Kā iekārtot māju, lai dzīvošana tajā būtu harmoniska? Vai tiešām debess pusēm ir nozīme, izvēloties vietu tualetei, laulāto guļamistabai vai terasei? Kāpēc vienā virtuvē netīrie trauki krājas kaudzē, bet citā – tā vien gribas tos nomazgāt?
Astroloģe un aromaterapeite Santa Pīlāce dalās savā pieredzē pēc tam, kad izmēģinājusi Vastu šastras zināšanas. Viņa iesaka pamēģināt, pārbaudīt, pārliecināties un tikai tad izlemt, vai nepieciešams kardināli mainīt mājvietas iekārtojumu vai pat meklēt citu dzīvokli. Astroloģes pieredze liecina: jo harmoniskāk iekārtota māja, jo cilvēki tur jūtas labāk, viņiem piemīt vairāk enerģijas un spara, lai īstenotu mērķus, veidojas labas attiecības ar apkārtējiem, viņi retāk saslimst. Viņa atgādina, ka arī latviskajā dzīvesziņā, būvējot mājas, senči ievēroja āderu novietojumu un, piemēram, akmeni novietoja tā, lai āderu iedarbību neitralizētu. To nezinot un pēc daudziem gadu desmitiem izņemot akmeni, tika izjaukts līdzsvars.
Senās zinības – mūsdienās
Vispirms par Vastu šastru. Sanskritā «vastru» nozīmē vieta, laukums, māja, istaba, «šastra» – zināšanas. Santa Pīlāce Vastru šastru sākusi studēt pēc astroloģes un astropsiholoģes Daces Ozolas lekcijas par harmonisku cilvēku harmoniskā mājā (Daces Ozolas pieredzi varējāt lasīt «Praktiskajā Astroloģijā» Nr. 3, 2013 – red.). «Es pievērsu tam uzmanību, biju interesējusies par fenšui, bet Vastru šastra ir senākas zināšanas,» viņa stāsta.
Saskaņā ar šo mācību mājas iekārtojumā ļoti nozīmīgas ir debess puses. Lai tās noteiktu, bez kompasa neiztikt. Pēc tam virs mājas plāna novieto deviņās daļās sadalītu četrstūri (lai noteiktu planētu ietekmi katrā zonā), un ideāli būtu, ja mājas vai dzīvokļa plānojums atbilstu tādai formai. Taču daudzdzīvokļu mājās, kur dzīvo vairākums Latvijas iedzīvotāju, zemes gabala un dzīvokļa novietojumu mainīt nevar. Visbiežāk dzīvokļa plānojums ir robains, bet arī caurums ir jāņem vērā. Tas brīdina, ka kādā dzīves jomā ir problēmas. Tieši tāpat rīkojas, dzīvokļa plānojumu salīdzinot ar Vastupuruša jeb mājas gariņa mandalu. Vislabāk, ja mājas gariņa galva ietilpst jūsu dzīvoklī, bet gadās, ka plānojums to burtiski iestumj pie kaimiņiem. Daudzi uzreiz jautās: ko darīt, ja mājas gariņa galva ir nepareizajā zonā?
«Paziņa stāstīja, ka viņas dzīvoklī mājas gariņš atrodas ar galvu izlietnē, un tur pastāvīgi krājas netīri trauki un mūždien atskan neizprotamas skaņas. Tas nozīmē, ka trauki vienmēr ir jānomazgā,» paskaidro Santa Pīlāce. «Mājas gariņš mandalā attēlots piespiests pie zemes ar galvu uz ziemeļaustrumiem – uz labās enerģijas pusi. Ar kājām un pēcpusi tas novietots uz dienvidrietumiem. Manā mājā viņš ar pēcpusi «skatās» uz terases pusi, un, lai cik būtu dīvaini, terase vienmēr ir netīra. Tāda sakritība. Tur, kur atrodas Vastupuruša galva, vajadzīgs galds, kas man tā arī ir, un tur mājas gariņam vajadzētu atstāt kādu augli. Lai smalkās enerģijas barojas. Var eļļiņu pakvēpināt mājas omulībai.»
