ASTROLOĢIJA: Kādas ir tavas attiecības ar miegu?

© f64

Cil­vē­ka mie­gam un kos­mo­sa stā­vok­ļiem ir vai­rāk ko­pī­ga, ne­kā va­rē­tu lik­ties. Tie abi nav līdz ga­lam iz­pē­tī­ti un ir dzi­ļi kā bez­ga­lī­ba. Tur­klāt mēs ne­va­ram ie­do­mā­ties sa­vu dzī­vi ne bez zvaig­žņo­tās de­bess, ne bez mie­ga.

Miegs līdz ga­lam nav iz­pē­tīts, un nav arī pre­cī­zi no­teikts, cik il­gi un cik bie­ži cil­vē­kam jā­guļ. Ta­ču ir skaidrs, ka bez mie­ga dzī­vot ne­var. Labs miegs ir ve­se­lī­bas un arī lab­klā­jī­bas rā­dī­tājs. Ne­iz­gu­lē­jies cil­vēks ir sa­gu­ris un nav ne­kāds strā­dā­tājs.

Cik tad daudz mie­ga kat­ram in­di­vī­dam ir ne­pie­cie­šams, un kā­das pla­nē­tas un fak­to­ri to ie­tek­mē? To mē­ģi­nā­jām no­skaid­rot ko­pā ar ser­ti­fi­cē­tu as­tro­lo­gu An­dri Ra­ču un me­di­cī­nas zi­nāt­ņu dok­to­ri, nei­ro­lo­ģi, hip­no­te­ra­pei­ti un sek­so­lo­ģi, sek­so­pa­ta­lo­ģi Inā­ru Ro­ju (Rī­gas 1. slim­nī­ca).

Pla­nē­tas un pro­blē­mas

As­tro­logs An­dris Račs ir pē­tī­jis bez­mie­ga pro­blē­mas cil­vē­ku as­tro­lo­ģis­ka­jās kar­tēs, un vi­ņam ir ra­du­šies in­te­re­san­ti se­ci­nā­ju­mi.

Ne­re­ti ļau­dis sa­ka: «Es gri­bu pa nak­ti gu­lēt mie­rī­gi.» Ar to mēs sa­pro­tam, ka nak­tī mie­rī­gi guļ tas, kurš die­nā da­rī­jis to, kas ne­ra­da pro­blē­mas... Cil­vē­ka dvē­se­les stā­vok­lis, pirm­kārt, at­ka­rīgs no Mē­ness iz­vie­to­ju­ma as­tro­lo­ģis­ka­jā kar­tē – ja tas ir har­mo­nisks, tad cil­vē­kā ir miers. Mē­ness as­tro­lo­ģi­jā sais­tīts arī ar tā­du ik­die­niš­ķu pro­ce­su kā ēša­na un ar gre­mo­ša­nas sis­tē­mu. Lai va­rē­tu iz­prast kop­sa­ka­rī­bas, maz­liet jā­liek lie­tā iz­tē­le. Tau­tā sa­ka: ja bū­si la­bi pa­ēdis, tad la­bi gu­lē­si. Pa­sau­les uz­tve­re un miegs sais­tās ar to, kā mēs «sa­gre­mo­jam» no­tie­ko­šo. Sa­vu­kārt ne­mie­ru un sa­sprin­dzi­nā­ju­mu ra­da bai­les, dus­mas, bē­das un ci­tas ne­ga­tī­vas emo­ci­jas. Par bai­lēm un dus­mām as­tro­lo­ģi­jā at­bild Sa­turns un Marss. Bai­les un dus­mas sav­star­pē­ji vie­nas ot­ru ba­ro un ra­da sprie­dzi. Ja dvē­se­lē do­mi­nē šīs emo­ci­jas, tad ir diez­gan grū­ti mie­rī­gi gu­lēt.

