Viņiem visiem bija pavisam cita izglītība, darbs, karjera un – varētu pat droši apgalvot – izveidota dzīve. Tomēr viņi izlēma turpināt izglītoties, un viena no interešu jomām bija tieši astroloģija. Noslēdzot 2014. gadu, «Praktiskā Astroloģija» lasītājiem piedāvā četru cilvēku pārdomas par to, kāpēc viņus aizrāva astroloģija un ko tā mainījusi viņu dzīvē.
Raits Černajs: «Astroloģija ir gan māksla, gan zinātne»
Bijušais Latvija Valsts kontroles vadītājs
Raits Černajs par sevi saka: «Esmu matemātiķis, beidzu Fizikas un matemātikas fakultāti, un tur slēpjas liela daļa atbildes, kāpēc interesējos par astroloģiju.»
Kādreizējam politiķim un valsts galvenajam kontrolierim bērnības un jaunības aizraušanās bija astronomija, zinātniskā fantastika un kosmiskie ceļojumi, kas tolaik patika daudziem zēniem. «Es ļoti noskumu Gagarina lidojuma dienā, jo sapratu, ka nebūšu pirmais kosmonauts,» smejas Raits Černajs. «Tie sapņi ir izsapņoti, jo tagad zinu, ka sapņus īsteno citādāk.» Skolā aizraušanās ar astronomiju un eksaktajiem priekšmetiem turpinājās, un likumsakarīgas bija matemātikas studijas universitātē. Astronomiju tur diemžēl nemācīja.
Viņš atceras, ka kopā ar astronomu (un tagad arī astrologu) Ivaru Šmeldu strādāja Zemes mākslīgo pavadoņu novērošanas stacijā Botāniskajā dārzā. Naktī vērojuši zvaigznes un fiksējuši un precizējuši mākslīgo pavadoņu koordinātas. «Tas palika kaut kur ieķēries,» interesi par zvaigžņoto pasauli pamato Raits Černajs.
Strādājot Valsts kontrolē, liktenis savedis kopā ar astrologu Valēriju Babajevu. «Sadzīves līmenī es zināju, kas ir horoskopi, mani interesēja tās lietas. Babajeva kungs man uztaisīja kartes rektifikāciju, un biju pārsteigts, pat satriekts par to, ko viņš man pastāstīja. Daudzas lietas es zināju, bet daudzas ne. Sajutos tā, it kā migla no acīm būtu nokritusi. Izrādās, esmu darījis visu iespējamo, lai nenotiktu daudzas lietas, ko esmu vēlējies dzīvē sasniegt un izdarīt. Pirmā satikšanās ar astrologu iesēja sēkliņu. Beidzās darbs valsts sektorā, un nejauši izlasīju, ka Rača kungam (astrologam Andrim Račam – red.) astroloģijas skolā ir atvērto durvju diena. Jaunākajai meitai Agnesei arī bija jābrauc uz Rīgu, viņa atnāca man līdzi. Tā mēs tur palikām. Nomācījāmies trīs gadus un ģimenē esam divi astrologi iesācēji.»
Tagad ar meitu mēdzot profesionālā žargonā pastrīdēties, bet pamazām ar interesi par astroloģiju ir «saindēti» arī pārējie ģimenē. Raita Černaja dzīvesbiedre Inta biežāk ielūkojoties astroloģijas mājaslapās, un vecākā meita Kristīne šad un tad iejautājas pēc palīdzības.
