīgs dar­bo­nis, te dep­re­si­jā kri­tu­si ne­lai­mes ču­pi­ņa, ta­ču ar dzi­ļu, ori­ģi­nā­lu prā­tu. Ame­tis­ta bērz­la­pe­ne mīl grem­dē­ties pa­gāt­nē un sen­ti­men­tā­li sap­ņot. Sa­vu­kārt lā­ču sam­tbe­kai gan ir re­ti skaidrs prāts, un tā pra­tīs ap­vār­dot jeb­ku­ru, bet alus kau­su iz­mak­sāt gan ne – pa­sko­pa pēc da­bas.

1., 5., 10., 19., 28. – vi­ole­tā tī­mek­le­ne

2., 6., 11., 20., 29., 30. – vi­zu­ļo­jo­šā tin­te­ne

3., 7., 12., 21., 25., 27. – kai­lā ap­lo­ce­ne

4., 8., 13., 22., 26. – vi­ole­tā vārp­ste­ne

9., 15., 17., 23. – ame­tis­ta bērz­la­pe­ne

14., 16., 18., 24. – lā­ču sam­tbe­ka

Maijs

Viss plaukst un zied, bau­da zie­do­ņa sau­li, bet sē­nes tik­mēr uz­krāj spē­kus. Pa­gai­dām pre­tī sau­lei tie­cas ti­kai pa­šas mai­gā­kās un ne­pa­cie­tī­gā­kās. Kat­ra sa­vā vei­dā at­rod ce­ļu uz augš­u – ci­ta ar uz­cī­tī­bu, ci­ta ar avan­tū­ris­tis­ku ris­ku, vēl kā­da ar vil­tī­giem kom­pro­mi­siem, ta­ču īs­tām blē­dī­bām un ļau­nu­mam te vie­tas nav. Mai­ja sē­nī­tes ir ļo­ti da­žā­das pēc da­bas, to­mēr pa­ma­tā vi­sām pie­mīt lab­sir­dī­ba un vi­ņas ir pa­tī­ka­ma sa­bied­rī­ba.

* Lāč­purns ir lā­dzīgs un lā­cīgs, pār­do­mā­ti do­das uz mēr­ķi, ta­ču ne­sa­spring­stot un ne par ko ne­sa­trau­co­ties. Mai­ja auze­ne tra­ki ne­mīl kon­flik­tēt, un ak­tī­va ro­sī­ba vi­ņu arī ne pā­rāk in­te­re­sē. Alei­ri­jai pa­tīk dzie­dāt, de­jot, smī­di­nāt ci­tus, ta­ču uz­ma­nie­ties – nav tik vien­tie­sī­ga, kā iz­ska­tās! Kaut arī mīl pa­vilkt uz zo­ba ci­tus, pa­ti ātr­i ap­vai­no­jas. Bi­sī­te ir ap­do­mī­ga un pie­sar­dzī­ga, no­slēg­ta, bet mai­ga pret sev tī­ka­miem ļau­dīm. To­ties sār­tla­pī­te ir dzi­ļa un spil­gta per­so­nī­ba ar kū­sā­jo­šu ener­ģi­ju un ne­or­di­nā­rām ide­jām – ģē­nijs, avan­tū­rists, ce­ļo­tājs, in­tri­gants... Ēti­kas nor­mas? Kas tās tā­das? Bet ķip­lo­ku vī­te­nei iz­mai­ņas ne­pa­tīk, kaut vien­mēr tās vē­las. To­ties tām par vi­su ir savs, īpašs vie­dok­lis.