Ja ho­ro­sko­pā vi­sas trīs pla­nē­tas (Mē­ness, Marss un Sa­turns) ir stip­ras, tad sais­tī­bā ar mie­gu ska­tās arī per­so­nas dzī­ves­vei­du. Un te nu jā­ru­nā par mūs­die­nu pro­blē­mu – pil­sēt­nie­ku maz­kus­tī­go dzī­ves­vei­du. Ja cil­vēks dzī­vo lau­kos, fi­zis­ki strā­dā, tad pa­ras­ti bez­miegs vi­ņu ne­no­mo­ka. Mar­sa «pro­blē­mas» nav ie­spē­jams at­ri­si­nāt, la­sot žur­nā­lu vai grā­ma­tas. Jā­rok! Nav va­ri­an­tu. Vār­da tie­šā­ka­jā no­zī­mē – daudz jā­rok. Tad viss būs kār­tī­bā, būs da­bisks dzī­ves­veids, ma­zi­nā­sies sprie­dze un būs la­bāks miegs. Ja Sa­turns jūt, ka pie­nā­kums ir iz­pil­dīts, tad viņš nak­tī guļ mie­rī­gi. Ja jū­tas par kaut ko vai­nīgs, kaut kas nav līdz ga­lam iz­da­rīts, tad gu­lēt ne­var. Ta­ču Sa­tur­na pro­blē­mu ri­si­nā­ša­nai arī ir me­to­des. Vie­nī­gi jā­zi­na, ko tev Sa­turns liek da­rīt, jo kat­ram cil­vē­kam ir savs pie­nā­kums. Sa­tur­na pro­blē­mas var­būt ne­var at­ri­si­nāt īsā lai­ka sprī­dī, bet no­teik­ti var at­ri­si­nāt. Tas ir tāds kā ap­so­lī­jums. «Vai­na» ir jā­at­rod un jā­iz­la­bo. Ja cil­vēks ša­jā vir­zie­nā ne­ko ne­da­ra, tad viņš iet uz ap­tie­ku. Un mūs­die­nās dau­dzi diem­žēl iet uz ap­tie­ku.

An­dris Račs pie­bilst, ka ci­tas pla­nē­tas ar mie­gu nav īpa­ši sais­tī­tas, bet ir, pro­tams, iz­ņē­mu­mi. Pie­mē­ram, sko­lē­nu prā­tus no­dar­bi­na Mer­kurs, bet pie­au­gu­šiem cil­vē­kiem šī pla­nē­ta vairs se­viš­ķi ne­trau­cē.

«Mar­sie­ši» – ne­gu­lē­tā­ji

Tā­lāk An­dris Račs skaid­ro mie­ga un bez­mie­ga sais­tī­bu ar da­žā­du zo­di­aka zīm­ju ie­tek­mi. Viņš no­vē­ro­jis, ka vi­sas Mar­sa zī­mes (Aunu, Skor­pi­onu un Me­žā­zi) var pie­skai­tīt vai­rāk pie ne­gu­lē­tā­jiem, it īpa­ši, ja Marss un Sa­turns ho­ro­sko­pā ir ak­tī­vi: «Daž­brīd ir sa­jū­ta, ka Me­žā­ži vis­pār ne­guļ. Vi­ņi le­po­jas, ka guļ maz, ka vai­rāk var iz­da­rīt. Tas ir sais­tīts ar Sa­tur­na un Mar­sa ie­tek­mi. Me­žā­ži ne vien­mēr uz­ska­ta, ka miegs ir ne­pie­cie­ša­ma dzī­ves sa­stāv­da­ļa.» Vel­kot pa­ra­lē­les ar ēdie­nu – var vien­kār­ši kaut ko ātr­i ap­ēst, bet var ēdie­nu iz­bau­dīt. Tā­das zo­di­aka zī­mes kā Vēr­ši, Sva­ri vai Zi­vis pret ēdie­nu iz­tu­rē­sies kā pret bau­du. Un, vis­ti­ca­māk, tā iz­tu­rē­sies arī pret mie­gu. Tā ir Ve­ne­ras īpa­šī­ba – salds. Salds miegs. Kāds var būt salds miegs Me­žā­zim? Jā­pa­guļ, lai no rī­ta var strā­dāt! Vi­ņam miegs ir vai­rāk kā pie­nā­kums. Aunam, pie­mē­ram, pa­tīk būt uz strī­pas, vi­ņam pa­tīk būt no­mo­dā, pa­tīk die­na, rīts. Tie­ši tā – Aunam pa­tīk die­na, ne­vis ne­pa­tīk miegs. Me­žā­zim sa­vu­kārt miegs ne­pa­tīk, jo miegs at­ņem lai­ku, bet laiks dzī­vē ir ie­ro­be­žots un tik daudz vēl ir jā­iz­da­ra! Aunam jau arī pa­tīk lai­ku «sa­zi­pot», sa­spiest, bet viņš dzī­vo ar sa­jū­tu, ka lai­ka ir pie­tie­ka­mi.