Raita Černaja dzīvē liktenīga bija tikšanās ar ārstu Igoru Kudrjavcevu, Latvijas Austrumu vingrošanas asociācijas prezidentu, un iepazīšanās ar cigun*. «Visas dzīves garumā mani interesēja Austrumu gudrības, cīņu māksla un zinības. Apguvu vispirms cigun pamatus, tad konstatēju, ka to vajag apgūt profesionāli. Tagad esmu sertificēts cigun treneris. Apguvu reiki dziedniecību, un tas manai dzīvei devis jaunu saturu un piepildījumu. Arī tas sasaucas ar astroloģiju, kas ļāva saprast, ka mans zvaigžņu stāvoklis ar Sauli centrā saka: aizmirsti par sevi, tu esi radīts citiem. Saule kartē arī norāda, ka ik pēc desmit gadiem man diezgan kardināli jāmaina darbības veids. Tas ir noticis. Zinu, ka man ir grūti sevi novest līdz pilnībai, jo tiklīdz kādu lietu iepazīstu un saprotu, kā jādara, es ar piespiešanos sāku to darīt. Bet daudz gudrības slēpjas tieši niansēs. Tiklīdz pārvari to brīdi, kad negribas darīt, var turpināt. Ar cigun jau piecpadsmit gadus nodarbojos un saprotu, ka joprojām esmu iesācējs. Astroloģijā esmu četrus, piecus gadus, un tā ir ļoti liela atbildības izjūta.»
Zināšanas Raitam Černajam ļāvušas ieraudzīt interesantas likumsakarības. Kad fotografējis mazmeitiņu, kura mācījusies slieties kājās, ievērojis, ka bērns ieņēmis klasiskas cigun pozas. «Man ir jāmācās, bet viņa dara automātiski. Tātad bērns to visu zina.» Savukārt mazdēls aptuveni trīs vai četru gadu vecumā nopietni teicis: «Es atkal esmu maziņš. Es vairs neesmu liels.» Raits Černajs uzskata, ka mazdēliņš atcerējies kādu no savām iepriekšējām pieauguša cilvēka dzīvēm, kuru nu ir «atstrādājis», un var justies kā bērns. «Tas fascinē un dod dzīves garšu – mēģināt rast skaidrojumus. Protams, visu nevar izskaidrot, vēl daudz jāmācās, bet priekškars ir pavēries un dod stimulu mācīties. Tagad varu izskaidrot, kāpēc kaut kas nenotika vai notika. Es saņemu atbildes ar zināšanām astroloģijā. Jā, arī tagad visas pasaules problēmas ir uzkrautas plecos, bet, pamatojoties uz to, ko zinu un esmu iemācījies, es uz problēmām skatos citādāk. Uztveru vienkāršāk – jā, tās ir, bet paies šitie, atvainojiet, sūdi, būs nākamie. Nav vērts uztraukties.»
Viņš noteic, ka pašlaik iestājies mierpilns laiks, kad var lēnām pētīt sakarības. Astroloģija un Austrumu zinības ļāvušas apjaust, ka katrs cilvēks ir unikāls. «Visā bezgalīgajā kosmosā šajā laikā – 1948. gada 13. augustā – un vietā – Augstkalnes pagastā – tikai es varēju piedzimt, neviens cits. Nevajag nenovērtēt cilvēka lomu, jo mēs esam unikāli šajā laikā un vietā pildīt savu misiju, un astrologa uzdevums ir palīdzēt šo misiju atklāt,» secina Raits Černajs.
«Zinu, ka man interese uzrodas, es to apmierinu un tā noplok. Sākumā domāju, ka tā ir nepastāvība, bet tagad kā daļēji profesionāls astrologs saprotu, ka tas man bijis zvaigznēs rakstīts. Intereses ir bijušas dažādas – astronomija, ģitāras un trompetes spēle, Austrumu cīņas, zīmēšana, sarīkojumu dejas. Es saprotu, ka astroloģija ir kā ceļu satiksmes noteikumi šoferim. Mēs varam braukt no punkta a uz punktu b, neko nezinot, un varbūt aizbrauksim. Bet, ja zinām satiksmes noteikumus, tad droši nonāksim tur, kur vajag. Varam dzīvi nodzīvot, kā sanāk, bet, ja zinām astroloģiju, tad ir daudz vieglāk. Mani fascinē, ka katram cilvēkam šajā haosā, kas nemaz nav tāds haoss, ir sava vieta un loma, un tā ir jāizpilda. Vari spirināties pretī, uzdauzīt punus, bet vari darīt to, kas tev paredzēts, un tad viss ir lieliski.»