1., 5., 10., 19., 28., 31. – lāč­purns

2., 6., 11., 20., 29., 30. – mai­ja auze­ne

3., 7., 12., 21., 27. – zel­tai­nā alei­ri­ja

4., 8., 13., 22., 26. – bi­sī­te

9., 15., 17., 23. – sār­tla­pī­te

14., 16., 18., 24. – ķip­lo­ku vī­te­ne

Jū­nijs

Jū­ni­jā val­da pu­ķes, un sē­nes pat ne­cen­šas pār­spēt rai­bo zie­du gūz­mu, vi­ņas zi­na, ka uz­ma­nīgs vē­ro­tājs tā­pat tās pa­ma­nīs. Jū­ni­ja sim­bo­li pār­sva­rā ir sē­nes ar mai­gi zaļ­ga­nām ce­pu­rī­tēm, no­slē­pu­mai­nas sap­ņo­tā­jas, ta­ču spē­jī­gas uz ne­pa­re­dza­mu rī­cī­bu. Emo­ci­onā­las es­tē­tes, sir­žu lau­zē­jas un mis­ti­ķes, daž­brīd arī – iz­ci­las ak­tri­ses.

* Vir­pai­nī­tes me­lan­ho­lis­ki ro­man­tis­kais iz­skats ir ti­kai mas­ka, jo tās prot pa­rā­dīt se­vi tā­du, kā­du vē­la­ties to re­dzēt. Ze­mes­tau­ki ir sē­ne, kas stai­gā, kur pa­šai tīk – ne­iz­pro­ta­ma un ne­prog­no­zē­ja­ma, arī diez­gan ļau­nat­mi­nī­ga. Bā­lā muš­mi­re gan ātr­i aiz­svil­stas, bet īs­te­nī­bā ļo­ti pār­dzī­vo sa­vu «in­dī­gu­mu» un cen­šas pie­rā­dīt, ka ne­vēl ļau­nu. Za­ļā bērz­la­pe gan ne­ko ne­ņem pā­rāk pie sirds, dzī­vo vien nost sa­vu mu­tu­ļo­jo­šo dzī­vi un vien­mēr kaut ko iz­gud­ro, ro­sās, iz­mē­ģi­na. Smil­te­ņu pui­ši ir īs­ti sir­žu lau­zē­ji, jo iz­prot sie­vie­tes vēl­mes. Arī dā­mas mīl vieg­lus ro­mā­ni­ņus, to­mēr prot ap­rē­ķi­nāt arī ie­gu­vu­mus no tiem. Ze­mes­zvaig­zne ir vis­tu­vāk ze­mei no vi­sām jū­ni­ja sē­nēm, vis­pa­ma­tī­gā­kā – ne­ķer vi­su pēc kār­tas, bet, ja ko uz­sāk, pa­beidz. Div­kār­šā plī­vu­re­ne ir re­ta, mis­tis­ka sē­ne, un arī tās aiz­bil­sta­ma­jiem tiek pa­snieg­ta kā­da īpa­ša dā­va­na «no aug­šas», pie­mē­ram, gaiš­re­dzī­ba, ab­so­lū­tā dzir­de. Spil­gti, in­te­re­san­ti ļau­dis ne­daudz ne no šīs pa­sau­les.

1., 5., 10., 19., 28. – vir­pai­nī­te

2., 6., 11., 20., 29., 30. – pa­ras­tie ze­mes­tau­ki

3., 7., 12., 21., 25., 27. – bā­lā muš­mi­re

4., 8., 13., 22., 26. – za­ļā bērz­la­pe

9., 15., 17. – smil­te­ne

14., 16., 18., 24. – ze­mes­zvaig­zne

  1. – div­kār­šā plī­vu­re­ne

Jū­lijs

Jū­lijs ir pilns lais­ka ap­mie­ri­nā­ju­ma un brīv­die­nu slin­ku­ma. Viss jau iz­da­rīts, at­liek vien bau­dīt mie­ru. Šis ir mē­ne­sis, ku­rā val­da «sau­lai­nās sē­nes» – paš­pār­lie­ci­nā­tas, ap­mie­ri­nā­tas, paš­pie­tie­ka­mas un ta­lan­tī­gas da­žā­dās jo­mās – no ģi­me­nes dzī­ves līdz po­li­ti­kas skar­ba­jam lau­ci­ņam un šov­biz­ne­sam. No jū­li­ja sē­nēm pa­do­das la­bi va­dī­tā­ji, jo ir ne­vai­no­ja­ma au­to­ri­tā­te. To­mēr arī starp tām mēdz būt ek­scen­tri­ķi, kas pār­steidz ar ne­gai­dī­tu rī­cī­bu.