As­tro­logs uz­ska­ta, ka Mar­sa zī­mes va­jag tā no­strā­di­nāt, lai tās ir kār­tī­gi no­gu­ru­šas un guļ. Ci­tā­di tām būs par daudz ener­ģi­jas, kas ne­ļauj gu­lēt. Tas bū­tī­bā bū­tu stāsts par Mar­su un vī­rie­ti. Ne­kā­das «pēc­spē­les», vien­kār­ši «at­lūzt» un miers. Ar Mar­su viss ir vien­kār­ši, ne­ko ne­va­jag iz­gud­rot. Ie­spē­jams, var teikt, ka Skor­pi­oni mie­gā ri­si­na jau­tā­ju­mus, kas sais­tī­ti ar mis­ti­ku vai okul­tis­mu, kle­jo, iet cie­mos, sais­tās ar as­trā­lo pa­sau­li. Bet tas jau vairs nav par mie­gu.

Ve­ne­rai un Ju­pi­te­ram tīk pa­lais­ko­ties

Gu­ļa­vas, kam vai­rāk pa­tīk iz­bau­dīt mie­gu, ir sais­tī­tas ar Ve­ne­ru. Tās būs zo­di­aka zī­mes Vēr­sis, Sva­ri un Zi­vis.

Ru­nā­jot par stip­ru Ve­ne­ru ho­ro­sko­pā, as­tro­logs sa­ka, ka tā gan vai­rāk no­rā­da uz gul­šņā­ša­nu, ne­vis gu­lē­ša­nu. Cil­vē­kiem no­teik­ti pa­tīk bau­dīt mie­gu, at­pūs­ties. Vi­ņi ir ne­iz­prat­nē: «Kā­pēc kaut kur jā­skrien?» Pa­ras­ti stip­ra Ve­ne­ra arī pa­rā­da to, ka cil­vē­kam ir nau­da un viņš var at­ļau­ties pa­gul­šņāt.

Ju­pi­te­ra zīm­ju – Strēl­nie­ka un Ziv­ju – ie­tek­me drī­zāk vei­ci­nās mie­gu ne­kā ra­dīs bez­mie­gu. Jo Ju­pi­ters ir lab­vē­lis. Ce­rī­bu un op­ti­mis­ma pla­nē­ta. Un, ja cil­vēks rīt­die­nā rau­gās ar ce­rī­bu, tad ir vieg­lāk gu­lēt. Ti­cī­gie va­ka­rā lūdz Die­vu, lai no rī­ta pa­mos­tos, lai rīts ir labs un die­na la­ba. Pat ja ir ne­at­ri­si­nā­ma si­tu­āci­ja, mie­gā jeb zem­ap­zi­ņā pa nak­ti kaut kas no­tiek un pats no se­vis at­ri­si­nās.

Sa­vu­kārt Lau­vai pa­tīk dien­du­sa, ko la­bi var no­vē­rot dien­vi­dos, «Lau­vas pa­sau­lē» – tur ir karsts laiks, cil­vē­ki pa­guļ dien­du­su, iz­bau­da sies­tu. In­te­re­san­ti, ka Lau­va ir Sau­les zī­me, un tā guļ lai­kā, kad Sau­le ir virs ho­ri­zon­ta.

Traus­lais miegs

Ana­li­zē­jot tā­lāk mie­ga as­tro­lo­ģis­kos as­pek­tus, An­dris Račs stās­ta, ka kat­ru Vē­zi va­ja­dzē­tu iz­pē­tīt at­se­viš­ķi, jo, tik­ko vi­ņam ir pār­dzī­vo­ju­mi, tā viņš ne­spēj gu­lēt. Glu­ži kā mam­ma ne­var gu­lēt, ja bērns ir slims vai aiz­gā­jis uz bal­lī­ti. Va­rē­tu gu­lēt... bet em­pā­ti­jas dēļ to iz­da­rīt ir grū­ti. Vē­ži kļūst par ap­kār­tnes upu­riem, uz­sū­cot no ap­kār­tē­jiem ener­ģi­jas, ku­ru dēļ ne­var mie­rī­gi gu­lēt, miegs ir trausls.