__
*
Mirdzas Martinsones skats uz kopsakarībām
Latvijas Dailes teātra aktrise
Iespējams, ļoti daudziem valdzinošās aktrises Mirdzas Martinsones aizraušanās ar astroloģiju ir pārsteigums. Tāpat kā viņas mācības Ķīmijas fakultātē.
Aktrise atceras, ka skolā, uzzinot par jaunu mācību priekšmetu astronomiju, pārņēmusi sajūta, ka viņai tas noteikti patiks. «Kaut arī par to neko nezināju,» viņa tagad saka. «Un man tiešām ļoti patika. Pirmais cilvēks, kas mani tajā iesaistīja, ieintriģēja, iemīlināja, ir Verners Straupe (viens no cienījamākajiem un pieredzes bagātākajiem Latvijas astrologiem – red.). Viņš bija mans matemātikas skolotājs vidusskolā. Tik aizrautīgs un brīnišķīgs! Mums bija tāda noruna – ja labi mācīsimies Vernera Straupes priekšmetu, tad viņš piecpadsmit minūtes no mācību stundas pastāstīs mums par…» aktrise ietur pauzi. Un Verners Straupe, kurš ar astroloģiju, numeroloģiju un ezotēriku nodarbojas vairāk nekā 40 gadu, saviem skolēniem stāstīja par visādām brīnumainām lietām, tajā skaitā arī par astroloģiju. «Tas mani fascinēja. Verners ļoti interesanti stāstīja, un es tās piecpadsmit minūtes pat ļoti gaidīju. Es viņu mīlu un cienu joprojām. Sūtu viņam vismīļākos sveicienus un saku paldies par viņa pētījumiem!» atzīstas Mirdza Martinsone. Skolotājam Straupem par viņa brīvdomīgajiem uzskatiem skola bija jāatstāj.
Teicamniece Mirdza pēc vidusskolas iestājās Ķīmijas fakultātē. Viņai labi padevās gan ķīmija, gan matemātika. Pirms tam skolniece pieteicās uz konsultāciju pie sava skolotāja Vernera Straupes. «Viņš ļoti uzmanīgi, pat maigi teica: diez vai to vajag izvēlēties. Tomēr iestājos Ķīmijas fakultātē, bet dzīve aizveda tur, kur vajag.» Vispirms uz Tautas kinoaktieru studiju, pēcāk uz Dailes teātri. Aktrise astrologiem vēlāk jautājusi, vai darbs teātrī viņai ir īstais. Astrologi apliecinājuši – jā, tieši teātris, nevis ķīmija. «Man teātris šajā dzīvē ir darbs, kas jāizdara,» noteic aktrise.
Interesi par astroloģiju aktrise sadala divos slāņojumos. Ikdienā viņa paskatās Mēness fāzes – augošs, dilstošs, pilnmēness. Pavēro aptumsumu periodu. Šogad oktobrī aptumsumi bija spēcīgi, tie rosināja dziļas pārdomas. «Nē, fatāli neskatos prognozes. Gadās, ka ir čika laiks, bet jādara ir, uz darbu jāiet. Pēc tam var salīdzināt rezultātu. Es apskatu kopainu mēneša, sešu mēnešu vai gada apmērā. Tālāk neskatos,» viņa saka. Kādā no intervijām uz jautājumu, kā viņa saglabā tik lielisku figūru, Mirdza Martinsone atbildēja: «Pirmkārt, tie ir gēni. Ieturu diētu pēc dabas Mēness cikliem. Dilstošā Mēnesī var ieēst mazliet vairāk nekā augošā Mēnesī, kad viss iet labumā. Sevišķi pilnmēness laikā un kad ir jauns Mēness nevajag ēst. Sanāk, ka četras dienas mēnesī ir atslodzes dienas.»
Pēc astroloģijas izmantošanas ikdienā nākamais solis ir padziļināta studēšana un attiecīgas literatūras lasīšana, lai saprastu, kopsakarības dzīvē.