* Gai­le­nes vai­rāk ir mā­jas un ģi­me­nes pat­ri­otes, prie­žu be­kas – fan­ta­zē­tā­jas un ak­tri­ses, zel­tai­nās bērz­la­pes – ak­tī­vas sa­bied­ris­kās dar­bi­nie­ces, zel­tai­nās zvī­ne­nes – ek­scen­tris­kas, bet vieg­li ie­vai­no­ja­mas. Sau­lsar­dze­ne prot ap­brī­no­ja­mā kār­tā ap­vie­not di­amet­rā­li pre­tē­jas rak­stu­ra ie­zī­mes. Smir­dī­gās bērz­la­pes aiz­bil­sta­ma­jiem sū­rāk klā­jas pir­ma­jā dzī­ves pus­ē, bet vē­lāk vi­ņi pa­ši kļūst par dzī­ves saim­nie­kiem, sa­vu­kārt dā­mām vis­la­bāk no vi­sām sē­nēm pie­mīt pras­me būt mī­lē­tām un va­ja­dzī­gām. Bet kro­kai­nās kaz­bār­des da­tu­mā dzi­mu­šie ir īs­ti lai­mes lu­tek­lī­ši, For­tū­nas mī­lu­ļi, tur­klāt ar fan­tas­ti­ku in­tu­īci­ju.

1., 5., 10., 19., 28., 31. – gai­le­ne

2., 11., 20., 29., 30. – prie­žu be­ka

3., 7., 12., 21., 25., 27. – zel­tai­nā bērz­la­pe

4., 8., 13., 22., 26. – zel­tai­nā zvī­ne­ne

9., 15., 17., 23. – sau­lsar­dze­ne

14., 16., 18., 24. – smir­dī­gā bērz­la­pe

  1. – kro­kai­nā kaz­bār­de

Augusts

Jau no­sau­kums vien vēs­ta, ka šis ir ka­ra­lisks mē­ne­sis, ku­rā viss spo­gu­ļo­jas zel­tī­tā mir­dzu­mā un ba­gā­tī­bā. Arī šī mē­ne­ša sē­nes ir īs­te­ni ka­ra­lis­kas, lī­de­ri ar val­do­nī­gu, kap­rī­zu rak­stu­ru. Vi­ņas ne­cieš ie­bil­du­mus, bet mīl dot pa­vē­les. Arī ģi­me­nē pa­ras­ti ir ma­zie dik­ta­to­ri, lai gan par sa­vē­jiem arī rū­pē­jas. Pa­tīk krāš­ņas svi­nī­bas.

Ba­ra­vi­ku gal­ve­nais ta­lants ir aiz­raut uz va­roņ­dar­biem ci­tus ar sa­vu au­to­ri­tā­ti. Bra­zī­li­jas at­ma­te­nes ir gud­ras, hi­pe­rak­tī­vas, ta­ču pā­rāk pa­kļau­jas mir­kļa im­pul­sam, un vi­ņu la­bos no­do­mus re­ti kurš tver no­piet­ni. Sviest­be­kas ir ļo­ti laip­nas pret vi­siem, ta­ču, ak vai, pā­rāk jau nu god­kā­rī­gas. Pū­pē­dis ir lab­sir­dīgs un saim­nie­cisks, ta­ču no ie­do­mā­tā ne­kad ne­at­kāp­sies. Ka­ra mil­ne­ne ir ma­zais im­pe­ra­to­riņš, ka­ra­vīrs-as­kēts, tiešs, ta­ču arī gudrs un ap­do­mīgs. Sa­vu­kārt dai­vai­nās če­mu­re­nes aiz­bil­sta­mie ir ne­pa­ras­ti veik­smi­nie­ki, ja vien pār­mē­ru ne­krīt lep­nī­bā.

