Katru gadu jau vasarā sāk skanēt nedzirdams aicinājums, kas uz rudens pusi pieņemas spēkā. Tur dažādās balsīs dzied mūsu «mežu sirēnas» – sēnes. Latvijā sēņošana ir teju vai nacionālais sporta veids. Un interesanti, ka sēne, kas atbilst jūsu dzimšanas datumam, ne tikai iezīmē rakstura īpašības, bet ir arī aizgādne un talismans. Nēsājiet līdzi mazu gabaliņu kaltētas sēnes, un tā pasargā no zaudējumiem un likstām, bet mežā neaizmirstiet sasveicināties!
Pasaules savstarpējo, neredzamo saišu pētniekiem sēnes nav gājušas secen (lai gan šis aspekts atspoguļots apbrīnojami maz!), tāpēc īstenos sēņotājus priecēs ziņa, ka par aizgādni var būt ne tikai planēta, puķe, koks vai dzīvnieks, bet arī sēne! Jo arī tām katrai piemīt savas īpašības, kuras tā simboliski piešķir arī savam aizbilstamajam – attiecīgajā datumā dzimušajam.
Uzzinot, kas ir jūsu simboliskā aizgādne, un atrodot par viņu visu iespējamo informāciju, jūs tādā netiešā veidā itin labi varat izzināt arī sevi. Te noder viss – gan sēnes augšanas apstākļi un vieta, izcelsmes reģions, ticējumi un pat iecienītākais pagatavošanas veids. Ļaujiet vaļu sakarībām un iztēlei! Piemēram, pelēkajai pienainei patīk augt zem krūmājiem, noēnotās vietās, un arī šīs sēnes aizgādībā esošie labāk auklē idejas ēnainos kabinetos, viņiem nepatīk gozēties starmešu gaismā. Paskatieties, kādas ir alksnenes – glītas, staltas, stingras! Tādi ir arī viņu aizbilstamie, staltu stāju, godīgi, bieži jūtas nenovērtēti – tāpat kā nabaga alksnenes. Savukārt lakas plakanpiepe ir ļoti kaprīza koka stumbra izvēlē, necieš blakus kaimiņus un iekārtojas pēc iespējas augstāk. Viņas aizbilstamie arī ir īsti karavadoņi, kas «augstu sēž un tālu redz», ar skarbu raksturu; mīl izdāļāt pavēles citiem un sekot to izpildei, ievēro subordināciju pat ģimenē, patīk kārtība, tīrība un mierīga atpūta. Šķiedrgalvīte ir viltīga, nežēlīga sēne – izskatās maiga un nekaitīga, ļoti līdzīga ēdamai sēnei, bet ir ārkārtīgi indīga. Arī tās aizbilstamajos, pat ja tie ir jauki un patīkami, dziļi apakšā virmo tumši atvari, un galēju briesmu, sasprindzinājuma brīžos viņi gatavi uz visu.
Janvāris
Janvāris ir skarbs mēnesis, tumšs un pilns dziļas ziemas mistikas. Tāpēc arī janvāra sēņu aizbildniecībā esošajiem ir sarežģīts raksturs, taču viņi ir arī ārkārtīgi pievilcīgi. Janvāra aizbilstamajiem ir dziļa iekšējā pasaule, kas nereti konfliktē ar ārējo realitāti un nereti tiek slēpta. Tur mēdz būt gan tumši atvari, par ko reizēm pats cilvēks nemaz nenojauš, gan mistisks dabas spēks, kas piešķir velnišķīgu pievilcību, gan tieksme uz iekšējo pašrealizāciju. Nespējot līdzsvarot ārējo, skarbo pasauli un iekšējo, mēdz noslēgties, tāpēc brīžiem rada iespaidu par augstprātību un aukstumu, kaut dziļi iekšā var būt maiga dvēsele. Citi, īpaši sievietes, vienkārši maskējas, pielāgojas, kaut dažbrīd ekscentriskums vienkārši izsprāgst laukā. Mēdz būt nerunīgi, neparasti godīgi un atklāti, tādējādi iemantojot ienaidniekus. Taču pret dvēseles radiniekiem – maigi un mīļi kā pūpolīši. Apveltītas ar lielu iekšējo spēku un mistisku dabas dotu pievilcību, kas ļauj arī manipulēt ar pretējo dzimumu. Sievietēm piemīt laba gaume.