Mer­ku­ra zī­mēm – Dvī­ņiem un Jau­na­vām – va­rē­tu būt pro­blē­mas ar ie­mig­ša­nu. Pirms mie­ga tās vēl do­mās, vai vi­su ir iz­da­rī­ju­šas, vai pie­zva­nī­ju­šas, vai arī – šo zīm­ju pār­stāv­ji va­ka­rā, nak­tī il­gi lai­ku pa­va­da in­ter­ne­tā. Dvī­ņi un Jau­na­vas arī bie­ži strā­dā tā­dās pro­fe­si­jās, kur vēl va­ka­rā kaut kas jā­pa­veic, vai arī vi­ņām ir ne­re­gu­lārs die­nas re­žīms. Ti­pis­ki Ūdens­vī­ri at­ro­das Sa­tur­na aiz­gā­dī­bā. Vi­ņi daudz zi­na, un tas diem­žēl mie­ga kva­li­tā­ti ne­uz­la­bo. Ūdens­vī­rus var ie­skai­tīt «vā­jā» mie­ga gru­pā. An­dris Račs pie­ņem, ka «dum­jā­kiem» Ūdens­vī­riem va­rē­tu būt vieg­lāk, jo vi­ņi do­mā, ka vi­ņi vi­su kon­tro­lē. Ta­ču tā ir ilū­zi­ja. Ja ir labs ho­ro­skops, tad var ta­jā ilū­zi­jā no­dzī­vot il­gi. Tad kaut kas no­tiek, vi­ņi to sa­prot un va­ka­ros vairs ne­var mie­rī­gi aiz­migt. Jo pa­tie­sī­bā mēs ne­ko ne­va­ram kon­tro­lēt, var­būt ti­kai kā­dus sī­ku­mus.

Piln­mē­ness kā die­na nak­tī

Piln­mē­ness laiks ir īpašs. As­tro­lo­ģi­jā past­āv uz­skats, ka piln­mē­ne­sī tas, kas pa­ras­ti ir ne­re­dzams, kļūst re­dzams. Mēs ie­rau­gām as­trā­lo pa­sau­li, sa­vu iek­šē­jo pa­sau­li; esam spies­ti vai­rāk re­dzēt un sa­just. Un ša­jā pa­ras­ti ne­re­dza­ma­jā pa­sau­lē nav ti­kai fe­jas ar ro­zā spār­ni­ņiem. Tur ir viss kaut kas. Kā­di tik moš­ķi ne­dzī­vo ap­kārt! Pa­tie­sī­bā vi­ņi jau vi­su lai­ku ir, bet, ka­mēr mēs uz tās frek­ven­ces ne­esam, vi­ņi mums ne­trau­cē. Tik­līdz ie­stā­jas piln­mē­ness, vi­ņi kļūs «re­dza­mi». Var­būt kā­dam jū­tī­gā­kam cil­vē­kam arī pa­tie­šām re­dza­mi. Ne vel­ti nak­tī tum­sa ir nor­māls stā­vok­lis, bet piln­mē­ness – tā ir die­na nak­tī. As­tro­logs An­dris Račs uz­ska­ta, ja cil­vē­ki ir la­bi, šķīs­ti, ve­se­li, prie­cī­gi, tad piln­mē­ness ir la­bā­kais, kas var būt.

Pla­nē­tas un bi­orit­mi

As­tro­logs no­vē­ro­jis, ka ir pla­nē­tas, ku­ras, cil­vē­ka as­tro­lo­ģis­ka­jā kar­tē at­ro­do­ties tu­vu Sau­lei, vei­ci­na nor­mā­lu dien­nakts rit­mu, un ir pla­nē­tas, ku­ras to ne­vei­ci­na.

