Vasaras saulgriežu laiks ir maģisks brīdis, kad krustojas, saplūst visas stihijas – Uguns, Ūdens, Zeme un Gaiss. Šis var būt īstais moments, lai ieskatītos sevī un atjaunotu arī savu iekšējo stihiju līdzsvaru.
Gluži kā dabā, arī katra cilvēka horoskopā ir pārstāvētas visas četras stihijas – Uguns, Gaiss, Ūdens un Zeme. Tas, ja cilvēks pēc Saules zīmes ir, piemēram, Dvīņi, kas ir Gaisa zīme, nebūt nenozīmē, ka viņš ir tipiski «gaisīgs». Ja lielākā daļa planētu atradīsies Zemes stihijas pārvaldītajās zīmēs, rakstura iezīmes būs pilnīgi citādas.
Katram sava reakcija
Apskatot savu horoskopu vai konsultējoties ar astrologu, kļūst redzams, vai stihijas ir līdzsvarā vai kāda no tām dominē, varbūt kāda nav pārstāvēta vispār (kas arī ir svarīgi), un tādējādi iespējams izprast savas rakstura īpašības, noslieces, tieksmes. Uguns dominantei raksturīgi rīkoties, Zemes īpatsvars izvēlēsies nogaidīt, Gaisam vajadzēs visu saprast, Ūdens stihijai izjust. Piemēram, cilvēkam, kura horoskopā prevalē Uguns stihija, bet Zemes zīmēs vispār nav nevienas planētas, var bieži rasties labas idejas, taču nevienu no tām viņš nespēj realizēt līdz galam. Viņam, iespējams, patīk būt sabiedrībā un uzmanības centrā, taču pagalam neveicas ar sadzīviskajiem jautājumiem. Savukārt cilvēkam, kura horoskopā daudzas planētas ir Ūdens stihijas zīmēs, var būt grūtības ar robežu ievērošanu – ir tieksme uz atkarībām, viņš vienmēr un visur kavē, iegrimst melanholijā un depresijā. Arī uz vienu un to pašu notikumu stihijas reaģē atšķirīgi – Uguns var likt aizsvilties dusmās, bet Ūdens – izplūst asarās.
Dabiskā tieksme būt līdzsvarā
«Jebkuram cilvēkam jebkādā situācijā ir tieksme saglabāt līdzsvaru, vienalga, vai cilvēks dzīvo mehānisku, neapzinātu dzīvi vai ir pamodies Apziņā, ir kādā no sevis izpētes un pilnveidošanas stadijām,» teic astrologs Didzis Šķila.
Noteikti esam pamanījuši, ka cilvēku rīcības pamatā mēdz būt vairāk vai mazāk klišejiskas reakcijas uz ārējiem kairinājumiem. Nav obligāti jālieto astroloģijā pieņemtie apzīmējumi, var teikt arī, ka cilvēks ir aktīvs vai pasīvs, introverts vai ekstraverts, flegmatiķis vai holeriķis.
Jāņem vērā arī tas, ka ikvienā cilvēkā sadzīvo divi pretēji spēki – radošais un ārdošais, un abi ir vienlīdz nozīmīgi un vajadzīgi. Līdz ar to katra stihija cilvēka dzīvē var būt pārstāvēta mainīgi – gan konstruktīvi, gan graujoši. Arī katrā no dzīves tēmām, ar kurām cilvēks saskaras mūža laikā (ģimene, karjera, vaļasprieki utt.), tiek izdzīvotas dažādas to stadijas, dažādas reakcijas. Kādam strīdi ģimenē liek justies pagalam slikti, bet citam vispār ģimene tās klasiskajā izpratnē ir vienaldzīga.