* Šķiedrgalvīte, kaut nereti rāma un patīkama, briesmu brīžos spējīga uz visu. Zīdainā makstene – skaista, iekšēja cēluma apstarota, bet, ak vai, ļoti par sevi nepārliecināta! Tējas sēne ir īsts Austrumu gudrais, visu cienīts un arī apskausts. Tīrumenes pievilcība aizmiglo prātu, un viņa to lieliski izmanto! Zvīņbekas lieliski prot gan aizstāvēt pazemotos, gan nestrīdēties ar ietekmīgajiem. Savukārt žultsbeka var lepoties arī īstu angļu humoru.
1., 5., 10., 28. – šķiedrgalvīte
2., 6., 11., 20., 29., 30. – zīdainā makstene
3., 7., 12., 21., 25., 27. – tējas sēne
4., 8., 13., 22., 26. – tīrumene
9., 15., 17., 23. – zvīņbeka
14., 16., 18., 19., 24., 31. – žultsbeka
Februāris
Šā mēneša aizgādnes ir sēnes, kuras izdala pienainu, rūgtu sulu. Tās labi garšo sālītas. Raksturs šo sēņu aizbilstamajiem ir īpatns – viņi ir spītīgi, apķērīgi, izturīgi, taču ne īpaši komunikabli, un saprasties ar viņiem ne vienmēr ir viegli un vienkārši. Tāda sajūta brīžiem, ka viņiem pašiem nav viegli kontaktēties ar pārējo pasauli. Starp viņiem sastopami gan augstprātīgāki elementi, gan vienkārši kautrīgi romantiķi. Ārišķība nav raksturīga.
* Vilnītis ir visai augstās domās un kuru katru klāt nelaidīs. Cūcenei grūti šajā materiālajā pasaulē – ideāliste un romantiķe, taču tomēr nenocietinās un par sausiņu nekļūst. Krimilde ir dzimusi optimiste un dabiska līdere. Konfliktēt? Nē, nē, labāk būt piesardzīgai. Saldūksne ir īsts taisnības cīnītājs, tomēr pamanās, lai arī sev kāds labumiņš atlec. Mazliet velk uz azartspēlēm un bohēmu. Alksnenēm nav svarīgs stāvoklis sabiedrībā, bet novērtējums. Ja kas nepatiks – sarkastiska piezīme garantēta. Pelēkā pienaine – īsta inteliģente, kas gremdējas ēnainās istabās pie grāmatām vai filozofē, tāla no sabiedrības kaislībām.
1., 5., 10., 19., 28.– vilnītis
2., 6., 11., 20., 29. – cūcene
3., 7., 12., 21., 25., 27. – krimilde
4., 8., 13., 22., 26. – saldūksne
9., 15., 17., 23.. – alksnene
14., 16., 18., 24. – pelēkā pienaine
Marts
Martā mostas dabas spēki, sāk ritēt dzīvības sulas, visiem vajag savu vietu zem saules. Par to cīnās visi, taču izdzīvo gudrākie, stiprākie, viltīgākie. Šis ir koku sēņu mēnesis, un to aizbilstamo raksturs ir paskarbs, pat nežēlīgs, viņiem ir izcilas izdzīvošanas spējas, asa intuīcija un uzvarētāja gars. Viņi prot sasniegt iecerēto mērķi. Tomēr viņi ir arī ģeniāli parazīti, izmantojot par savas dzīvības enerģijas avotu visus pēc kārtas.