Un ko darīt, ja izrādās, ka tualete dzīvoklī iebūvēta nepiemērotā zonā? Nesāksim taču pārbūvēt, ko nemaz nav iespējams izdarīt visiem dzīvokļiem kopīgo kanalizācijas tīklu dēļ. «Nelabvēlīgās ietekmes var koriģēt ar jantrām,» atbild astroloģe. Šai publikācijai ir pievienoti jantru attēli. Tās novieto pie sienas tajās telpās, kur vajadzīga labvēlīgāka planētas ietekme.
Meklējam atbilstīgākās zonas!
Mājas centram ir jābūt brīvam. Tur var novietot galdu ar ziediem vai augļu vāzi, tikai neko smagu un lielu. «Man mājas centrā atrodas gulta, un es satraucos, ka nav pareizi. Bet padomāju un sapratu, ka nepareizāk būtu, ja tur būtu iebūvēts kamīns vai skapis un mājas centrs no augšas līdz apakšai būtu ciet. Interesanti, ka gultai pārklāta sega mandalas formā. Tas sanāca netīšām, bet zemapziņa savu ir izdarījusi. Pēc Saules zīmes esmu Lauva un guļu centrā. Vastu šastra nosaka, ka mājas centra tuvumā jādzīvo mājas saimniekam, viņš ir noteicējs,» atklāj astroloģe.
Ļoti svarīgs ir ziemeļaustrumu, austrumu virziens. No turienes mājvietā ienāk labā enerģija, kas saistīta ar Sauli. Tāpēc šīm zonām jābūt pēc iespējas brīvām, atvērtām un gaišām, lai ielaistu gaismu. Vislabāk, ja šajās zonās ir iebūvēti logi. Tur var iekārtot meditāciju istabu. Ja tā ir darbistaba vai darba vieta, tad ieteicams ar seju sēdēt pret ziemeļaustrumiem. «Esmu novērojusi, ja sēžu ar muguru pret logu, kas sanāk uz ziemeļaustrumiem, tad negribas strādāt. Kad apsēžos ar seju, rodas pilnīgi citas sajūtas,» stāsta astroloģe.
Dienvidrietumi savukārt ir maksimāli jāaizkrāmē, jāaizbarikādē, jo, pēc Vastu šastras, no turienes nāk sliktā enerģija. Un arī tā saistīta ar Sauli. «Tā ir indiešu izpratne, jo Indijā dienvidrietumos vasarā saules ir vairāk. Viņiem saule ļoti dedzina un skaitās slikta, latviešiem ir citāda izpratne. Tāpēc viss nav jāuztver tikai ar vienu nozīmi. Es domāju, ka vajag izvērtēt pēc mūsu tautas mantojuma un tradīcijām, liekot lietā veselo saprātu,» noteic Santa Pīlāce.
Piemēram, Merkura zonā labāk iebūvēt durvis, lai pa tām ieplūst enerģija. Marsa zonā var veidot virtuvi, jo šī ugunīgā planēta atbild par uguni, virtuvi, gremošanu, pavardu. Saturna zonā drīkst ierīkot tualeti, Veneras zonā ieteicams iekārtot istabu meitenēm, Marsa zonā – puikām.
Krāsas un akcenti
«Ir lietas, ko varam mainīt, nomainot telpu izmantošanas veidu. Ja nevaram neko mainīt, tad situāciju var uzlabot ar krāsām, ar akcentiem. Zinot, kādas krāsas atbilst planētām, varam tās pielabināt. Aicinu apzināties, ka visam ir jēga un nozīme,» ierosina astroloģe. «Saules pusē liksim vēsākas krāsas, sevišķi ja vasarā ir karsts. Aukstajā ziemeļu pusē vajag siltos, maigos toņus – persiku, oranžos, dzeltenos, sarkanos. Lai sasilda. Piemēram, vēsie toņi paplašina telpu, ar šīm lietām var darboties optiski. Man bija paziņa, kas izmēģināja katru sienu citā krāsā. Viņš eksperimentēja ar sajūtām un krāsām.»