Ja Mē­ness ho­ro­sko­pa kar­tē no­vie­to­jies tu­vu Sau­lei, tad tas ne­vei­ci­na nor­mā­lu mie­gu. Nak­tī un tuk­šā mē­ne­sī dzi­mu­šie cil­vē­ki ir pa­kļau­ti lie­lā­kām bi­orit­mu svār­stī­bām un drī­zāk var kļūt par «pū­cēm». Arī pa die­nu tuk­šā mē­ne­sī dzi­mu­šie ir ris­ka gru­pā. Tie, kas dzi­mu­ši tu­vāk piln­mē­ne­sim, būs ma­zāk pa­kļau­ti bi­orit­mu svār­stī­bām, un tas vai­rāk vei­ci­nās nor­mā­lu die­nas rit­mu un mie­gu.

Ja Ve­ne­ra ho­ro­sko­pa kar­tē at­ro­das ta­jā pa­šā ho­ri­zon­ta pus­ē, kur Sau­le, tad tas ne­ga­tī­vi ie­tek­mē cil­vē­ka bi­orit­mus. Tā ir lie­lā­ka­jai da­ļai cil­vē­ku, jo Ve­ne­ra jau pa­ras­ti at­ro­das tu­vu Sau­lei. Ti­kai tiem, kas dzi­mu­ši sau­lrie­tā vai sau­llēk­tā, būs op­ti­mā­lais mo­de­lis, kad Sau­le un Ve­ne­ra at­ra­dī­sies kat­ra sa­vā ho­ri­zon­ta pus­ē – Sau­le virs ho­ri­zon­ta, Ve­ne­ra zem un ot­rā­di. Mē­ne­sim un Ve­ne­rai vē­lams būt zem ho­ri­zon­ta, bet Mer­kurs var būt jeb­ku­rā ho­ri­zon­ta pus­ē, jo tas ne­ie­tek­mēs cil­vē­ka bi­orit­mus.

As­tro­logs sa­ka: «Vi­sin­te­re­san­tā­kās pla­nē­tas ir Marss, Ju­pi­ters un Sa­turns. Bū­tu la­bi, ja tās as­tro­lo­ģis­ka­jā kar­tē at­ras­tos ta­jā pa­šā ho­ri­zon­ta pus­ē, kur ir Sau­le. Tas vei­ci­na nor­mā­lu rit­mu, t.i., ja ir die­na, tad tu esi ak­tīvs, bet, ja ir nakts, tad pa­sīvs. Tur­klāt, pie­mē­ram, Marss vai Sa­turns at­ro­das tā­lu no Sau­les, ir ak­tī­vi tad, kad jā­būt pa­sī­viem, t.i., nak­tī, kad Sau­le ir no­rie­tē­ju­si.» La­bi, ja pla­nē­tas at­ro­das zo­di­aka zī­mēs, ku­ras pēc po­la­ri­tā­tes at­bilst pla­nē­tas da­bai, pie­mē­ram, Marss ir ak­tī­vā, vī­riš­ķa­jā zī­mē – Aunā, bet Mē­ness pa­sī­vā, sie­viš­ķā, pie­mē­ram, Vēr­sī vai Vē­zī. Tas vei­ci­na nor­mā­lu mie­ga re­žī­mu.

An­dris Račs gri­bē­tu iz­celt vēl vie­nu gru­pu – cil­vē­kus, kas ir sa­sprin­gti pēc da­bas. Sa­sprin­gtie, pie­mē­ram, sa­ka tā: «Ai, es ne­va­ru pa­gu­lēt, es cel­šos augš­ā.» Bū­tī­bā vi­ņiem bai­ļu un ener­ģi­jas ap­vie­no­jums ne­ļauj gu­lēt. Vai tos var īs­ti pie­skai­tīt pie «cī­ru­ļiem»? Drī­zāk nē, jo tik­pat la­bi vi­ņi arī nak­tī va­rē­tu būt no­mo­da stā­vok­lī. Pē­tot «pū­ces» un «cī­ru­ļus», as­tro­logs ie­vē­ro­ja, ka bi­ja ļo­ti iz­teik­ti cī­ru­ļi tie­ši ar Mar­sa un Sa­tur­na sa­sprin­dzi­nā­ju­mu ho­ro­sko­pā, vai arī ja šīs pla­nē­tas bi­ja stip­ras un iz­teik­tas ho­ro­sko­pā. Uz vi­ņiem ne­at­tie­cas vi­si ie­priek­šē­jie no­vē­ro­ju­mi, jo vi­ņi vien­kār­ši ir sa­sprin­gti vien­mēr. Re­āli dzī­vē tas no­zī­mē, ka jā­dzī­vo ne­mi­tī­gi aiz­sar­gā­jo­ties vai uz­brū­kot. Kāds tur miegs? Vien­kār­ši vi­ņi ma­zāk guļ, jo vi­su lai­ku ar kaut ko no­dar­bo­jas.