* Celmenes kautrais nevainīgums un elegantais izskats ir tikai maska, aiz kuras slēpjas apķērīgs, bezprincipiāls gudrinieks. Meklējat uzticamu ģimenes cilvēku? Lūk, piepes aizbilstamie – ja vien varat samierināties ar viņu punktualitāti un piekasīgumu, kā arī zināmu vēsumu attiecībās. Sānauses ir vispatīkamākās – kautrīgas un rāmas, avantūras tām svešas, diemžēl tieksme uz kaitīgiem ieradumiem. Lapegļu piepes ir īsts ēzelītis I-ā – nenovērtē sevi un savas dotības, prasīgas, nepiedod frivolitāti, ģimenē nereti – mazais tirāniņš, bet toties estētes. Savukārt šitake mīl greznību, komfortu, smalkus ēdienus un uzmanību, un – kontrolēt visu, tikai ne savu azartisko spēles degsmi. Bērzu čaga ir plašu dabu un labsirdīga, taču diezgan bērnišķīga un laiska, pat kaislīgā romānā ielaisties traucē tikai... slinkums.
1., 5., 10., 19., 28., 31. – parastā celmene
2., 6., 11., 20., 29., 30. – piepe
3., 7., 12., 21., 25., 27. – sānause
4., 8., 13., 22., 26. – lapegļu piepe
9., 15., 17., 23. – šitake
14., 16., 18., 24. – bērzu čaga
Aprīlis
Aprīlis dīvaini spēlējas krāsās – pēdējais sniegs vakarā izskatās gluži vai violets, strautiņi ir dzidri zilzaļi, maigo, jauno lapu ēnas izceļas pelēcīgi tumšzilajā dūmakā. Šajā mēnesī valda sēnes ar īpatnējas krāsas cepurītēm – violetām, zilām, rozīgām. Kā apskurbušas no zilā lietus un violetajām pavasara ēnām, tāpēc atļāvušās ietērpties it kā pavisam neraksturīgi sēņu valsts iemītniecēm. Tāpēc arī raksturs šo sēņu aizbilstamajiem ir tāds – atvērts, nesavtīgs, plašs, ar tieksmi uz visu skaistu un dziļi mistisko.
* Violetā tīmeklene prot pūst stabuli, pēc kuras visi danco; vizuļojošā tintene ir īsta kompānijas dvēsele, kam patīk flirtēt un līksmot. Kailā aplocene ir pati maigākā no aprīļa sēnēm, ļoti kautrīga sabiedrībā, bet, kad atplaukst, apbur visus. Vārpstene ir divdabis – te rosīgs darbonis, te depresijā kritusi nelaimes čupiņa, taču ar dziļu, oriģinālu prātu. Ametista bērzlapene mīl gremdēties pagātnē un sentimentāli sapņot. Savukārt lāču samtbekai gan ir reti skaidrs prāts, un tā pratīs apvārdot jebkuru, bet alus kausu izmaksāt gan ne – paskopa pēc dabas.
1., 5., 10., 19., 28. – violetā tīmeklene
2., 6., 11., 20., 29., 30. – vizuļojošā tintene
3., 7., 12., 21., 25., 27. – kailā aplocene
4., 8., 13., 22., 26. – violetā vārpstene
9., 15., 17., 23. – ametista bērzlapene
14., 16., 18., 24. – lāču samtbeka
Maijs
Viss plaukst un zied, bauda ziedoņa sauli, bet sēnes tikmēr uzkrāj spēkus. Pagaidām pretī saulei tiecas tikai pašas maigākās un nepacietīgākās. Katra savā veidā atrod ceļu uz augšu – cita ar uzcītību, cita ar avantūristisku risku, vēl kāda ar viltīgiem kompromisiem, taču īstām blēdībām un ļaunumam te vietas nav. Maija sēnītes ir ļoti dažādas pēc dabas, tomēr pamatā visām piemīt labsirdība un viņas ir patīkama sabiedrība.
