Cilvēka miegam un kosmosa stāvokļiem ir vairāk kopīga, nekā varētu likties. Tie abi nav līdz galam izpētīti un ir dziļi kā bezgalība. Turklāt mēs nevaram iedomāties savu dzīvi ne bez zvaigžņotās debess, ne bez miega.
Miegs līdz galam nav izpētīts, un nav arī precīzi noteikts, cik ilgi un cik bieži cilvēkam jāguļ. Taču ir skaidrs, ka bez miega dzīvot nevar. Labs miegs ir veselības un arī labklājības rādītājs. Neizgulējies cilvēks ir saguris un nav nekāds strādātājs.
Cik tad daudz miega katram indivīdam ir nepieciešams, un kādas planētas un faktori to ietekmē? To mēģinājām noskaidrot kopā ar sertificētu astrologu Andri Raču un medicīnas zinātņu doktori, neiroloģi, hipnoterapeiti un seksoloģi, seksopataloģi Ināru Roju (Rīgas 1. slimnīca).
Planētas un problēmas
Astrologs Andris Račs ir pētījis bezmiega problēmas cilvēku astroloģiskajās kartēs, un viņam ir radušies interesanti secinājumi.
Nereti ļaudis saka: «Es gribu pa nakti gulēt mierīgi.» Ar to mēs saprotam, ka naktī mierīgi guļ tas, kurš dienā darījis to, kas nerada problēmas... Cilvēka dvēseles stāvoklis, pirmkārt, atkarīgs no Mēness izvietojuma astroloģiskajā kartē – ja tas ir harmonisks, tad cilvēkā ir miers. Mēness astroloģijā saistīts arī ar tādu ikdienišķu procesu kā ēšana un ar gremošanas sistēmu. Lai varētu izprast kopsakarības, mazliet jāliek lietā iztēle. Tautā saka: ja būsi labi paēdis, tad labi gulēsi. Pasaules uztvere un miegs saistās ar to, kā mēs «sagremojam» notiekošo. Savukārt nemieru un sasprindzinājumu rada bailes, dusmas, bēdas un citas negatīvas emocijas. Par bailēm un dusmām astroloģijā atbild Saturns un Marss. Bailes un dusmas savstarpēji vienas otru baro un rada spriedzi. Ja dvēselē dominē šīs emocijas, tad ir diezgan grūti mierīgi gulēt.
Ja horoskopā visas trīs planētas (Mēness, Marss un Saturns) ir stipras, tad saistībā ar miegu skatās arī personas dzīvesveidu. Un te nu jārunā par mūsdienu problēmu – pilsētnieku mazkustīgo dzīvesveidu. Ja cilvēks dzīvo laukos, fiziski strādā, tad parasti bezmiegs viņu nenomoka. Marsa «problēmas» nav iespējams atrisināt, lasot žurnālu vai grāmatas. Jārok! Nav variantu. Vārda tiešākajā nozīmē – daudz jārok. Tad viss būs kārtībā, būs dabisks dzīvesveids, mazināsies spriedze un būs labāks miegs. Ja Saturns jūt, ka pienākums ir izpildīts, tad viņš naktī guļ mierīgi. Ja jūtas par kaut ko vainīgs, kaut kas nav līdz galam izdarīts, tad gulēt nevar. Taču Saturna problēmu risināšanai arī ir metodes. Vienīgi jāzina, ko tev Saturns liek darīt, jo katram cilvēkam ir savs pienākums. Saturna problēmas varbūt nevar atrisināt īsā laika sprīdī, bet noteikti var atrisināt. Tas ir tāds kā apsolījums. «Vaina» ir jāatrod un jāizlabo. Ja cilvēks šajā virzienā neko nedara, tad viņš iet uz aptieku. Un mūsdienās daudzi diemžēl iet uz aptieku.
Andris Račs piebilst, ka citas planētas ar miegu nav īpaši saistītas, bet ir, protams, izņēmumi. Piemēram, skolēnu prātus nodarbina Merkurs, bet pieaugušiem cilvēkiem šī planēta vairs sevišķi netraucē.
