Daudzi Andri Skuju jau no 80. gadu beigām pazīst kā dziedātāju, taču viņa intereses un nodarbošanās ir krietni plašākas, jo dzīves ceļš ik pa laikam licis apgūt ko jaunu. Arī astroloģiju un hirudoterapiju jeb dēļu terapiju, kas pasaulē pazīstama jau gadu tūkstošiem. Šos palīgus dažādu kaišu – arī neauglības – ārstniecībā nu jau teju desmit gadus izmanto arī Andris Skuja.
Interese par astroloģiju radusies jau pasen – lasot žurnālus un grāmatas, skats aizķēries pie šīm tolaik vēl pasvešajām lietām. «Tā kā mūsu dzīve sastāv no posmiem, tad man, vienam noslēdzoties, jauns pakāpiens sākās ar pastiprinātu interesi par astroloģiju. Nejauši vēl ieraudzīju uz reklāmas stenda aicinājumu stāties Astroloģijas akadēmijā. Tā arī viss sākās. Laikam intuīcija teica priekšā, ka tas man ir vajadzīgs,» saka Andris Skuja.
Daudzpusība un īstie cilvēki
Uzrunājis arī tas, ka mācību iestāde piedāvājusi plašāku informāciju – numeroloģiju, fiziognomiju, eidētiku, filozofiju. Kaut ko no tā mazliet zinājis, taču tās nav bijušas sistēmiskas zināšanas. Nebūt nenožēlojot, ka nav sācis to apgūt jaunībā, jo uzskatot, ka, lai mācītos visas šīs lietas, vajadzīga pieredze, kas sasniedzama, tikai gadiem ejot. Tad arī nāk apjēga par augstākiem spēkiem, kas nosaka mūsu dzīvi, konkrētos brīžos ieviešot kādas korekcijas. «Savā ziņā bija labi, ka studijas sāku bez nopietniem pamatiem, jo nereti – ja esi jau izveidojis kādu sistēmu, pat ja tā ir maldīga, no tās ir grūti atteikties. Lai gan gludi jau negāja. Pirmajā semestrī, klausoties pasniedzēju stāstītajā, biju apjucis – viss šķita kā puzle bez jebkādiem fragmentiem, līdz ar to man neveidojās nekāda bilde. Pat sākās panika – ko nu? Bet tad sevi nomierināju un nolēmu nemest plinti krūmos. Kad beidzot spēju definēt, kā man īsti trūkst, lai veidotu kopainu, tad aizgāja. Sapratu, ka ne viss jāgaida no pasniedzējiem, bet jāmeklē pašam, jālasa, jādomā. Es biju pieradis, ka skolā dod gatavu, bet šeit deva ievirzi,» par mācībās gūto pateicīgs ir nu jau pieredzējušais astrologs.
Gods kam gods – pasniedzēji bijuši sava aroda meistari. Vispār viņš nevarot žēloties, jo bieži nācies sastapties ar gudriem un izciliem savas lietas speciālistiem, kas ierādījuši jaunu ceļu. To apliecinot arī viņa astroloģiskā karte: nevajag pieķerties tikai vienam, vajag būt daudzpusīgam. Klasiskajā astroloģijā ir tāds jēdziens Zālamana zvaigzne, un tā viņam kartē esot. «Tas, ar ko nodarbojos, it kā nejauši ienāk manā dzīvē. Es tā īpaši to nemeklēju. Laiks un apstākļi saplusējas tā, ka es nonāku tur, kur man vajag būt. Kā parasti saka: īstajā vietā un īstajā brīdī. Lielākoties gan tas notiek tad, kad esmu izgājis sarežģītu dzīves posmu. Ir bijis pat tā, ka šķitis – nekas labs nebūs nekad un cik šausmīgi esmu piemeklēts! Tad paiet aptuveni gads vai divi, viss vienkārši palēnām saliekas pa plauktiem, un nākas konstatēt, ka tas bija vajadzīgs manai tālākai izaugsmei, pārmaiņām. Tikai no attāluma vari ieraudzīt kopainu,» secina Andris Skuja.