* Lāčpurns ir lādzīgs un lācīgs, pārdomāti dodas uz mērķi, taču nesaspringstot un ne par ko nesatraucoties. Maija auzene traki nemīl konfliktēt, un aktīva rosība viņu arī ne pārāk interesē. Aleirijai patīk dziedāt, dejot, smīdināt citus, taču uzmanieties – nav tik vientiesīga, kā izskatās! Kaut arī mīl pavilkt uz zoba citus, pati ātri apvainojas. Bisīte ir apdomīga un piesardzīga, noslēgta, bet maiga pret sev tīkamiem ļaudīm. Toties sārtlapīte ir dziļa un spilgta personība ar kūsājošu enerģiju un neordinārām idejām – ģēnijs, avantūrists, ceļotājs, intrigants... Ētikas normas? Kas tās tādas? Bet ķiploku vītenei izmaiņas nepatīk, kaut vienmēr tās vēlas. Toties tām par visu ir savs, īpašs viedoklis.
1., 5., 10., 19., 28., 31. – lāčpurns
2., 6., 11., 20., 29., 30. – maija auzene
3., 7., 12., 21., 27. – zeltainā aleirija
4., 8., 13., 22., 26. – bisīte
9., 15., 17., 23. – sārtlapīte
14., 16., 18., 24. – ķiploku vītene
Jūnijs
Jūnijā valda puķes, un sēnes pat necenšas pārspēt raibo ziedu gūzmu, viņas zina, ka uzmanīgs vērotājs tāpat tās pamanīs. Jūnija simboli pārsvarā ir sēnes ar maigi zaļganām cepurītēm, noslēpumainas sapņotājas, taču spējīgas uz neparedzamu rīcību. Emocionālas estētes, siržu lauzējas un mistiķes, dažbrīd arī – izcilas aktrises.
* Virpainītes melanholiski romantiskais izskats ir tikai maska, jo tās prot parādīt sevi tādu, kādu vēlaties to redzēt. Zemestauki ir sēne, kas staigā, kur pašai tīk – neizprotama un neprognozējama, arī diezgan ļaunatminīga. Bālā mušmire gan ātri aizsvilstas, bet īstenībā ļoti pārdzīvo savu «indīgumu» un cenšas pierādīt, ka nevēl ļaunu. Zaļā bērzlape gan neko neņem pārāk pie sirds, dzīvo vien nost savu mutuļojošo dzīvi un vienmēr kaut ko izgudro, rosās, izmēģina. Smilteņu puiši ir īsti siržu lauzēji, jo izprot sievietes vēlmes. Arī dāmas mīl vieglus romāniņus, tomēr prot aprēķināt arī ieguvumus no tiem. Zemeszvaigzne ir vistuvāk zemei no visām jūnija sēnēm, vispamatīgākā – neķer visu pēc kārtas, bet, ja ko uzsāk, pabeidz. Divkāršā plīvurene ir reta, mistiska sēne, un arī tās aizbilstamajiem tiek pasniegta kāda īpaša dāvana «no augšas», piemēram, gaišredzība, absolūtā dzirde. Spilgti, interesanti ļaudis nedaudz ne no šīs pasaules.
1., 5., 10., 19., 28. – virpainīte
2., 6., 11., 20., 29., 30. – parastie zemestauki
3., 7., 12., 21., 25., 27. – bālā mušmire
4., 8., 13., 22., 26. – zaļā bērzlape
9., 15., 17. – smiltene
14., 16., 18., 24. – zemeszvaigzne
Jūlijs
Jūlijs ir pilns laiska apmierinājuma un brīvdienu slinkuma. Viss jau izdarīts, atliek vien baudīt mieru. Šis ir mēnesis, kurā valda «saulainās sēnes» – pašpārliecinātas, apmierinātas, pašpietiekamas un talantīgas dažādās jomās – no ģimenes dzīves līdz politikas skarbajam lauciņam un šovbiznesam. No jūlija sēnēm padodas labi vadītāji, jo ir nevainojama autoritāte. Tomēr arī starp tām mēdz būt ekscentriķi, kas pārsteidz ar negaidītu rīcību.
* Gailenes vairāk ir mājas un ģimenes patriotes, priežu bekas – fantazētājas un aktrises, zeltainās bērzlapes – aktīvas sabiedriskās darbinieces, zeltainās zvīnenes – ekscentriskas, bet viegli ievainojamas. Saulsardzene prot apbrīnojamā kārtā apvienot diametrāli pretējas rakstura iezīmes. Smirdīgās bērzlapes aizbilstamajiem sūrāk klājas pirmajā dzīves pusē, bet vēlāk viņi paši kļūst par dzīves saimniekiem, savukārt dāmām vislabāk no visām sēnēm piemīt prasme būt mīlētām un vajadzīgām. Bet krokainās kazbārdes datumā dzimušie ir īsti laimes luteklīši, Fortūnas mīluļi, turklāt ar fantastiku intuīciju.