«Marsieši» – negulētāji
Tālāk Andris Račs skaidro miega un bezmiega saistību ar dažādu zodiaka zīmju ietekmi. Viņš novērojis, ka visas Marsa zīmes (Aunu, Skorpionu un Mežāzi) var pieskaitīt vairāk pie negulētājiem, it īpaši, ja Marss un Saturns horoskopā ir aktīvi: «Dažbrīd ir sajūta, ka Mežāži vispār neguļ. Viņi lepojas, ka guļ maz, ka vairāk var izdarīt. Tas ir saistīts ar Saturna un Marsa ietekmi. Mežāži ne vienmēr uzskata, ka miegs ir nepieciešama dzīves sastāvdaļa.» Velkot paralēles ar ēdienu – var vienkārši kaut ko ātri apēst, bet var ēdienu izbaudīt. Tādas zodiaka zīmes kā Vērši, Svari vai Zivis pret ēdienu izturēsies kā pret baudu. Un, visticamāk, tā izturēsies arī pret miegu. Tā ir Veneras īpašība – salds. Salds miegs. Kāds var būt salds miegs Mežāzim? Jāpaguļ, lai no rīta var strādāt! Viņam miegs ir vairāk kā pienākums. Aunam, piemēram, patīk būt uz strīpas, viņam patīk būt nomodā, patīk diena, rīts. Tieši tā – Aunam patīk diena, nevis nepatīk miegs. Mežāzim savukārt miegs nepatīk, jo miegs atņem laiku, bet laiks dzīvē ir ierobežots un tik daudz vēl ir jāizdara! Aunam jau arī patīk laiku «sazipot», saspiest, bet viņš dzīvo ar sajūtu, ka laika ir pietiekami.
Astrologs uzskata, ka Marsa zīmes vajag tā nostrādināt, lai tās ir kārtīgi nogurušas un guļ. Citādi tām būs par daudz enerģijas, kas neļauj gulēt. Tas būtībā būtu stāsts par Marsu un vīrieti. Nekādas «pēcspēles», vienkārši «atlūzt» un miers. Ar Marsu viss ir vienkārši, neko nevajag izgudrot. Iespējams, var teikt, ka Skorpioni miegā risina jautājumus, kas saistīti ar mistiku vai okultismu, klejo, iet ciemos, saistās ar astrālo pasauli. Bet tas jau vairs nav par miegu.
Venerai un Jupiteram tīk palaiskoties
Guļavas, kam vairāk patīk izbaudīt miegu, ir saistītas ar Veneru. Tās būs zodiaka zīmes Vērsis, Svari un Zivis.
Runājot par stipru Veneru horoskopā, astrologs saka, ka tā gan vairāk norāda uz gulšņāšanu, nevis gulēšanu. Cilvēkiem noteikti patīk baudīt miegu, atpūsties. Viņi ir neizpratnē: «Kāpēc kaut kur jāskrien?» Parasti stipra Venera arī parāda to, ka cilvēkam ir nauda un viņš var atļauties pagulšņāt.
Jupitera zīmju – Strēlnieka un Zivju – ietekme drīzāk veicinās miegu nekā radīs bezmiegu. Jo Jupiters ir labvēlis. Cerību un optimisma planēta. Un, ja cilvēks rītdienā raugās ar cerību, tad ir vieglāk gulēt. Ticīgie vakarā lūdz Dievu, lai no rīta pamostos, lai rīts ir labs un diena laba. Pat ja ir neatrisināma situācija, miegā jeb zemapziņā pa nakti kaut kas notiek un pats no sevis atrisinās.
Savukārt Lauvai patīk diendusa, ko labi var novērot dienvidos, «Lauvas pasaulē» – tur ir karsts laiks, cilvēki paguļ diendusu, izbauda siestu. Interesanti, ka Lauva ir Saules zīme, un tā guļ laikā, kad Saule ir virs horizonta.
Trauslais miegs
Analizējot tālāk miega astroloģiskos aspektus, Andris Račs stāsta, ka katru Vēzi vajadzētu izpētīt atsevišķi, jo, tikko viņam ir pārdzīvojumi, tā viņš nespēj gulēt. Gluži kā mamma nevar gulēt, ja bērns ir slims vai aizgājis uz ballīti. Varētu gulēt... bet empātijas dēļ to izdarīt ir grūti. Vēži kļūst par apkārtnes upuriem, uzsūcot no apkārtējiem enerģijas, kuru dēļ nevar mierīgi gulēt, miegs ir trausls.