1., 5., 10., 19., 28., 31. – ba­ra­vi­ka

2., 6., 11., 20., 29., 30. – Bra­zī­li­jas at­ma­te­ne jeb ac­te­ku sē­ne

3., 7., 12., 21., 25., 27. – sviest­be­ka

4., 8., 13., 22., 26. – pū­pē­dis

9., 15., 17., 23. – ka­ra mil­ne­ne

14., 16., 18., 24. – dai­vai­nā če­mu­re­ne

Sep­tem­bris

Zel­ta ru­dens ir klāt! Sau­lī­te vairs tik ļo­ti ne­sil­da, bet vēl jo­pro­jām ir mai­ga, krā­sas – fan­tas­tis­ki sam­tai­nas un sil­tas, lie­tu­tiņš – pa­tī­kams. Īsts sē­ņu lie­tus, kas zi­ņo – sē­ņu val­dī­ša­nas apo­gejs ir klāt! Nu tik iet va­ļā, sē­nes aug strī­pām vien, te­pat cie­ši bla­kus ci­ta ci­tai tās ir – no pie­ti­cī­gas bērz­la­pī­tes līdz smal­kam ap­šu kun­dzi­ņam, no kaut­ras suņ­sē­nī­tes līdz cie­nī­ga­jam ba­ra­vi­ku ka­ra­lim. Ne ko pie­likt, ne at­ņemt – īs­ta de­mo­krā­ti­ja. Tā­pēc arī šā mē­ne­ša sē­nēm rak­sturs arī tāds, de­mo­krā­tisks – jautrs, at­vērts, op­ti­mis­tisks. Ļau­nu prā­tu vi­ņas ne­tur un pie sirds ne­ko no­piet­ni ne­ņem. Nav pā­rāk iz­smal­ci­nā­tas un ne­tie­cas uz smal­ko ap­rin­du bur­zi­ņiem, bet ne vien­mēr drau­dzē­sies ar ku­ru kat­ru, drī­zāk pa­kri­ti­zēs, ja ne­pa­tīk. Sa­mē­rā kon­ser­va­tī­vas un pa­slin­kas, kaut va­rē­tu vei­dot la­bu kar­je­ru. Da­rī­ša­nas vie­tā ne­re­ti iz­vē­las pa­fi­lo­zo­fēt un bie­ži vien ap­mie­ri­nās ar re­ālo zī­li ro­kā ne­kā hi­po­tē­tis­ko med­ni ko­kā. Da­ži pār­stāv­ji zem spil­gtās, pie­vil­cī­gās ār­ie­nes un lie­lis­ka­jām ko­mu­ni­kā­ci­jas spē­jām slēpj iek­šē­ju ne­dro­šī­bu un kom­plek­sus.

* Bēr­zu­be­kas, kaut vi­sai da­žā­das, to­mēr vie­no ko­pī­ga īpa­šī­ba – vi­ņas pa­ma­nās vi­sur būt sa­vē­jās, lai gan  smal­ko ap­rin­du bur­zi­ņus īpa­ši ne­mīl. Un pa­sarg die`s, ja kāds ap­drau­dēs vi­ņu prin­ci­pus! Arī ap­šu be­ka no ci­tām sē­nēm at­šķi­ras ar vien­mēr prin­ci­pi­ālu no­stā­ju un stin­gru po­zī­ci­ju, kā arī ar ko­dī­gu kri­ti­zē­ša­nu. Cir­tai­nā či­gā­nie­te vien­mēr ir no­ti­ku­mu vir­pu­lī un steidz ie­pa­zī­ties ar va­ja­dzī­giem ļau­dīm. Zī­dai­nā plū­me­ne ir es­tēts un, kaut arī iz­vai­rās no lie­liem sa­ie­tiem, par vi­su ir lie­tas kur­sā. Por­ce­lā­na tin­te­ne pēc da­bas ir di­si­dents, ar maz, bet la­biem drau­giem, ku­ra ne­cieš, ja vi­ņu pa­mā­ca, kaut pa­ti to da­ra lab­prāt. Bet po­sas­pie­pe, sē­dē­da­ma stum­brā, no aug­šas fi­lo­zo­fis­ki no­ska­tās gan uz sa­bied­rī­bas lik­stām, gan pa­nā­ku­miem – viss ta­ču dzī­vē ir mir­klīgs un pār­ejošs!