Ko darīt gadījumos, kad ir saprotams, ka vienas stihijas trūkums apgrūtina cilvēka rīcību un veiksmīgu darbošanos? «Darbs ar sevi un pilnveidošanās nes vēlamos augļus,» ir pārliecināts Didzis Šķila. «Piemēram, man ir gadījies ilgāku laika posmu pavērot tāda cilvēka ģenēzi, kuram trīs stihijas ir aptuveni vienādi pārstāvētas, bet Ūdens stihija – visnabadzīgāk. Tad, lūk, šis cilvēks uzrāda labas intelektuālās spējas (Gaiss), ir gana pragmatisks (Zeme), var uzņemties iniciatīvu, būt līderis (Uguns), bet ir emocionāli infantils un nespēj ne pats emocionāli izteikties, ne adekvāti rezonēt uz otra cilvēka jūtu izpausmēm (izteikts Ūdens trūkums). Tomēr, cauri dzīvei izjūtot šo trūkumu, šo personu vienmēr ir saistījušas Ūdens stihijai raksturīgās jomas – reliģija, mūzika, meditācija, psiholoģija, arī vienkārši ūdens kā elements. Vienkārši ekspluatējot savus talantus, viņš būtu varējis kļūt par labu programmētāju, veiksmīgu uzņēmēju vai zinātnieku, tomēr trūkstošais elements vienmēr it kā vilka uz savu pusi un, lai arī nekādu izcilo panākumu šim cilvēkam mūzikā nav, tomēr muzikalitāte tiek izkopta un pilnveidota. Kāds varbūt bildīs – bet kāpēc jātiecas uz to, kas nav dots? Vai tā ir pareizā formula cilvēka dzīvē? Uz to var paraudzīties no diviem skatu punktiem, jo viens no apgalvojumiem, un ne bez pamata, ir tāds, ka cilvēks visu astroloģiskajā kartē atrodamo potenciālu savas dzīves laikā nespēj īstenot, un tā būs tiesa. Otrs balstās uz ezotēriskām tradīcijām, kurās ir vēstīts, ka dvēsele nāk uz Zemes iemiesoties ar nolūku pilnveidoties, un tas ir iespējams tikai caur pieredzi. Pieredzes rezultātā cilvēks iegūst iemaņas, kas laika gaitā pāraug dvēseles īpašībās. Un nekā citādi. Līdz ar to var teikt, ka cilvēks, kas ekspluatē savus talantus naudas, slavas vai vienkārši eksistences līdzekļu nodrošināšanai, peld pa straumi un veicina entropiju. Savukārt cilvēks, kurš apzināti strādā pie sevis pilnveidošanas, kaut kādu īpašību attīstīšanas, astroloģiski varam teikt – stihiju līdzsvarošanas, harmonizē arī kosmosu ap sevi.»
Tātad nepieciešams iespēju robežās izveidot kompensējošo mehānismu vai attīstīt sevī tās īpašības, kuras raksturīgas maz pārstāvētajām stihijām. To var darīt ikdienas gaitās ar īpašu garīgo vingrinājumu palīdzību, taču vasaras saulgriežu nakts ir labs brīdis tīri fizisku un rituālu darbību veikšanai, tiešai saskarsmei ar stihijām.
Jauns sākums
Ar dabas stihijām, elementiem, mēs sastopamies arī ārējā pasaulē katru dienu, tās ir mums visapkārt un dabiski sasaucas gan ar mūsu iekšējām stihiju izpausmēm, gan dabas norisēm, arī astroloģiskajiem cikliem – katra tā daļa arī paiet kādas stihijas zīmē.
Saule gada garumā šķērso visas zodiaka zīmes. Četri punkti ir svarīgi, tie iezīmē viena procesa pāreju otrā. Tā, protams, ir gadalaiku maiņa. Astronomiski un astroloģiski gadalaiki nesākas kalendārajā pirmajā datumā, arī vasaras sākums nav vis 1. jūnijā, bet ap 21. jūniju (datumi pa gadiem var mainīties pāris dienu ietvaros). Tie arī ir vasaras saulgrieži, kad diena ir visgarākā, bet nakts – visīsākā.
Astroloģijā pavasara sākumu iezīmē Auna zīme (Uguns stihija, jauns impulss), vasaras – Vēzis (Ūdens, attīstība), rudens – Svari (Gaiss, kontakti, domāšana), ziemas – Mežāzis (Zeme, saglabāšana, rezultāts). Šīs zīmes aizsāk jaunu procesu, kas ir lielā cikla sastāvdaļa.
Ziemeļu tautām, kurām saules tiek mazāk, izsenis tieši pavasara un vasaras saulgrieži bagāti ar dažādiem rituāliem. Vasaras saulgrieži no seniem laikiem mūszemē (un ne tikai) uzskatīti par maģisku brīdi, kad satiekas visas stihijas.
Arī līgotnēs šis vienības, harmonijas kulminācijas, visa kopības punkts ir bieži minēts:
Ai, Jānīti, Dieva dēls(i), līgo, līgo,
Tavu platu cepurīti,
Visa plaša pasaulīte
Apakš tavas cepurītes.
Jānīt’s savu kumeliņu
Jūriņā(i) peldināja:
Pats sēdēja kalniņā,
Zelta groži rociņā.
Viss ir savā starpā saistīts, un viens bez otra pastāvēt nevar. Arī mēs nevarētu eksistēt uz šīs pasaules, ja te būtu tikai Uguns vai tikai Zeme. Nepieciešama visu četru stihiju klātbūtne, kā arī mijiedarbība, harmoniska iedarbība. Uguns nevarētu degt, ja nebūtu Gaisa, taču pārāk daudz Gaisa un Uguns nodara tikai postu, tāpēc to apdzēst steidz Ūdens un Zeme.