Merkura zīmēm – Dvīņiem un Jaunavām – varētu būt problēmas ar iemigšanu. Pirms miega tās vēl domās, vai visu ir izdarījušas, vai piezvanījušas, vai arī – šo zīmju pārstāvji vakarā, naktī ilgi laiku pavada internetā. Dvīņi un Jaunavas arī bieži strādā tādās profesijās, kur vēl vakarā kaut kas jāpaveic, vai arī viņām ir neregulārs dienas režīms. Tipiski Ūdensvīri atrodas Saturna aizgādībā. Viņi daudz zina, un tas diemžēl miega kvalitāti neuzlabo. Ūdensvīrus var ieskaitīt «vājā» miega grupā. Andris Račs pieņem, ka «dumjākiem» Ūdensvīriem varētu būt vieglāk, jo viņi domā, ka viņi visu kontrolē. Taču tā ir ilūzija. Ja ir labs horoskops, tad var tajā ilūzijā nodzīvot ilgi. Tad kaut kas notiek, viņi to saprot un vakaros vairs nevar mierīgi aizmigt. Jo patiesībā mēs neko nevaram kontrolēt, varbūt tikai kādus sīkumus.
Pilnmēness kā diena naktī
Pilnmēness laiks ir īpašs. Astroloģijā pastāv uzskats, ka pilnmēnesī tas, kas parasti ir neredzams, kļūst redzams. Mēs ieraugām astrālo pasauli, savu iekšējo pasauli; esam spiesti vairāk redzēt un sajust. Un šajā parasti neredzamajā pasaulē nav tikai fejas ar rozā spārniņiem. Tur ir viss kaut kas. Kādi tik mošķi nedzīvo apkārt! Patiesībā viņi jau visu laiku ir, bet, kamēr mēs uz tās frekvences neesam, viņi mums netraucē. Tiklīdz iestājas pilnmēness, viņi kļūs «redzami». Varbūt kādam jūtīgākam cilvēkam arī patiešām redzami. Ne velti naktī tumsa ir normāls stāvoklis, bet pilnmēness – tā ir diena naktī. Astrologs Andris Račs uzskata, ja cilvēki ir labi, šķīsti, veseli, priecīgi, tad pilnmēness ir labākais, kas var būt.
Planētas un bioritmi
Astrologs novērojis, ka ir planētas, kuras, cilvēka astroloģiskajā kartē atrodoties tuvu Saulei, veicina normālu diennakts ritmu, un ir planētas, kuras to neveicina.
Ja Mēness horoskopa kartē novietojies tuvu Saulei, tad tas neveicina normālu miegu. Naktī un tukšā mēnesī dzimušie cilvēki ir pakļauti lielākām bioritmu svārstībām un drīzāk var kļūt par «pūcēm». Arī pa dienu tukšā mēnesī dzimušie ir riska grupā. Tie, kas dzimuši tuvāk pilnmēnesim, būs mazāk pakļauti bioritmu svārstībām, un tas vairāk veicinās normālu dienas ritmu un miegu.
Ja Venera horoskopa kartē atrodas tajā pašā horizonta pusē, kur Saule, tad tas negatīvi ietekmē cilvēka bioritmus. Tā ir lielākajai daļai cilvēku, jo Venera jau parasti atrodas tuvu Saulei. Tikai tiem, kas dzimuši saulrietā vai saullēktā, būs optimālais modelis, kad Saule un Venera atradīsies katra savā horizonta pusē – Saule virs horizonta, Venera zem un otrādi. Mēnesim un Venerai vēlams būt zem horizonta, bet Merkurs var būt jebkurā horizonta pusē, jo tas neietekmēs cilvēka bioritmus.
Astrologs saka: «Visinteresantākās planētas ir Marss, Jupiters un Saturns. Būtu labi, ja tās astroloģiskajā kartē atrastos tajā pašā horizonta pusē, kur ir Saule. Tas veicina normālu ritmu, t.i., ja ir diena, tad tu esi aktīvs, bet, ja ir nakts, tad pasīvs. Turklāt, piemēram, Marss vai Saturns atrodas tālu no Saules, ir aktīvi tad, kad jābūt pasīviem, t.i., naktī, kad Saule ir norietējusi.» Labi, ja planētas atrodas zodiaka zīmēs, kuras pēc polaritātes atbilst planētas dabai, piemēram, Marss ir aktīvā, vīrišķajā zīmē – Aunā, bet Mēness pasīvā, sievišķā, piemēram, Vērsī vai Vēzī. Tas veicina normālu miega režīmu.