Arī meita Madara ir aizrāvusies ar astroloģiju, un izrādās, ka Mirdzas Martinsones vecmamma bijusi vieda sieva. Pieticis viņai pavērties debesīs, lai zinātu, kas būs. «Es nevienam neteicu, ka interesējos par astroloģiju. Ja man nejautā, es neuzbāžos ar savām zināšanām. Kādreiz gan – ja kādam neiet mašīna vai dators, es tikai nosaku: nu, Merkuram patīk tādas lietas. Bet ne vairāk. Neko citiem «neborēju»,» aktrise nosvērti atbild.
*
Jāņa Ozola lūzuma punkts – Černobiļa
Ķirurgs, bijušais Rīgas domnieks un kādreizējais 1. slimnīcas direktors
Jānis Ozols vairākus gadus bija Rīgas 1. slimnīcas vadītājs un Rīgas domes deputāts, bet gadsimta ceturksni – ķirurgs. Uz laiku viņš no publiskās skatuves pazuda, lai izmācītos par psihoterapeitu, astrologu un reiki skolotāju.
Jānim Ozolam okultajām zinībām bija ļauts pieskarties jau bērnībā. Vecmāmiņa – Latvijas Rēriha biedrības biedre – mājās glabāja Rērihu sakopotās Austrumu filozofijas – «Dzīvās ētikas» grāmatu komplektu krievu valodā. «Mani interesēja dziedniecība un ezotērika. Par dziedniekiem sāku interesēties pēc Černobiļas. Kad no turienes atgriezos, reiz nonācu pie Valērija Babajeva, bet kā pie dziednieka. Viņš teica – tev kaut kas pašam piemīt, deva lasīt dažādu literatūru, es gribēju iestāties astrologu skolā,» atceras ārsts. Tolaik Baltijas astroloģijas skolas vadītājs astrologs Babajevs tā kā atrunājis, sak’, ko tu, deputāts, zinātņu doktors un ārsts, mācīsies par astrologu. Kad 2005. gadā inerces pēc Jānis Ozols piedalījies vēlēšanās un no rīta konstatējis, ka partija piecu procentu barjeru nav pārvarējusi, nolēmis aizbraukt uz pirti, nomazgāt grēkus un sākt jaunu dzīvi. Tobrīd atskanējis Babajeva zvans ar uzaicinājumu mācīties. «Vienlaikus mācījos trīs virzienos – reiki sistēmu līdz skolotāja pakāpei, bet neesmu praktizējošs skolotājs, astroloģijas skolā un psihoterapiju. Par pamatdarba virzienu izvēlējos psihoterapiju. Bet citas zināšanas man šajā darbā ļoti palīdz. Ieguvu zināšanas gan par sevi, gan par citiem, gan par pasauli. Astroloģijas zināšanas palīdz vieglāk izprast pacientu problēmas, bet nepalīdz terapijā,» stāsta Jānis Ozols.
Atceroties, kad pats juties visharmoniskāk, viņš piebilst, ka horoskops parāda harmonijas iespējas dzīvē. «Ir liela kļūda, ja cilvēki iet pie astrologa un prasa: pasaki, kas man būs vai nebūs. Var pateikt darbībai vairāk vai mazāk labvēlīgus apstākļus, jo cilvēks ar brīvo gribu, savu gribasspēku un izvēli var mainīt sevi vai apstākļus ap sevi. Astroloģija nav statiska zinātne, arvien vairāk izglītotu cilvēku sāk apgūt astroloģiju,» viņš uzsver.
Ikdienā Jānis Ozols astroloģiju izmanto reti. «Savulaik skatījos katras dienas horoskopu, rakstīju dienasgrāmatu, salīdzināju un nonācu pie dažām atziņām, ko jau pateicu. Ka astroloģija un horoskops nav panaceja. Astrologu klientūra astoņdesmit piecos procentos gadījumu nāk, lai uzzinātu, cik viņi skaisti un gudri. Viņi meklē savas labās īpašības, jo nejūtas pietiekami novērtēti šajā pasaulē. Tā viņi ceļ pašapziņu. Apmēram divpadsmit procenti nāk ar jautājumiem, kurus var apvienot zem biznesa astroloģijas – kad dibināt uzņēmu, vai precēties, vai lidot, kad atdot parādus? Viņi grib risināt praktiskas lietas. Tikai divi līdz trīs procenti prasa: kādi ir mani dzīves uzdevumi? Mums katram ir savi šūpulī ielikti uzdevumi un iespējas dažādās sfērās, un daudzi nodzīvo mūžu un neīsteno savu uzdevumu,» ārstam radušies skarbi secinājumi.