Nanotehnoloģiju fabrika
Tāpat dzīvē ienākusi hirudoterapija jeb dēļu terapija. Kad mācījies astroloģiju, iepazinies ar cilvēkiem, kas ar to nodarbojās. Kad kurss tuvojies noslēgumam un vajadzējis rakstīt diplomdarbu, sācis apsvērt – kam pievērsties un ko pētīt? Tad ienācis prātā: astroloģijā ir labs un slikts laiks, lai ko darītu. Kāpēc gan neparaudzīties uz to kompleksi, ņemot par pamatu dēļu terapiju, nosakot, kad to konkrētam cilvēkam izmantot, bet kad – labāk ne. Tā arī tapis diplomdarbs: hirudoterapija un astroloģija. Secinājumi? Izrādījies, ka, ideālā laikā uzsākot terapiju, ārstniecisko efektu var uzlabot līdz 12 reizēm. Par šo darbu saņēmis atzinīgus vārdus, un tas pamudinājis iesākto turpināt. Tad šo pašu ārstniecības metodi saistījis ar neauglības tēmu. «Saviem jaunajiem klientiem, kam bija šāda problēma, pieprasīju ārsta slēdzienu – ar visiem skaitļiem un diagnozēm. Bija tā, ka vīrietim skaidri un gaiši noteikta neauglība, bet, izejot hirudoterapijas kursu, analīzes uzrādīja daudz labāku ainu. Ārsti bija pārsteigti – kā tas iespējams? Jā, novirzes no normas joprojām bija, bet cilvēks var radīt pēcnācējus. Tātad tas ir apliecinājums, ka šāda lieta strādāt,» stāsta Andris Skuja. To izskaidrot varot gluži loģiski: dēles iedarbojas uz asinsvadiem, uzlabojot to tonusu un caurlaidību. Terapija gan ir pēc laika jāatkārto, jo asinsvadiem ir atmiņa un pēc pusgada tie cenšas atkal ieņemt savu iepriekšējo – slimīgo – stāvokli, bet pēc otra cikla tie vairs neatgriežas vecajās sliedēs. Vislielākais prieks bijis ne tikai par pacientu veselības uzlabošanos, bet ziņas par jaundzimušajiem.
Šobrīd pie Andra Skujas lielākoties nākot pacienti ar menstruālā cikla traucējumiem un varikozām vēnām. Nāk arī tie, kam ir paaugstināts infarktu un insultu risks. Katrā ziņā cilvēki, kas vēlas savest kārtībā savu veselību bez ķīmijas. «Nav jau noslēpums, ka dzīve ir stresa pilna, kam pievienojas arī ekoloģiskās lietas – piesārņots gaiss un ūdens. Rezultātā smalkie kapilāri sāk nosprostoties. Kad orgānam tiek traucēta asinsapgāde, tam var palīdzēt dēles, kas izstrādā hirudīnu, kura ietekmē paplašinās kapilāri, pavājinās asins recēšana, un tas šķīdina trombus. Dēles tiek liktas, ievērojot akupunktūras principus – aktīvajās vietās. Varētu teikt, ka dēlē ir vesela nanotehnoloģiju fabrika, kura uz cilvēku iedarbojas kompleksi,» saka astrologs un hirudoterapeits, norādot, ka dēles ir arī jutīgi organismi, kam netīk asas smaržas, ko rada kosmētika un higiēnas produkti, un arī stresa radītās vibrācijas. Tāpēc pacientam jānomierinās, tikai tad izdosies pielikt dēles.
Pat darbs ar šiem it kā vienkāršajiem dzīvniekiem nav tik vienkāršs. Pirmkārt, ārstniecībai der tikai pāris to veidi – mūsu dīķos un ezeros dzīvojošās tam nav paredzētas. «Krievijā, kur mēs tās iepērkam no audzētavām, ir teikuši, ka patiesībā dēles atlasa darbiniekus. Ja šis posmtārps pieņemas svarā konkrētā cilvēka apkalpošanas zonā, tikai tad ar darbinieku tiek parakstīts darba līgums. Dēles labi jūt biolauku un nepanes negatīvas vibrācijas, tāpēc šajās audzētavās ir ļoti mierīga un harmoniska vide un tur strādājošie – izteikti labdabīgi,» stāsta Andris Skuja. Vaicāts par cenu, astrologs atzīst, ka ar katru gadu dēles kļūst aizvien dārgākas. Esot bijis arī nodoms audzēt šos posmtārpus Latvijā, taču nācies no šāda nodoma atteikties, jo pat par «know how» (zināt, kā) paprasīta apaļa summa – tolaik 200 000 latu. Un kur tad vēl celtniecība un iekārtas! Nu tāda nauda šeit nav paceļama, noplāta rokas astrologs.