Me­di­cī­nas zi­nāt­ņu dok­to­re Inā­ra Ro­ja zi­nā­mā mē­rā pie­krīt, ka jē­dziens «cī­ru­ļi» un «pū­ces» var būt sais­tīts ar mū­su ho­ro­sko­pu. Ta­ču, pē­tot uz­ve­dī­bas un do­mā­ša­nas ste­reo­ti­pus par kat­ra in­di­vī­da at­tiek­smi pret sa­vu per­so­nī­go mie­gu, da­līt cil­vē­kus šā­dās gru­pās ne­va­ja­dzē­tu, jo, pie­mē­ram, cil­vēks pie­dzi­mis par «cī­ru­li», bet darbs pra­sa bi­orit­mu mai­ņu (bie­ži ko­man­dē­ju­mi vai nakts darbs), un viņš pie­lā­go­jas. Mēs adap­tē­ja­mies un mai­nā­mies. Inā­ra Ro­ja teic, ka par to daudz do­māt ne­va­ja­dzē­tu, vai­rāk jā­do­mā par mie­ga kva­li­tā­ti, mie­ga hi­gi­ēnu utt.

Trauk­smai­nā gad­sim­ta ie­tek­me

Šis ir ļo­ti trauk­smains gad­simts, cil­vē­ki daudz strā­dā, rei­zēm vai­rā­kās dar­ba­vie­tās un nak­tīs. Tā­dā kā «non-stop» re­žī­mā. Un tad sā­kas pro­blē­mas. Ilg­sto­ša ne­iz­gu­lē­ša­nās, pa­mo­ša­nās nak­tīs. Tad se­ko tab­le­tes, smē­ķē­ša­na, al­ko­hols, in­ter­nets vai sa­va ne­pa­beig­tā die­nas dar­ba tur­pi­nā­ša­na. Tiek sa­grau­ta cil­vē­ka ner­vu sis­tē­mas līdz­sva­ro­tī­ba, psi­his­kā un so­ma­tis­kā ve­se­lī­ba. Jā, miegs šo­dien ir pro­blē­ma, ta­ču to var ri­si­nāt.

Inā­ra Ro­ja sa­ka, ka cil­vē­kam nak­tī ir jā­guļ. Ve­se­lī­ga mie­ga nor­ma ir se­šas līdz sep­ti­ņas stun­das. Jo kva­li­ta­tī­vā­ki ir mie­ga ap­stāk­ļi, jo kva­li­ta­tī­vāks ir pats miegs. Ja cil­vē­kam ir la­bi mie­ga ap­stāk­ļi, tad viņš var iz­gu­lē­ties se­šās stun­dās, bet, ne­mie­rī­gi gu­ļot, var ne­pie­tikt pat ar de­vi­ņām.

Inā­ra Ro­ja uz­ska­ta, ka, pirm­kārt, jā­ie­vē­ro mie­ga hi­gi­ēna. Tā ie­tver da­žā­dus fak­to­rus: mie­ga re­žīms – iet gu­lēt un cel­ties vie­nā un ta­jā pa­šā lai­kā; gul­tas hi­gi­ēna – mat­ra­cis, se­ga, spil­vens, lai tie ir ēr­ti; tel­pa – klu­sa, tum­ša un iz­vē­di­nā­ta, vis­la­bāk +16⁰ līdz +18⁰ C; pirms gu­lēt­ie­ša­nas ne­dzert ka­fi­ju, la­bāk ūde­ni vai sil­tu pie­nu ar me­du; ēst ve­se­lī­gi; gu­ļam­is­ta­bā ne­ri­si­nāt kon­flik­tus vai pirms mie­ga ne­ska­tī­ties sa­trau­co­šas fil­mas vai zi­ņas. Kād­reiz arī sma­gas sli­mī­bas trau­cē ve­se­lī­gam mie­gam, tā­pēc jā­pa­do­mā un jā­rū­pē­jas par sa­vu ve­se­lī­bu.