Andris Račs gribētu izcelt vēl vienu grupu – cilvēkus, kas ir saspringti pēc dabas. Saspringtie, piemēram, saka tā: «Ai, es nevaru pagulēt, es celšos augšā.» Būtībā viņiem baiļu un enerģijas apvienojums neļauj gulēt. Vai tos var īsti pieskaitīt pie «cīruļiem»? Drīzāk nē, jo tikpat labi viņi arī naktī varētu būt nomoda stāvoklī. Pētot «pūces» un «cīruļus», astrologs ievēroja, ka bija ļoti izteikti cīruļi tieši ar Marsa un Saturna sasprindzinājumu horoskopā, vai arī ja šīs planētas bija stipras un izteiktas horoskopā. Uz viņiem neattiecas visi iepriekšējie novērojumi, jo viņi vienkārši ir saspringti vienmēr. Reāli dzīvē tas nozīmē, ka jādzīvo nemitīgi aizsargājoties vai uzbrūkot. Kāds tur miegs? Vienkārši viņi mazāk guļ, jo visu laiku ar kaut ko nodarbojas.
Medicīnas zinātņu doktore Ināra Roja zināmā mērā piekrīt, ka jēdziens «cīruļi» un «pūces» var būt saistīts ar mūsu horoskopu. Taču, pētot uzvedības un domāšanas stereotipus par katra indivīda attieksmi pret savu personīgo miegu, dalīt cilvēkus šādās grupās nevajadzētu, jo, piemēram, cilvēks piedzimis par «cīruli», bet darbs prasa bioritmu maiņu (bieži komandējumi vai nakts darbs), un viņš pielāgojas. Mēs adaptējamies un maināmies. Ināra Roja teic, ka par to daudz domāt nevajadzētu, vairāk jādomā par miega kvalitāti, miega higiēnu utt.
Trauksmainā gadsimta ietekme
Šis ir ļoti trauksmains gadsimts, cilvēki daudz strādā, reizēm vairākās darbavietās un naktīs. Tādā kā «non-stop» režīmā. Un tad sākas problēmas. Ilgstoša neizgulēšanās, pamošanās naktīs. Tad seko tabletes, smēķēšana, alkohols, internets vai sava nepabeigtā dienas darba turpināšana. Tiek sagrauta cilvēka nervu sistēmas līdzsvarotība, psihiskā un somatiskā veselība. Jā, miegs šodien ir problēma, taču to var risināt.
Ināra Roja saka, ka cilvēkam naktī ir jāguļ. Veselīga miega norma ir sešas līdz septiņas stundas. Jo kvalitatīvāki ir miega apstākļi, jo kvalitatīvāks ir pats miegs. Ja cilvēkam ir labi miega apstākļi, tad viņš var izgulēties sešās stundās, bet, nemierīgi guļot, var nepietikt pat ar deviņām.
Ināra Roja uzskata, ka, pirmkārt, jāievēro miega higiēna. Tā ietver dažādus faktorus: miega režīms – iet gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā; gultas higiēna – matracis, sega, spilvens, lai tie ir ērti; telpa – klusa, tumša un izvēdināta, vislabāk +16⁰ līdz +18⁰ C; pirms gulētiešanas nedzert kafiju, labāk ūdeni vai siltu pienu ar medu; ēst veselīgi; guļamistabā nerisināt konfliktus vai pirms miega neskatīties satraucošas filmas vai ziņas. Kādreiz arī smagas slimības traucē veselīgam miegam, tāpēc jāpadomā un jārūpējas par savu veselību.
Ja nav ilgstoši ievērota miega higiēna, rodas hronisks bezmiegs, cilvēkam ir uzbudināta psihe un stresa pārpilnas smadzenes, paaugstinās asinsspiediens, sākas sirds ritma traucējumi, veidojas ne tikai kuņģa čūlas un ļaundabīgi audzēji, bet var būt arī daudz citu veselības problēmu. Vai, piemēram, pēkšņi 35 gadus vecam cilvēkam insults vai infarkts.