Sakrālie rituāli
Ārējie spēki ietekmē arī cilvēka garu, iekšējo satvaru. Un otrādi.
Esam taču novērojuši – reizēm vētra un lietus liekas tieši tas, kas vajadzīgs, tā vien gribas iet ārā, braukt pie jūras, lidot līdzi, taču reizēm tie šķiet vienkārši ārkārtīgi traucējoši dabas apstākļi. Tāpat arī ar stihiju izpausmēm mūsos – ir vietas un reizes, kad vajadzīgs «ugunīgs» temperaments, aizrautība, degsme, taču ir situācijas, kurās nepieciešams Ūdens dziļdomīgums.
Lai savienotos ar dabu, ar kosmosu un līdzsvarotu arī savu iekšējo pasauli, no seniem laikiem veikti dažādi rituāli:
Pie avota līgot gāju
Pašā zāļu vakarā;
Izlīgoju zelta kroni
Ar visām lapiņām.
Rituāls ir konkrēta darbību virkne, kas rada drošību, vienotības izjūtu ar citiem kopienas locekļiem un Visumu, dabu, kosmosu, pasauli. Rituāli palīdz to piedzīvot. Tiem ir sakrāla jēga, tāpēc tos veic īpašās vietās un laikos. Tieši tāpēc vietā ir piebilde, ka, veicot rituālus ar īpašu, maģisku nozīmi, jābūt ļoti uzmanīgiem! Tie veido tādus kā savienojuma punktus starp pasaulēm. Nezinot, kā un ko precīzi darīt, ar kādiem spēkiem ir darīšana, var sagādāt gan sev, gan apkārtējiem krietnas nepatikšanas. Pat ja arī cilvēkam ir spējas, nereti viņš nezina, kas tās ir un kas rituālos īsti notiek. Sekas var būt pat diezgan baisas un ilgstošas. Vienkārši runājot – atvērsies durvis, kurām labāk palikt ciet, uzsēdīsies jums tāds neredzams mūdzis uz kakla, un tad nu tieciet no viņa vaļā. Neļaujieties dažādu pseidozinātāju aicinājumiem veikt, piemēram, attīrošos uguns rituālus, tā vietā labāk ieklausīties savās sajūtās, apkārtējā pasaulē, baudīt dabu, pameditēt vai vienkārši dziedāt līgotnes – arī tām ir dziļa iekšēja nozīme.
Saulgrieži iezīmē jaunu sākumu, tāpēc šo brīdi ikkatrs var izmantot ne tikai ārējai līksmībai, bet arī iekšējās harmonijas veicināšanai, vienkārši sakot – arī sev iezīmēt jaunu, pilnvērtīgāku dzīvi; saprast, ka esam ne tikai tādi kā bioroboti, bet cilvēki ar Apziņu.
Saruna ar sevi un pasaules elementiem
Vasaras saulgriežu naktī visa pasaule līgojas, šūpojas, priecājas vienā ritmā, pat Saule, debesis, ūdeņi. Gaiss trīs, uguns priecīgi sprēgā, zeme ir dāsna, viss plaukst un zeļ, un tūlīt dos labus augļus. Zeme ir kā sieviete pirms dzemdībām – apaļa, lekna, pilna nojaušamas dzīvības, brīdis pirms augļa nākšanas pasaulē. Līgo naktī ir laba iespēja sajust stihijas apkārtējā pasaulē un savā iekšējā pasaulē, ar tām parunāties, varbūt atvainoties, varbūt palūgt Ugunij kļūt rāmākai vai Zemei – dāsnākai. Tiem, kam būtiski domas konkretizēt, pasaules tīmeklī var atrast (arī latviešu valodā) lūgšanas stihiju gariem, meditācijas tekstus, kā arī meditatīvās dejas u.c. Tomēr tikpat labi var vienkārši pabūt vienatnē ar sevi, vismaz uz brīdi, un mēģināt sajust pasaules elementus. Pat ja neesat lauku klusumā, jebkurā Latvijas pilsētā ir iespēja aiziet pie upes vai cita ūdens, pie koka, uz parku, galu galā – apsēsties dzīvoklī pie loga, atvērt ūdenskrānu, skatīties debesīs, uz istabas augu vai sveci un brīdi no sirds parunāties pašam ar sevi un pasauli ap sevi. Mūsu gara programmas, iekšējās un ārējās dzīves apstākļu izmaiņa nav iespējama bez pasaules enerģiju atbalsta.