Ja nav ilg­sto­ši ie­vē­ro­ta mie­ga hi­gi­ēna, ro­das hro­nisks bez­miegs, cil­vē­kam ir uz­bu­di­nā­ta psi­he un stre­sa pār­pil­nas sma­dze­nes, pa­aug­sti­nās asins­spie­diens, sā­kas sirds rit­ma trau­cē­ju­mi, vei­do­jas ne ti­kai kuņ­ģa čū­las un ļaun­da­bī­gi audzē­ji, bet var būt arī daudz ci­tu ve­se­lī­bas pro­blē­mu. Vai, pie­mē­ram, pēk­šņi 35 ga­dus ve­cam cil­vē­kam in­sults vai in­farkts.

Mie­ga pro­blē­mās var pa­lī­dzēt ārst­nie­cis­kā hip­no­te­ra­pi­ja vai au­to­gē­nais tre­niņš. Ir arī da­žā­di mie­gu vei­ci­no­ši lī­dzek­ļi. No augu valsts, pie­mē­ram, bal­dri­āns, ku­ru šad tad pa vie­nai tab­le­tī­tei pirms nakts mie­ga ir pat la­bi lie­tot. Ir me­di­ka­men­ti, kas pa­līdz ie­migt, bet ie­tek­mē arī sir­di vai kā­du ci­tu or­gā­nu. Cil­vēks pie­rod, un tad ir jā­ār­stē­jas, lai tik­tu va­ļā no me­di­ka­men­to­zās at­ka­rī­bas. Tā­pēc pirms mie­ga lī­dzek­ļu lie­to­ša­nas ir jā­kon­sul­tē­jas ar ār­stu.

Inā­ra Ro­ja, kon­sul­tē­jot pār­us par lau­lī­bas gul­tas hi­gi­ēnu, ir no­vē­ro­ju­si, ka gul­tā nav ti­kai sal­di pie­dzī­vo­ju­mi, tā­pēc ie­sa­ka ar sek­su la­bāk no­dar­bo­ties kā­du lai­ku pirms gu­lēt­ie­ša­nas, lai tā ne­iz­do­ša­nās ga­dī­ju­mā ne­nāk­tu klāt vēl stress.

Ja ir ie­vē­ro­ta mie­ga hi­gi­ēna un die­nas ritms, tad, lai at­gū­tu spē­kus un vei­ci­nā­tu da­rba­spē­jas, var pa die­nu 30–60 mi­nū­tes pa­snaust.

Inā­ra Ro­ja ie­sa­ka, ejot gu­lēt, sev sa­cīt: «Es jū­tos jau­ki.» Var vieg­li pa­ma­sēt, pa­kus­ti­nāt pē­das. Pa­teikt «pal­dies die­nai», aiz­vērt acis un sev sa­cīt: «Es lē­nām lai­žos mie­gā.» Skai­tīt līdz tūk­sto­tim vai aitas gan ne­va­ja­dzē­tu, la­bāk teikt sev: «Es mie­rī­gi ie­mig­šu.» Tā ir au­to­su­ģes­ti­ja, po­zi­tī­vā paš­ie­tek­me.

*

KĀ­PĒC KAT­RA ZO­DI­AKA ZĪ­ME NE­VAR GU­LĒT?

Auns – hi­pe­rak­ti­vi­tā­tes dēļ ne­va­rēs ie­migt, gri­bēs vēl dar­bo­ties un pa­likt no­mo­dā, no rī­ta būs ātr­i ār­ā no gul­tas.

Vēr­sis – ne­va­rēs gu­lēt, ja ne­būs ēr­ta gul­ta. Vis­la­bāk gu­lēs sa­vā gul­tā, lai viss ir kā pa­ras­ti. Vi­ņu ne­va­jag mo­di­nāt, jo nik­ni klups vir­sū tam, kurš mē­ģi­nās to da­rīt!