Visslimākie – mazi bērni
Andris Skuja ir pārliecināts, ka zāles nav panaceja visās kaitēs. Dažkārt to lietošana var kļūt par atkarību. Savulaik Amerikā daudzi aizrāvušies ar aspirīnu – un ar ko tas beidzās? Ar to, ka organisms neizstrādāja vielas, kas šķīdina trombocītus. Asinsvadi palika šļaugani, un, atsakoties no zāļu lietošanas, pieauga trombu risks gan galvas smadzenēs, gan sirdī, kas bieži vien noved pie letāla iznākuma. «Varu teikt tā, ka zāļu rīšana ne tikai neko nedod, bet darbojas ar mīnusa zīmi. Daudzi gudri ārsti atzinuši, ka, vēzi ārstējot, lietojot apstarošanu, pasliktina stāvokli, jo nokauj organisma imunitāti. Šīs slimības struktūra ir pavisam cita, nekā to pieņemts uzskatīt, turklāt cenšas to apkarot ne ar tām zālēm, kas uz to iedarbojas. Diemžēl – ir bijis tā, ka, lietojot īstos medikamentu, tie pēkšņi slimnīcās pazūd un, piemēram, dabiskā C vitamīna vietā parādās sintētiskais. Ja dabīgais ir sārms, tad mākslīgais ir skābe. Jā, tā tiek mazinātas sāpes, bet tiek bojāta kuņģa gļotāda, aknas, nieres, plus vēl nosēdumi asinīs. Kāpēc tā? Jo tam visam apakšā ir miljardiem dolāru vērtā zāļu industrija,» norāda astrologs.
Vai zinot, kas ir visslimākie cilvēki? Mazi bērni. Patiesībā viņu asinīs esot kapsēta. Diemžēl oficiālā medicīna tik skaitot eritrocītus un leikocītus, bet neskatās, kas sēžot tai šūnā iekšā. Dažiem liksies, ka viņš dramatizē, bet jebkurš onkologs apstiprināšot, ka pieaug ar šīm slimībām sirgstošo bērnu skaits. Ar kaitēm, kas raksturīgas veciem cilvēkiem. No kā tas ir? Atbilde esot meklējama asinīs.
Protams, sauju zāļu iedzert ir vieglāk nekā ievērot režīmu, mainīt savus paradumus, iet uz procedūrām. Dēļu terapija ir ne tikai procedūra, tā arī mudina pārvērtēt savu dzīvesveidu un domāšanu. Ja vēl tam klāt pieslēdz astroloģiju, nosakot, kad labāk iziet ārstēšanas kursu, var sasniegt vērā ņemamu veselības uzlabošanos. Jo laikam patiešām ir nozīme. Arī mediķi atzīstot, ka dažkārt atnāk pacients ar sīku vainu, bet ārstēšana vai operācija neizdodas veiksmīga, ir nopietni sarežģījumi. Bet ir arī pretējais variants – cilvēks pēc nopietnas ķirurģiskas iejaukšanās ātri vien atlabst. Esot pat dzirdējis, ka Nīderlandē klīnikās ir dienas, kad plānveida operācijas vispār neveic, jo ir sapratuši, ka ir likumsakarības, kuras labāk ievērot, jo tas ietekmēs pacientu un arī, ko noliegt, slimnīcas budžetu. Cilvēkiem jākļūst apdomīgākiem un jāsaprot, ka tā ir viņu veselība. Jāsaprot, ka to nopirkt nevar – par to jārūpējas un atbildīgi jāizturas, uzskata astrologs.
Neticīgie un noliedzēji
Vaicāts par pirmo klientu, astrologs teic, ka to neatceras, bet atminas, ka tas bijis īsi pirms diplomdarba aizstāvēšanas. «Tā bija tāda bezpalīdzības sajūta, un šķita, ka pamata nav zem kājām. Mēs pirms tam grupā bijām sastādījuši kartes, taču te citu atbalsta nebija – biju viens pret vienu. Jāatbild uz konkrētiem jautājumiem. Lai rastu šīs atbildes, strādāju veselu nedēļu,» pasmaida Andris Skuja. Atvieglojums bijis liels, kad izrādījies – viņa prognozes bijušas pareizas. Tas iedrošinājis turpināt darboties un nostiprinājis pašapziņu. Lai gan viņš nekad sevi kā astrologu nereklamējot, klienti paši viņu uzmeklējot. Tas pats attiecas uz iepriekš teikto par neauglības pētījumiem, tieši šādi cilvēki viņu atrodot.