Miega problēmās var palīdzēt ārstnieciskā hipnoterapija vai autogēnais treniņš. Ir arī dažādi miegu veicinoši līdzekļi. No augu valsts, piemēram, baldriāns, kuru šad tad pa vienai tabletītei pirms nakts miega ir pat labi lietot. Ir medikamenti, kas palīdz iemigt, bet ietekmē arī sirdi vai kādu citu orgānu. Cilvēks pierod, un tad ir jāārstējas, lai tiktu vaļā no medikamentozās atkarības. Tāpēc pirms miega līdzekļu lietošanas ir jākonsultējas ar ārstu.
Ināra Roja, konsultējot pārus par laulības gultas higiēnu, ir novērojusi, ka gultā nav tikai saldi piedzīvojumi, tāpēc iesaka ar seksu labāk nodarboties kādu laiku pirms gulētiešanas, lai tā neizdošanās gadījumā nenāktu klāt vēl stress.
Ja ir ievērota miega higiēna un dienas ritms, tad, lai atgūtu spēkus un veicinātu darbaspējas, var pa dienu 30–60 minūtes pasnaust.
Ināra Roja iesaka, ejot gulēt, sev sacīt: «Es jūtos jauki.» Var viegli pamasēt, pakustināt pēdas. Pateikt «paldies dienai», aizvērt acis un sev sacīt: «Es lēnām laižos miegā.» Skaitīt līdz tūkstotim vai aitas gan nevajadzētu, labāk teikt sev: «Es mierīgi iemigšu.» Tā ir autosuģestija, pozitīvā pašietekme.
*
KĀPĒC KATRA ZODIAKA ZĪME NEVAR GULĒT?
Auns – hiperaktivitātes dēļ nevarēs iemigt, gribēs vēl darboties un palikt nomodā, no rīta būs ātri ārā no gultas.
Vērsis – nevarēs gulēt, ja nebūs ērta gulta. Vislabāk gulēs savā gultā, lai viss ir kā parasti. Viņu nevajag modināt, jo nikni klups virsū tam, kurš mēģinās to darīt!
Dvīņi – nevarēs iemigt, jo visu laiku būs par kaut ko jādomā, bet no rīta viņus vajadzēs modināt ar lielgabalu. Miegu uzskata par neērtību, bet bezmiegu par «ekstra laiku» savām interesēm.
Vēzis – nekad nejutīsies pilnībā izgulējies, jo gulētiešanas laiks ir laiks, kad pārcilāt visas problēmas. Uztrauksies par to, kā citi guļ, vai viņiem ir ērti, labi. Baidīsies gultā pakustēties, lai nepamodinātu blakusgulētāju.
Lauva – guļavas, viegli kritīs snaudā. Patiks gulēt greznā un jutekliskā gultas veļā. Baidīsies gultā pakustēties, lai nesajauktu frizūru, jo pat šeit viņa ir uz skatuves.
Jaunava – nevarēs gulēt, ja būs stress vai nekārtīga vide apkārt. Grūti būs iemigt, jo visu analizēs un prātā liks pa plauktiņiem. Naktī laiku pa laikam pamodīsies, lai sakārtotu segu un spilvenu.
Svari – svārstīsies starp pārāk ilgu un pārāk mazu gulēšanas laiku. Vai visu nakti domās, ko lai nākamajā dienā velk mugurā.
Skorpions – laimīgs gribēs pēc iespējas mazāk gulēt, nelaimīgs gulēs ilgi. Guļot sapņos par savu nākamo upuri un asinās dzeloni.
Strēlnieks – tā kā pa dienu būs sevi izsmēlis, no pārguruma būs grūti aizmigt. Arī domas par dievu, garīgumu utt. nedos mieru un vieglu iemigšanu.
Mežāzis – gulēs maz, bet kvalitatīvi, jo ir jāizguļas, lai var nākamajā dienā daudz padarīt. Bezmiegs viņam var radīt satraukumu par to, ka nevarēs pastrādāt.
Ūdensvīrs – nevarēs aizmigt, jo atradīsies pie datora vai kādas grāmatas «apskāvienos», vai arī nevarēs iemigt no daudzajām domām un idejām, kas rosīsies prātā.
Zivis – vislielākās guļavas, viņām vajadzēs visvairāk stundu miegam, bet tik un tā daudzas tā arī nekad nejutīsies pilnīgi pamodušās. Nakts miegu var traucēt juceklīgi sapņi.