Sporta astroloģija ir jauns un salīdzinoši maz izpētīts virziens zvaigžņu zinātnē. Ir grūti iztēloties viduslaiku astrologu, kurš sveču gaismā uz pergamenta rūpīgi zīmētu bruņinieku turnīra iznākuma prognozi. Tolaik mācītie vīri bija par dižu, lai pievērstos izklaidei. Un tomēr jau sensenos laikos astrologi prognozēja uzvaru vai sakāvi kara laukā un cietokšņa ieņemšanā.
Pilnvērtīgākas aprises mūsdienu sporta astroloģija ieguva pirms gadiem desmit, kad dienasgaismu ieraudzīja britu kulta astrologa Džona Froulija grāmata «Sports Astrology». Popularitāti Froulija metode ieguva, pateicoties precīzajām futbola finālspēļu prognozēm, ko astrologs vairākkārt izteica televīzijas tiešraidē. Turklāt talantīgais zvaigžņu tulks prognozēja ne vien uzvarētāju, bet arī rezultātu. Kopš tā laika sporta astroloģija sāka strauji attīstīties. Lai gan Froulija grāmata izraisīja sprādzienu astroloģijas pasaulē, jāņem vērā, ka tā nav panaceja visiem sporta dzīves gadījumiem. Jautājumu, vai sporta astroloģija spēj prognozēt sporta notikumu rezultātus un cik augsta ir precizitātes latiņa, sev uzdeva arī mūsu pašmāju astrologs Jānis Bēniķis.
Eksperiments izdevās
«Pasaulē, tostarp Latvijā, strauji attīstās sporta totalizatoru bizness, kas ir tikpat sens, cik zirgu skriešanās sacensības. Kopš 20. gadsimta 30. gadiem rezultātu prognozēšanā tiek izmantotas astroloģiskās zināšanas un metodes. Astrologi mēģina saprast, kura no komandām uzvarēs, bet problēma ir tajā, ka neeksistē vienota metodika un mehānisms, kas darbotos,» iesāk Jānis. Pērn vasarā, kad Brazīlijā notika pasaules čempionāts futbolā, astrologam radās izdevība strādāt kopā ar totalizatoru biznesa pārstāvi. Tā nu Jānis, britu astrologa Džona Froulija panākumu iedvesmots, uzrotīja piedurknes, lai izmēģinātu spēkus sporta astroloģijā. Eksperiments izdevās, tagad atzīst Jānis Bēniķis. «Lai prognozes būtu bezkaislīgas, tika ņemts vērā tas, ka es neko daudz nezinu par futbolu un par šo sporta veidu neinteresējos. Izslēdzot subjektīvās izjūtas un minējumus, kā ir un kā varētu būt, Džona Froulija metodi es pārveidoju līdz algoritma līmenim. Pirms spēlēm tika analizēti vairāk nekā 90 punkti,» turpina Jānis. Kopumā eksperimenta laikā viņš izanalizēja 40 spēles. Analīzei tika izmantoti elementāri rādītāji: komandas, kas cīnīsies, bukmeikeru likmes un informācija par to, uz kuru komandu likmes liek totalizatora spēlētāji. Vēl vajadzēja zināt spēles vietu (tās notika 12 pilsētās) un precīzu laiku, kad sākas spēle. Jautāts, vai neliela nobīde sacensību sākuma laikā neiespaido prognozi, Jānis saka: «Kritiskā robeža ir piecas minūtes.» Ja spēles sākums kavētos par vairāk nekā piecām minūtēm, tas varētu ietekmēt rezultātu, bet pasaules līmeņa spēles parasti sākas laikā. Tomēr viņš atzīst, ka aprēķinos balstījās uz oficiāli izsludināto spēles sākumu. «Eksperimenta caurskatāmības nodrošināšanai analizētie rādījumi pirms spēles tika nosūtīti bukmeikeram uz elektronisko pastu. To darījām, lai varētu pierādīt, ka rezultātu neesam uzminējuši neilgi pirms spēles beigām. Sākām prognozēšanu, pamatojoties uz šo bāzes informāciju. Mūsu mērķis bija noskaidrot, gaidāma uzvara vai zaudējums, neitrālu rezultātu nepieļāvām. Sākumā ieguvām līkni, kas svārstījās – vienas spēles prognoze izrādījās pareiza, otras ne. Uzlabojot analīzes metodi, līkne sāka strauji kāpt. Finansiālā izteiksmē mēs nopelnījām 800 eiro. ROI («ReturnonInvestment») rādītājs, kas procentuāli parāda vidējo peļņu vai zaudējumu vienā spēlē, bija 20%, tātad laba investīciju atdeve. Mans empīriskais secinājums: lielo spēļu iznākumu iespējams prognozēt,» saka Jānis.