1., 5., 10., 19., 28., 31. – gailene
2., 11., 20., 29., 30. – priežu beka
3., 7., 12., 21., 25., 27. – zeltainā bērzlape
4., 8., 13., 22., 26. – zeltainā zvīnene
9., 15., 17., 23. – saulsardzene
14., 16., 18., 24. – smirdīgā bērzlape
Augusts
Jau nosaukums vien vēsta, ka šis ir karalisks mēnesis, kurā viss spoguļojas zeltītā mirdzumā un bagātībā. Arī šī mēneša sēnes ir īsteni karaliskas, līderi ar valdonīgu, kaprīzu raksturu. Viņas necieš iebildumus, bet mīl dot pavēles. Arī ģimenē parasti ir mazie diktatori, lai gan par savējiem arī rūpējas. Patīk krāšņas svinības.
Baraviku galvenais talants ir aizraut uz varoņdarbiem citus ar savu autoritāti. Brazīlijas atmatenes ir gudras, hiperaktīvas, taču pārāk pakļaujas mirkļa impulsam, un viņu labos nodomus reti kurš tver nopietni. Sviestbekas ir ļoti laipnas pret visiem, taču, ak vai, pārāk jau nu godkārīgas. Pūpēdis ir labsirdīgs un saimniecisks, taču no iedomātā nekad neatkāpsies. Kara milnene ir mazais imperatoriņš, karavīrs-askēts, tiešs, taču arī gudrs un apdomīgs. Savukārt daivainās čemurenes aizbilstamie ir neparasti veiksminieki, ja vien pārmēru nekrīt lepnībā.
1., 5., 10., 19., 28., 31. – baravika
2., 6., 11., 20., 29., 30. – Brazīlijas atmatene jeb acteku sēne
3., 7., 12., 21., 25., 27. – sviestbeka
4., 8., 13., 22., 26. – pūpēdis
9., 15., 17., 23. – kara milnene
14., 16., 18., 24. – daivainā čemurene
Septembris
Zelta rudens ir klāt! Saulīte vairs tik ļoti nesilda, bet vēl joprojām ir maiga, krāsas – fantastiski samtainas un siltas, lietutiņš – patīkams. Īsts sēņu lietus, kas ziņo – sēņu valdīšanas apogejs ir klāt! Nu tik iet vaļā, sēnes aug strīpām vien, tepat cieši blakus cita citai tās ir – no pieticīgas bērzlapītes līdz smalkam apšu kundziņam, no kautras suņsēnītes līdz cienīgajam baraviku karalim. Ne ko pielikt, ne atņemt – īsta demokrātija. Tāpēc arī šā mēneša sēnēm raksturs arī tāds, demokrātisks – jautrs, atvērts, optimistisks. Ļaunu prātu viņas netur un pie sirds neko nopietni neņem. Nav pārāk izsmalcinātas un netiecas uz smalko aprindu burziņiem, bet ne vienmēr draudzēsies ar kuru katru, drīzāk pakritizēs, ja nepatīk. Samērā konservatīvas un paslinkas, kaut varētu veidot labu karjeru. Darīšanas vietā nereti izvēlas pafilozofēt un bieži vien apmierinās ar reālo zīli rokā nekā hipotētisko medni kokā. Daži pārstāvji zem spilgtās, pievilcīgās ārienes un lieliskajām komunikācijas spējām slēpj iekšēju nedrošību un kompleksus.