1., 5., 10., 19., 28. – bēr­zu­be­ka

2., 6., 11., 20., 29., 30. – ap­šu be­ka              

3., 7., 12., 21., 25., 27. – cir­tai­nā či­gā­ne­ne

4., 8., 13., 22., 26. – zī­dai­nā plū­me­ne

9., 15., 17., 23. – po­sas­pie­pe

14., 16., 18., 24. – por­ce­lā­na tin­te­ne

Ok­tob­ris

Lie­lais sē­ņu bur­zi­ņa laiks ir bei­dzies. Ok­tob­ra lie­ti un nak­tis ir kļu­vu­šas ne­mī­lī­gi vē­sas, sau­le slēp­jas aiz svi­na pe­lē­kiem mā­ko­ņiem, sal­nas kož kau­lā. Nu mežs pie­der ti­kai īpa­ši spī­tī­ga­jām un ne­prā­tī­gi dros­mī­ga­jām sē­nēm-cī­nī­tā­jām. Tās slēp­jas zem ze­mes, zem la­pām, pie­plok stum­briem vai, cē­li spī­tē­da­mas, iz­rā­da se­vi, ta­ču tu­ras diez­gan sav­ru­pi.

Tā arī ok­tob­ra cil­vē­ki – pat ja ār­ēji ir sa­bied­ris­ki, iek­šē­ji vai nu ie­tur dis­tan­ci, vai vien­mēr at­stāj vie­ti­ņu, kur būt sev pa­šam. Ar vi­siem pēc kār­tas «ne­ču­po­jas» un rū­pī­gi iz­vē­las at­ra­ša­nās vie­tu. Dau­dziem pie­mīt ve­se­lais sa­prāts un lo­ģis­kā do­mā­ša­na – pat iz­klai­dēs. Sie­vie­tes ir īs­tas me­ža ra­ga­nas, kas cil­vē­kiem redz cau­ri un grū­tos brī­žos sniedz pa­do­mus un pa­lī­dzī­bu.

* Tri­fe­le zi­na sev ce­nu un ne­iz­mai­nās sī­ku­mos, vi­ņai va­jag klu­su vie­tu do­mā­ša­nai. La­kas pla­kan­pie­pe ir īsts pul­kve­dis, kam dzī­vē ir ar­mi­jas dis­cip­lī­na un kār­tī­ba. Sar­ka­nā muš­mi­re sa­vu­kārt ir kā stalts hu­zā­ru pui­sis sar­ka­nā, per­fek­tā mun­die­rī, tra­ko­ti pie­vil­cīgs, bet ie­dzē­rājs un spēl­ma­nis, lai gan mē­ru zi­na. Sa­vu­kārt nak­sne­ne ir lep­nais, no­slē­pu­mai­nais bru­ņi­nieks, in­tri­ģē­jošs klu­sē­tājs, pa­ras­ti gan tā ir ti­kai mas­ka. Nak­sne­ņu dā­mas vien­mēr pa­tu­rēs pē­dē­jo vār­du... Zie­mas cel­me­nes pro­to­tips ir Šveiks – it kā tiešs un vien­tie­sīgs, ta­ču pa­tie­sī­bā vi­sai vil­tīgs un ap­do­mīgs, ar pre­cī­zu no­jau­tu par to, kad laiks lais­ties la­pās. Vel­na be­ka iz­lie­kas bries­mī­gā­ka ne­kā īs­te­nī­bā ir, un vil­tī­ba arī tai ne­pie­mīt ne ma­zā­ka­jā mē­rā.