Ja gribas nomest svaru, tad virtuvē ieteicami tumši zili akcenti. Tumšzilos traukos ēdiens nešķiet apetītlīgs. Arī olīvzaļā krāsa zemapziņai signalizē, ka ēdiens nav garšīgs. Tā ir krāsa, kas brīdina – uzmanīgi! Savukārt tumši zilā krāsa it kā norāda, ka ēdiens varētu būt indīgs, jo cik tad ir augļu vai dārzeņu ir zilā krāsā? Ir violets baklažāns un kāposts, vīnogas... Gremošanas sistēmai patiks dzeltenie toņi.
Vieglāk pamosties, ja apkārt sienas nokrāsotas vai izvietoti akcenti aktīvos toņos. Piemēram, sarkanā krāsā. Zilie – vēsie – toņi pastiprina ūdens stihiju, kas vajadzīga vannas istabā.
Izvēloties guļamistabas krāsojumu, pārim jāvienojas, ko viņi tajā grib darīt. Ja primārā ir seksuālā enerģija, tad, protams, sarkanā krāsa, bet tā var arī provocēt uz strīdiem un pievilināt gaidāmo bērniņu. Bērni «nāks» uz sarkano – matērijas – krāsu, jo grib iemiesoties. Ja svarīgāks ir miers un miegs, tad jāizvēlas zilie un violetie toņi. Taču tad gaidāmais mazulis vairāk filozofēs, ierasties pasaulē vai vēl pagaidīt, nevis rīkosies. «Protams, nevar pateikt, ka ir tā un ne citādi, bet var pavērot, kas notiek, kaut tikai nomainot gultasveļas krāsu,» nosmej Santa Pīlāce.
Ko var darīt katrs pats
Ja gribas situāciju uzlabot tagad un tūlīt, ar ātri pieejamiem līdzekļiem, Santa Pīlāce iesaka vispirms māju uzturēt tīru: «Var šķindināt zvaniņu un kvēpināt eļļas, lai enerģētiski attīrītu dzīves telpu, bet tas ir otršķirīgi. Būtiska ir fiziskā tīrība – jānomazgā logi, jāizmazgā grīdas, un tikai tad var ar smalkām vibrācijām strādāt. Jantras arī attiecas uz smalkajām vibrācijām. Diez vai tas ko dos, ja māja būs fiziski netīra. Arī pagultēm vajadzētu būt tukšām. Mēs parasti tur bāžam mantas. Es reiz izmēģināju atbrīvoties no krāmiem. Vienreiz pieķēros un visu tā riktīgi izmetu ārā, kas likās lieks. Atbrīvojās tik liela enerģija! Es neticēju, gribēju pārbaudīt. Un antresoli arī pilni, jo vajag kaut ko nebaltai dienai pietaupīt. Tad labāk uzliec kārtīgu skapi dienvidrietumu zonā, kur drīkst visu piebāzt, aizbarikādēt un krāt, cik lien. Ja ar sevi darbojamies iekšēji un ārēji – ar savu apkārtni, tad, sakārtojot māju, sakārtojas iekšējā pasaule. Un pretēji. Ja to apzināsimies un mainīsim, tad mainīsies viss. Māja, atmosfēra, mājīgums – tas ir sievietes smalko plānu turpinājums. Kāda ir māja, tādi ir sievietes smalkie plāni, ja nav omulīgi, tad kaut kas nav kārtībā.»
STIHIJAS UN KRĀSAS
Zodiaka zīmes pēc savas enerģijas iedala četrās grupās, kas atbilst četrām stihijām: Uguns (Auns, Strēlnieks un Lauva), Zeme (Mežāzis, Vērsis, Jaunava), Gaiss (Ūdensvīrs, Svari, Dvīņi), Ūdens (Skorpions, Vēzis, Zivs).
Vadoties pēc šī iedalījuma, katras zodiaka zīmes pārstāvim ir savas valdošās stihijas. Tās zinot, iespējams prognozēt, kādu interjeru un krāsas, iekārtojot mājokli, cilvēks izvēlēsies.
Ugunīgajām zīmēm patīk košas krāsas, viņi virtuvi izkrāsos sarkanu.