Kā ir ar intuīciju – vai arī to liek lietā? Uz to gan viņš nepaļaujoties, bet pieturoties stingri pie faktiem un datiem, ko rāda astroloģiskā karte. «Es kartei uzticos arī tad, ja cilvēks nepiekrīt tur redzamajam. Reiz – pašos savas prakses pirmsākumos, strādājot ar klientu, vairāk paļāvos uz to, ko viņš stāsta, lai gan redzēju, ka karte rāda ko citu. Redzēju pat problēmas, kas varētu rasties, taču viņš to visu noliedza. Tad domāju – kāpēc neticēt? Un uz savu redzējumu neuzstāju. Tad reiz satiekoties sākām runāt, un izrādījās, ka noticis tā, kā biju domājis, sastādot horoskopu – ka notikumi attīstīsies savādāk, nekā cilvēks stāstīja,» atceras astrologs, piebilstot, ka mācību sapratis – un nekad vairs nepaļaujoties uz klienta domām, jo tā nu cilvēks ir ierīkots, ka viņam gribas vēlamo pasniegt kā esošo. Nekad gan neuzņemoties psihoterapeita lomu, bet visgrūtāk ir tad, ja tiekot lūgts pateikt, kā rīkoties – pieņemt lēmumu klienta vietā. Bet viens no astrologa ētikas likumiem to tieši aizliedz darīt. «Es drīkstu pateikt konkrētu faktu un iespējamo risinājumu, bet nedrīkstu teikt: rīkojies tieši tā un ne citādi,» uzsver astrologs.
Vai nāk arī tādi, ka pavisam netic astroloģijai? «Un kā vēl! Nāk tieši tādi!» iesaucas Andris Skuja. Tādi, kas esot ļoti skeptiski pret visu un atklāti paziņojot, ka tas viss ir muļķības. Bet atnākt pie zvaigžņu tulka pamudinājusi vien ziņkārība vai kāda paziņas stāstītais. Vēl interesantāk esot tas, ka šādi cilvēki ar laiku kļūstot par pastāvīgajiem klientiem. Un pat tādi, kas esot raksturojami kā visīstākie analītiķi. Viens no viņiem galu galā atzinis, ka sapratis, uz ko viss balstās un ka tas patiešām var palīdzēt ietaupīt laiku, enerģiju un resursus. «Tā ir ļoti racionāla lieta, it īpaši tad, ja horoskops tiek veidots indivīdam, nevis vispārīgi,» teic astrologs.
Bet par ļaudīm, kas publiski gānās par astrologiem, saucot tos par šarlatāniem, viņš varot teikt vienkārši: cilvēka dabā ir noliegt to, ko viņš nezina. Un arī visvairāk baidoties no nezināmā. Kā var strīdēties un runāt par lietu, kuru cilvēks nav mācījies nevienu dienu?! «Es šādiem oponentiem vienmēr vaicāju – kāda ir viņa izglītība astroloģijā? Ja nekāda, tad – par ko mēs strīdēsimies? Es taču tad, ja nesapratīšu kādu augstākās matemātikas formulu, neteikšu, ka tās ir muļķības. Atceros, ka reiz lasīju par kādu žurnālistu, kurš kļuva par ievērojamu Francijas astrologu. Sākotnēji viņš to visu noliedza, bet, gribēdams pierādīt «no iekšpuses», ka tas viss ir muļķības, sāka mācīties pats, pētīt horoskopus gan politiķiem, gan sportistiem. Galu galā nācās atzīt, ka tas viss darbojas, un viņš kļuvis par dedzīgāko astroloģijas aizstāvi, mudinot izmantot to, lai atklātu savas dotības un izmantotu jau sākotnēji ieliktās iespējas. Kāpēc gan mocīt bērnu sportā, ja viņam ir doti citi talanti?»
Pie Andra Skujas nākot vecāki, kas ne tikai sev sastāda karti, bet arī vēlas uzzināt, kādu ceļu savai atvasei izvēlēties. Parasti karti viņš vislabprātāk uzņemoties sastādīt no 14 gadu vecuma. Ir arī izņēmumi, kad to dara arī jaunākiem, taču bez īpašas vajadzības nekad jaunākiem par septiņiem gadiem, jo tad bērns skaitās piesaistīts garu pasaulei, un tad bez ļoti nopietnas nepieciešamības līst iekšā nevajagot. Bet no 14 gadiem viņš jau skaitās Zemes pilsonis, un tad var bez problēmām veidot horoskopu. Arī pašam astrologam būtu palīdzējis šajā vecumā sastādīts horoskops, taču tolaik neviens par to pat nerunāja.