* Bērzubekas, kaut visai dažādas, tomēr vieno kopīga īpašība – viņas pamanās visur būt savējās, lai gan smalko aprindu burziņus īpaši nemīl. Un pasarg die`s, ja kāds apdraudēs viņu principus! Arī apšu beka no citām sēnēm atšķiras ar vienmēr principiālu nostāju un stingru pozīciju, kā arī ar kodīgu kritizēšanu. Cirtainā čigāniete vienmēr ir notikumu virpulī un steidz iepazīties ar vajadzīgiem ļaudīm. Zīdainā plūmene ir estēts un, kaut arī izvairās no lieliem saietiem, par visu ir lietas kursā. Porcelāna tintene pēc dabas ir disidents, ar maz, bet labiem draugiem, kura necieš, ja viņu pamāca, kaut pati to dara labprāt. Bet posaspiepe, sēdēdama stumbrā, no augšas filozofiski noskatās gan uz sabiedrības likstām, gan panākumiem – viss taču dzīvē ir mirklīgs un pārejošs!
1., 5., 10., 19., 28. – bērzubeka
2., 6., 11., 20., 29., 30. – apšu beka
3., 7., 12., 21., 25., 27. – cirtainā čigānene
4., 8., 13., 22., 26. – zīdainā plūmene
9., 15., 17., 23. – posaspiepe
14., 16., 18., 24. – porcelāna tintene
Oktobris
Lielais sēņu burziņa laiks ir beidzies. Oktobra lieti un naktis ir kļuvušas nemīlīgi vēsas, saule slēpjas aiz svina pelēkiem mākoņiem, salnas kož kaulā. Nu mežs pieder tikai īpaši spītīgajām un neprātīgi drosmīgajām sēnēm-cīnītājām. Tās slēpjas zem zemes, zem lapām, pieplok stumbriem vai, cēli spītēdamas, izrāda sevi, taču turas diezgan savrupi.
Tā arī oktobra cilvēki – pat ja ārēji ir sabiedriski, iekšēji vai nu ietur distanci, vai vienmēr atstāj vietiņu, kur būt sev pašam. Ar visiem pēc kārtas «nečupojas» un rūpīgi izvēlas atrašanās vietu. Daudziem piemīt veselais saprāts un loģiskā domāšana – pat izklaidēs. Sievietes ir īstas meža raganas, kas cilvēkiem redz cauri un grūtos brīžos sniedz padomus un palīdzību.
* Trifele zina sev cenu un neizmainās sīkumos, viņai vajag klusu vietu domāšanai. Lakas plakanpiepe ir īsts pulkvedis, kam dzīvē ir armijas disciplīna un kārtība. Sarkanā mušmire savukārt ir kā stalts huzāru puisis sarkanā, perfektā mundierī, trakoti pievilcīgs, bet iedzērājs un spēlmanis, lai gan mēru zina. Savukārt naksnene ir lepnais, noslēpumainais bruņinieks, intriģējošs klusētājs, parasti gan tā ir tikai maska. Naksneņu dāmas vienmēr paturēs pēdējo vārdu... Ziemas celmenes prototips ir Šveiks – it kā tiešs un vientiesīgs, taču patiesībā visai viltīgs un apdomīgs, ar precīzu nojautu par to, kad laiks laisties lapās. Velna beka izliekas briesmīgāka nekā īstenībā ir, un viltība arī tai nepiemīt ne mazākajā mērā.
1., 5., 10., 19., 28., 31. – trifele
2., 6., 11., 20., 29., 30. – lakas plakanpiepe
3., 7., 12., 21., 25., 27. – sarkanā mušmire
4., 8., 13., 22., 26. – naksnene
14., 16., 18., 24. – velna beka
Novembris
Īpašs mēnesis, pārejas posms, kad rudens teju beidzies, bet ziema īsti vēl nav sākusies. Saule spīd reti. Robežlaiks. Tas iezīmē arī novembra sēņu raksturu – ziemišķīgs skarbums mijas ar rudenīgu miglu, kas izplūdina apveidus. Novembra sēņu aizbilstamie ir individuālisti, oriģināli cilvēki, pieraduši pie visa, gatavi uz visu. Tajā pašā laikā viņiem piemīt noslēpumains, īpašs valdzinājums, gluži kā miglainam rudens vakaram, kas gan biedē, gan vilina – kā ir «tur, miglā»? Tur ir gan feju dejas, gan tumšas upes un trūdošas lapas, gan ēnas un negaidīts skaistums izkusušā salnas pilienā. Novembra sēnes dabā arī pašas izskatās kā no pasaku valstības, pelēki pērļainas un trauslas, gluži kā pazaudētas laumiņu cepurītes.