Gaisa stihijas pārstāvji izvēlēsies mājvietu ar lieliem logiem, kur dominēs balta krāsa, minimālisms, tīrība.
Zemes stihijas pārstāvjiem patīk piezemēti, brūnie toņi, smagas, stabilas mēbeles.
Ūdens mājvietā būs drapērijas, pūkaini nieciņi, tapetes ar ornamentiem, eņģelīšu figūras.
Attēli
Vastupuruša jeb mājas gariņš. Galvai jāieņem ZA stūris, bet mājas centrs jāatstāj atvērts. Ieteicams, lai centrā atrastos viesistaba, kurā satiekas ģimene, galds, uz kura nolikt augļus. Tur nevajadzētu novietot neko smagu. Uzliekot šo četrstūrveida mandalu dzīvokļa vai mājas plānam, vēlams, lai mājas gariņa galva ZA atrastos jūsu mājas iekšienē. Gadās, ka plānojums ir ar robiem un mājas gariņš daļēji novietojas kaimiņu dzīvoklī.
Telpu funkcionālais plānojums un planētu ietekme (jantras)
Kur labāk mācīties, atpūsties, gatavot ēst, mazgāties
Sūrja (Saule) – ietekmē no austrumiem. Ieteicams, lai rīta saules gaismai nebūtu šķēršļu, lai šajā pusē būtu logi un durvis. Meditāciju istaba.
Čandra (Mēness) – ietekmē no ziemeļrietumiem. Vannas istaba, baltās krāsas zona.
Mangals (Marss) – ietekmē no dienvidiem. Virtuve, apkures sistēma, elektriskas ierīces. Lieli logi un terases šajā pusē nav ieteicami. Var novietot smagas mēbeles.
Budha (Merkurs) – ietekmē no ziemeļiem. Viesistaba, bērnistaba, kabinets, birojs.
Guru (Jupiters) – ietekmē no ziemeļaustrumiem. Bērnistaba, viesu istaba, meditāciju istaba.
Ketu (Mēness mezgls) un Guru – ietekmē no ziemeļaustrumiem, bet nav tik būtiska ietekme kā Guru.
Šukra (Venera) – ietekmē no dienvidaustrumiem. Viesu istaba, laulāto guļamistaba. Var iekārtot virtuvi, jo DA ir labvēlīga vieta siltuma avotam.
Šani (Saturns) – ietekmē no rietumiem. Ēdamistaba, noliktava. Nevajag šo zonu padarīt atvērtu, ar lieliem logiem, terasi. Var novietot smagas mēbeles.
Rahu (Mēness mezgls) – ietekmē no dienvidrietumiem. Var atrasties galvenā ieeja, tumšas telpas. Nevajag iekārtot vannas istabu vai novietot ūdens avotu, piemēram, ūdenssūkni. Šajā zonā var glabāt smagus priekšmetus.
Mājvietas iedalījums pēc planētu ietekmes (telpu piemērotība norādīta dilstošā secība)
Mēness
1. Bērnistaba
2. Laulāto guļamistaba
3. Viesistaba
4. Produktu noliktava
5. Tualete
6. Virtuve
Merkurs
1. Darbistaba; var glabāt naudu
2. Viesistaba vai dzīvojamā istaba
3. Bērnistaba
4. Vannas istaba
Jupiters
1. Istaba meditācijai
2. Atvērta, brīva telpa
3. Viesistaba
4. Bērnistaba
Saturns
1. Ēdamistaba
2. Darbistaba
3. Istaba meditācijai
4. Bērnistaba
5. Tualete
Brahmasthana
Brīva telpa gaisam un gaismai
Saule
1. Viesistaba
2. Ēdamistaba
3. Vannas istaba
4. Veranda, terase
Rahu (Mēness mezgls)
1. Laulāto guļamistaba
2. Inventāra noliktava
3. Garderobe sezonas drēbēm
4. Trepes
Marss
1. Guļamistaba
2. Produktu noliktava
3. Tualete
4. Noliktava
Venera
1. Virtuve
2. Bērnistaba
3. Boilers, apsildes ierīces
4. Elektroierīces, dators, TV
5. Pirts, kamīns