Ja grūti meditēt vai iztēloties abstrakcijas, palīdzēs arī tīri fiziskas darbības, tikai tās jāpiepilda ar jēgu un iedziļināšanos. Gluži tāpat kā mūsu iekšējās pasaules izmaiņas ietekmē mūsu apkārtni, arī ārējās izpausmes ietekmē mūsu iekšējo pasauli. Ir daudz pavisam praktisku un nepavisam ne augsti ezotērisku piemēru – jūs izdomājat, ka laiks uzlabot fizisko formu, un, zobus sakodis, katru rītu vai vakaru ar divriteni nobraucat divdesmit kilometrus. No sākuma ir grūti un tā vien gribas atrast attaisnojumu, lai to nedarītu. Pēc kāda laika jūs saprotat, ka jau gaidāt šos izbraucienus. Vēl pēc kāda laika jūs saprotat, ka uzlabojusies ne tikai fiziskā pašsajūta, bet arī galva strādā labāk. Jūs ieraugāt dažādus nostūrus un detaļas, ko, ar mašīnu braucot, nevar pamanīt. Jūs atrodat velokafejnīcas, sapazīstaties ar citiem velobraucējiem, tā vietā, lai piektdienu vakaros dotos uz klubu, ar domubiedriem dodaties velopārgājienos. Tā nemanot pēc gada jūs redzat, ka esat, tā sakot, kļuvis par pilnīgu citu cilvēku un patīkat sev un citiem daudz labāk.
Arī ar trūkstošajām stihijām ir līdzīgi, un var meklēt tieši fizisku saskari ar to, kā pietrūkst. Latviešu tautasdziesmās un ticējumos jau viss pateikts priekšā – par mazgāšanos rasā, vainagu pīšanu, dziedāšanu. Katrs var paņemt sev to, kas vairāk vajadzīgs. Ja pietrūkst Ūdens – mazgāties upē, jūrā, rasā; braukt uz avotu pēc ūdens; Zeme – ēst rupjmaizi, staigāt basām pēdām pa zemi, sajust katru olīti, smilšu graudiņu; iestādīt puķi podiņā un kopt to. Gaiss – dziļi elpot, ārā gavilēt un skaļi dziedāt, sarunāties ar citiem, mācīties spēlēt stabuli, svilpaunieku, trompeti. Uguns – iekurt ugunskuru, iedegt sveci, gulēt kailam saulē. Atlikt malā prātu, ego, ļauties sajūtām. Šādas tīri praktiskas darbības (un, protams, arī garīgās prakses) var veikt visa gada garumā, jo, kā uzsver arī Didzis Šķila – saulgriežu laikā veikti rituāli un darbības kādas stihijas stiprināšanai vai harmonizēšanai var būt labs aizsākums, tomēr paliekošu efektu var sasniegt ar regulāru un ikdienišķu darbu, nevis vienreizēju, kaut arī spilgtu epizodi.
Pazīsti stihijas sevī!
Uguns – iniciatīva, impulss, centrs, līderis, ideja, uz āru vērsta aktivitāte, drosme, mērķtiecība, dinamika, straujums, spēks, griba, ātras dusmas, spējš prieks. Ātri uzšvirkst, ātri izdziest.
Gaiss – intelekts, saskarsme, ziņkāre, zinātkāre, mācības, komunikācija, daudzveidīgas intereses, diplomātija, prāts, informācija, izglītība, jaunumi, pļāpīgums. Vairāk runu, mazāk darbu. Ja nav vajadzības mobilizēties, darītspēja izplēn.
Ūdens – dvēsele, dzīve, saturs, atmiņa, emocijas, reliģija, māksla, mistika, intuīcija, sapņi, attiecības, ģimene, vide, līdzjūtība. Tieksme uz melanholiju, iracionālo. Pielāgojas apstākļiem, tomēr tos nemanāmi ietekmējot.
Zeme – matērija, forma, rezultāts, patstāvība, apstrāde, krāšana, objektivitāte, analīze, loģika, pierādījumi, pieredze, stabilitāte, praktiskums, ērtības. Dara lēni, bet pamatīgi. Vērtība ir visam, kam ir forma un ko var sataustīt, sakrāt, uzcelt, paņemt.
! Savu individuālo astroloģisko karti tiešsaistē iespējams izveidot šeit: http://www.astrologi.lv/astro_karte/horoskopu-aprekini/. Labajā malā norādīta planētu atrašanās zodiaka zīmēs. Attiecīgi var izpētīt, kuras stihijas zīmes dominē, kuras ir mazumā vai kuru vispār trūkst.