Tāpēc viņš uzskata – kad cilvēks mēģina atrast savu ceļu un apjaust savus dzīves uzdevumus, tad paštēla pucēšana vairs nav aktuāla. Jo viņš zina, kas ir pats un kas ir jādara. Tad atklājas intuīcija arī ikdienišķās situācijās. Jānis Ozols pamato, kāpēc viņam astroloģija vairs nav nepieciešama katru dienu. «Ar laiku, kad esi pietiekami apguvis tehnisko pusi un sāc vispārināt, tad praktiskajā daļā vajadzība griezt to ripuli kļūst arvien mazāka. Toties cilvēks sāk apjaust šīs pasaules likumsakarības. Cilvēks attīstās no inkarnācijas uz inkarnāciju atkarībā no tā, vai pilda savus uzdevumus. Napoleonam šūpulī bija daudz ielikts, arī viņam pēc horoskopa bija uzdevums apvienot Eiropu, bet viņš pieļāva kļūdas galvenokārt savas lepnības un patmīlības dēļ un Eiropu neapvienoja. Piemēram, Robērs Šūmans ir Eiropas Savienības arhitekts, bet cik daudzi to vārdu zina? Viņam nebija paštēls jāspodrina. Visbiežāk viņu sajauc ar komponistu Šūmani.»
*
Baiba Ziedone-Jansone: «Tēvs uzdāvināja grāmatu par astroloģiju»
Angļu filoloģijas un uzņēmējdarbības maģistre, uzņēmēja
Sarunas nobeigumā valodu skolas direktore Baiba Ziedone-Jansone pēkšņi atceras, kas viņai kalpojis par vēl vienu stimulu profesionālām astroloģijas studijām. Tēvs, dzejnieks Imants Ziedonis, meitai uzdāvināja 400 lappušu biezu grāmatu par astroloģiju angļu valodā, lai viņa raitāk apgūtu valodu. «Lasīju un tulkoju. Es burtiski noriju to grāmatu, tā bija asprātīgi uzrakstīta. Vēl tagad atceros zvaigznāju raksturojumu. Piemēram, Svari ir sentimentāli kā veca mežģīne. Svaru sievietes dzelzs roka ietērpta smalkā ādas cimdiņā, un jūs pat nejutīsiet, kā viņa pavirzīs vajadzīgajā virzienā. Vai arī – Mežāzis klusiņām sēž un visus vēro, un citi pat nepamana, kurā brīdī viņš kļuvis par priekšnieku.»
Vispirms viņa raksturo sevi. «Svaru zvaigznājs ir ļoti ziņkārīgi un zinātkāri cilvēki. Tā ir gaisa zīme, un tai vienmēr vajag informāciju, kas ir garīgā maize. Es nevaru ilgi dzīvot tikai praktisko dzīvi, man vajag kaut ko smadzenēm, garam vai dvēselei, līdz ar to gribu ko jaunu iemācīties un uzzināt. Tēvs pat teica: kādos kursos tu atkal esi iestājusies? Varbūt tikai stjuaršu kursos neesmu vēl bijusi. Ja runājam nopietnāk, tad interese par ezotēriskām lietām, iespējams, nāk no tēva. Viņš jau bērnībā man rādīja zvaigznes un zvaigznājus, un es pat atceros, kad biju piecus vai sešus gadus veca, vecāki gāja uz kino un atstāja mani mājās vienu. Lai mani nomierinātu, teica: tagad skaties pa logu un, kamēr mēs atnāksim, tev ir jāatrod ir Lielais Lācis un Mazais Lācis. Un es sēdēju pie loga un meklēju.»