1., 5., 10., 19., 28., 31. – tri­fe­le

2., 6., 11., 20., 29., 30. – la­kas pla­kan­pie­pe

3., 7., 12., 21., 25., 27. – sar­ka­nā muš­mi­re

4., 8., 13., 22., 26. – nak­sne­ne

14., 16., 18., 24. – vel­na be­ka

No­vem­bris

Īpašs mē­ne­sis, pār­ejas posms, kad ru­dens te­ju bei­dzies, bet zie­ma īs­ti vēl nav sā­ku­sies. Sau­le spīd re­ti. Ro­bež­laiks. Tas ie­zī­mē arī no­vem­bra sē­ņu rak­stu­ru – zie­miš­ķīgs skar­bums mi­jas ar ru­de­nī­gu mig­lu, kas iz­plū­di­na ap­vei­dus. No­vem­bra sē­ņu aiz­bil­sta­mie ir in­di­vi­du­ālis­ti, ori­ģi­nā­li cil­vē­ki, pie­ra­du­ši pie vi­sa, ga­ta­vi uz vi­su. Ta­jā pa­šā lai­kā vi­ņiem pie­mīt no­slē­pu­mains, īpašs val­dzi­nā­jums, glu­ži kā mig­lai­nam ru­dens va­ka­ram, kas gan bie­dē, gan vi­li­na – kā ir «tur, mig­lā»? Tur ir gan fe­ju de­jas, gan tum­šas upes un trū­do­šas la­pas, gan ēnas un ne­gai­dīts skais­tums iz­ku­su­šā sal­nas pi­lie­nā. No­vem­bra sē­nes da­bā arī pa­šas iz­ska­tās kā no pa­sa­ku val­stī­bas, pe­lē­ki pēr­ļai­nas un traus­las, glu­ži kā pa­zau­dē­tas lau­mi­ņu ce­pu­rī­tes.

* Sēn­ti­ņa ir pa­ti ro­man­tis­kā­kā no no­vem­bra sē­nēm, bie­ži ie­mī­las, kat­rai dā­mai at­dod ga­ba­li­ņu sa­vas sirds un gla­bā vi­ņu la­bās at­mi­ņās, bet sie­vie­tes sēn­ti­ņas ir īs­tas fe­jas, kas sa­pīs bur­vju tī­mek­lī jeb­ku­ru. Diž­vā­le­ne ir skar­ba sē­ne, kas ne­ko ne­at­stāj pus­da­rī­tu, un, kaut jau­nī­bā nav bez grē­ka, vē­lāk ir no tiem, kas vis­bar­gāk kri­ti­zē mūs­lai­ku jaun­ie­šus. Pe­lē­kās gai­le­nes iz­ce­ļas ar vi­sai pre­tru­nī­gu un ori­ģi­nā­lu rak­stu­ru, ku­rā vi­si pre­tsta­ti sa­mai­sī­ju­šies, tur­klāt ir re­ti ego­is­tis­kas. Mei­ta­kes iz­do­mu var ti­kai ap­brī­not – no jeb­ku­ra gar­lai­cī­ga pa­sā­ku­ma cir­ku sa­rī­kos, tur­klāt ir īs­ta as­mē­le! Vēr­diņ­sē­ne, pro­tams, ir biz­nes­me­nis, kam ir īs­ta oža uz iz­de­vī­giem da­rī­ju­miem. Za­ķu ause­ne gro­za ausis kā lo­ka­to­rus un uz­zi­na vi­su – no ten­kām līdz no­slē­pu­miem, no sa­zvē­res­tī­bām līdz jaun­āka­jiem zi­nāt­nes sa­snie­gu­miem. In­for­mā­ci­ja ir spēks!