Dvī­ņi – ne­va­rēs ie­migt, jo vi­su lai­ku būs par kaut ko jā­do­mā, bet no rī­ta vi­ņus va­ja­dzēs mo­di­nāt ar liel­ga­ba­lu. Mie­gu uz­ska­ta par ne­ēr­tī­bu, bet bez­mie­gu par «eks­tra lai­ku» sa­vām in­te­re­sēm.

Vē­zis – ne­kad ne­ju­tī­sies pil­nī­bā iz­gu­lē­jies, jo gu­lēt­ie­ša­nas laiks ir laiks, kad pār­ci­lāt vi­sas pro­blē­mas. Uz­trauk­sies par to, kā ci­ti guļ, vai vi­ņiem ir ēr­ti, la­bi. Bai­dī­sies gul­tā pa­kus­tē­ties, lai ne­pa­mo­di­nā­tu bla­kus­gu­lē­tā­ju.

Lau­va – gu­ļa­vas, vieg­li kri­tīs snau­dā. Pa­tiks gu­lēt grez­nā un ju­tek­lis­kā gul­tas ve­ļā. Bai­dī­sies gul­tā pa­kus­tē­ties, lai ne­sa­jauk­tu fri­zū­ru, jo pat šeit vi­ņa ir uz ska­tu­ves.

Jau­na­va – ne­va­rēs gu­lēt, ja būs stress vai ne­kār­tī­ga vi­de ap­kārt. Grū­ti būs ie­migt, jo vi­su ana­li­zēs un prā­tā liks pa plauk­ti­ņiem. Nak­tī lai­ku pa lai­kam pa­mo­dī­sies, lai sa­kār­to­tu se­gu un spil­ve­nu.

Sva­ri – svār­stī­sies starp pā­rāk il­gu un pā­rāk ma­zu gu­lē­ša­nas lai­ku. Vai vi­su nak­ti do­mās, ko lai nā­ka­ma­jā die­nā velk mu­gu­rā.

Skor­pi­ons – lai­mīgs gri­bēs pēc ie­spē­jas ma­zāk gu­lēt, ne­lai­mīgs gu­lēs il­gi. Gu­ļot sap­ņos par sa­vu nā­ka­mo upu­ri un asi­nās dze­lo­ni.

Strēl­nieks – tā kā pa die­nu būs se­vi iz­smē­lis, no pār­gu­ru­ma būs grū­ti aiz­migt. Arī do­mas par die­vu, ga­rī­gu­mu utt. ne­dos mie­ru un vieg­lu ie­mig­ša­nu.

Me­žā­zis – gu­lēs maz, bet kva­li­ta­tī­vi, jo ir jā­iz­gu­ļas, lai var nā­ka­ma­jā die­nā daudz pa­da­rīt. Bez­miegs vi­ņam var ra­dīt sa­trau­ku­mu par to, ka ne­va­rēs past­rā­dāt.

Ūdens­vīrs – ne­va­rēs aiz­migt, jo at­ra­dī­sies pie da­to­ra vai kā­das grā­ma­tas «ap­skā­vie­nos», vai arī ne­va­rēs ie­migt no dau­dza­jām do­mām un ide­jām, kas ro­sī­sies prā­tā.

Zi­vis – vis­lie­lā­kās gu­ļa­vas, vi­ņām va­ja­dzēs vis­vai­rāk stun­du mie­gam, bet tik un tā dau­dzas tā arī ne­kad ne­ju­tī­sies pil­nī­gi pa­mo­du­šās. Nakts mie­gu var trau­cēt ju­cek­lī­gi sap­ņi.

Horoskopi

Katras zodiaka zīmes labklājības ideāls vēdiskajā astroloģijā atspoguļo dziļo savstarpējo saistību ar visumu un cilvēka dvēseles ceļu, kas palīdz ieraudzīt dzīvi kā plašu un daudzpusīgu ceļojumu uz piepildījumu un harmoniju. Katra zodiaka zīme meklē unikālu labklājības formu, kas ir saistīta ar tās garīgajiem uzdevumiem un dvēseles ceļu.

Svarīgākais