Māju apsaimniekotājs
Lai nu kā – varot būt priecīgs, ka ar laiku visas viņa lietas atnākušas pie viņa. Tagad vēl bez mūzikas, astroloģijas un hirudoterapijas klāt nākusi māju apsaimniekošanu. Arī tā pie viņa atnākusi nejauši, jo apstākļi tā sagriezušies. Viņu nekad nav baidījušas praktiskas lietas, bet šajā gadījumā grūtākais esot komunikācija ar cilvēkiem. Tā pārspīlētā savu tiesību pieprasīšana, bet pienākumu aizmiršana. Diemžēl sākums tam vērojams jau bērnībā, kas noved pie visatļautības un pārspīlētas demokrātijas. Kā jebkura galējība – ne pie kā laba tas nevedīs, spriež Andris Skuja.
Skumdinot arī pārmērīgā jaunu ļaužu dzīvošana virtuālajā telpā. To visbiežāk nākoties piedzīvot, kad viņš muzicējot pasākumos un kāzās. Sanākot vienas dzimtas ļaudis, vecākā un vidējā paaudze ir gatavi dejot un dziedāt, iet rotaļās, bet jaunie sēž galdam abās pusēs, deguns iebāzts viedtālrunī vai planšetniekā, biksta tur ar pirkstu, un tā arī paiet viss vakars. Būtu pacēluši acis no tiem un tad ieraudzījuši, ka, lūk, pretī sēž smuks puisis vai meitene – padancojuši, palīksmojuši. To pašu nākoties piedzīvot kā māju apsaimniekotājam – satiekot iedzīvotāju un uzdodot viņam jautājumu, bet viņš saka, ka nevarot atbildēt, taču uzrakstīšot e pastu. «Kas traucē tagad izrunāties? Jo nespēj komunicēt, viņam noteikti jānoslēpjas aiz ekrāna, un tad var droši uzgāzt samazgu spaini,» skumji atzīst Andris Skuja. Un tad griboties reizēm uzmodelēt situāciju: kas notiktu tad, ja vienā dienā izslēgtu internetu. Bet – ja elektrību? Cik būs to, kas spēs izdzīvot? Un tad nākot prātā Bībeles vārdi: tie pirmie būs tie pēdējie.
Fakti
Par dēļu ārstnieciskajām spējām pasaule zinājusi jau sen. Ēģiptes piramīdās atrasti attēli, kur redzams, ka faraoniem pirms gadu tūkstošiem liktas dēles. Arī romieši veselību stiprinājuši, tam izmantojot ne tikai pirtis un ziedes, bet arī dēļu terapiju.
Pasaulē ir apmēram 400 dēļu sugu, Latvijā – ap 15, bet ārstniecībā drīkst izmantot tikai medicīniskās dēles (Hirudo medicinalis), kādas brīvā dabā nav sastopamas. Tās audzē īpašās audzētavās, kur ir stingra kontrole un sertifikācija. Arī atkārtoti izmantot dēles ir aizliegts – tās paredzētas vienreizējai lietošanai un pēc izmantošanas nepieciešams utilizēt.
Dēļu sekrētā ir vairāk nekā 100 dažādu fermentu, kas palīdz mazināt sāpes un sašķidrināt asinis. Atklāts, ka tie spēj šķīdināt pat mēnesi vecus trombus, turpretī medikamentu ietekmei labāk padodas tikai svaigie sarecējumi.
Ārstēšanu ar dēlēm izmanto ķirurģijā, pediatrijā, ginekoloģijā, acu, ausu, kakla un deguna slimību gadījumos, neiroloģijā, uroloģijā, kosmetoloģijā, endokrinoloģijā, kardioloģijā, sarežģītu traumu un citos gadījumos. Visbiežāk hirudoterapiju izmanto imunitātes stimulēšanai, sāpju, iekaisuma un spazmu mazināšanai, asinsspiediena normalizēšanai, trombu šķīdināšanai, venozās mazspējas radītas tūskas novēršanai un pašsajūtas uzlabošanai hemoroīdu gadījumā.