Nopietnāka interese par astroloģiju Baibai Ziedonei-Jansonei radās, kā pati atzīst, krīzes punktos un pārdomu brīžos. Viņa bieži lauzījusi galvu par to, kāpēc citi prot skaisti runāt, bet viņu publikas priekšā pārņem lampu drudzis un uztraukums. Uzsākot mācības pie astrologa Andra Rača, atbilde rokā gan.
«Sākumā astroloģiju uztvēru kā hobiju, puspajokam, pusnopietni paskatījos dienas horoskopus, bet trijos gados, kamēr mācījos, nepārstāju brīnīties, cik ļoti daudz astroloģija dod. Es uzzināju, kāpēc Račs jau pirmajā iepazīšanās reizē teica: tikai nekavējiet, lūdzu. Domāju, ka esmu ļoti sievišķīga būtne un man nav laika izjūtas. Izrādās, vainīgs mans Merkurs, jo tā planēta man iet atpakaļgaitā. Retrogrāds. Tāpēc man bija aizture un bailes uzstāties, jo Merkurs arī ir žurnālistu planēta – atbild par komunikāciju un saziņu ar cilvēkiem. Kad to sapratu, nomierinājos, man pazuda kompleksi, jo tādas ir manas zvaigznes,» neslēpj Baiba Ziedone-Jansone.
Astroloģija apstiprinājusi, ka Baibai piemīt spēja būt īstajā laikā īstajā vietā. «Man ir veiksmes situācijas, kad planētas nonāk ļoti labās kombinācijās. Es pat nodomāju: kāpēc esmu šeit, kāpēc man te jābūt? Tas nenozīmē, ka tas mani ietekmē, bet padara dzīvi interesantāku. Es to saistu ar zvaigznēm. Jo – kāpēc man bija jāpiedzimst tādā ģimenē?»
Pie padziļinātām astroloģijas studijām viņa atgriezās laikā, kad nolēma veidot savu biznesu. Kaut arī Baibai zvaigznes ir uzņēmējdarbībai labvēlīgas, Merkurs lika ļoti daudz domāt un šaubīties un aizveda pie Jura Birša gadu mācīties biznesa astroloģiju. «Mana pamatprofesija ir svešvalodas, bet izmācījos arī tūrisma stratēģisko vadību. Man ir viesu māja, un vasarā vajag palīgu. Sākumā ņēmu darbā, neskatoties, vai man astroloģiski viņš der, un pārliecinājos, ka dabūju, ko gribēju. Tagad mazliet analizēju cilvēkus pēc zvaigznēm, vairs sev neļauju uzkāpt uz vecajiem grābekļiem.»
Ikdienā viņa ievēro Mēness kalendāru, jo «mēs esam dabas bērni, un es jūtos kā stādiņš pasaulē». Čika laikā lielas lietas Baiba nesāk, vecā Mēnesī nobeidz svarīgus darbus, Jaunā mēnesī plāno, bet pilnmēness laikā strādā ar pilnu klapi. Dēliem viņa aizsūta informāciju par retrogrādām planētām tad, kad vajadzētu uzmanīties. Dēli brīdinājumus respektē, īpaši vecākais. Viņam ezotērika vienmēr patikusi. Imants Ziedonis allaž atlicis kaudzīti ar grāmatām mazdēlam un piekodinājis: aizved Dāvim!
Vai astroloģijas zināšanas izraisījušas arī nožēlu? «No vienas puses, nožēlu, no otras puses, izpratni par savu horoskopu,» atbild Baiba Ziedone-Jansone. «Jā, varu teikt: žēl, ka man šī planēta (Merkurs – red.) ir divpadsmitajā mājā, un tas nozīmē, ka tā ir citiem apslēpta, es nevaru cilvēkiem dot un parādīt to, kas manī ir. Kādreiz domāju: ja tikai viņš man pajautātu, es pateiktu, bet pati klāt neiešu.»