* Sēntiņa ir pati romantiskākā no novembra sēnēm, bieži iemīlas, katrai dāmai atdod gabaliņu savas sirds un glabā viņu labās atmiņās, bet sievietes sēntiņas ir īstas fejas, kas sapīs burvju tīmeklī jebkuru. Dižvālene ir skarba sēne, kas neko neatstāj pusdarītu, un, kaut jaunībā nav bez grēka, vēlāk ir no tiem, kas visbargāk kritizē mūslaiku jauniešus. Pelēkās gailenes izceļas ar visai pretrunīgu un oriģinālu raksturu, kurā visi pretstati samaisījušies, turklāt ir reti egoistiskas. Meitakes izdomu var tikai apbrīnot – no jebkura garlaicīga pasākuma cirku sarīkos, turklāt ir īsta asmēle! Vērdiņsēne, protams, ir biznesmenis, kam ir īsta oža uz izdevīgiem darījumiem. Zaķu ausene groza ausis kā lokatorus un uzzina visu – no tenkām līdz noslēpumiem, no sazvērestībām līdz jaunākajiem zinātnes sasniegumiem. Informācija ir spēks!
1., 5., 10., 23., 28. – sēntiņa
2., 6., 11., 20., 29., 30. – dižvālene
3., 7., 12., 21., 25., 27. – pelēkā gailene
4., 8., 13., 22., 26. – meitake
9., 15., 17., 23. – vērdiņsēne
14., 16., 18., 24. – zaķu ausene
Decembris
Nu ir sniegbalto sēņu laiks. Tagad nāk īsteni ziemīgi raksturi – vēsi, skarbi, ambiciozi, atsvešināti, tālu no pasaules kņadas. Dzīvo savās – retinātajās sfērās. Īsti Sniega karalienes bērni. Tiem piemīt liels iekšējs spēks, kas liek paklausīt, uzklausīt. Kaut arī dažas no decembra sēnēm šķiet itin mīlīgas, tomēr jūtams, ka ik pa brīdim uzvējo vēsums. Citām ir otrādi – aiz ledusaukstās ārienes kūsā milzīgas emocijas, gluži kā «karstais ledus».
* Dižadatene cēlsirdīgi ļauj sevi mīlēt un nodrošināt komfortu, bet pati gremdējas sava mistiskā prāta dzīlēs. Baltā mušmire ir tipisks angļu džentlmenis – nesatricināms, gudrs, aukstasinīgs, lai gan dziļi slēpjas arī kaislīga sirds. Melnganajam pūpēdītim ir pats maigākais raksturs no visām decembra sēnēm, un, kaut var parādīt «radziņus», tomēr mēdz būt arī žēlabaini sentimentāls. Atmatene nespēj dzīvot bez komforta, bet pati gatava arī to gādāt. Kaut maiga, bet tomēr ar stingru mugurkaulu, un visi sadzirdēs pat klusi pateiktu baltās makstsēnes vārdu. Baltā krimilde bieži ir ar visu neapmierināta, ārkārtīgi nopietnu pasaules uzskatu, turklāt ļoti paškritiska. Samtainā ziemene šķiet auksta un mistiska, tomēr dzīvē vadās pēc acumirkļa sajūtām.
1., 5., 10., 28. – zarainā dižadatene
2., 6., 11., 20., 29., 30. – baltā mušmire
3., 7., 12., 21., 25., 27. – melnganais pūpēdītis
4., 8., 13., 22., 26. – atmatene (šampinjons)
9., 15., 17., 23. – baltā makstsēne
14., 16., 18., 24. – baltā krimilde
19., 31. – samtainā ziemene
* Rakstā izmantoti materiāli no I. Fiļipovas grāmatas «Sēņu horoskops»