1., 5., 10., 23., 28. – sēn­ti­ņa

2., 6., 11., 20., 29., 30. – diž­vā­le­ne

3., 7., 12., 21., 25., 27. – pe­lē­kā gai­le­ne

4., 8., 13., 22., 26. – mei­ta­ke

9., 15., 17., 23. – vēr­diņ­sē­ne

14., 16., 18., 24. – za­ķu ause­ne

De­cem­bris

Nu ir snieg­bal­to sē­ņu laiks. Ta­gad nāk īs­te­ni zie­mī­gi rak­stu­ri – vē­si, skar­bi, am­bi­ci­ozi, at­sve­ši­nā­ti, tā­lu no pa­sau­les kņa­das. Dzī­vo sa­vās – re­ti­nā­ta­jās sfē­rās. Īs­ti Snie­ga ka­ra­lie­nes bēr­ni. Tiem pie­mīt liels iek­šējs spēks, kas liek pa­klau­sīt, uz­klau­sīt. Kaut arī da­žas no de­cem­bra sē­nēm šķiet itin mī­lī­gas, to­mēr jū­tams, ka ik pa brī­dim uz­vē­jo vē­sums. Ci­tām ir ot­rā­di – aiz le­dus­auk­stās ār­ie­nes kū­sā mil­zī­gas emo­ci­jas, glu­ži kā «kar­stais le­dus».

* Di­ža­da­te­ne cēl­sir­dī­gi ļauj se­vi mī­lēt un no­dro­ši­nāt kom­for­tu, bet pa­ti grem­dē­jas sa­va mis­tis­kā prā­ta dzī­lēs. Bal­tā muš­mi­re ir ti­pisks an­gļu džentl­me­nis – ne­sa­tri­ci­nāms, gudrs, aukst­asi­nīgs, lai gan dzi­ļi slēp­jas arī kais­lī­ga sirds. Meln­ga­na­jam pū­pē­dī­tim ir pats mai­gā­kais rak­sturs no vi­sām de­cem­bra sē­nēm, un, kaut var pa­rā­dīt «ra­dzi­ņus», to­mēr mēdz būt arī žē­la­bai­ni sen­ti­men­tāls. At­ma­te­ne ne­spēj dzī­vot bez kom­for­ta, bet pa­ti ga­ta­va arī to gā­dāt. Kaut mai­ga, bet to­mēr ar stin­gru mu­gur­kau­lu, un vi­si sa­dzir­dēs pat klu­si pa­teik­tu bal­tās maks­tsē­nes vār­du. Bal­tā kri­mil­de bie­ži ir ar vi­su ne­ap­mie­ri­nā­ta, ār­kār­tī­gi no­piet­nu pa­sau­les uz­ska­tu, tur­klāt ļo­ti paš­kri­tis­ka. Sam­tai­nā zie­me­ne šķiet auk­sta un mis­tis­ka, to­mēr dzī­vē va­dās pēc acu­mir­kļa sa­jū­tām.

1., 5., 10., 28. – za­rai­nā di­ža­da­te­ne

2., 6., 11., 20., 29., 30. – bal­tā muš­mi­re

3., 7., 12., 21., 25., 27. – meln­ga­nais pū­pē­dī­tis

4., 8., 13., 22., 26. – at­ma­te­ne (šam­pin­jons)

9., 15., 17., 23. – bal­tā maks­tsē­ne

14., 16., 18., 24. – bal­tā kri­mil­de

19., 31. – sam­tai­nā zie­me­ne

* Rak­stā iz­man­to­ti ma­te­ri­āli no I. Fi­ļi­po­vas grā­ma­tas «Sē­ņu ho­ro­skops»

Horoskopi

Šie cilvēki izrāda sliktās īpašības vairāk nekā citi. Skaudība ir sajūta, kas piemīt katram cilvēkam, un nav jēgas pārliecināt sevi par pretējo. Mēs visi kaut reizi esam piedzīvojuši skaudību, un tas nemaz nav tik slikti, jo dažkārt tā var kļūt par izcilu motivāciju pašattīstībai. Tomēr ir cilvēki, kuriem šī īpašība ir īpaši izteikta.

Svarīgākais