Nerausti velnu aiz ūsām
Interesanti, ka metode, kas sniedz labus rezultātus, prognozējot pasaules līmeņa notikumus, nedarbojas lokālā līmenī. Kāpēc? Jānim skaidras atbildes nav, vien minējumi: «Varbūt zvaigznes pieslēdzas brīdī, kad par kādu konkrētu spēli interesējas kritiskā ļaužu masa, kad notikums ir globāli svarīgs. Lielākais astrologu klupšanas akmens ir pārāk lielā centība, mēģinot prognozēt katra spēlētāja potenciālo uzvaru konkrētajā dienā. Līdzīgi tiek pētīti arī treneri, un rezultātā informācijas apjoms ir tik milzīgs, ka pētnieks tajā burtiski noslīkst. Mēs izmantojām tikai notikuma bāzes parametrus.» Lai prognozētu rezultātus sportā, astrologi izmano ne vien notikuma horoskopu, kā to darīja Jānis, bet arī horāro jeb tā saukto Dieva astroloģiju. Horārā karte tiek veidota brīdī, kad astrologs izdzird klienta jautājumu vai arī pats sev uzdod noteiktu jautājumu. Klientu varētu interesēt, vai viņš vinnēs pie bukmeikera, ja liks uz konkrēto komandu. Sastādot horāro horoskopu, no pieredzējuša astrologa tiek gaidīta ne vien atbilde uz jautājumu, bet arī ieteicamā likmes summa. Šai metodei ir viens liels trūkums – jautājumu (ne klients, ne astrologs) nedrīkst uzdot pārāk bieži, jo tiek uzskatīts, ka zvaigznes nogurst, bieži atbildot uz viena veida jautājumiem, ko uzdod viens un tas pats cilvēks. Tātad darbojas princips «nerausti velnu aiz ūsām». Optimālais starplaiks starp diviem horārajiem jautājumiem, kas attiecas uz vinnestiem, nedrīkst būt mazāks par trim nedēļām. Protams, šāda pieeja sporta čempionātos neder.
Jānis Bēniķis horāro astroloģiju neizmanto, jo uzskata, ka tajā ir pārāk daudz subjektīvo faktoru. «Tu vari uzdot jautājumu jebkurā brīdī un domāt par to, kura komanda varētu uzvarēt. Man patīk matemātiski eksperimenti, un mans mērķis ir radīt sistēmu, kas nav atkarīga no cilvēka un pierādītu Visuma ietekmi uz globāliem notikumiem.» Viena no būtiskākajām lietām, par ko astrologs domāja, modelējot savu sporta astroloģijas metodi, bija: vai globālā līmenī pastāv brīvās gribas jēdziens. Jānis norāda uz kādu visai interesantu kvantu fizikas likumu, proti, mūsdienās jau ir pierādīts, ka novērotājs ietekmē novērojamo. «Diez vai astrologs un bukmeikers varētu ietekmēt rezultātu, bet liels skaits emocionāli noskaņotu skatītāju gan,» ironizē Jānis. Viņš plāno turpināt veiksmīgi iesāktos eksperimentus sporta astroloģijā, kurai, pēc viņa domām, ir nākotnes perspektīva. «Pārskatāmā nākotnē es grasos izveidot datorprogrammu, kas automātiski aprēķinātu iespējamos spēļu rezultātus. Ievadot informāciju, būs ļoti interesanti paraudzīties uz rezultātiem retrospektīvā.»
Spēle «viens pret vienu»
Jānis atzīst, ka vēl nav radis atbildi, kāda astroloģiskās prognozēšanas metode būtu piemērotāka individuālajos sporta veidos un spēlēs, kur dalībnieki spēles laukumā stājas viens pret vienu. «Šajā gadījumā varētu tikt izmantota katra spēlētāja individuālā astroloģiskā karte un viņa uzvaras potenciāls konkrētajā dienā.» Pastāv metode, kas saistīta ar atsevišķu svarīgu spēlētāju natālās kartes salīdzināšanu ar notikuma karti, izmantojot spēlētāja dzimšanas kartes tranzītus, proti, planētu stāvokli salīdzinājumā ar to izvietojumu spēlētāja dzimšanas kartē. Metodi izmanto tenisā vai boksā. Runājot par individuālajiem sasniegumiem, Jānis saka – ikviens ir pakļauts Visuma ritmiem, kurus derētu ņemt vērā, veidojot treniņu grafiku. «Saskaņojot savu iekšējo ritmu ar norisēm Visumā, iespējams ilgu laiku uz priekšu saplānot sacensību grafiku, panākot augstus rezultātus. Šīs zināšanas ļauj atturēties no sportošanas periodos, kad ir liels traumatisma risks vai psiholoģisks sasprindzinājums. Nākotnē plānoju izveidot programmu, kurā, nospiežot vienu podziņu, cilvēks varēs iegūt kalendāra līkni noteiktam periodam, kas rādīs, kurās dienās izredzes pieaug un kuras ir kritiskās.»
Jānis piebilst, ka britu astroloģijas spīdekļa Džona Froulija grāmata krievu valodā pieejama Rēriha grāmatnīcā. Internetā to var sameklēt angļu valodā. «Man ir grāmata ar paša Froulija autogrāfu. Tomēr tiem, kas grasās lasīt šo grāmatu, gribu teikt, ka tā nav vienkārša literatūra. Lai saprastu, es dažas grāmatas sadaļas pārlasīju 50 reizes, jo, līdzko tu izlasi, tā saproti, ka daudz kas ir teikts starp rindām. Ir jāņem vērā, ka ar karoti mutē tā neko neieliks.»
*
Nobeigumā jāteic, ka sporta astroloģija vienlaikus ir gan bezgala aizraujoša, gan darbietilpīga, turklāt bieži vien pagalam neizdevīga nodarbošanās. Pievērsties sporta astroloģijai tikai peļņas nolūkā ir bezjēdzīgi. Pret šo astroloģisko zināšanu jomu, tāpat kā pret astroloģijas zinātni kopumā, ir jāizturas ne vien ar cieņu, bet ar apbrīnu un sajūsmu. Pētīt sporta astroloģiju vajadzētu tikai pētniecības nolūkos, un tad, skat, pa ceļam zvaigznes ļaus arī nopelnīt.